Візуальний контент для брендів — дуже важлива складова комунікації. Створювати його можна самостійно: організовувати зйомки, малювати ілюстрації, інфографіку. Та якщо у компанії немає для цього фінансових ресурсів або часу — можна брати з фотостоків і фотобанків.
Ми зібрали список безкоштовних і платних фотобанків, поради з їх використання та експертну думку юриста щодо авторського права на зображення в інтернеті.
Як використовувати стокові зображення?
Навколо фотобанків існує багато упереджень. Перше, що спадає на думку, коли про них чуєш — безглузді й недоречні фотографії людей з нещирими посмішками. Це не зовсім так.
Усе залежить від того, які фото обере спеціаліст та наскільки влучними вони будуть у конкретному випадку.
Наприклад, постійне використання стокових фотографій для наповнення Instagram-сторінки буде дратувати людей, адже формат цієї соцмережі вимагає акценту на живому та авторському візуальному контенті.
Стокові Ж фото підійдуть для створення авторського контенту на їх основі, лендингів, рекламних банерів або для інших соціальних мереж.
1.
По-перше, не використовуйте стокові кліше, які не несуть жодної цінності для ілюстрування контенту. Зазвичай, це студійні фотографії, на яких люди в дивних ситуаціях і неприродних позах.
2.
По-друге, обирайте фото, які доповнюють текст та підходять запитам цільової аудиторії. Звертайте увагу на деталі — предмети, написи та заповнення мокапів, аби не було нічого зайвого і суперечливого.
3.
По-третє, стилізуйте зображення під бренд, додаючи власний текст і елементи айдентики. Але не забувайте читати вимоги авторського права, адже редагувати фото може бути заборонено.
Одна з найпоширеніших помилок — вважати, що якщо фотографія розміщена в інтернеті, то її можна вільно використовувати у своїх цілях. Особливо часто це стосується зображень із соцмереж: якщо людина сама завантажила фотографію у власний публічний акаунт, то які проблеми можуть виникнути?
Проблема перша — авторські права
Майже будь-який оригінальний твір, який можна вважати результатом творчості, захищено авторським правом. У більшості країн поріг “творчості” досить низький. Тому звичайні фотографії, зроблені людиною, найчастіше вважають об’єктом авторського права. Права належать автору знімків, і він на власний розсуд може дозволяти або забороняти їх використання.
Як уникнути проблеми?
Взяти дозвіл у автора фотографії: найчастіше це сам користувач або фотограф. Звичайно, запитати дозволу в листуванні зручніше, але я рекомендую підписати стислий договір про передання прав або про дозвіл на використання фотографії. Особливо, якщо бренд планує надалі використовувати фотографію у рекламних цілях.
Ще один спосіб — використовувати ембеди або репости.
Важливо: репост має бути передбачений функціоналом соцмережі, тому репости в Instagram за допомогою сторонніх сервісів будуть вважатися порушенням.
Проблема друга — право на зображення
Крім авторських прав фотографа, існують права того, хто зображений на фотографії. Тому разом зі згодою автора фотографії потрібно отримати згоду моделі, або переконатися, що ця згода є у фотографа.
Якщо бренд планує використовувати зображення в рекламі, то письмова згода прямо передбачена законодавством. У цьому документі я рекомендую детально прописати: який бренд, для яких товарів і послуг та протягом якого терміну буде використовувати зображення. Це захистить вас від претензій, якщо автор фото раптом передумає або йому не сподобається сама реклама.
Платні фотобанки
PressFoto
Тут можна купити ілюстрації, фото й відео з ліцензією Royalty Free, що дозволяє використовувати зображення з будь-якою метою, окрім створення логотипів або торгової марки.
Такі фото не можна перепродавати, але ви матимете право змінювати зображення й використовувати його багато разів протягом необмеженого часу. На PressFoto можна оформити підписку або робити штучні покупки. Ціни залежать від розміру зображення та якості відео.
Photocase
На Photocase розміщено лише унікальні фотографії — жодних стокових кліше й однотипних знімків. Сюди можна заходити не тільки за потрібними матеріалами, а й за натхненням та порцією креативу.
Якщо ви шукаєте щось незвичайне та ідейне, рекомендуємо звернутися до цього фотобанку. На сайті є декілька видів підписки — від $14 до $42.
ShutterStock
Один з найвідоміших фотостоків з великою бібліотекою, що дає змогу шукати фото не тільки за категоріями або ключовими словами, а й за допомогою пошуку по зображенню. Щотижня сюди додають більше мільйона матеріалів, а служба підтримки працює цілодобово та спілкується 20 різними мовами.
Ціна підписки варіюється залежно від кількості завантажених фото на місяць і стартує від $49.
iStock
У iStock є все — фони, текстури, іконки, шаблони, мокапи, а також збірки найкращих фото, які щомісяця оновлюються.
Фото можна купити окремо або оформити підписку на місяць за $24,90.
Depositphotos
Недорогий фотосток з бібліотекою на 149 мільйонів файлів вміщує векторну графіку, малюнки, HD відео та редакційні фото. Підписка коштує від $9,99 на місяць.
З Depositphotos співпрацює багато відомих українських компаній, серед яких Rozetka, OLX, Eva, ПриватБанк та інші.
Безплатні фотобанки
Pixabay
Ресурс, на якому зібрано не лише фото, а й відео, музика, векторні зображення та ілюстрації. На сайті вказано, що використовувати контент можна з будь-якою метою. Вказувати ім’я автора чи запитувати його дозволу не обов’язково. Тут легко можна знайти фото на бажану тематику, адже бібліотека дуже велика.
Unsplash
Найпопулярніший ресурс стокових зображень, що містить тисячі фотографій для вільного використання. На Unsplash є розділ “Колекції”, де збирають альбоми за категоріями, тому знайти потрібне фото доволі легко.
IM Free
На IM Free можна знайти фото, шаблони для лендингу, іконки та інші графічні зображення для комерційного використання. Все розподілено за категоріями та тегами, тому можна шукати потрібне зображення за ключовими словами.
Stockvault
На цьому сайті багато категорій, серед яких: різноманітні текстури, зображення тварин, пейзажів, 3D літер і багато іншого. Фотографи й митці регулярно завантажують сюди свої роботи, які доступні безкоштовно для некомерційного використання.
New Old Stock
Це tumblr-блог зі старими чорно-білими фото, які можна використовувати для своїх проєктів. На випадок, якщо вам знадобилися вінтажні знімки.
Steve Bartrick Antique Prints & Maps
Сайт зі збіркою античних карт і картинок, які можна використати у друкованому вигляді, книжкових обкладинках, некомерційних та особистих проєктах або в цифровому форматі.
Gratisograhy
Ресурс, що також не має обмежень авторського права. Фото можна використовувати для персональних проєктів, реклами, змінювати їх за бажанням та отримувати кошти за роботу, що вміщує зображення з фотостоку.
Усього на сайті 9 категорій та 7 колекцій фото, серед яких їжа, міські пейзажі, мода, бізнес тощо.
Splitshire
Колекція фото й відео, яка щодня оновлюється, створена фотографом Деніелем Нанеску. Фото розподілені за категоріями, є альбоми з найкращими роботами. Усе можна використовувати з комерційною метою.
Life of pix
Галерея із зображеннями високої якості від професійних фотографів. Бібліотека невелика, але тут можна знайти справді якісні та непоширені в мережі фото. Вони розподілені за категоріями й тегами, а нові знімки з’являються щотижня.
PicJumbo
Ще один масштабний проєкт зі стоковими фотографіями, які безплатно й без вотермарки можуть завантажити всі охочі. Їх можна використовувати для створення мокапів, шаблонів, віжуалу для сайтів або особистих блогів, а іноді й комерційних проєктів.
Foodiesfeed
Ресурс із зображеннями на кулінарну тематику, що розподілені за категоріями. Усі фото мають ліцензію Creative Commons, тому їх дозволено використовувати з комерційною метою.
The Pattern Library
Сайт для тих, хто шукає безплатні патерни, створені талановитими дизайнерами. Вибір невеликий, але тут, безперечно, є варті уваги матеріали, які можна використовувати для створення будь-якого проєкту — від брендбуку до оформлення власного сайту.