fbpx
Конспект

Мистецтво не потребує пояснень, дизайн — вимагає. 10 цитат Насті Жеребецької

10 висловів співзасновниці дизайн-бюро Спіілка про різницю між дизайном та мистецтвом
Данилюк Даяна, 18.01.2020

Настя Жеребецька — арт-директорка, співзасновниця Spiilka design buro, креаторка проєкту Armcharity, власниця 4 нагород Red Dot Awards.

Ми записали цитати з лекції Насті Жеребецької про мистецтво та дизайн.


 Легенда класичного дизайну Массімо Віньєллі казав, що дизайн — це не мистецтво, бо він, на відміну від мистецтва, утилітарний. Дизайн відповідає на якесь питання, вирішує завдання, йому обов’язково потрібен споживач, який буде його використовувати.


 В уяві багатьох дизайнерів естетика — це зовнішня краса, декор, обгортка. Насправді, естетика – не про гарне/негарне, а про чуттєве сприйняття будь-чого. Здатність дизайну впливати на сприйняття – це не менш важлива функція, ніж будь-яка інша.


 Дизайн — це використання плюс сприйняття. Якщо вашим дизайном можна користуватися і сприймати його чуттєво, вважайте, що ви впоралися із поставленим завданням.


 Комерційний дизайн складається з трьох частин: 1) замовник — робить замовлення на дизайн; 2) підрядник — виконує замовлення; 3) користувач — використовувує цей дизайн. Якщо ним ніхто не буде користуватися, то дизайном це буде назвати важко.


 Мистецтво не потребує пояснень, дизайн — вимагає. Ви повинні знати, за якою логікою було обрано певний колір та настрій. Якщо ви не маєте підґрунтя для створення — якась робота перед цим була виконана неправильно.


 Мистецтво задає риторичні питання, а дизайн надає відповіді та рішення. Митцю не кажуть, що його картину не зрозуміли, або її потрібно зробити інакше, а у дизайнера обов’язково має бути діалог з суспільством та зворотній зв’язок.


 Колір — це завжди метафора, прихований вплив, коли ти не бачиш конкретних символів, чи задум автора, але він на тобі спрацьовує. От існують два банки, в одного логотип темно-синього кольору, а в іншого — яскраво-салатовий. Вгадайте, який з них орієнтований на молодіжну аудиторію?


 Думка, що яскраві кольори — прерогатива молоді, сформувалася не так давно. Наприклад, яскраві синтетичні вироби 80-х стали символом покоління не тільки через моду, але й через доступність у порівнянні з дорогими натуральними тканинами. Загалом, якщо дивитись історію, ще з 50-х років яскраві кольори стали символом молодіжного бунтарства, зухвалості, буремності.


 Щоб ваш дизайн був більше наближений до мистецтва, вам самим потрібно бути до нього ближчими. Гарний приклад того, як варто працювати над своїм концептуальним Я — Сальвадор Далі. Якби вас попросили назвати хоча б одного сюрреаліста, ви би точно назвали це ім’я. Далі багато працював над своїм піаром, виходив з метро з мурахоїдом, всім своїм виглядом намагався продемонструвати своє фізичне Я, наче воно і є втіленням сюрреалізму.


 Залишайте простір для роздумів. Мистецтво круте тим, що воно нікому нічим не зобов’язане і нікому нічого не пояснює. Розумій, як заманеться, ти вільний. В дизайні теж має бути простір для «подумати». Пояснювати кожен свій прийом у дизайні – це те саме, що пояснювати жарт. Він від цього смішнішим не стане, скоріше навпаки.

Читайте також у рубриці Конспект
Що і як говорити, щоб вас почули іноземці?
Про це розповіли Тома Істоміна, співзасновниця та заступниця головного редактора Kyiv Independent та Дарина Шевченко, CEO Kyiv Independent
/ Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»
Добірка книжок, на які варто звернути увагу
Як протистояти оновленим російським ІПСО: рекомендації медіаекспертів
Українські медіаексперти виокремили конкретні загрози та дали рекомендації, як з ними впоратися.
Як побороти застарілу систему: кейс «Армія ТV»
Огляд роботи оновленого медіаресурсу Міністерства оборони України
Як медіа працювати з Telegram. Кейс «Ґрунту»
Основним складником успіху є довіра до вашого бренду
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень