fbpx
Зсередини/Що це таке

Що таке SMO?

Як бренди переводять аудиторію до соцмереж
Чередніченко Анастасія, 12.12.2019

SMO (Social Media Optimization) – це трансформація онлайн та офлайн простору навколо бренду під соціальні мережі. SMO підлаштовує контент для аудиторії із соцмереж, але не просуває його в самих соцмережах. 

Мета 

Підвищити впізнаваність бренду, сформувати лояльність аудиторії з соцмереж.

Види SMO

 офлайн (трансформація простору для аудиторії з соцмереж)

 онлайн (оптимізація сайту бренду під аудиторію, яка прийшла з соцмереж)


Офлайн SMO

Офлайн SMO – канали комунікації, які дозволяють вашим клієнтам та всім, хто зіштовхується з цими каналами, комунікувати про ваш бренд.

Це створення візуального контенту, який люди помітять ще до прямого контакту з брендом. Це комунікація, яка закликає споживачів зробити контент для своїх соцмереж за участі бренду: фотозони, постери, роздатковий матеріал, особливе пакування чи одяг персоналу.

Умовно, 10 років тому цю функцію виконували промоутери — хлопці та дівчата у футболках, що кричали про певний продукт або запрошували на дегустацію. Зараз це вже не працює – промоція виходить на якісніший рівень.

Марина Батуринець
засновниця школи комунікацій Bazilik та медіа про комунікації Bazilik Media


Як використовувати?

Потрібно визначитися з метою вашого бренду. Тому що офлайн SMO – це про підвищення впізнаваності, а не про прямі продажі. Офлайн SMO має викликати у споживачів конкретні асоціації. 

Вам також потрібно визначити:

  • цільову аудиторію
  • бюджет
  • наявні та потрібні ресурси
  • інструменти офлайн SMO


Інструменти офлайн SMO

Офлайн SMO може бути фотозоною, візуальним оформленням простору, роздатковими матеріалами, наліпками, сувенірами, обгорткою чи особливим пакуванням.

Дехто відносить до інструментів також афіші та наліпки з QR-кодом, але я вважаю їх проявом сервісного дизайну. Навряд зараз хтось витрачатиме час, щоб перейти за сумнівним QR-кодом. Тільки якщо цей код буде імплементовано в крутий креатив.

Важливо дати своїм потенційним та наявним споживачам у руки контент, через який вони можуть розповісти про ваш бренд. 

На прикладі Bazilik: якщо я не дам студенту блокнот, він не напише, що прийшов на навчання, а якщо після випуску не видам сертифікат – не дам інструмент опублікувати свій відгук про завершення курсу. Дати йому лише один із цих інструментів – це дати можливість написати про нас лише один раз.

Тому задача брендів – давати якомога більше інструментів для своїх користувачів, щоб вони самостійно могли розповісти про ваш бренд.


Ефективність

Ефективність офлайн SMO в тому, що люди вірять людям набагато більше, ніж брендам. І вірогідніше за все підуть у заклад, який побачили в сторіз у знайомого, ніж у той, який “крутився на рекламі” в фейсбуці. Коли про бренд говорить хтось, окрім нього самого – це вже ознака успіху та прийняття. Над цим і працює SMO.


Чи всім брендам це потрібно?

Я вважаю, що кожен бренд може вирішити — хоче він бути креативним чи не дуже. Ти можеш просто виготовляти сірі шкарпетки, потрапити в сотню роздрібних точок і заробляти більше, ніж виробник шкарпеток з принтами та філософією. Це інший шлях, і взагалі не факт, що продажі будуть гіршими, якщо не піти шляхом креативу, створення контенту та колаборацій.

Якщо в бренду є ресурс, час та бажання, він може проявити себе в цьому.


Приклади

Milk Bar


McDonald’s


Oh My Look!


GLOVO

Поради

 не розміщуйте елементи, що переводять з офлайну в онлайн на незручних місцях. Наприклад, при вході, на дверях, що обертаються, або там, де людині не буде видно — вище рівня очей;

 якщо ви розміщуєте QR-код, перевірте, чи розпізнається він камерою, як сканується, чи немає бліків, чи добре його видно;

 скорочуйте посилання, які даєте та не використовуйте в друці задовгий юзернейм: на афішах, постерах, наліпках — користувачу має бути зручно знайти вас;

 не варто робити іконки Facebook/Instagram на макеті, афіші, в журналі чи на дверях магазину, якщо вони не клікабельні;

 не використовуйте хештеги в рекламних макетах — вони потрібні користувачу соцмереж як навігація, а в офлайні не несуть жодного смислового навантаження;

 використовуйте цікавий call-to-action, щоб юзеру захотілось зайти до вас на сторінку.

Пам‘ятайте, що не всім категоріям це потрібно — ніхто не хоче підписуватись на шаурму біля метро, чи магазин, в якому продають корм для рибок.


приклади офлайн SMO: подача страви на прикладі закладу alltrueeast


приклади офлайн SMO: Оформлення простору — ліфт у BURSA Hotel Kyiv


приклади офлайн SMO: пакування, яке хочеться фотографувати —Tiffany&co


Онлайн SMO

Онлайн SMO видозмінює інтерфейс сайту, щоб максимально оптимізувати його під вигляд соціальної мережі. Це робить процес користування юзерів сайтом максимально комфортним. 

Як це працює?

Органічне просування

Якщо ваш сайт максимально оптимізований для аудиторії, що прийшла з Instagram або Facebook, він отримає її лояльність. Юзери соцмереж звикли, що їхній інтерфейс зручний у використанні, тому очікують подібного і від сайтів.

Ненав’язливість 

Оптимізація сайту (наприклад, кнопка “Підписатися на розсилку”) закликає аудиторію до логічної дії, проте не змушує. 

Інструменти онлайн SMO

 e-mail-розсилка

 кнопки соцмереж (Instagram, Facebook, Telegram, Twitter)

 можливість спілкуватися (отримати оперативну відповідь на своє питання)

 кнопки реакцій (лайки, репости, підписки)

 соціальні віджети (можливість коментування, опитування, голосування)

 внутрішнє перелінкування (активні посилання на інші статті сайту, відповідні тематиці)

 посилання на ресурси, які підтверджують ваш контент (першоджерела, інші актуальні статті)

Як застосовувати?

 Контент (аудіо, відео, фото, текст)

Контент — король. Публікуйте те, що може зацікавити вашу аудиторію та приводити її до вас з разу в раз.

 Візуальна складова

Візуальний контент сайту та соцмереж має бути зрозумілим, в єдиній стилістиці та перегукуватись один з одним.

 Цільова аудиторія 

Хто — цільова аудиторія вашого бренду, і що саме цкавить її у кожному каналі комунікації. 

 Поведінкові фактори

SMO працює за рахунок поведінкових факторів цільової аудиторії. Оптимізація має продовжувати час перебування споживачів на сайті. Якщо споживач щось шукає, йому потрібна навігація, якщо має запитання — кнопка швидкого діалогу з розробниками.

 Структура сайту

Продумайте побудову свого сайту – на які блоки його розділити, що і чому доцільно винести на головну сторінку.

Зверніть увагу на рекомендації, які юзер отримує, коли дочитує один матеріал. Йому мають “підтягуватися” матеріали зі схожою тематикою, щоб довше утримувати увагу.

 Аналітика

Допоможе попередньому пункту. Відслідковуйте, на яких сторінках читачі затримуються довше, який контент частіше поширюють.

 Кнопки

Розробіть кнопки, за допомогою яких користувачі зможуть підписатися на розсилку або швидко перейти в соцмережі, щоб поділитися вашим матеріалом. Люди люблять, коли їх завдання спрощують, а час заощаджують.

 Навігація

Вашій аудиторії має бути зручно знаходити матеріали. Пошук потрібної статті не повинен займати багато часу, тому що увага розсіюється, а попит зменшується.

 Реклама

Уникайте нав’язливої банерної реклами, що відлякує читача. Підходьте до вибору реклами грамотно – банери можна чергувати з нативною рекламою, яка інтегрується органічніше. 

 більше ресурсів

SMO вимагає інвестиції більшої кількості ресурсів: часу, досліджень, технічного інструментарію, щоб розібратися у процесі роботи та взаємодії з аудиторією. 


Читайте також у рубриці Що це таке
/ Що таке левітація у фотографії
Та як зробити свій перший знімок
/ Що таке КСВ?
Розповідаємо, чому це не про благодійність, а про розвиток бренду
/ Бренд-медіа: що це і навіщо потрібно брендам
Дізнавалися кому потрібні, як працюють і про що пишуть
/ Що таке медіа
Яка різниця між ЗМІ та медіа
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень