fbpx
Зсередини/Як це влаштовано

Я знімаю їжу : історії фуд-фотографів

Четверо фотографів розповіли про свою роботу
Чередніченко Анастасія, 24.03.2020

Візуальний контент — основний для гастросфери. Це засіб комунікації закладів зі своїм споживачем. Оскільки гастросфера розвивається в Україні досить бурхливо, фуд-фотографія встигла перерости в в окремий жанр фотографії. Ба більше — в окремий вид мистецтва. У неї є свої правила й особливості, адже фотографувати їжу складніше, ніж статичні предмети.

Ми вже писали, як робити віжуал для брендів. Тепер запитали чотирьох фуд-фотографів про їхню роботу — як фотографувати їжу так, щоб викликати апетит.


Ольга Драч
Фуд-стилістка
Оля Сосюра
Фуд-стилістка, сет-дизайнерка, фотографиня “Сім’ї ресторанів Дмитра Борисова” та бренду Marco Cervetti
Катерина Максименко
Предметна фотографиня, фотокреаторка
Ярослав Данильченко
Рекламний і предметний фуд-фотограф, засновник фотопродакшну Danylchenko studio

Для яких брендів ви робили фуд-фото?

Ольга Драч:

Я працювала фуд-стилісткою для McDonald’s, Eclair Little Artwork, NAVI bar, Eat Easy, брендингового агентства Dozen, Varenik Time, Coco Useful, Manifest.Lisbon, упаковки KABANOSY, Nutella, Inessa Binazon Chocolaterie, MyMuffin, Мama Gochi, МАМА МАНАНА, il Molino, Food vs Marketing, Дмитрук, Myhelix, ТМ “Весела Корівка”, “СирХрум”, Reprisa, Biscotti, Al Faro, Coca-Cola, Aroma Espresso Bar, Fish House тощо. Створюю контент разом зі своєю фуд-фотографинею Євгенією Драч

Ольга Драч для Мama Gochi, Coco Useful, майстер-класу в Bazilik

Оля Сосюра:

Зараз я працюю із “Сім’єю ресторанів Дмитра Борисова” та брендом Marco Cervetti в “Сільпо”. Долучаюсь і до інших гастрономічних проєктів: знімала для журналу Fresco, бренду Sunfill, Всі. Свої тощо.

Як фуд-стилістка брала участь у проєктах “12 персон”, NOOM Home. Мої роботи публікували Vogue.ua, The Village Україна, Fresco, Platfor.ma, Design Milk.

Катерина Максименко:

Я робила фуд-фото для брендів REBERBAR, Альтруіст, Rose-Mary, Sharikava, піцерія Manjomanjo, Gudfood, Дом варенья, Sunfill, Stix (KABANOSY).

Ярослав Данильченко:

Серед моїх кейсів є роботи для McDonald’s, Світоч, Садочок, Roshen, KFC, Lays, Snack Production, Сільпо, Миронівський хлібопродукт, Бащинський, Молокія, Goodwine, Бель Шостка. Іноді знімаю для ресторанів.

Ярослав Данильченко для Садочок, McCafe


У чому особливість фуд-фотографії?

Ольга Драч:

Потрібно уникати сторонніх предметів на тлі, уважно стежити за кадром — щоб не було сміття, брудних виделок і плям на посуді.

Для мобільних фото раджу обирати flatlay. На камеру ж “найсмачніші” кадри виходять за умови крупних планів, деталей і 45% ракурсу зйомки з боку того, хто дивиться на фото. Гарячі страви краще знімати на червоному і теплому тлі. Поряд із замороженими продуктами, навпаки, потрібно уникати теплих кольорів. А за зеленню в кадрі варто стежити, бо вона підступно швидко в’яне.

Потрібно любити фотографувати їжу і відчувати її. Особисто мені подобається готувати вдома, тому процес зйомки приносить величезне задоволення, адже в кадрі — смачна їжа

Ольга Драч для McDonald’s Ukraine, il Molino, Coco Useful

Оля Сосюра:

Щоб фотографувати їжу, потрібно пам’ятати уроки фізики та хімії. У кожного фотографа є свої особливості зйомки. Все залежить від того, що саме ви робите — комерційне фото чи арт. Якщо ви знімаєте капучино в закладі, його потрібно сфотографувати якнайшвидше, тому що пінка опаде. Якщо ви працюєте в студії, у команді з фуд-стилістом, то він сам надасть їжі необхідного вигляду. Перед зйомкою в ресторані я завжди снідаю удома, тому під час роботи всі страви в кадрі для мене — звичайні предмети.

Потрібно любити фотографувати їжу і відчувати її. Особисто мені подобається готувати вдома, тому процес зйомки приносить величезне задоволення, адже в кадрі — смачна їжа, те, що я люблю.

Основний лайфхак — у моєму робочому рюкзаку завжди є голки, двосторонній скотч, ножиці та маленькі підставки. Використовую їх для того, аби щось зафіксувати, підкреслити або поставити на опору.

Катерина Максименко:

Їжа в кадрі має бути апетитною, а значить — свіжою. Найлішше фотографувати страву одразу після приготування, тому що багато продуктів підсихають і швидко втрачають свій товарний вигляд — зелень в’яне, помідори зморщуються, м’ясо висихає.

У таких випадках я беру запасні свіжі інгредієнти або “реанімую” продукти. Наприклад, м’ясо, ковбасу або котлети в бургері можна змастити олією — так вони матимуть апетитніший вигляд. Щоб авокадо або яблуко не потемніли в розрізі, краще одразу збризнути їх лимонним соком. Зелень оживає у воді з льодом. А для довгого зберігання я загортаю її у паперовий рушник, змочений водою, і залишаю у закритому контейнері на нижній полиці холодильника. Так у мене колись два місяці прожила м’ята.

Ярослав Данильченко:

Їжу потрібно знімати, щоб було смачно. Головне завдання фуд-фотографа — спровокувати бажання глядача спробувати те, що на фото.

Готових схем немає, це завжди низка прийомів. Але є різні ракурси, вибір техніки, світла, насадок, що формують світло. В ідеалі потрібно самому хотіти спробувати страву — так значно легше передати відчуття. 

Їжу потрібно знімати, щоб було смачно. Головне завдання фуд-фотографа — спровокувати бажання глядача спробувати те, що на фото

Оля Сосюра для Varenyky NOW, ТМ “Марко Черветті”


Як приготуватися до зйомок заздалегідь?

Ольга Драч:

Виконавець (фотограф або стиліст) повинен отримати технічне завдання й максимум інформації перед початком зйомки.

Референси — головний інструмент комунікації між клієнтом і фотографом. Вони мають відповідати не лише бажаному результату, а й продукту. Якщо ви плануєте знімати рожевий зефір на чорному тлі, а в референсах виключно чорний шоколад на білому і кольоровому тлі — це перший крок до провалу.

Референси дають можливість фотографу підготувати освітлення та інше обладнання. За ними обирають тло, фактури, реквізит і додаткові продукти для композицій. 

Простіше, коли клієнт знає, як хоче бачити свій продукт на фото, визначив обсяг роботи, кількість сюжетів для зйомки і дослухається до порад експерта. У такому разі залишається вирішити технічні питання, організувати процес і виконати роботу якісно. Можна додати трохи креативних рішень або гумору. Але я не рекомендую із цим бавитися більше, ніж на 5% від загального часу, відведеного на зйомку.

Референси дають змогу фотографу підготувати освітлення та інше обладнання. За ними обирають тло, фактури, реквізит і додаткові продукти для композицій

Оля Сосюра:

Підготовка залежить від особливостей зйомки. Якщо ви знімаєте в ресторані, потрібен попередній точний список страв. Важливо розуміти, яке світло в закладі, чи варто фотографувати біля вікна. Якщо зйомка проходитиме в студії, для підготовки знадобиться декілька днів або навіть тижнів.

По-перше, композиції потрібно візуалізувати — уявити, якою буде ваша фотографія у фіналі. По-друге, потрібно добирати реквізит. Мені важливо знайти продукти, які матимуть найкращий вигляд у кадрі й приваблюватимуть глядача. Іноді все можна купити за день, а іноді на пошуки йде більше часу.

Також потрібно розуміти, яка техніка знадобиться для конкретної зйомки. Якщо у вашому арсеналі немає відповідної, можна взяти її в оренду. 

Основне правило — перед зйомкою всі процеси, як-от пропрацьовані кадри, оплата, потрібно затвердити із замовником. Після цього можна переходити до зйомки. Якщо будете задоволені ви — буде задоволений і замовник. 

Основне правило — перед зйомкою всі процеси (оплата, пропрацьовані кадри) потрібно затвердити із замовником

Ольга Драч для Inessa Binazon Chocolaterie, Eclair Little Artwork 

Катерина Максименко:

Підготуватися до зйомки означає не лише зарядити обладнання й почистити пам’ять, а передусім розробити ідею, стиль, дібрати й підготувати реквізит, тло. Потрібно отримати чітке ТЗ від клієнта. Щоб розуміти, що ви будете знімати, бажано побачити це заздалегідь.

Якщо це виїзна зйомка їжі, знайдіть можливість попередньо потрапити на локацію. Так ви зрозумієте, наскільки вона підходить технічно, чи достатньо світла, що привезти із собою додатково.

Якщо це ідейна зйомка зі “складним” реквізитом, його потрібно знайти або виготовити самостійно.

Ярослав Данильченко:

Потрібно поїсти (жарт). Я звик працювати за брифом, у якому чітко сформульоване завдання. У такому випадку підготовка полягає в опрацюванні сюжетів заздалегідь. Це потрібно, щоб зрозуміти, як я буду їх знімати.

Останніми роками більшість моїх проєктів командні. Ми обговорюємо ідею всередині, зустрічаємося з клієнтом або агентством, а в разі сумнівів робимо тестову зйомку.

Катерина Максименко для “Альтруіст”, піцерії Manjomanjo


Що потрібно для зйомки їжі?

Ольга Драч:

Потрібно любити їжу — інакше не вийде витримати більшість зйомок і не покинути цю справу.

Камера, об’єктиви, імпульсне чи постійне світло — вибір обладнання залежить від завдання й того, із чим фотографу комфортно працювати. Хтось обирає макрооб’єктиви і знімає майже всі сюжети на них. Дехто віддає перевагу широкому куту. Комусь комфортно працювати з Canon, інші переходять на Sony або ж експериментують з різними камерами залежно від настрою.

Мені близька позиція — мінімально думати про техніку й максимально — про кадр. Тому камера просто повинна бути якісною, надійною і комфортною в роботі.

Правила можна порушувати, але спочатку їх потрібно знати

Лідер за цими критеріями — iPhone. У руках профі камера смартфона відкриває безмежні можливості.

Реквізит залежить від ТЗ, а фони можна замовити спеціально для себе. На довгострокові проєкти рекомендую замовляти унікальні фони, а на одноразові зйомки — орендувати.

Світло. Ми частіше працюємо з постійним світлом, а для студійних зйомок використовуємо імпульсне. Любимо величезні софтбокси й окремі лампи для кольорових ефектів. Скажімо, теплі страви підсвічуємо червоним, заморожені продукти — синім тощо.

Оля Сосюра:

Для комерційної фуд-фотографії важлива чітка картинка, тому що вся страва повинна бути у фокусі. Для роботи мені вистачає Nikon (full frame), а найкращими об’єктивами залишаються 70 і 100 мм.

Потрібно завжди знімати за побажаннями та референсами вашого замовника. Якщо є запити на друк фото (наприклад, великий банер) і потрібно зберегти якість та чіткість картинки, завжди можна взяти камеру та об’єктив в оренду. Знімати їжу краще, коли камера встановлена на штатив. Тому в моєму невеликому арсеналі є світло, штатив і відбивач.

Потрібно завжди знімати за побажаннями та референсами вашого замовника

Катерина Максименко для Sharikava, “Альтруіст”, піцерії Manjomanjo

Катерина Максименко:

Найголовніше — це світло. Неважливо, природне чи штучне, — важливо, щоб його було вдосталь. Я завжди беру на зйомки своє обладнання — з ним можна отримати як спрямоване, так і розсіяне світло.

Камера. Я все знімаю на мобільний телефон, іноді використовую додаткові об’єктиви (теле 58 мм або макро). Інші деталі залежать від ідеї, завдання, реквізиту і тла: кольорове, однотонне, яскраве, тканинне або під натуральні матеріали.

Крім цього, на зйомках я завжди маю при собі рукавички, пінцет, пензлики, маленький пульверизатор та інших “помічників”.

Ярослав Данильченко:

Важлива не технічна сторона, а мислення й бачення — техніка додасться. Звичайно, потрібно знати базові підходи й мати хорошу камеру, але я знаю людей, які прекрасно знімають на телефон. Цього цілком вистачає для деяких завдань. Наприклад, для зйомок, фото з яких будуть використовувати в соцмережах.

Я все більше відходжу від технічної сторони зйомки, йдучи в стилістику й артдирекшн. Правила можна порушувати, але спочатку їх потрібно знати.

Ярослав Данильченко для  Club of Cheese, McDonald’s Belarus


Як вирізнятися з-поміж інших фуд-фото?

Ольга Драч:

Потрібно створювати своє, прислухатися до кожного клієнта, використовувати досвід і знання. Не працювати механічно, а постійно адаптуватися під конкретне завдання.

Не рекомендую дивитися роботи наших авторів — це допоможе уникнути повторів і однотипних кадрів. Усе, що ми бачимо, мозок зберігає в архіві. Якщо ви не змогли творчо розв’язати завдання і придумати, як сфотографувати бургер — мозок допоможе й підкине десяток найближчих рішень, які ви раніше десь бачили. Ви навіть можете не згадати, де саме, і будете цілковито впевнені в оригінальності рішення.

Контролювати це можливо тільки розважливим споживанням якісного й різноманітного контенту. Краще дивитися не лише фуд-фото, а й щось зовсім інше — інтер’єри, картини класичних і сучасних художників.

Оля Сосюра:

Щоб не набридати, потрібно бути гнучким, сучасним, завжди намагатися зацікавити аудиторію новим і непопсовим. Я завжди в пошуках свого стилю. Коли замовник дозволяє екпериментувати, обожнюю still life food photography й кольорові мінімалістичні кадри, де їжа розміщена прямо.

Зараз просто гарною картинкою нікого не здивуєш. Потрібно, щоб фото були ідейними, цікавими, незвичними, але водночас зрозумілими. Тоді вони будуть чіпляти й вирізнятися

Катерина Максименко:

Зараз просто гарною картинкою нікого не здивуєш. Потрібно, щоб фото були ідейними, цікавими, незвичними, але водночас зрозумілими. Тоді вони будуть чіпляти й вирізнятися.

Можна застосовувати якусь примітну візуальну штуку, щоб ваш бренд упізнавали. Це може бути певний колір, реквізит, ракурс зйомки тощо. Наприклад, в “Альтруіста” це резинові качечки, а в Rose-Mary — колір тла й настільні ігри, чоловічки з Lego.

Катерина Максименко для “Альтруіст”, Rose-Mary 


Які тренди у фуд-фото наразі актуальні?

Ольга Драч:

Такі ж, як у фешн-індустрії. Є мода на екзотичні продукти, як було з авокадо в наших широтах. Зараз авокадо — як яблуко, а руколу давно продають бабусі біля метро.

Мода на спорт, здоровий спосіб життя й відповідальне споживання також впливає на їжу, яку ми купуємо в супермаркетах або замовляємо в ресторанах.

Міжнародні мережі закладів, як-от McDonald’s, чудово відображають регіональні тенденції і культуру харчування. Навіть їхня консервативність завжди адаптується під місцеві звички і продукти.

Мені імпонує вплив екотрендів на ресторани — вони активно підлаштовуються під місцеві продукти, щоб уникнути проблем з доставкою, логістикою і трохи зменшити забруднення планети відходами транспорту.

Також вдалим рішенням завжди були монопродукти. Зараз найвищі рейтинги мають кафе з однією-трьома стравами. У нас чудові продукти і смачна кухня, тому мало просто нагодувати гостей — потрібно робити це стабільно якісно, ввічливо й гарно.

Естетична подача страви — гарні фотографії гостей — активність у соцмережі.

Багато брендів і закладів продають себе та свої продукти через Instagram без класичної реклами і витрачають багато ресурсів на гарні фото. Нові ідеї, методи приготування й рішення видатних шефів у Instagram за лічені хвилини розлітаються світом — потрібно просто спостерігати і вчитися.

Оля Сосюра:

Тренди змінюються доволі швидко, але зараз основний акцент — на неонізації фотографії. Ідеться про їжу в неонах. Фотографи повертаються до стилю ретро і знімають їжу на плівку, використовують більше нюдових відтінків у кадрах, залучають сучасні технології (AR та дрони), додають ритмічності. Мені подобається, що фуд-фотографи намагаються через фото передавати свою усвідомленість і створюють цілу історію із сенсом. Також трендами залишаються стоп-моушн і мінімалізм.

Людині цікава людина. Знімайте тих, хто зазвичай залишається за кадром — шеф-кухаря або офіціанта

Оля Сосюра для “Бальтазар”

Катерина Максименко:

 мінімалізм

Зараз наше життя перенасичене інформацією. Тому глядач найліпше сприймає мінімалістичні, не перевантажені фото, з акцентом на головний об’єкт.

 Яскраві кольорИ

Усе частіше їжу знімають на кольоровому однотонному тлі із жорстким світлом, хоча раніше вважалося, що таке світло не підходить для фуд-фото.

 людИ В КАДРІ

Людині цікава людина. Знімайте тих, хто зазвичай залишається за кадром — шеф-кухаря, офіціанта та інших.

 Відео

Динамічна картинка завжди цікавіша за статичну. У кадрі хочеться бачити життя. Наприклад, можна зробити сінемаграф — коли на фотографії відбувається незначний рух, що повторюється.

Динамічна картинка завжди цікавіша за статичну. У кадрі хочеться бачити життя

Катерина Максименко для Gudfood, Rose-Mary 

Ярослав Данильченко:

З моди пішли рустик, прованс і до міліметра ідеально розставлені композиції. Основні тренди — природність і мінімалізм. Мене тішить, що трапляється все більше проєктів, у яких немає пластикових продуктів на картинках. В України зараз перехідний період — нам ще є до чого прагнути, але ми на правильному шляху.

Читайте також у рубриці Як це влаштовано
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ Проєктна структура в маркетингових агентствах: як вона працює та в чому її перевага
Розповідаємо на прикладі Fedoriv agency
/ Візуальний контент: гід стоковими ресурсами
Нюанси авторського права та найращі фотобанки
/ Маркетологиня, власник івент-агентства та кулінарний експерт — про івенти в гастросфері
Звані вечері, пресбранчі, гастрономічні квартирники та ресторанні фестивалі
/ Креатив+стратегія. Навіщо бренду стікери в Telegram
Розбираємось, як працюють брендовані стікерпаки, кому вони потрібні та як їх створювати
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень