fbpx
Зсередини

Сеанс терапії у форматі Q&A: добірка матеріалів від психолога

Михайло Єрмаков про страхи на роботі та боротьбу із самим собою
Данилюк Даяна, 01.01.2021

Ми підготували збірний матеріал для тих, хто хоче почати новий рік з роботи над собою. Разом з клінічним психологом та психотерапевтом Михайлом Єрмаковим відповідаємо на популярні запити та розповідаємо про емоційне вигоряння, синдром самозванця, прокрастинацію. А також даємо поради щодо того, як боротися з першими симптомами і коли час звернутися до спеціаліста.


 У той момент, коли ми починаємо сумніватися в собі: чи правильно я кажу, чи добре виглядаю, переживаємо про те, як зміниться наша репутація, якщо ми висловимо свою думку — ми сильно знижуємо рівень своєї асертивності й починаємо більше сумніватися в собі.

 Що більше ми ставимо собі запитань: «Що зі мною не так?», «Що не так з моєю роботою?», «Що не так з моєю зовнішністю?» — то вірогідніше, що наш мозок обов’язково знайде відповіді. Якщо реальна вада не знаходиться — ми її додумуємо.

 У психології існує фраза — індивідом ми народжуємося, особистістю стаємо, а індивідуальність ми обстоюємо. Індивід — людина, особистість — формується під впливом оточення й обставин, у яких ми перебуваємо. Індивідуальність ми формуємо самостійно — те, що ми думаємо про себе, яку професію обираємо і як почуваємось у цій професії, як ми висловлюємо свої емоції і так далі.

Повний матеріал читай тут.


 У спілкуванні з людьми ми найчастіше намагаємося бути зручними, не робити різких зауважень і нічого, що може призвести до конфлікту. Але бути завжди зручним для начальства означає сильно підвищувати рівень внутрішньої напруженості і тривожності. Важливо пам’ятати, що бути зручним для начальника і добре виконувати свою роботу — зовсім різні речі.

 Ваше завдання як спеціаліста — не перейматися всіма переліченими страхами, а чітко розібратися, чого від вас хоче начальник, які ваші завдання.

Для цього варто не боятися запитувати. Це в жодному разі не покаже вас некваліфікованим працівником. Навпаки, покаже вашу зацікавленість у тому, щоб робити роботу добре. У підсумку, що більше ввідної інформації у вас буде, то якісніше ви зможете виконати поставлене завдання.

 Коли ми виходимо за межі своїх переживань і починаємо комунікувати з колегами, то розуміємо, що вони теж відчувають тривожність, розуміємо, що наші переживання не унікальні. Це допомагає з ними впоратися. Ба більше, кожна людина колись була на початку професійного шляху й відчувала те саме, що ви сьогодні.

Украй важливо не концентруватися на невдачах і тому, що у вас не виходить.

Будь-яка помилка — це досвід, не більше того.

Повний матеріал читай тут.


 Якщо йдеться про професійне вигорання, ви, перш за все, відчуваєте роздратування щодо своїх колег. Найімовірніше, у вас зникає бажання з ними спілкуватися. У серйозних випадках — ви зовсім не можете з ними спілкуватися й замикаєтеся в собі.

 У стані вигоряння дуже важливо зрозуміти, наскільки раціонально ви використовуєте свій час. Під час виконання будь-якої робочої задачі у вас можуть виникати думки на кшталт: “Навіщо я це роблю”, “А який у цьому сенс”.

 Ці думки «розмивають» усю вашу діяльність — вам складно побачити позитивний результат роботи. У такому разі дуже важливо планувати свою діяльність, намагатися отримувати від неї задоволення тут і зараз, нагороджувати себе за виконане завдання, дякувати собі за те, що ви зробили прямо зараз.

Повний матеріал читай тут.


 У психіці та біології людини прокрастинація завжди йде в тандемі з лінню. Однією із причин прокрастинації стає вигоряння — коли людина перестає бачити результат роботи, яку виконувала тривалий час. Виникає відчуття, що цей етап життя насправді не мав сенсу. Відтак людина відчуває фрустрацію й опиняється у стресовій ситуації. Мозок самостійно починає захищати нас від поганих думок і вмикає прокрастинацію. Так він мінімізує наш болісний стан і кількість тригерів.

 Щоб описати, наскільки важкою хворобою є прокрастинація, потрібно визначити, як саме вона проявляється. Якщо людина не бачить сенсу ходити на роботу, заробляти гроші та забезпечувати собі гідні умови життя, — це проблема, з якою потрібно боротися. Цей стан навіть можна прирівняти до депресії, коли людина, умовно, не бачить сенсу в своєму існуванні.

 Важлива порада в боротьбі з прокрастинацією — навчитися любити й піклуватися про себе. А час від часу відчувати лінь та небажання щось робити — цілком нормально. Тому що в житті є величезна кількість речей, які насправді не мають сенсу, але ми все одно їх виконуємо.

Повний матеріал читай тут.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень