fbpx
Зсередини

Хочу розібратися в журналістиці

Хто такий журналіст, як він пише і де може працювати
Чередніченко Анастасія, 21.03.2020

Журналістика — сфера, яка нині потребує нових кваліфікованих кадрів. Журналістські матеріали відрізняються від інших текстів тим, що обов’язково висвітлюють суспільно важливу інформацію.  

Ми зробили добірку наших матеріалів про журналістику, які допоможуть ліпше розібратися у сфері. 


Почнемо з головного — хто такий журналіст

У матеріалі поговорили із шістьма журналістами про їхні обов’язки та навички, профільну освіту і складнощі професії. Дізналися, якій сфері зараз не вистачає кадрів.


01.

На мою думку, якщо ви вагаєтеся, що обрати: журналістику чи, наприклад, економіку, то краще отримати профільну освіту в іншій сфері. Знатися на конкретних темах — це завжди перевага, а після цього можна опановувати професію журналіста.

02.

Мій перший і головний обов’язок — видавати в ефір розслідування. Для цього я працюю із джерелами, офіційними або власними, які можуть надати ексклюзивну інформацію.

03.

Важливо дивитися на все об’єктивно, враховувати тренди, хайп, свою думку й не намагатися сподобатися всім. Це все одно не вдасться. Твоє ставлення до теми, людини чи інформприводу не повинно впливати на прийняття рішення щодо публікації.

Повний матеріал тут 


Наступний крок. Що таке медіа?

Матеріал, який пояснює непомітну, на перший погляд, але доволі істотну різницю між медіа та ЗМІ. Розповіли, що означають ці два терміни та як їх не плутати. 


01.

Часто біля абревіатури ЗМІ можна побачити ще одну — ЗМК, тобто засоби масової комунікації. Вони вживаються як синоніми, але це не зовсім точно.

02.

Поняття “медіа” містить у собі всі засоби комунікації для передання інформаційного повідомлення: текст, музику або зображення.

03.

ЗМІ — радше про відсторонене сухе поінформування. Натомість медіа — про більш особистісний, персоналізований підхід до інтересів читача.

Повний матеріал тут


Що робить головний редактор?

Матеріал, у якому п’ять головних редакторів українських медіа поділилися досвідом роботи. Розповіли про обов’язки, зони відповідальності й найбільші складнощі.


01.

Обов’язок головного редактора полягає в тому, щоб медіа працювало. Тут головне – зібрати хорошу команду й уважно контролювати процеси.

02.

Креатив, на мою думку, — одне із завдань головного редактора: вигадати самому теми, допомогти іншим, розширити те, що є, надихнути когось чи допомогти у якийсь спосіб дійти до цікавої теми.

03.

Нічого унікального не скажу: головний редактор керує роботою редакції. Важливо, що він відповідає загалом за все, крім, напевно, прибутковості видання.

Повний матеріал тут


Що таке редакція?

У матеріалі визначили, хто входить до складу редакції, як розподіляються обов’язки між працівниками, хто фіналізує результат. Взяли коментарі в тих, хто працює в українських медіа.


01.

Для новини важливо бути вчасною, повною і правдивою. Під час роботи найтяжче дотриматися балансу між цими трьома характеристиками.

02.

Випусковий редактор також відповідає за розкручення тієї чи іншої теми, вирішує, яких коментарів не вистачає, кому можна зателефонувати, які ще дані необхідно дістати для повноти картини. Він комунікує з іншими відділами редакції щодо розподілу тем та планування роботи.

03.

Більд-редактор повинен мати хороший смак, уміти швидко приймати рішення й розуміти, як найкраще проілюструвати матеріал.

Повний матеріал тут


Як це — бути автором у медіа

Поговорили з п’ятьма авторами-фрилансерами про те, як писати тексти в медіа. Дізналися, які виклики та складнощі трапляються, як влаштований медіаринок України.


01.

Головна вимога: тексти повинні бути грамотними та вчасно написаними, щоб редактура не займала багато часу. Оплата зазвичай залежить від кількості знаків, але в різних медіа, звичайно, різний рівень зарплати.

02.

Радив би я комусь іти в музжурналістіку — ні. Зовсім. Але хтось повинен це робити.

03.

Мені здається, якщо ти адекватно ставишся до того, що редактор тобі не ворог і в нього немає завдання задушити твою творчу натуру і спаплюжити кожне слово у статті — ти впораєшся із цією роботою.

Повний матеріал тут


Як автору продати свій текст. Лекція Гліба Гусєва

Записали конспект лекції колишнього головного редактора theБабеля. Крім порад, як автору продати свій текст, дізналися про редполітику і журналістський майндсет.


01.

Головна проблема новинного медіа в Україні – постійна робота в режимі форс-мажору: за день може трапитись п’ять божевільних подій, тоді як в Німеччині – один чи навіть жодного скандалу за тиждень.

02.

Охочих писати про кавову культуру більше, ніж потребує кавова культура зараз. Також простежується надлишок охочих писати про музику та культуру загалом. Зараз, щоб людина прочитала щось про культуру, потрібно зробити сальто.

03.

Перед тим, як робити кар’єру в медіа, дуже добре поміркуйте, навіщо це вам. Журналістика – безжальна, жорстка професія. Варто усвідомити, чи справді це те, до чого ви прагнете.

Повний матеріал тут


Хто робить тексти: від копірайтера до автора

Хто працює з текстами — пише слогани, виправляє помилки, займається SEO. Розібрали роботу копірайтера, автора, райтера, редактора й коректора.


01.

В основі текстового контенту, що створює копірайтер, містяться не слова, а ідея. І це – аксіома. Копірайтер створює ідеї, які потім оформлює в те, що потрібно бренду – текст, статтю, слоган тощо.

02.

Райтер може уособлювати кількох спеціалістів, що працюють із текстами. Він легко може одночасно бути і копірайтером, і райтером, якщо не лише пише, а й паралельно займається креативом.

03.

Редактор може з легкої руки викинути половину тексту або порадити автору дещо змінити. Його мета – створити фінальну версію тексту, що не потребуватиме правок і буде наближеною до ідеалу.

Повний матеріал тут


Як пишуть бізнес-видання. Лекція Іллі Кабачинського

Записали конспект лекції головного редактора AIN.ua — про бізнесовий ринок України, інструменти та золоті правила бізнес-журналістики.


01.

Текст має бути чесним, тому що ідеальних бізнесів не існує.

02.

Складні терміни потрібно пояснювати — там, де одна людина зрозуміє, десять недочитають ваш текст. Читачу повинно бути цікаво не тільки тому, що це хайпова історія, а ще й класна верстка і зрозуміла структура.

03.

Завжди перевіряйте тексти. Як перевірите двічі — перевірте ще й утретє.

Повний матеріал тут


Скільки заробляють комунікаційники в Україні?

Для тих, хто прийшов або йде в журналістику і хоче знати, скільки зможе заробити на цій справі. Дослідження щодо рівня заробітних плат комунікаційників від платформи Happy Monday.


01.

Найнижча заробітна плата в журналістів (junior — 7 300 грн, senior — 19 700 грн). Найвища — у менеджерів з комунікацій (junior — 14 500 грн, senior — 28 500 грн).

02.

Серед респондентів 27,6% працюють менеджерами з комунікацій, 18% — SMM-никами, 17% — PR-спеціалістами, а 10,8% — копірайтерами. Решта опитаних обіймають посади контент- та акаунт-менеджерів, журналістів, маркетологів, редакторів тощо.

03.

Лише половина комунікаційників (51,5%) офіційно працевлаштовані. Неофіційно працюють 27,9% опитаних, 12,6% отримують зарплату через ФОП, а 8% зайняті проєктною діяльністю.

Повний матеріал тут

Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень