fbpx
Кейси

Музичний, ввічливий або у формі меблів: кейси незвичайних шрифтів

Шрифт як потужний інструмент
Коротенко Оля, 25.03.2021

За певних обставин шрифт може стати потужним інструментом — соціальним проєктом або піар-кампанією. Шрифт може залучити увагу до суспільних проблем або спростити життя тим, у кого проблеми зі здоров’ям.

Ми зібрали кейси незвичайних шрифтів, що виконують значно більшу роль, ніж просто написання слів.


Шрифт із логотипів відомих брендів

Цифрова студія Hello Velocity з Нью-Йорка створила шрифт із використанням логотипів популярних брендів. З них компанія розробила цілий алфавіт, який містить верхній і нижній регістри. Шрифту дали назву Brand New Roman — за аналогією з Times New Roman. Він складається із 52 логотипів, що створені у вигляді літер. Дизайнери використовували тільки ті логотипи, які є автономними елементами брендингу — вони впізнавані й не вимагають вилучення однієї літери з декількох символів.
Наприклад, логотип Google, Facebook, Tesla чи Skype.

Представники студії кажуть, що шрифт Brand New Roman створили, аби показати вплив брендів на людину й суспільство.


Шрифт у формі меблів

Компанія IKEA представила шрифт Soffa Sans, букви якого зроблені з диванів. На це шведський бренд надихнули користувачі соцмереж, які використовували онлайн-конструктор диванів для створення лабіринтів і мемів.

Онлайн-конструктор на сайті IKEA дозволяє зібрати власну модель дивана з готових елементів. Так користувач Twitter створив свою версію “extremely powerful” дивана за 15 тисяч доларів.

Підписники підтримали ідею й почали створювати власні композиції — такий мініфлешмоб підтримала й сама IKEA, випустивши диванний шрифт. Для його створення компанія використала майже 1500 елементів дивана Vallentuna. Цікаво, що IKEA називала Soffa Sans найзручнішим шрифтом у світі.


Шрифт, що тане

Фінське медіа Helsingin Sanomat разом з агенцією TBWA\Helsinki створили шрифт під назвою Climate Crisis Font. Він символізує актуальну проблему зміни клімату: літери шрифту “тануть” під час налаштування його ваги. За задумом, “танення” літер є аналогією до того, як тане крига льодовиків під час глобального потепління.

Для розроблення шрифту дизайнери взяли реальні дані за період з 1979 по 2019 роки та прогнози до 2050 року, зроблені групою експертів з питань зміни клімату від ООН. За словами редакції Helsingin Sanomat, шрифт Climate Crisis має стати наочним способом роз’яснення проблеми кліматичних змін.

Завантажити шрифт можна за посиланням.


Шрифт на основі написів з Берлінської стіни

Німецька компанія Heimat Berlin розробила шрифт під назвою “Голос стіни”. У його основу поклали графіті з Берлінської стіни, яка роками є полотном для творчості людей. Шрифт створили 2019 року — спеціально до 30-ї річниці зруйнування стіни.

Мета проєкту — заявити про свободу та донести до людей, що поділ територій може стати великою загрозою для суспільства.


Музичний шрифт

Турецька креативна агенція Happy People Project розробила музичний шрифт у межах кампанії для п’єси Пітера Шеффера про Моцарта “Амадей”.

Для шрифту літери розмістили на нотному стані. Усього створили 14 різних цифр та букв алфавіту, які відповідають нотам та октавам стану. Люди читали кожне слово на рекламних постерах кампанії й одночасно могли слухати відповідну ноту.

Зокрема, музичним шрифтом записали листи Моцарта, які довгий час вважалися втраченими. Тексти, що були написані понад 250 років тому, також перетворили на музичний твір — його потім зіграв піаніст.


Шрифт для людей із дислексією

Український художник та ілюстратор Олег Петренко-Заневський розробив кириличний шрифт Inclusion UKR. Шрифт орієнтований на весь спектр труднощів із читанням, як-от порушення зору, дислексія і навіть синдром дефіциту уваги та гіперактивність. За статистикою, від 10% до 20% людей у світі відчувають складнощі, пов’язані з дислексією. Найпоширенішим є сплутування букв сусідніх слів, які можуть звучати однаково. Через це дітям важко опановувати навички письма й читання.

Перш ніж створити Inclusion UKR, опитали 71 дитину віком від 6 до 13 років зі встановленими труднощами читання. Автор шрифту дослухався до потреб дітей, дізнавшись, чи сприйнятливі для них літери та чи не дратують вони їх при читанні.


Ввічливий шрифт

IT-компанія TietoEvry розробила “ввічливий” шрифт The Polite Type, спрямований проти булінгу в інтернеті. Він замінює образливі слова та вирази, написані англійською мовою, на нейтральні.

Шрифт працює за допомогою спеціальних алгоритмів розпізнавання тексту. Наприклад, якщо користувач захоче написати she is ugly, шрифт The Polite Type автоматично замінить це на she is not traditionally beautiful. Слово camelfucker він замінить на Middle Eastern person. А фразу I hate you чекає заміна на I disagree with you.

Важливий шрифт компанія розробила у співпраці з Фондом дітей і молоді та зі спеціалізованими організаціями, які досліджують расизм і гендер. Також у створенні шрифту брали участь підлітки — так розробники легше розуміли, які вислови найчастіше використовують кривдники.

Завантажити шрифт можна тут.


Шрифт, який поліпшує пам’ять (чи ні)

У 2018 році дослідники з Університету RMIT у Мельбурні створили шрифт, що робить читання складнішим. Відстань між буквами в цьому шрифті більша, ніж у звичайних, а самі букви виконані так, що мозок не одразу розпізнає їх. Шрифт отримав назву Sans Forgetica — від слова forget (забувати). При випуску шрифту Мельбурнські вчені стверджували, що він покращує запам’ятовуваність тексту і пам’ять загалом. Нібито в його основі лежить техніка “бажаних труднощів” — коли невелике зусилля допомагає створити “слід пам’яті” у мозку. Таке твердження засновано на результатах тестування, яке виявило, що люди ефективно запам’ятали 57% інформації, прочитану новим шрифтом. При тому, що шрифтом Arial запам’яталось 50% інформації.

Торік інші дослідники з Нової Зеландії провели чотири різні експерименти й з’ясували, що насправді різниця в запам’ятовуванні між складним Sans Forgetica і звичним Arial склала всього 1%.


Шрифт для прискорення читання

На противагу попередньому шрифту, компанія Google у 2019 році розробила шрифт Lexend, який підвищує швидкість читання. Lexend представлений у восьми варіантах і є досить стандартним шрифтом без зарубок. Саме цей факт знижує рівень шуму й прискорює сканування букв. Також у Lexend розширений інтервал між символами та формами шрифту.

Щоб скористатися цим шрифтом, перейдіть в меню “Шрифти” на панелі інструментів і знайдіть опцію “Більше шрифтів”. Виберіть Lexend і додайте його до списку збережених шрифтів.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень