fbpx
Зсередини/Що це таке

Що таке медіа

Яка різниця між ЗМІ та медіа
Малиш Поліна, 21.11.2019

Слово “медіа” часто вживають як синонім терміну ЗМІ. Ми спробували розібратись, яка між ними різниця і яким з термінів у якій ситуації доречніше користуватись.


Що таке медіа?

Медіа — не новий термін. Він походить від латинського medium — “посередник, середина”. Слово “медіум” є і в українській мові — це буквально посередник між двома світами. Сучасні медіа є тим самим посередником і передають через себе інформацію від однієї сторони до іншої.

Поняття “медіа” містить у собі всі засоби комунікації для передачі інформаційного повідомлення: текст, музику або зображення.

Часто вживається як частина складних слів: масмедіа, медіаплан, медіахолдинг, щоб позначити їх приналежність до медіа.


Чим медіа відрізняється від ЗМІ?

Термін ЗМІ вживається в суспільстві набагато довше, тому більшість людей на інтуїтивному рівні розуміє, що входить у це поняття. І часто його об’єднують в значеннях з “медіа” — як мінімум тому, що media в україномовному та російськомовному просторі перекладається з англійської саме як ЗМІ.

У той самий час деякі класифікації розмежовують ці поняття. ЗМІ розглядають виключно як канал, спосіб або механізм передачі інформації і фактів. Вони не впливають на власне передане повідомлення. А медіа визначають як посередника і учасника комунікації, так само важливого, як і повідомлення, яке передається.


Які ще потрібно знати терміни, щоб не заплутатися?

Часто біля абревіатури ЗМІ можна побачити ще одну — ЗМК, засоби масової комунікації. Вони вживаються, як синоніми, але це не зовсім точно.

Функції ЗМІ і ЗМК збігаються, але поняття ЗМК набагато ширше і включає в себе ЗМІ. Дуже наочний приклад — чутки. Це теж канал поширення інформації, проте неофіційної, зарахувати його до ЗМІ, звичайно ж, не можна. У ЗМК в принципі немає обов’язкових вимог до структури, оформлення та періодичності.


Що таке “нові медіа”?

Нові медіа — це такий формат, в якому інформація постійно доступна на цифрових пристроях, а користувачі активно залучені в процес створення і поширення контенту. По суті, це медіа, які почали активно розвиватися і обростати новими технологічними особливостями з появою інтернету. Наприклад, “Вікіпедія”.

Головна особливість нових медіа — це саме доступність взаємодії користувача з користувачем і користувача з інформацією. На момент своєї появи це була абсолютно нова модель комунікації. Завдяки цій міні-революції зараз будь-хто може створити своє медіа, якщо у нього є технічна можливість.

Деякі дослідники проти того, щоб нові медіа вважалися ЗМІ, бо на їхню думку вони є скоріше платформою для спілкування, ніж інструментом донесення соціально важливої ​​інформації.



Ольга Дацюк,
головна редакторка Inspired

Якщо строго, то ЗМІ і медіа — це синоніми. Але все ж деяка відмінність, більше інтуїтивна і семантична, існує, принаймні для мене. ЗМІ — давній термін, медіа — новіший, він прийшов з англомовного середовища. Там і розпочалася дискусія про те, як змінюються роль і форма медіа. Наприклад, чи трансформуються соціальні мережі і блоги в ЗМІ? Чи можна вважати сторінку у Facebook, Instagram, Twitter медіа?

У Buzzfeed чи Mashable допускається неформальний, блогерський стиль подачі інформації, часто з персональною оцінкою. Так, ніби автор пише на власній сторінці у Facebook, а не від імені редакції. Такі видання, власне, і дають розуміння чим термін “медіа” може відрізнятися від терміну “ЗМІ”.

ЗМІ скоріше про відсторонене сухе поінформування, медіа — про більш особистий, персоналізований підхід посередництва між виданням і читачем.


Читайте також у рубриці Що це таке
/ Що таке левітація у фотографії
Та як зробити свій перший знімок
/ Що таке SMO?
Як бренди переводять аудиторію до соцмереж
/ Що таке КСВ?
Розповідаємо, чому це не про благодійність, а про розвиток бренду
/ Бренд-медіа: що це і навіщо потрібно брендам
Дізнавалися кому потрібні, як працюють і про що пишуть
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень