fbpx
Зсередини

Що таке редакція?

З кого складається і як ділять обов’язки
Чередніченко Анастасія, 04.12.2019

Редакція видання – штаб-квартира проєкту. Це група людей, які активно працюють над тим, щоб усе, що стається навколо, потрапляло в інформаційний простір у прийнятному вигляді якомога швидше. Крім спільної справи вони об’єднані дечим більшим – ідеєю, яку транслюють в маси.


Редакція – це хто?


Головний редактор

Роботу головреда ми детально описали у нашому матеріалі. Він відповідальний за роботу всієї редакції, тому без його участі конвеєр публікацій не запускається і не вимикається. А в разі конфлікту або поширення неточної інформації за все несе відповідальність він.

Головред слідкує за результатами роботи, якістю написаних статей, за тим, щоб дедлайни не горіли, а якщо вже почали – щоб поруч був вогнегасник. Контролює відповідність тем і фото, правдивість фактів, аргументи, стиль. Визначає редакційну політику: що медіа пропустить, а що не дозволить публікувати. Наприклад, рекламу цигарок або сумнівних задумів, яку не розміщують у Bird in Flight.

Головний редактор відповідає також за зовнішні зв’язки, атмосферу в колективі, цінності, стратегію розвитку. 


Випусковий редактор

Людина, яка шукає 25 годину в добі, щоб встигнути вичитати весь матеріал ще на вчора. Слідкує за відповідністю статей редакційній політиці видання. Випусковий редактор вичитує всі тексти на змістовність і загальну картинку, відсутність штампів, фейкових новин, закостенілих метафор, порівнянь. Частіше за все, затверджує заголовок. Знаходиться в постійній і безперервній комунікації з журналістами, редакторами, коректорами, дизайнерами і т.д. Його месенджери не вміють мовчати або спати, а поштова скринька не знає слова “порожній”.

Невеликі видання обходяться без посади випускового редактора, і тоді між журналістами і головредом немає посередника. У такій ситуації на плечі головного редактора лягає ще більше менеджерських обов’язків, ніж до цього.


Олександр Шумілін,
випусковий редактор “Українська правда”

“В УП випусковий відповідальний за контент стрічки новин. Він моніторить мережу, обирає теми, розставляє пріоритети, розподіляє теми між новинарями, консультується з ними, здійснює фактчекінг, слідкує за акцентами в заголовках і самих текстах, за їхньою чіткістю, ясністю і правдивістю.

Випусковий також відповідає за розкручення тієї чи іншої теми, вирішує, яких коментарів не вистачає, кому можна зателефонувати, які ще дані необхідно дістати для повноти картини. Він комунікує з іншими відділами редакції щодо розподілу тем та планування роботи.

У випускового УП повинна бути достатня політична пам’ять. Він повинен орієнтуватися в подіях політичного життя за цей період, мати розуміння щодо впливу того чи іншого політика, його ролі, має вміти читати закони та інші офіційні документи, знаходити в них необхідне, мати хороші знання про функціонування самої держави. Йому потрібно вміти швидко приймати рішення, бути незаангажованим, зібраним.

Для новини важливо бути вчасною, повною і правдивою. Під час роботи найтяжче дотриматися балансу між цими трьома характеристиками. Інколи важливо спішити і видати першим, інколи краще видати пізніше, але з коментарями, щоб не спричинити хаос на рівному місці. Правдивість залишається базовою, але в епоху “постправди” і розігнаних по мережі інформаційних бульбашках все частіше, на жаль, доводиться описувати самі бульбашки і фейки”.


Журналісти, редактори

Ті, хто пишуть. А ще – шукають, моніторять, збирають, відвідують, занотовують, беруть інтерв’ю, складають перелік питань, вигадують заголовки, біжать за інфоприводом, а якщо спізнюються – генерують. Це творці контенту – вони пишуть статті, які після затвердження випускового редактора з’являються на сторінках медіа. Про них ми писали в матеріалі “Як це – бути автором в медіа”.

Кількість редакторів і журналістів варіюється відповідно до масштабу проєкту.


Більд-редактор

Візуалізує все, написане журналістами. Відповідальний за те, щоб у матеріалі про виставку не з’явилася картинка печеної картоплі, а на фото спікера був справді він, а не хтось інший. Обирає зі стоків найбільш влучні фото, слідкує за їхньою якістю. Також може організовувати зйомки.

Більшість редакцій українських видань дають собі раду без позиції більд-редактора. Журналісти та редактори або самостійно ілюструють написаний матеріал, або цим займається дизайнер, підпорядкований артдиректору.


Марія Петрова
артдиректорка в Buro 24/7

“Більд-редактор повинен мати хороший смак, вміти швидко приймати рішення і розуміти, як найкраще проілюструвати матеріал. В обов’язки входить візуальне оформлення всіх матеріалів на сайті та у соцмережах: фото, відео, підготовка зображень для сторіз – усе, що є візуальним на нашому сайті. Він має володіти певним набором програм – це графічні редактори (найчастіше Photoshop і Lightroom), але перелік може розширюватися залежно від завдання. Фото ми у Buro 24/7 зазвичай беремо з фотобанків, на які підписані”.


Розшифрувальник

Той, хто має 25 годину, яку шукає випусковий редактор. Розшифровує аудіозаписи, зроблені під час інтерв’ю. Розшифрувальник своєю роботою неабияк заощаджує час редакції під час написання матеріалів – поки друкується запис, журналісти можуть братися за нові завдання. Не всі редакції мають штатного розшифрувальника. Часто журналісти транскрибують записи самостійно.


Коректор

Виправляє “проект” на “проєкт”, слідкує за оновленнями правопису, знає, де мають стояти коми. Він у редакторській тусовці – головний з грамотності, тому після журналістів вичитує статті.


SMM-менеджер, менеджер з комунікації, таргетолог

Людина, яка трансформує редакційний контент і переформатовує його для просування в різних каналах. Налаштовує рекламу, веде соцмережі.

Іноді в штаті немає конкретного спеціаліста, який би відповідав за SMM. Тоді його функції можуть виконувати усі члени редакції по черзі, як, наприклад в Cosmopolitan.


Анастасія Григорук,
SMM-ниця Bazilik.Media,
вінтажна блогерка 
@s.nova_vintage

“До обов’язків SMM-ника зазвичай може входити і розробка ідеї ведення соцмереж, і створення контенту, і наповнення сторінок. В ідеалі, SMM-ник працює у зв’язці з копірайтером, фотографом та дизайнером. Тоді в нього буде можливість для стратегічного мислення і генерування нових ідей.

Проте скільки б не працювало поряд спеціалістів, кожен SMM-спеціаліст має досконало володіти навичками копірайтера, мобільного фотографа та розбиратися в дизайні та верстці.

Найскладніше контролювати всі процеси, слідкувати, аби не пропустити жоден новий матеріал та вкладати це в систему твого контент-плану, адже не завжди матеріали можуть виходити в тому порядку, який тобі потрібен. Тому треба вчасно реагувати і корегувати пости залежно від ситуації”.


Як працює редакція?

Робота починається з планування, укладення та затвердження контент-плану: на які теми писатимуть цього тижня або місяця, хто відповідальний, у якому форматі, які дедлайни. Усією редакцією генеруються нові теми матеріалів. Обговорюються та затверджуються герої інтерв’ю. Обирають, хто надасть коментар, коли і як про це можна домовитися, які заходи або відкриття варто відвідати. 

Далі запускається механізм збору інформації, написання статей і роботи над ними – ланцюжком до випускового редактора. Після затвердження матеріал виходить друком або на сайті, і робота над новими завданням починається знову.

Все контролює та за все відповідає завжди головний редактор. Паралельно з редакцією може працювати комерційний відділ на чолі з комерційним директором. 

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень