fbpx
Конспект

Правила ефективної комунікації зі ЗМІ: лекція Юрія Марченка

Як створювати цікавий контент і привертати увагу ЗМІ
Мачулка Ангеліна, 06.06.2022

Тринадцяту лекцію проєкту Bazilik School x Дія. Бізнес “Говорить бізнес. Де і як комунікувати під час війни” присвятили комунікації зі ЗМІ. Провів її Юрій Марченко — радіоведучий і головред Platfor.ma.

Ми занотували найважливіше з лекції: правила взаємодії з медіа, звідки брати цікаві історії та як найліпше подавати інфоприводи.


Зв’язок журналістики та сторітелінгу

Для роботи у сфері журналістики зараз дуже важливо мати навички сторітелінгу — вмітиння писати історії.

Історія — це поєднання факту й емоції. Наприклад: “Температура повітря — 30 градусів”, — це факт. А фраза: “Температура повітря — 30 градусів. Я ледве не помер від спеки”, — це вже історія.

Журналістика — це актуалізація світосприйняття соціальних груп через добирання фактів, оцінок і коментарів. Якщо говорити простими словами, то це — переповідання аудиторії нової інформації.

Якщо колись журналістика була монополістом сторітелінгу, то тепер розповідати історії та створювати контент може будь- хто — це стало можливо завдяки інтернету. Ба більше, щосекунди користувач у середньому створює 1,7 Мб контенту у фоновому режимі, навіть не чіпаючи гаджети.

Раніше головною метою ЗМІ було подати цікаву інформацію першими. Тепер, коли інше медіа може передрукувати ваш ексклюзив за 40 с після його появи, він увтрачає цінність.

Нині важливо подати оригінальну історію — так ваша робота вирізнятиметься серед купи одноманітних матеріалів.


Медіаландшафт України

Раніше медіа могли собі дозволити подавати людям будь-який контент — їм варто було просто дати пропозицію, щоб матеріал подивилися/послухали/почитали. Тепер інформації стало занадто багато, і вирує “інформаційний шторм”. Споживати все запропоноване нереально. Отже, потрібно створювати нові форми подання інформації.

Одними з найдієвіших є інфотейнмент (розважальна форма) та ед’ютейнмент (форма просвіти).

Приклад — перетворення підручника з історії України на проєкт “Україна у Facebook”. Видання Platror.ma уявило, якою була б сторінка життєпису України, якби на ній дописували історичні постаті та відзначали знаменні дати.


Поради для створення контенту

  1. Перше речення — ключове. Людина витрачає 2,5-3 с для того, щоб вирішити, читати матеріал чи ні. Тому перше речення має легко привертати увагу. Протилежна сторона такого правила — клікбейт, він викривлює реальність заради переглядів.
  2. Пишіть просто. Не думайте про те, як би написати найкрасивіше та найвишуканіше, — це може призвести до перевантаження тексту й дота помилок. Краще уявіть, що ви розповідаєте історію другу в кафе — так у розповідь обов’язково потрапить усе найцікавіше, нудних частин удасться уникнути, і текст вийде простим. Вживайте короткі речення, уникайте пасивних конструкцій, винесіть із матеріалу “сміття”: непотрібні вставні слова, частки, звороти, канцеляризми, штампи. Прочитайте готовий текст уголос — якщо вимовляється та сприймається складно, то проблемне місце треба переформулювати. Перечитайте / переслухайте / передивіться написане через добу. Свіжий погляд допоможе виявити помилки або по-іншому подивитися на матеріал.
  3. Ви можете стати інфоприводом. Те, що ви опублікуєте онлайн, може бути використано проти вас. Щоб на вас не накинулися, будьте обережніими з тим, що виносите на загал.
  4. Будьте зіркою свого проєкту. Кожній ініціативі потрібно своє “обличчя”, яке з ним асоціюється. Такі люди мають писати свої колонки, спілкуватися зі ЗМІ, давати інтерв’ю та коментарі, відвідувати конференції, з’являтися в соцмережах, розповідати не тільки про себе, а й про галузь загалом.

Як привернути увагу ЗМІ

Розкажіть читачам хорошу історію — цього достатньо. Хороша історія — це вже половина роботи над матеріалом. Навіть якщо інформація, яку треба поширити, видається звичайною, краще “загорнути” її в обгортку цікавої історії.

Якщо історія ніяк не знаходиться, подумайте про:

  • користь, яку приносить ваш проєкт;
  • причини, з яких ви займаєтеся цією ініціативою, про вашу мотивацію;
  • досвід, який у вас є — проблеми, перемоги, невдачі;
  • клієнтів і персонажів та їхні особисті історії;
  • свою продукцію та її значення;
  • свою соціальну місію.

Усе це допоможе згадати ситуації, про які можна було б цікаво розповісти аудиторії.


Працюйте над дизайном

Дизайн упливає на бажання сприймати матеріал. Навіть якщо інформаційне наповнення сайту буде цікавим і корисним, ніхто не захоче читати ці матеріали на сайті а-ля початку 2000-х.

Працюючи над дизайном свого проєкту, у жодному разі не піратьте — це ознака поганого тону.

Якщо не хочете платити за контент, користуйтеся royalty free-ресурсами: Unsplash, Death to Stock, Ouch, Icons8, Kaboompics, Pexels, The Pattern Library, Stocksnap, Picjumbo, Pikwizard, Rawpixel, Ikonfider.

Якщо можете дозволити собі платний контент, підпишіться на Shutterstock, Getty Images, Depositphotos.


Не атакуйте тих, хто про це не пише

Будьте уважні з тим, що й кому ви пропонуєте написати — немає сенсу відправляти пресреліз про мистецтво спортивному журналісту. Якщо вам не відповіли на вашу пропозицію публікації матеріалу, не потрібно спамити й закидати адресата однаковими листами.

У хорошому пресрелізі має бути:

  1. заголовок;
  2. один абзац — одна думка;
  3. акцент на унікальності;
  4. найважливіше — на початкуок;
  5. пряма мова;
  6. контакти;
  7. фото;
  8. постреліз.
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень