Всесвітній фонд природи (World Wildlife Fund, скорочено WWF) — це міжнародна незалежна організація, що займається збереженням природи, дослідженнями та відновленням природного середовища. WWF є найбільшою природоохоронною організацією у світі — вона працює в понад 120 країнах і має близько 5 млн працівників та добровольців по всьому світу.
Щорічно WWF реалізує понад 1200 екологічних проєктів по всьому світу, щоб привернути увагу до проблем охорони довкілля та залучити якомога більше людей до їх розв’язання.
Головні цілі WWF — зберегти біологічне різноманіття Землі, забезпечити стале використання відновлюваних природних ресурсів і сприяти зменшенню забруднення та марнотратного споживання.
Символом Всесвітнього фонду природи є гігантська панда.
Для такої організації надважливо багато, але зрозуміло та оригінально комунікувати, щоб залучити якомога більше людей до діалогу. Цільова аудиторія фонду — абсолютно кожен з нас, бо всі ми впливаємо на стан Землі. Саме тому комунікації WWF містять як мультфільми, так і “недитячі” емоційні ролики.
Ми зібрали цікаві комунікаційні кейси від WWF з різних країн — від Угорщини до Великої Британії. (Спойлер: було складно обрати найцікавіші, бо за час існування фонду накреативили дуже багато).
Б’ємося об заклад, що після перегляду матеріалу ви точно захочете почати сортувати сміття та вимикати світло й воду, коли ними не користуєтесь.
У 2019 році WWF запустив найдовшу пряму трансляцію, у якій розкладається пластикова пляшка. Ефір, за задумом, має тривати близько 450 років. Хоча пройшло вже два роки ефіру, із пляшкою нічого не сталося. Основна мета кампанії — показати, наскільки довго може розкладатися пластик.
Також на тему пластику WWF в Новій Зеландії створили серію принтів — вони ілюструють кількість мікропластику в світі. Річ у тім, що його обсяг в океанах перевищує кількість зірок у нашій галактиці. На перший погляд, зображення здаються зоряними системами, але насправді “зірки в небі” — це мікропластик у воді.
Вісім мільйонів тонн пластику щорічно потрапляють в океан, розпадаючись на крихітні шматочки й перетворюючись на мікропластик. Тепер він міститься в їжі, яку ми їмо, у воді, яку ми п’ємо, і в повітрі, яким ми дихаємо.
Ще одна кампанія, пов’язана з пластиком, має назву “Твоя пластикова дієта”. WWF разом з кулінарним каналом Asian Food Network створили серію кулінарних роликів. У них відомі кухарі готують страви, до яких укінці додають незвичний інгредієнт — пластик.
Мета роликів — розповісти, що весь пластик так чи інакше потрапляє у нашу їжу. Причому в великій кількості. Дослідження показують, що люди з’їдають близько 5 грамів пластику на тиждень — стільки ж важить кредитна картка.
Минулого року німецьке відділення WWF привертало увагу до зростання забруднення Світового океану пластиковими відходами за допомогою… рачка.
Глибоководний вид ракоподібних відкрили на дні Маріанської западини на глибині близько 7 кілометрів. У його шлунку знайшли мікроволокно пластику, що складається з поліетилентерефталату, який використовують у виробництві пляшок та іншої PET-тари.
Нову тварину назвали на честь того, що її забруднює: пластик. Назву виду Eurythenes Plasticus внесли в офіційний таксономічний запис нашої планети.
WWF та музей Прадо в Іспанії показали загрозу зміни клімату через мистецтво. Разом з музейними експертами WWF обрали чотири картини з колекції музею Прадо та створили прототипи цих картин, які порушують проблеми підвищення рівня морів, вимирання видів, кліматичних біженців і вплив сильних посух на річки та сільськогосподарські культури.
WWF у Данії перетворив автобус у медіа, прикрасивши його зображеннями тварин і повідомленням: “Щоразу, коли автобус зупиняється, зникає тварина, яка перебуває під загрозою вимирання”. Коли двері автобуса відчинялися на зупинці, тварини зникали з поля зору. WWF повідомляє, що тварини зникають навіть швидше, ніж данський автобус зупиняється на зупинці.
За час між 1970 і 2016 роками кількість хребетних тварин у світі скоротилася на 68% через знищення природи людиною.
Кампанія японського WWF “Population by pixel” представлена у вигляді картинок, кожна з яких містить стільки ж пікселів, скільки залишилося тварин, зображених на ній.
На цих парних плакатах показали, що деякі тварини справді можуть лякати. Але по-справжньому лякати має те, що ці тварини дуже скоро можуть вимерти.
“ЖАХЛИВО. ЩЕ ЖАХЛИВІШЕ. ЛЯЧНО. ЩЕ ЛЯЧНІШЕ.”
У 2019 році сервіс Google Docs разом з WWF об’єдналися для соціального проєкту. У межах нього до списку анонімних тварин в Google Docs додали аватарки 13 видів, які вимирають. Іконки з тваринками з’являються, коли декілька користувачів переглядають один документ. Серед тварин — гієнова собака, сіра рифова акула й гепард. Оновлення приурочили до Дня вимираючих видів.
Рекламне агентство Ogilvy & Mather у співпраці з WWF створило спеціальний шрифт, у кожній букві якого можна побачити панду. З написами “пандовим” шрифтом також випустили мерч. За допомогою кампанії креативники хотіли підвищити знання про проблему зникнення панд.
В оновленні Minecraft 2018 року в співпраці з WWF представили у грі панд, щоб наголосити на важливості збереження цих видів. Кампанія закликала гравців висаджувати бамбук та будувати місця проживання панд у грі.
У 2019 році Minecraft залучив до свого віртуального світу ще й бджіл — для поширення інформації про збереження бджіл, їх роль у підтримці здорових екосистем та способи захисту цих корисних комах.
Минулого року WWF випустив анімаційний ролик, у якому панголін мріє стати голлівудською зіркою і звернути увагу на свій вид, що вимирає. Через анімацію мило зобразили особливості зовнішності панголінів — незвичайна луска і довгий язик.
Панголінів масштабно продають браконьєри на чорному ринку. За останні 10 років вони вбили понад мільйон особин. Такими темпами панголіни можуть незабаром зникнути з нашої екосистеми.
Ще одна кампанія націлена здебільшого на дитячу аудиторію. У 2017 році Kinder Surprise у Великій Британії об’єднався з WWF, щоб розповісти дітям про те, як тварин убивають заради їхніх частин тіла.
Як іграшки в кіндер клали носорога без рога, акулу без плавників і слона з одним бивнем. До іграшок додавали вкладиш, у якому пояснювали, чому тваринам бракує їхніх частин тіла. Мета кампанії — розповісти молодшому поколінню про те, що браконьєри ставлять під загрозу існування тварин.
У 2019 році музикант Іван Дорн у межах колаборації з WWF випустив трек і кліп з назвою “Дичь”. Трек записаний з використанням голосів птахів рідкісних видів і видів, що вимирають. Виручку від кліпу направили на зміцнення й захист гнізд птахів. У пісні Дорн говорить від імені птахів і скаржиться на поганий стан природи, людське втручання і браконьєрство.
У 2018 році в межах ініціативи “Година Землі” WWF в Україні створив серію діджейських міксів з голосами тварин і птахів з Червоної книги України. Серед музичних композицій — рись євразійська, бурий ведмідь, рожевий пелікан і річкова видра. Головна ідея кампанії: без дбайливого ставлення до природи і її ресурсів можна більше ніколи не почути голоси цих тварин живцем.
Акція “Година Землі” раз на рік закликає всіх вимкнути світло на одну годину, щоб стимулювати інтерес до проблеми зміни клімату внаслідок забруднення навколишнього середовища. Кампанія проходить щороку в березні.
Цей постер до “Дня Землі” створило грузинське агентство. На постері WWF пропонує вимикати світло не тільки раз на рік, а й кожен день, якомога частіше — все заради Землі. “У планети є час тільки до 2030 року, щоб зупинити катастрофічні зміни клімату”, — йдеться на постері.