Ми підготували збірний матеріал для тих, хто хоче змінити професію або просто стати SMM-спеціалістом. Розповідаємо, яку роботу виконує SMM-ник, які є можливості для роботи — в агентстві чи на стороні бренду. А ще зібрали корисні боти й поради від фахівців.
Почнемо з того, хто такий SMM-менеджер.
У матеріалі розповіли, які труднощі виникають у SMM-ників, де вони вчилися цій справі і скільки заробляють. Для цього ми поспілкувалися зі співзасновницею SMM-агентства, власницею бізнесу, яка сама собі SMM, SMM-ницями з різних сфер та колишнім SMM-ником маркетингового агенства.
01.
SMM-спеціаліст відповідає за ведення сторінок у соціальних мережах, розробляє стратегію і контент-план, проводить аналітику сторінок та ефективності рекламних кампаній.
02.
На ринку SMM немає середньої заробітної плати. Усе залежить від багатьох нюансів: від досвіду спеціаліста, особливостей проєкту, типу зайнятості (парттайм чи фултайм), чи є підрядники, який рівень компанії.
03.
SMM-спеціалісту важливо постійно навчатися. Соцмережі змінюються щодня, і успішний той, хто встигає реагувати на зміни. Навчання «соцмережевій справі» відрізняється від класичного. Тут не потрібні університети чи річні програми — достатньо кількамісячних курсів, тренінгів, воркшопів та регулярного обміну інформацією.
Як українські бренди працюють із SMM-никами?
Ефективне використання інструментів SMM істотно поліпшує позиції бренду на ринку й допомагає з пошуком потенційних клієнтів.
Ми запитали в українських брендів, коли вони почали працювати з SMM-никами, як шукають спеціаліста та які якості цінують у цій сфері.
01.
Щойно ми запустили бренд, одразу збагнули, що нам самим слід виконувати обов’язки SMM-менеджера, бо немає реклами — немає і продажів.
02.
Спочатку обов’язки нашого SMM-менеджера були, як у тому анекдоті: “Заходять стратег, копірайтер і дизайнер у бар і замовляють столик на одного”. Зараз є кілька членів команди, між якими розподілено обов’язки з SMM.
03.
Social media marketing — це, передусім, реклама та продажі, про що часто забувають менеджери. Важливо вивчати ринок, конкурентів, пильнувати статистику, аналізувати, шукати нові ідеї, не перетворювати все на рутину. І звісно, вчасно постити, відповідати людям і розуміти важливість своєї роботи.
Часом менеджерам здається, що для кожної тематики діють свої правила. Для цього розглянули особливості роботи SMM-ників у гастросфері.
Про те, які формати використовують та як почали працювати SMM-никами в гастросфері, запитали фахівців, що ведуть соцмережі київських ресторанів, кафе та кав’ярень.
01.
Людям, які не знають, із чого почати кар’єру SMM-ника кав’ярні чи кафе, я раджу просто приходити до закладу, вивчати його. А коли ви добре відчуватимете tone of voice цього місця — запропонуйте свої послуги.
02.
Важливо передавати мікроклімат всередині закладу. Але якщо ти постиш, як у вас класно й весело, а гості приходять і бачать незадоволені обличчя баристи за стійкою або хамську поведінку офіціантів — класні тексти й хороший віжуал не допоможуть.
03.
Головне завдання SMM-ника, а особливо в гастросфері, — вивчити свою цільову аудиторію. Вік, сімейний статус, рід діяльності, інтереси — усі ці характеристики відіграють важливу роль в SMM. Потрібно скласти портрети користувачів, дізнатися про їхні потреби, вподобання, смаки — і на основі цих знань будувати комунікацію.
А скільки в Україні заробляють комунікаційники?
Про посади, досвід роботи та зарплату — дослідження Happy Monday.
01.
Дослідження показало, що на РІВЕНЬ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ впливають місто, досвід роботи й ступінь володіння англійською мовою.
02.
Найнижча заробітна плата в журналістів: junior — 7 300 грн, senior — 19 700 грн.
Найвища — у менеджерів з комунікацій: junior — 14 500 грн, senior — 28 500 грн.
03.
Лише половина комунікаційників (51,5%) офіційно працевлаштовані. Неофіційно працюють 27,9% опитаних, 12,6% отримують зарплату через ФОП, а 8% зайняті проєктною діяльністю.
Візуальне оформлення сторінок — важлива частина роботи SMM-спеціаліста. Ми запитали у чотирьох креаторок, як вони роблять віжуал для брендів.
Нині візуальна складова бренду – один із головних чинників промоції. Усі хочуть потрапити в 90% інформації, яку людина сприймає очима, і ніхто – в решту 10%.
Дізналися, з якими брендами працювати, які підходи застосовувати і що наразі в тренді.
01.
Фото брендам потрібні для того, щоб візуально ознайомити глядача з атмосферою, продуктом, командою проєкту. Зблизити аудиторію з брендом і зробити його впізнаваним, викликати емоцію та бажання бути частиною ваших цінностей.
02.
Відчуваю, що зараз усе відходить від “вилизаності” та прямує в бік натуральних фото та відео, що викликають емоції. Натомість розкладки предметів на кольоровому тлі – це вже нудно.
03.
Спочатку потрібно познайомитися з брендом, відчути його та уявити ідеальну картинку, що розкриватиме суть компанії. Потім слід домовитися з власниками бренду “на березі”, щоб усі розуміли, на який результат очікувати. А далі – погнали працювати.
10 Telegram-ботів, корисних для SMM-ника
Ми вже писали про Telegram-боти для тих, хто працює з креативом та діджиталом. Тепер розповімо, чим користуватися SMM-никам.
Про 7 інших ботів читай тут.
01.
Бот, який правильно розставить у вашому тексті відступи та абзаци для Instagram. Надішліть йому текст, а у відповідь отримаєте готовий до публікації варіант.
02.
Із цим ботом можна швидко згенерувати переможця розіграшу. Надішліть посилання на публікацію – і бот збере для вас список зі всіма профілями, які лайкнули допис. Також допоможе обрати серед усіх профілів один випадковий – переможця розіграшу.
03.
Завдяки цьому боту можна анонімно переглядати сторіз та публікації в інстаграм, а також завантажувати їх на ваш девайс. Щоб отримати всі історії користувача за останні 24 години, потрібно надіслати посилання на його сторінку. Також можна кинути боту посилання на пост, IGTV чи підбірку історій та отримати їх готовими до завантаження.
Як визначити цільову аудиторію? Розповідає куратор SMM Full Course Євген Зінгерман.
Жоден бізнес не може існувати без розуміння своїх споживачів. Адже тоді губиться загальний сенс: із ким ділитися новинами, чиї потреби враховувати, на кого орієнтуватися в темах.
Про аналіз споживача, формулу й техніку створення ЦА “Персона” читай у конспекті лекції.
01.
Цільова аудиторія — це група людей, на яких розраховані певний товар або послуга. Це потенційні споживачі продукції вашого бренду, на яких потрібно спрямовувати комунікацію.
02.
Ключовими параметрами визначення ЦА є її ЗВИЧКИ та ЗАХОПЛЕННЯ, а не вік, стать та рівень доходу.
03.
Важливо, щоб ваш товар або послуга вирішували проблему споживача. У нього є потреба, яку необхідно задовольнити, у вас — те, що цьому сприяє.