fbpx
Зсередини

Як українські бренди працюють із SMM-никами

Чотири власники бізнесу про досвід роботи з SMM-никами
Козар Олена, 12.02.2020

SMM або social media marketing — це просування товарів та послуг за допомогою соціальних мереж, що має на меті комунікацію з аудиторією, збільшення продажів та створення іміджу компанії. Ефективне використання інструментів SMM здатне суттєво покращити позиції бренду на ринку та допомогти з пошуком потенційних клієнтів.

У попередній статті ми вже розповідали, чим саме займається smm-менеджер. Сьогодні з’ясовуємо, як відомі українські бренди співпрацюють із SMM-никами та яким має бути ідеальний спеціаліст.


Юлія Шум
Засновниця спортхабу ЕБШ
Філіп Литвинов
Керуючий партнер
Sammy Icon
Олеся Чорна
Маркетинг-директорка First Line Group, ЖЗЛ, Італійська Редакція, Улюблений Дядя і т.д.
Таня Серезітінова
Маркетинг-директорка Keep®️

Як все починалось?

Юлія Шум:

Ми одразу зрозуміли, що в ЕБШ має бути smm-ник. Наш спортхаб починався з відкритих тренувань на вулиці і вже тоді, п’ять років тому, ми мали свого фотографа, відеооператора та smm-менеджера, які разом займалися створенням контенту для соцмереж. Тому можемо сміливо сказати, що у своїй сфері ми були першою в Україні компанією, яка мала цілу команду контент-креаторів ще до появи власне самого спортхабу.

Філіп Литвинов:

Спочатку ми працювали з соцмережами самостійно. Коли зрозуміли, що самі не встигаємо, почали шукати smm-спеціаліста. А пізніше збагнули, що соцмережі генерують велику кількість продажів, особливо, якщо ними займатися регулярно.

Олеся Чорна:

Ми дійшли висновку, що вузька спеціалізація — це запорука крутого результату. Тоді й зрозуміли, що нам знадобиться велика команда різних спеціалістів для створення контенту.

Таня Серезітінова:

Щойно ми запустили бренд, одразу збагнули, що нам самим необхідно виконувати обов’язки smm-менеджера, бо немає реклами — немає й продажів. Довгий час ми все робили самостійно, пішли навчатися в Bazilik, прокачали потрібні навички — і вперед. Саме про допомогу й розподіл обов’язків по smm-менеджменту почали замислюватися, коли у нас катастрофічно не вистачало на все часу.


Ми дійшли висновку, що вузька спеціалізація — це запорука крутого результату


Як знайти “свого” спеціаліста?

Юлія Шум:

Все відбувається методом спроб та помилок. Стандартне розміщення вакансій на сайтах пошуку роботи не дає хороших результатів. Частіше за все ми знаходимо спеціалістів серед друзів, знайомих або навіть відвідувачів спортхабу. Вже під час тісної співпраці з людиною можна чітко зрозуміти, підійде вона для роботи в команді чи ні, й такий тестовий період зазвичай не вимагає багато часу. Наприклад, наш попередній smm-менеджер обіймав свою посаду лише два тижні, коли ми збагнули, що не підходимо одне одному.

Наразі ми маємо цілу команду, що відповідає за комунікації. У нас є два smm-ника (у Києві та Одесі), PR-директор, копірайтер, таргетолог та дизайнер. Також створенням контенту займаються два фотографи та відооператор у Києві і стільки ж в Одесі.

Ми піклуємося про якість контенту, тому чітко усвідомлюємо, що одна людина не може робити абсолютно все. Кожен має виконувати свою роботу.

Філіп Литвинов:

Ми почали шукати smm-менеджера через знайомих, потім — у соцмережах та профільних групах. Наші вимоги були такі: розуміння специфіки продукту та орієнтованість на те, щоб більше продавати в соцмережах. Тоді ми не мали на меті робити великі охоплення, просто прагнули генерувати більше продажів.

На самому початку роботи нашими соцмережами займалася одна людина. Зараз ми працюємо з агенцією СВОИ, й над нашими сторінками працює ціла команда. До неї входять копірайтер, таргетолог, дизайнер, що працює віддалено, та фотографи.

Олеся Чорна:

Ми шукаємо кандидатів за тестовим завданням. Спершу намалюємо собі ідеальну картинку креативного та медійного підходів, далі розкладаємо її на процеси та задачі. “Свій” кандидат — це той, хто не тільки чудово виконує свої процеси, але й додає креативу, розвиває комунікацію.

Наразі smm-банда ЖЗЛ складається з шістьох людей. Бренд-маркетолог ресторану створює контент-план, додає до нього комерційно-спрямовані інфоприводи, календарні події та теми з родзинкою, які, зважаючи на досвід та суб’єктивне відчуття, мають зайти фанатам сторінки. Автор пиріжків складає злободенні чотиривірші, автор копітекстів — комічні скріпти для чат-ботів та тексти до інста-історій. Також ми маємо фотографа, який знімає новинки меню, робить атмосферні нариси та все, що може знадобитися для ілюстрування контент-плану на наступні місяці. За постинг, таргетинг та аналітику відповідає smm-менеджер, за модерацію коментарів, згадувань та особистих повідомлень — CRM спеціаліст.

Таня Серезітінова:

Ми, власне, шукали потенційних smm-ників серед своїх співробітників — питали, чи не зацікавила б їх можливість оволодіти новими навичками. Те саме питали й у друзів та знайомих.

Серед вимог до smm-менеджерів, перш за все, був гарний смак — це якщо казати про візуальну складову. Крім того, ми шукали людей із розумінням філософії бренду, володінням необхідними навичками, бажанням працювати та вогником у очах. Досвід роботи був для нас вторинним. Ба більше, ніхто з нашої команди раніше не займався соцмережами: хтось навчився самотужки, когось навчили ми, а когось — відправили на курси підвищення кваліфікації.

Зараз ми маємо велику маркетинг-команду. Є співробітники, які поєднують свої основні обов’язки з роботою у соцмережах, і є також фрілансери. В цілому, команда складається з маркетинг-директора, контент-мейкерів (фотографів, дизайнерів), людини, що займається інстаграмом (складанням контент-плану, постингом, публікаціями сторіз), людини, що веде FB сторінку (відповідальної за постинг, налаштування реклами, таргетинг, коментарі, повідомлення в дірект), та копірайтера.


стандартне розміщення вакансій на сайтах пошуку роботи не дає хороших результатів


Як це працює?

Юлія Шум:

Наш smm-менеджер працює повний робочий день у хабі. Це важливо, адже потрібно бути в курсі всього, що відбувається всередині компанії. Потрібно знімати сторіз для інстаграму, спілкуватися з гостями та тренерами, просякнути атмосферою ЕБШ та транслювати її через соціальні мережі.

SMM-менеджер створює контент-план на 2 тижні, але залишає вікна для ситуативного контенту та раптових інфоприводів, що трапляються доволі часто та потребують швидкої реакції.

Зараз усі процеси вже налагоджені, й ми цілковито довіряємо smm-менеджеру, тому не перевіряємо весь контент перед публікацією. Але раз на тиждень проводимо маркетинг-зустрічі з командою, де обговорюємо нашу роботу: цілі, ідеї, інфоприводи і таке інше. Це дає можливість залишатися на одній хвилі та оцінювати роботу всіх членів команди.

Філіп Литвинов:

Коли ми працювали з однією людиною, то обов’язки smm-менеджера були, як у тому анекдоті: “заходять стратег, копірайтер і дизайнер у бар й замовляють столик на одного”. Зараз обов’язки розподілено між членами команди, що займається підготовкою контент-плану на тиждень вперед, плануванням, публікаціями, створенням рекламних кампаній та відповідями в дірект на всі питання, крім запитів про купівлю товарів. Відповідями на ці запити у нас займається відділ продажів.

Наша команда також має відповідати на всі негативні коментарі, крім тих, де просто є нецензурна лексика чи неадекватні висловлювання. Хороші SMM-менеджери знають, де можна віджартуватися та погасити негатив, а де треба все детально роз’яснювати клієнтові. Для нас негативні коментарі все ж таки кращі, ніж повна відсутність комунікацій. Кожен бренд сам обирає, як на них відповідати, але ми вважаємо, що велике значення тут має tone of voice. Відповіді на негатив не мають вирізнятися з загального тону комунікації.

Олеся Чорна:

Зазвичай ми складаємо контент-план на місяць вперед, а SMM-менеджер відповідає за створення постів, таргетинг на обрану цільову аудиторію та аналітику. Маючи таку велику команду, як наша, ми не полишаємо все напризволяще, а відбудовуємо чітку субординацію та контролюємо всі процеси.

Таня Серезітінова:

Ми маємо контент-план, який складаємо на тиждень вперед. Окремо маємо графік виходу нових виробів та рекламних кампаній.

Маркетинг-директор контролює ведення соцмереж, затверджує контент-план, тексти, іноді перевіряє відповіді клієнтам в дірект. Але по факту, коли команда вже довгий час працює разом, правок та зауважень до її роботи майже немає. Тому ми надаємо свободу дій тим, хто проходить випробувальний термін.


Хороші SMM-менеджери знають, де можна віджартуватися та погасити негатив, а де треба все детально роз’яснювати клієнтові


Яким має бути ідеальний smm-ник?

Юлія Шум:

По-перше, SMM-менеджер повинен мати смак та почуття гумору. Звичайно, такі люди мають вловлювати правильні емоції бренду та транслювати їх, розуміти цільову аудиторію, бачити її потреби та вміти розмовляти її мовою, а також швидко отримувати та обробляти інформацію. І звісно, любити свою роботу. Нам не потрібно, щоб SMM-ник був суперспортсменом, бігав марафони та відразу йшов на Hardcore. Головне, щоб цікавився та розумів нашу сферу діяльності, прагнув дізнаватися більше про неї та гармонійно вписувався у нашу ЕБШ-родину.

Щодо неприпустимих рис, для мене це халатне ставлення до роботи, незацікавленність та зневага.

Філіп Литвинов:

Успішні SMM-менеджери мають бути проактивними та розуміти, яка маркетингова задача стоїть перед компанією. Це дозволить їм весь час випробувати нові способи досягнення цієї задачі й професійно зростати. Неприпустимим для SMM-менеджера є зупинятися на досягнутому та полишати пошук нових шляхів для втілення цілей.

Олеся Чорна:

Аби досягти успіху в роботі з соцмережами людина має бути креативною, але також мати добре розвинене аналітичне та стратегічне мислення. Бо без стратегії SMM не може існувати.

Таня Серезітінова:

Необхідні якості для SMM-ника — це допитливість та бажання розвиватися. Соцмережі — це та сфера, яка змінюється щодня, у якій неможливо щось вивчити одного разу і працювати із цими знаннями все життя, як на заводі. Людина має рухатися вперед, дізнаватися нове. Також, smm-менеджеру необхідно мати розвинений смак та стиль. Ці якості можуть бути вроджені, але важливо постійно надихатися та розвивати у собі почуття прекрасного. Нарешті, успішний SMM-ник має бути ініціативним та відповідальним. Social media marketing — це, в першу чергу, реклама та продажі, про що часто забувають менеджери. Важливо вивчати ринок, конкурентів, пильнувати статистику, аналізувати, шукати нові ідеї, не перетворювати все на рутину. І, звісно, вчасно постити, вчасно відповідати й розуміти важливість своєї роботи.


Соцмережі — це та сфера, яка змінюється щодня, у якій неможливо щось вивчити одного разу і працювати із цими знаннями все життя, як на заводі


Дізнатись більше — на SMM Intensive

Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень