fbpx
Зсередини/Що це таке

Що таке левітація у фотографії

Та як зробити свій перший знімок
Данилюк Даяна, 22.01.2021

Якщо ви колись бачили композицію із предметів, що літають у повітрі, ви вже знайомі з левітацією у фотографії. Проте поки лише як глядач. Левітаційні знімки можна робити навіть на телефон — створювати цілі сюжети й урізноманітнювати такими фото профіль у соцмережах.

У цьому матеріалі ми розповіли про те, як у фотографії з’явилася левітація та до чого тут Сальвадор Далі. Також розпитали в експертки з мобільної фотографії Катерини Максименко, що потрібно початківцю для роботи з левітацією.


Сальвадор Далі та його відомий “стрибок”

Саме слово “левітація” означає подолання гравітації, коли певний об’єкт перебуває у просторі й не торкається поверхні, тобто левітує. Перша згадка про левітацію у фотографії з’явилась у 20 столітті, коли світ побачила серія фотографій Філіпа Халсмана під назвою “Стрибок”. До неї входить понад 200 фотографій стрибків Альберта Ейнштейна, Бріджит Бардо, Анрі Матісса, Софі Лорен, Мерилін Монро, Джона Кеннеді та інших особистостей.

Проте саме фото Сальвадора Далі під назвою “Dali Atomicus” виділилося з-поміж інших і стало найвідомішим прикладом левітації у фотографії.

Філіп Халсман хотів відтворити картинку Далі “Атомна Леда”, сюрреалізм якої полягав в атомній поєднаності й незалежності всіх елементів на полотні. Тому на фото Далі також повинен був стати невагомим. Фотограф підвісив на невидимі нитки мольберт, картину і стільчик, а ще один стілець тримала за ніжку його дружина.

«На рахунок “чотири” Сальвадор Далі підстрибував, а ми кидали в кадр трьох вуличних котів і відро води. Потім я виловлювала цих мокрих дияволят, витирала їх насухо рушником і давала асистентам в руки. Тато починав відлік, і ми знімали новий дубль. Усього було 26 дублів, поки не з’явився той самий знаменитий кадр», — згадує Ірена, донька Філіпа Халсмана.


Тренд на стрибки у фотографіях і поява предметної фотографії

Левітацію використовують у різних жанрах фотографії. У певний момент вона стала особливо популярною, а інтернет заповнили фото моделей, що парять у повітрі.

Багато творчих чи студійних фотосесій виконували в процесі стрибків — моделей підіймали у повітря за допомогою різноманітних допоміжних засобів, а потім за допомогою Фотошопу вирізали непотрібні предмети.

Джерело: Ravshaniya
Джерело: Ravshaniya

Також левітацію використовують у предметній фотографії. Вона додає кадру більше життя, робить його динамічнішим і допомагає показати певні властивості об’єкта або, навпаки, надати нові.

Левітація зображає процес або передає хаос, якщо знімати певний набір предметів, що парять у повітрі. Наприклад, під час зйомки одягу левітація допомагає зробити його об’ємнішим. Це неможливо зобразити, знімаючи на пласкій поверхні.

Загалом фото з левітацією завжди привертають увагу. Вони змушують глядача зупинитися на кадрі, а не прогортати, щоб повністю розглянути всі предмети композиції.


Катерина Максименко, фотографка й лекторка Bazilik School:

У фотографію я прийшла випадково. Колись хотіла вести мамський блог. І щоб робити це красиво — пішла вчитися на курс з фотографії. Під час навчання мене сильно захопила саме предметна фотографія. Із цього й почалася моя історія, яка триває вже трохи більше двох років. Я здебільшого знімаю на телефон, але наразі експериментую також зі зйомкою на фотоапарат.

Коли я вивчила основи й базу, мені захотілося більше заглибитися у фотографію і робити складніші знімки. На той час спеціалізованих курсів суто з мобільної фотографії я не знайшла, тому дивилась навчальні відео на YouTube, де розповідали про зйомку на фотоапарат. Я вивчала цей матеріал і застосовувала всі поради для мобільної фотографії, з огляду на особливості й можливості камери смартфона. Однією з найскладніших була зйомка у стилі левітації.

Для свого першого левітаційного фото я обрала не найбільш вдалий і простий варіант. За задумом, у центрі повинна була парити футболка, а навколо — різні тематичні предмети. Тлом мені послугувало простирадло. А загалом фотозона була настільки об’ємною, що займала всю кухню. Знімала я довго — з першого разу, звісно, нічого не вийшло. До того ж поряд бігали діти, які постійно руйнували й порушували композицію.

Уже більше року я викладаю мобільну фотографію в Bazilik School. Невдовзі розповідатиму студентам ще й про левітацію на окремому воркшопі. Їм пощастило більше, ніж мені на початку, тому що я навчаю їх знімати левітацію на прикладі найпростіших композицій і лише поступово ускладнюю їх. Я показую різні способи створення фото з левітацією, щоб кожна людина відтак могла обирати найзручніші, враховуючи свої можливості й об’єкти зйомки.


Що потрібно для зйомки у стилі левітації?

  1. Потрібно мати телефон — для початку цього цілком достатньо. Я починала знімати на телефон у себе на балконі за денного освітлення.
  2. Замість предметного столу в мене була прасувальна дошка, на яку я встановлювала фанеру, а зверху викладала тло з однотонного картону розміром 50*70.
  3. Мати штучне світло також необов’язково. Спершу я користувалася двома настільними лампами. Як відбивач використовувала білий аркуш паперу або підкладку від торта, а розсіювачем була калька.
  4. Якщо говорити про інструменти для левітації, то для початку можна обійтися підручними засобами — дерев’яними шпажками, зубочистками, ниткою, малярним скотчем, канцелярським пластиліном (або гумкою-клячкою). Усе це можна знайти в супермаркетах або будівельних магазинах.

Технічний бік кадру не повинен ставати проблемою. Не варто ігнорувати свої ідеї через те, що у вас немає останньої моделі телефона, професійних фонів чи окремої кімнати-студії. Я вважаю, що найголовніше в будь-якій зйомці — це ідея і бажання її реалізувати.


Створити власну композицію предметної фотографії і зробити знімок у стилі левітації можна на Levitation photography workshop від Каті Максименко
в Bazilik School

 Записатися 


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Що це таке
/ Що таке SMO?
Як бренди переводять аудиторію до соцмереж
/ Що таке КСВ?
Розповідаємо, чому це не про благодійність, а про розвиток бренду
/ Бренд-медіа: що це і навіщо потрібно брендам
Дізнавалися кому потрібні, як працюють і про що пишуть
/ Що таке медіа
Яка різниця між ЗМІ та медіа
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень