fbpx
Зсередини

Сеанс терапії у форматі Q&A: добірка матеріалів від психолога

Михайло Єрмаков про страхи на роботі та боротьбу із самим собою
Данилюк Даяна, 01.01.2021

Ми підготували збірний матеріал для тих, хто хоче почати новий рік з роботи над собою. Разом з клінічним психологом та психотерапевтом Михайлом Єрмаковим відповідаємо на популярні запити та розповідаємо про емоційне вигоряння, синдром самозванця, прокрастинацію. А також даємо поради щодо того, як боротися з першими симптомами і коли час звернутися до спеціаліста.


 У той момент, коли ми починаємо сумніватися в собі: чи правильно я кажу, чи добре виглядаю, переживаємо про те, як зміниться наша репутація, якщо ми висловимо свою думку — ми сильно знижуємо рівень своєї асертивності й починаємо більше сумніватися в собі.

 Що більше ми ставимо собі запитань: «Що зі мною не так?», «Що не так з моєю роботою?», «Що не так з моєю зовнішністю?» — то вірогідніше, що наш мозок обов’язково знайде відповіді. Якщо реальна вада не знаходиться — ми її додумуємо.

 У психології існує фраза — індивідом ми народжуємося, особистістю стаємо, а індивідуальність ми обстоюємо. Індивід — людина, особистість — формується під впливом оточення й обставин, у яких ми перебуваємо. Індивідуальність ми формуємо самостійно — те, що ми думаємо про себе, яку професію обираємо і як почуваємось у цій професії, як ми висловлюємо свої емоції і так далі.

Повний матеріал читай тут.


 У спілкуванні з людьми ми найчастіше намагаємося бути зручними, не робити різких зауважень і нічого, що може призвести до конфлікту. Але бути завжди зручним для начальства означає сильно підвищувати рівень внутрішньої напруженості і тривожності. Важливо пам’ятати, що бути зручним для начальника і добре виконувати свою роботу — зовсім різні речі.

 Ваше завдання як спеціаліста — не перейматися всіма переліченими страхами, а чітко розібратися, чого від вас хоче начальник, які ваші завдання.

Для цього варто не боятися запитувати. Це в жодному разі не покаже вас некваліфікованим працівником. Навпаки, покаже вашу зацікавленість у тому, щоб робити роботу добре. У підсумку, що більше ввідної інформації у вас буде, то якісніше ви зможете виконати поставлене завдання.

 Коли ми виходимо за межі своїх переживань і починаємо комунікувати з колегами, то розуміємо, що вони теж відчувають тривожність, розуміємо, що наші переживання не унікальні. Це допомагає з ними впоратися. Ба більше, кожна людина колись була на початку професійного шляху й відчувала те саме, що ви сьогодні.

Украй важливо не концентруватися на невдачах і тому, що у вас не виходить.

Будь-яка помилка — це досвід, не більше того.

Повний матеріал читай тут.


 Якщо йдеться про професійне вигорання, ви, перш за все, відчуваєте роздратування щодо своїх колег. Найімовірніше, у вас зникає бажання з ними спілкуватися. У серйозних випадках — ви зовсім не можете з ними спілкуватися й замикаєтеся в собі.

 У стані вигоряння дуже важливо зрозуміти, наскільки раціонально ви використовуєте свій час. Під час виконання будь-якої робочої задачі у вас можуть виникати думки на кшталт: “Навіщо я це роблю”, “А який у цьому сенс”.

 Ці думки «розмивають» усю вашу діяльність — вам складно побачити позитивний результат роботи. У такому разі дуже важливо планувати свою діяльність, намагатися отримувати від неї задоволення тут і зараз, нагороджувати себе за виконане завдання, дякувати собі за те, що ви зробили прямо зараз.

Повний матеріал читай тут.


 У психіці та біології людини прокрастинація завжди йде в тандемі з лінню. Однією із причин прокрастинації стає вигоряння — коли людина перестає бачити результат роботи, яку виконувала тривалий час. Виникає відчуття, що цей етап життя насправді не мав сенсу. Відтак людина відчуває фрустрацію й опиняється у стресовій ситуації. Мозок самостійно починає захищати нас від поганих думок і вмикає прокрастинацію. Так він мінімізує наш болісний стан і кількість тригерів.

 Щоб описати, наскільки важкою хворобою є прокрастинація, потрібно визначити, як саме вона проявляється. Якщо людина не бачить сенсу ходити на роботу, заробляти гроші та забезпечувати собі гідні умови життя, — це проблема, з якою потрібно боротися. Цей стан навіть можна прирівняти до депресії, коли людина, умовно, не бачить сенсу в своєму існуванні.

 Важлива порада в боротьбі з прокрастинацією — навчитися любити й піклуватися про себе. А час від часу відчувати лінь та небажання щось робити — цілком нормально. Тому що в житті є величезна кількість речей, які насправді не мають сенсу, але ми все одно їх виконуємо.

Повний матеріал читай тут.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Зсередини
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень