fbpx
Конспект

Катя Тейлор: “Для мене мистецтво — це лінза, крізь яку я дивлюсь на світ”. Для кого і про що її книжка “Мистецтво під ключ. Менеджмент і маркетинг культури”

Bazilik Media, 20.10.2021

Незалежно від того, чи цікавитесь ви сучасним мистецтвом і чи стежите активно за діяльністю українських музеїв, галерей та митців, імовірно, ви чули про скульптурний “Парк корупції” у ботанічному саду в Києві, який зібрав понад 600 тисяч відвідувачів, чи про премію для жінок у культурі Women in Arts, що, починаючи з 2019 року, відзначила Ірму Вітовську-Ванцу, Оксану Линів, Олесю Островську-Люту, Оксану Забужко та інших діячок культури в Україні. Ці масштабні заходи реалізувала агенція культурного менеджменту Port.agency, робота якої ґрунтується на побудові взаємодії бізнесу та мистецтва.


Катя Тейлор — кураторка, керівниця культурних проєктів і засновниця Port.agency — написала книжку “Мистецтво під ключ. Менеджмент і маркетинг культури”. У ній вона розповідає, як управляти культурними проєктами в Україні, як займатися підприємництвом у культурі та як пов’язані й можуть взаємодіяти з користю одне для одного мистецтво й бізнес.

Авторка спирається як на світові практики, так і на досвід утілених у Port.agency проєктів, а це понад 700 подій. Агенція розробила інноваційні для України алгоритми роботи у сфері культури, адаптувавши для вітчизняних реалій методи світового артменеджменту. Книжка насамперед буде корисна тим, хто працює у галузі культури. Вона складається з двох частин — теоретичної, що містить принципи й алгоритми керування проєктами, та “Робочого блокнота”, який допоможе артменеджерам із бюджетами й таймінгом.


Слово Каті Тейлор:

З якою метою ви написали книжку? Чи не створите через неї собі конкуренцію, адже менеджери фактично отримали від вас готові інструменти для роботи?

Я не ставлюся до конкуренції, як до проблеми. Навпаки — що вища конкуренція на ринку, то швидше зростає якість продукту. До того ж інструменти, які я пропоную в книжці, –– це тільки інструменти, а не готові рішення. Я описую власний досвід, а кожен вирішує сам, що із цього може спрацювати в його випадку.

Хтось із потенційних читачів матиме свої рішення, і вони в дечому можуть виявитися навіть кращими. Зрештою, кожен проєкт у культурі є унікальним. І складно повторити чужий досвід буквально.

Загалом ця книжка для тих, хто тільки починає свій шлях у галузі культури. Молоді люди мають обирати професію без остраху, з розумінням того, що вони можуть побудувати кар’єру у сфері культури або знайти собі “нормальну роботу”. Вони мають знати, що працювати в культурі кльово. Тож ця книжка створена, щоб полегшити шлях будь-якого продюсера, куратора чи антрепренера. Я сподіваюся, що вона допоможе початківцям у менеджменті культури уникнути помилок і складнощів, з якими довелося зіткнутися мені, і заощадить їхній час.


Хоч видання й адресоване працівникам культури та містить практичну складову, ви все одно додаєте контекст — короткий екскурс в історію мистецтва. Для чого?

Наведений контекст дає змогу ліпше зрозуміти, із чого все почалося і як пов’язані ті чи інші процеси. Я вірю, що саме знання контексту дає змогу артменеджеру працювати зі складними темами на якісно новому рівні, незалежно від формату, про який ідеться (виставка, документальний проєкт, лекція чи книжка).

Неможливо відокремити історію менеджменту культури від історії культури й мистецтва загалом. Тому історія мистецтва у випадку цієї книжки –– не просто розповідь. Це наратив, що пояснює, як і чому з’явилася професія менеджера культури, а також як вона зрештою еволюціонувала. Я наводжу приклади з історії візуального мистецтва (адже це зона моєї експертизи), які здаються мені репрезентативними. Вони допомагають не тільки усвідомити історію розвитку професії, а й замислитись над ширшими питаннями — як культура визначає людину, що таке культурна ідентичність тощо.


Книжка — цілісний продукт, важливою складовою сприйняття якого є візуальне оформлення. Чому й завдяки кому вона вийшла саме такою?

Пам’ятаєте, як в “Алісі”: книжка обов’язково має бути з картинками. Інакше який сенс?

Це була командна робота. Ілюстрації створювала Наталія Шульга, а верстку — Андрій Сорока. У книжці є окремий розділ, присвячений дизайну. У ньому, зокрема, сказано, що дизайн — це не спосіб “зробити щось красивим”, це те, що визначає продукт. Тому під час роботи над книжкою, у якій ідеться про культуру й креативність, ми прагнули надати їй відповідного вигляду.


Про що книжка

Книжка покликана допомогти майбутнім українським кураторам та артменеджерам “увійти” у професію. Вона містить яскраві кейси з усього світу, що свідчать про те, як мистецтво може впливати на суспільство та як це нині використовують бізнеси й цілі держави — для впізнаваності та збільшення прибутку, а також у межах власної соціальної відповідальності.

На прикладі реалізованих у Port.agency проєктів Катя Тейлор розповідає, як через мистецтво вдалося розв’язати ті чи інші завдання українського бізнесу. Авторка детально розбирає їх ізсередини, завдяки чому читач отримує дієві робочі алгоритми й інструменти.


Про творчий потенціал у кожному з нас

Креативність тією чи іншою мірою притаманна всім. Це не тільки майстерне висловлювання через художні засоби, це також уміння ухвалювати нестандартні рішення у складних ситуаціях чи запозичувати досвід з, на перший погляд, несумісних сфер. Окрім того, в сучасному світі часто саме креативність є рушієм соціальних змін.


Креативна економіка: хто на ній заробляє

Вирахувати вплив творчих рішень на прямі продажі неможливо. Проте креативність і культурна сфера дають ефективні результати далеко поза межами творчих професій. Успішна мистецька інституція чи навіть одна грандіозна виставка можуть спричинити величезний потік туристів, які, окрім придбаного квитка до музею, зроблять значний внесок у туристичну галузь — витрати на транспорт, готель, їжу розваги та сувеніри.


Від ідеї до реалізації

Самої ідеї недостатньо — її ще потрібно втілити. Увага до деталей на кожному етапі роботи над проєктом не менш важлива для його успіху, аніж неординарна новаторська ідея.


Професія культурного менеджера

Щоб культурний проєкт був успішно реалізований, однаково необхідні три сторони: митець, артменеджер і спонсор. Культурний менеджер є посередником між митцем і меценатом або спонсором. Його завдання — налагодити між ними діалог. Водночас він має аргументувати цінність внеску кожної зі сторін і захистити їхні інтереси.


Етапи реалізації: що важливо знати

Особливо цінним для читачів є розміщений у книжці покроковий опис реалізації культурного проєкту. Кожен з його етапів, а також ключові процеси розписані доволі детально. Крім того, тут містяться рекомендації для різних категорій і типів проєктів. Ви дізнаєтеся, як можна використовувати запропоновану авторкою базу для своїх унікальних заходів.


Робочий блокнот: реалізовуємо на практиці

Практичний посібник із менеджменту культурних проєктів є другою частиною книжки Каті Тейлор. Робочий блокнот зосереджений саме на втіленні проєктів із визначеним таймінгом, формою та бюджетом. Тобто це не інструкція з діяльності інституцій і не посібник із підприємництва в культурі — пропоновані алгоритми застосовні саме до проєктної роботи.

Як приклади п’ятьох форматів наведено кейси Port.agency. Це допоможе зрозуміти, із чого складаються проєкти різного формату і яка послідовність дій у роботі з кожним із них. Також у блокноті містяться детальні бюджети й таймінги для конкурсів, презентацій і створення об’єктів ленд-арту.


Чим корисна книжка

У “Мистецтві під ключ. Менеджмент і маркетинг культури” Каті Тейлор найціннішими для читача є три речі:

  1.  Український контекст: і теоретична частина, і практичні поради враховують реалії нашого ринку, що має свої особливості порівняно зі світовими практиками;
  2. Чесно й без прикрас описаний досвід реалізації конкретних проєктів — з відповідними викликами й навіть факапами;
  3. Детальні алгоритми роботи і способи їх адаптації до різних потреб та проєктів.

Книжка написана доступною живою мовою. А це означає, що вона буде зрозуміла читачам незалежно від їхньої освіти чи досвіду роботи у сфері культури. Водночас уміщений у ній фактаж буде цінним і для досвідчених менеджерів та дасть змогу працювати над проєктами різної складності.

Видання буде корисне також тим, хто перебуває по інший бік — представникам бізнесів, які ще не практикують колаборації з митцями й не знають, як загалом це працює, а також співробітникам держустанов, що дотичні до культури й дипломатії.


Щоб дізнатися, як функціонує культурна галузь України, й отримати дієві інструменти для роботи з культурними проєктами, читайте книжку Каті Тейлор “Мистецтво під ключ. Менеджмент і маркетинг культури”. А також стежте за новинами проєкту на сайті.

Дізнатися більше 

Проєкт реалізовано за підтримки Українського Культурного Фонду

Авторка тексту: Мар’яна Хемій 

Читайте також у рубриці Конспект
Що і як говорити, щоб вас почули іноземці?
Про це розповіли Тома Істоміна, співзасновниця та заступниця головного редактора Kyiv Independent та Дарина Шевченко, CEO Kyiv Independent
/ Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»
Добірка книжок, на які варто звернути увагу
Як протистояти оновленим російським ІПСО: рекомендації медіаекспертів
Українські медіаексперти виокремили конкретні загрози та дали рекомендації, як з ними впоратися.
Як побороти застарілу систему: кейс «Армія ТV»
Огляд роботи оновленого медіаресурсу Міністерства оборони України
Як медіа працювати з Telegram. Кейс «Ґрунту»
Основним складником успіху є довіра до вашого бренду
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень