Конспект

Хто робить тексти: від копірайтера до автора

Розповідаємо, як визначитися, хто потрібен вашому бренду
Чередніченко Анастасія, 06.11.2019

Хто працює з текстами

З текстами мають справу копірайтери, райтери, коректори, редактори і автори. Кожен із них працює з цим типом контенту по-своєму, має різні цілі і завдання. Обирати спеціаліста потрібно залежно від мети створення контенту.

Давайте розберемось, хто має написати текст для вашого бренду.


Копірайтер

Анна Лісовська

кураторка курсу копірайтингу в Bazilik School та копірайтерка у FEDORIV

Копірайтинг, як слово, за своєю будовою ділиться на “copy” – текстовий матеріал та “writing” – написання. Уявлення про те, що копірайтер – це спеціаліст, який пише тексти, не зовсім правильне. Його функції інші.

В основі текстового контенту, що створює копірайтер, містяться не слова, а ідея. І це аксіома. Копірайтер створює ідеї, які потім оформлює в те, що потрібно бренду – текст, статтю, слоган і т.д.

Анна лісовськА: 

“Копірайт – це голос бренду та ідея, яка стоїть за ним. Якщо немає ідеї, бренд звучить нечітко, а якщо є, його цікаво слухати. Копірайтер не письменник, його творчість – це не самовираження, а вирішення конкретних завдань. Якщо копірайт розв’язує завдання бізнесу і цікавий не тільки маркдиру, це хороший копірайт. Красиві слова, які нікого не зачіпають, – поганий копірайт”.

Для чіткості узагальнимо, чим займається копірайтер:

 написанням текстів для сайтів, лендінгів, постів, тощо;

 створенням назв і слоганів;

 написанням сценаріїв для відео- чи радіороликів.

мета копірайтера – створити ідею і оформити її у слова.


Райтер

Це збірне поняття, що включає в себе декілька спеціалізацій, тому що райтер пише все. Він не обирає тему, ідею, мету самостійно – цим займається замовник. За словами Анни Лісовської, райтер вирішує маркетингову задачу в поставленому форматі. Він пише текст, який потім може бути відданий на редагування коректору чи редактору.

Вам, як замовнику, потрібно завчасно визначитися зі спеціалізацією тексту – оригінальний контент, рерайт, SEO тощо. Мета райтера – створити продукт, який від нього вимагають.

Райтер може уособлювати собою декількох спеціалістів, що працюють з текстами. Тому він легко може бути одночасно і копірайтером, і райтером, якщо паралельно не лише пише, а й займається креативом.

Мета райтера – створити продукт, який від нього вимагають


Коректор

Це людина з освітою філолога або з рівнем Advanced у знанні правопису. Його ціль – виправити всі помилки, допущені в тексті. Коректор не створює унікальний контент, а редагує вже написаний спеціалістом текст. Він може вичитувати статтю чи пост, створені копірайтером, але не уповноважений радити щось автору.

Мета коректора – виправити всі помилки, допущені в тексті


Редактор

Дар’я Горгієвська

головна редакторка Cosmo.com.ua

“Немає межі досконалості” — це про нього. Редактор працює над покращенням тексту. Він підбирає кращі формулювання, уникає штампів, затертих метафор і порівнянь.

Редактор може з легкої руки викинути половину тексту або порадити автору дещо змінити. Його мета – створити фінальну версію тексту, що не потребуватиме правок і буде наближеною до ідеалу.

Дар`’я Горгієвська:

“Робота редактора не обмежується виключно текстами, як це зазвичай буває у випадку з копірайтом та рерайтом. Редактори нашого сайту повинні не лише створювати контент під вимоги читача/рекламодавця, а ще й розробляти стратегії спілкування з аудиторією, генерувати ідеї для рекламних проєктів, вміти миттєво реагувати на просідання трафіку і знати, яким чином повернути його на попередній рівень. Мені здається, вміння відчувати потреби читача – найголовніший фактор. Він визначає, чи вийде в людини побудувати кар’єру редактора в онлайн-ресурсі. Грамотність, вміння висловлювати свої думки також необхідні, “розписатися” можна в процесі роботи, а от зловити дух бренду і його цільової аудиторії, виходить, на жаль, не завжди”.

мета редактора – створити фінальну версію тексту, що не потребуватиме правок і буде наближеною до ідеалу.


Автор

Фотограф – Валентин Кузан

 Катерина Бабкіна

Письменниця

Творець оригінального контенту. Автор пише свої унікальні тексти для медіа, блогів і т.д. На відміну від райтера, він сам ставить собі завдання, відповідно до якої обирає тему, ідею, формат, умови реалізації. Сам собі на думці: пише, що і як думає, чергує методи і засоби виразності. Його ціль – написати власний художній твір, вимоги до якого він складає та корегує самостійно.

Автор творить за власним планом і є замовником свого ж продукту, по суті.

Катерина Бабкіна:

“Робота письменника чи письменниці полягає у створенні унікального контенту. Дуже унікального. Настільки унікального, що читаючи цей контент, люди повноцінно переживають емоційний досвід так, ніби переживали б певні події чи почуття. Сильні почуття – наприклад, закоханість, втрату, смерть. Крім того, гадаю, різниця в самому масштабі історії, яку розповідає автор чи авторка – масштабі історії, ідеї, теми та проблеми. Художні тексти працюють як правило з матеріями довготривалішими, глибшими і всеосяжнішими. Поза тим, все, що стосується структури, вивіреності, темпу, ритму, наповненості і релеватності – важливо для кожного типу тексту і для кожного автора, чи то письменника, чи копірайтера”.

Мета автора – написати власний художній твір, вимоги до якого він складає та корегує самостійно.

Розрізняти цих спеціалістів та особливості їхньої роботи з текстами — означає правильно ставити завдання і отримувати результат.

Читайте також у рубриці Конспект
/ Книжкова полиця Кіра Горшкова: 5+1 книжка про фінансову грамотність та інвестиції
Від простого до складного
/ Легко читати: 7 книжок, щоб відволіктись
Аня Лісовська радить, що почитати тим, хто втомився від страху, новин, серіалів, роботи чи її відсутності
10 додатків для монтажу відео на телефоні
Плюси, мінуси та кому підійде
Як навчитися вчитися. Конспект лекції Вікторії Дерюгіної
Секрети андрагогіки та чому дорослим складніше вчитися
/ Книжкова полиця Вадима Келлера
Шість книжок, які радить прочитати український PR-ник
Інші статті за темами
Конспект
Книги
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень