fbpx
Зсередини

Що таке синдром самозванця на роботі? Відповідає психолог

Чого ми боїмося, коли боїмося бути недостатньо класним професіоналом
Ірина Виговська, 24.06.2020

Про «синдром самозванця» останні кілька років багато говорять. Він переслідує як новачків у роботі, так і професіоналів. Що це та як із цим справлятися — розповідає Михайло Єрмаков, клінічний психолог, психотерапевт, співзасновник освітньої платформи psyedu.

Михайло Єрмаков


Чому ми боїмося начальника

Часом ми почуваємося “самозванцями” через те, що боїмося боса. Начальник у нашій голові — це людина, яка може щось сказати, зробити чи подумати, і це вплине, по-перше, на думку всього колективу про нас, а по-друге, може стати приводом до втрати роботи.

Коли ми говоримо про страх перед начальством, варто розібратися, що це за страх. Найімовірніше, ми боїмося, що нас можуть насварити — це базовий страх конфлікту.

У спілкуванні з людьми ми найчастіше намагаємося бути зручними, не робити різких зауважень і нічого, що може призвести до конфлікту. Але бути завжди зручним для начальства означає сильно підвищувати рівень внутрішньої напруженості і тривожності. Важливо пам’ятати, що бути зручним для начальника і добре виконувати свою роботу — зовсім різні речі.

Начальник для нас — авторитет. Людина, яка нібито знає і вміє більше, ніж ми. Але важливо пам’ятати, що насправді це людина, яка займається менеджментом, але не знає нюансів вашої роботи. 


Що це за страх

Це страх думки, хто і що про нас подумає. Будемо чесні — ніхто фізично вам не зашкодить. Сучасний світ відійшов від фізіологічної тривожності — страху смерті, на зміну їй прийшла психічна. Тепер ми боїмося, що наша особистість може бути в небезпеці. Сьогодні нам страшно від того, що ми можемо виявитися поганим працівником, поганим начальником, поганим підлеглим, поганим другом і так далі. Виникає помилкова думка, що начальник визначає вашу особистість, і він може вирішити, «хто ви».

Важливо розуміти, що начальник лише визначає, як зроблена ваша робота, і зовсім не повинен нести загрозу вашій особистості і вашому самосприйняттю. Важливо пам’ятати, що, напевно, у вашого начальника теж є начальство. Навіть якщо він власник бізнесу, над ним стоять податкова, звіти тощо. У нього теж можуть бути свої страхи, і за ієрархією він може підсвідомо проєктувати їх на вас. Варто враховувати цей факт.


Як припинити відчувати страх

Ваше завдання як спеціаліста — не перейматися всіма переліченими страхами, а чітко розібратися, чого від вас хоче начальник, які ваші завдання.

Для цього варто не боятися запитувати. Це в жодному разі не покаже вас некваліфікованим працівником. Навпаки, покаже вашу зацікавленість у тому, щоб робити роботу добре. У підсумку, що більше ввідної інформації у вас буде, то якісніше ви зможете виконати поставлене завдання.

Якщо раптом ваш начальник занадто емоційний, або занадто зайнятий, або з якихось інших причин не може відповісти на ваші запитання, просто знайдіть того, хто зможе. Що більше у вас буде відповідей, то чіткіше розумітимете межі своїх обов’язків.

Ще однією дуже великою помилкою молодих спеціалістів є бажання виконати якомога більше роботи в найкоротші терміни. Коли ви не впевнені у своїх силах і відчуваєте синдром самозванця, важливо якомога швидше від нього позбавитися. Але брати на себе непосильну роботу — шлях до вигоряння. Про нього ми вже говорили в попередніх публікаціях.

Значно ефективніше буде чітко визначити межі своїх зобов’язань і розуміти, що можна робити дещо більше, проявляти ініціативу. Важливо усвідомлювати також, де ці межі перетинаються з обов’язками ваших колег або начальства і не переходити їх.

Єдиний спосіб побороти тривогу — визначеність.


Як побороти невпевненість у своїх силах

Що робити, коли сумніваєтеся в тому, наскільки ви хороший фахівець, і всередині формується почуття, що ви не на своєму місці? Що робити із синдромом самозванця?

Найголовніше, що потрібно знати — такого психічного розладу не існує. Це стан, який відчуває кожна людина, принаймні один раз в житті, і його причина — відсутність досвіду. У будь-якому починанні у своєму житті ви можете зіштовхнутися з тим, що відчуєте брак сили, знань і почнете сумніватися в собі.

Найважливіший аспект у цьому — відповідальність.

Коли ви починаєте малювати картину, ви відчуваєте відповідальність тільки перед собою. Ви чітко розумієте, що ніколи раніше не малювали, і нічого не вимагаєте від себе й від результату вашої роботи. Але коли ви отримуєте гроші від третьої особи за свою працю, у результаті якої ви не впевнені — рівень відповідальності різко зростає, а разом з ним зростає і рівень тривожності та невпевненості в собі.

Тут важливим є ставлення до себе в цей момент. Не варто, наприклад, порівнювати себе з колегами, які вже кілька років працюють у компанії. Ви тільки прийшли, ви на початковому етапі свого професійного шляху. Дайте собі час.

Не замикайтеся в собі. Пробуйте. Проявляйте себе. Що більше ви будете замикатися в собі, то більше обмежите себе від зовнішньої інформації, то складніше вам буде соціалізуватися в новій компанії. Справитися із синдромом самозванця самостійно вкрай складно. Складно знайти прямі докази своєї кваліфікації або хоча б того, що ви на правильному шляху, без зворотного зв’язку.


Вправи, що допоможуть

Коли ми виходимо за межі своїх переживань і починаємо комунікувати з колегами, то розуміємо, що вони теж відчувають тривожність, розуміємо, що наші переживання не унікальні. Це допомагає з ними впоратися. Ба більше, кожна людина колись була на початку професійного шляху й відчувала те саме, що ви сьогодні.

Украй важливо не концентруватися на невдачах і тому, що у вас не виходить.

Будь-яка помилка — це досвід, не більше того.

Запитайте себе, що потрібно, аби позбутися дискомфорту і припинити бути «самозванцем». Зайві переживання на тему того, що ви недостатньо хороші ніяк не допоможуть вам. А ось чітке усвідомлення, що для того, аби стати хорошим фахівцем, вам потрібні конкретні навички, досвід, знання — це більш конструктивний підхід. Саме це допоможе зміцнити вашу впевненість у тому, що ви на правильному шляху і все йде за вашим внутрішнім планом.

Дуже корисною вправою на початковому професійному етапі є звіти. Пишіть їх для себе, якщо цього не вимагає начальство. Це допоможе вам помічати власну динаміку зростання або, навпаки, — моменти прокрастинації. Можливо, ви знайдете прогалини у своїй роботі, а можливо, зміцниться ваша впевненість у собі, коли ви наочно зрозумієте, як багато всього робите.


Хто такий досвідчений працівник

Досвідченого працівника від недосвідченого відрізняють не знання й навички. Відрізняє кількість помилок, яких кожен припустився. Досвідчений працівник, найімовірніше, уже наробив стільки помилок у своїй роботі, що тепер просто знає, як їх уникати. Він знає, як виходити з тих чи інших проблемних ситуацій, і саме це робить його досвідченим. А молодий працівник боїться припуститися помилки. Кожна помилка для нього надто болісна — це ніби свыдчення того, що він не досить кваліфікований або недостатньо хороший.

Важливо пам’ятати, що помилка — це базова якість людського життя. Ми не здатні не припускатися їх, але можемо на них вчитися. Ми здатні вдосконалюватися й передбачати ситуації, які можуть привести нас до цих помилок.

У психології існує поняття «логотерапія», його запропонував Віктор Франкл. Він говорив, що коли боїшся висоти — потрібно йти вище, коли боїшся мостів — варто йти на міст, коли боїшся собак — потрібно йти спілкуватися із собаками.

Пам’ятайте, що начальник не кусається, не варто його боятися. Значно краще — вибудовувати з ним дружні стосунки. Тому що разом, без зайвих страхів і тривожності, ви зможете створити справді круті проєкти.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень