fbpx
Конспект

Як побороти застарілу систему: кейс «Армія ТV»

Огляд роботи оновленого медіаресурсу Міністерства оборони України
Довгоп’ята Дарина, 24.01.2024
20 січня 2024 рік, Veteran Hub

У березні 2023 року Нацрада з питань телебачення та радіомовлення видала Центральній телерадіостудії МО України супутникову ліцензію під брендом «Армія ТБ».

6 грудня реформована «Армія TV» офіційно стартувала на телебаченні, почалися щоденні трансляції із прифронтової студії на ютубі. Фактично запровадили абсолютно новий формат — змінилася структура, якій було майже 32 роки.

Заступниця керівника «Армія TV» Шарлотта Хмельницька поділилася на заході Veteran Hub кейсом «успішної трансформації військового медіахолдингу». Зокрема, розповіла про оновлену команду, боротьбу із системою та нові формати контенту.


Реформа почалася зі збору команди професійних медійників. Основа колективу сформувалася завдяки Ілларіону Павлюку (письменник, продюсер, начальник Управління преси та інформації МО України) — саме він почав об’єднувати навколо себе людей, які:

  1. не є частиною системи;
  2. знають, як вона функціонує зсередини;
  3. готові реформувати її.

Команда

Оновлена команда  — прецедент у ЗСУ. Сили оборони мають дуже великий потенціал фахівців-медійників, яких використовували не за професійним призначенням: хтось відповідав за транспорт, хтось стояв на блокпостах чи був штурмовиком. Це відомі та професійні медійники, які до служби у війську обіймали високі посади в медіа.

Саме з таких людей утворилася команда для реформування медіахолдингу МО — «АрміяInform», «Армія TV» та «Армія FM».

Планувалося, що нові люди мають підсилити наявний колектив, який сформувався за 30 років роботи. Однак кадрові військові медіахолдингу опиралися реформуванню та навчанню.

Важливо розуміти, що оновлена «Армія TV» — це дві протилежні установи (телебачення і військова частина), які об’єдналися в одну. Тут діє структура класичної армії: є солдатські, сержантські, офіцерські посади й кар’єрне зростання.

Для деяких працівників головною була ШПК (штатно-посадова категорія — відповідність командних посад військовим званням). Вони були готові працювати тільки за умови, що буде збережено посаду (наприклад, підполковника). З такими людьми довелося прощатися, адже це суперечить одному з головних принципів — досвід та професіоналізм переважають над військовим званням. Тобто якщо ви маєте вище військове звання, але у вас бракує досвіду в редагуванні, то ви маєте прислухатися до людини, яка цей досвід має, навіть якщо її звання нижче.

 досвід та професіоналізм переважають над військовим званням

Довелося пройти довгий шлях до того, щоб професійні медійники мали змогу ввійти в цю систему й розпочати роботу. Як результат — команда оновилася майже повністю. Лишилися тільки ті, хто хотів вчитися, змінюватися й сприймати нові формати.

Ми намагаємося донести до людей, що на «Армія TV» працюють спеціалісти, які до служби обіймали значно вищі посади й отримували більші зарплати. Наприклад, складно знайти досвідченого моушн-дизайнера, який у цивільному житті погодиться працювати за зарплату звичайного солдата. Для держави це можливість залучити цих професіоналів і отримати максимальний результат задля спільної перемоги.

Ще один принцип реформованого військового телебачення:

У кадрі працюють тільки ті люди, які пройшли зону бойових дій.

Саме відсутність військового досвіду — найпоширеніша проблема під час відбору кандидатів. Для того, щоб вести репортажі з фронту, недостатньо просто бути журналістом.  Хочеш розповідати про війну — маєш нею жити, щоб не брехати своєму глядачу.

Звісно, якщо ви не плануєте працювати в кадрі, а хочете бути редактором, звукорежисером або іншим технічним спеціалістом, то мати військовий досвід необов’язково. Вам необхідно пройти КМБ (курс молодого бійця). Також перевіряють рівень знань з тактики, медицини, володіння зброєю. У військовому телебаченні підготовка має бути відповідною до вимог армії, а професіоналізм — відповідним до стандартів медіа. Людей у команду відбирають, з огляду на їхній досвід і мислення. Зазвичай відбувається особиста розмова, під час якої одразу видно, скільки людина була в зоні бойових дій (якщо була взагалі), чи розрізняє вона види озброєння тощо.

 Існують певні червоні маркери щодо того, яку людину точно не візьмуть у команду:

  • резюме російською (кожне десяте резюме подають російською);
  • робота на проросійських каналах (112, NewsOne, ZIK — саме в той період, коли вони транслювали російську пропаганду);
  • навчання в росії.

В «Армія TV» стандартний устрій військової частини — багато паперової роботи та бюрократії. Але тут діє ще один наш принцип: якщо людина займається творчістю, то вона не має бути занурена в бюрократію. Тому в колективі є люди, які взяли на себе неймовірно важливу роботу з обліком, паперами, документами.

Оновлений логотип «Армія TV»

 Контент

Станом на зараз наша головна концепція — показувати зону бойових дій. Військове телебачення дуже довго знімало тил і вже давно потребувало переведення акценту на фронт. Якщо і створюємо сюжети з тилу, то це переважно соціальні ролики, але вони не набирають багато переглядів.

«Армія TV» робить усе, щоб показувати війну такою, як вона є, але водночас максимально втримати баланс.

Студія розташована у прифронтовому місті, у ній працюють редактор і кореспонденти, які починають кожен день зі зв’язку з бригадами. Перші випуски ми реалізували саме завдяки горизонтальним зв’язкам — кореспонденти їздили у свої колишні бригади й там знімали репортажі. Поступово сформувалась система контактів, і тепер щодня маємо новини з різних напрямків. Головне — це постійна комунікація, яка відбувається безпосередньо в зоні Бойових дій. Саме тому основна робота ведеться у прифронтовій студії, а київська філія працює як бек-офіс.

Гості, які виходять в ефір — це теж персональні контакти репортерів. Однак, що більше «Армія TV» робить собі ім’я, то більше бригад хоче співпрацювати. Адже для всіх дуже важлива медійність — вона підвищує донати, впізнаваність, рейтинг та визнання.

Це не класичні новини й не класичне телебачення, основне позиціювання:

«канал військових для військових».

Ми створюємо простір для військових, але що більш закритим є цей простір, то цікавішим він стає для цивільних. Тому ведучі під час прямого ефіру намагаються розповідати доступною мовою — щоб зрозуміли всі.

Скриншот з ефіру «Армія TV»

Водночас репортажі показують такими, як вони є — з поганим звуком, неякісною картинкою, іноді без фокуса, іноді камера трясеться, тому що оператор біжить від обстрілів.

Ми показуємо реальність і те, що війна завжди має дві сторони. Коли репортер розповідає про те, що ми уразили росіян — важливо нагадати, що і росіяни намагатимуться уразити нас. Ми вбиваємо їх — вони намагаються вбити нас.

Ми зосереджені не на «як це показати?», а на «як показати це так, щоб воно не нашкодило?». Всі сюжети проходять через службу безпеки: фахівці перевіряють, чи не здаємо ми ненароком позиції, чи можна показувати цю техніку, чи не допоможе наш репортаж росіянам?

Як медіаресурс, що безпосередньо контактує з військовими, ми намагаємося реагувати на певні тривожні дзвіночки щодо несправедливості, корупції тощо. Такі факти передаємо до Управління преси та інформації МО України, і вже там відповідний департамент займається цим питанням.

Ми завжди закликаємо військових говорити правду, бо якщо проблеми замовчувати — вони не будуть розв’язуватися. Однак випадків публічних скандалів ще не було. Річ у тім, що коли приїздить «Армія TV», то військові хочуть донести одну конкретну думку: «Ми втомилися, ми хочемо на ротацію, бо вдома без нас ростуть наші діти. Якщо ви це дивитесь — мобілізуйтеся та замініть нас».


 Зворотний зв’язок

Після запуску (6 грудня) «Армія TV» сприймали не краще, ніж регіональне телебачення — запитували про акредитацію журналістів, ставилися скептично. У людей було викривлене розуміння військової журналістики. Згодом усі перелаштувалися із цього бачення — це стосується як внутрішньої структури медіахолдингу, так і тих, про кого ми знімаємо сюжети.

Ми пояснювали, що наші репортери — професійні військові журналісти, здатні себе захистити, у них, як і в інших військових, є зброя та амуніція. Належного рівня підготовки нам вдається досягти завдяки постійним перевіркам та навчанню.

Якщо на початку реформи ніхто не вірив у наш успіх, то зараз навіть у твіттері здебільшого позитивно реагують на сюжети. Звісно, є певна токсичність на кшталт «немає грошей на армію, а тут створили цілий телеканал» і вже класичне «чому ви взагалі існуєте, всіх на фронт!» — так зазвичай говорять цивільні, які ніколи на фронті не були.


Додано 30.01.2023 о 19:05.

На думку пані Шарлотти, канал «Армія TV» ще не зняв свій найкращий проєкт. Вона відзначила, що найкращим на «Військовому телебаченні» був проєкт «РЕКРУТ.UA», та закликала його дивитися.

Автор відео: Гліб Стрижко — ветеран і керівник київського простору Veteran Hub. 20.01.2024 рік

Конспект з відкритої події 20 січня 2024 року у Veteran Hub.

Читайте також у рубриці Конспект
/ Що читають тату-майстрині: книжкова полиця Уляни Нєшевої
Що і як говорити, щоб вас почули іноземці?
Про це розповіли Тома Істоміна, співзасновниця та заступниця головного редактора Kyiv Independent та Дарина Шевченко, CEO Kyiv Independent
/ Які книжки читають експерти та організатори фестивалю «Книжкова країна»
Добірка книжок, на які варто звернути увагу
Як протистояти оновленим російським ІПСО: рекомендації медіаекспертів
Українські медіаексперти виокремили конкретні загрози та дали рекомендації, як з ними впоратися.
Як медіа працювати з Telegram. Кейс «Ґрунту»
Основним складником успіху є довіра до вашого бренду
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень