fbpx
Кейси/Інтерв’ю

Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа

Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Дяченко Віктор, 17.08.2024

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну медіа все частіше залучають до фінансування своєї діяльності читачів. Для цього створюють закриті клуби/спільноти. Такого висновку дійшли аналітики Media Development Foundation. Усі опитувані медіа визначали читацьку підтримку широкою в період 2022/2023 років. Проте у 2023 році відбулося критичне зменшення цієї хвилі. До прикладу, одна з редакцій вказала зменшення частки членських внесків у доходах з 20% до 5%.

Як побудувати процеси в редакції, чи варто розвивати спільноти, хто це має робити та чи всім медіа підходить такий формат — ми розпитали Єрболата Бекбау, керівника відділу маркетингу в Kyiv Independent.

Публічна довідка.

Єрболат Бекбау керував маркетингом «Радіо Свобода», співпрацював із понад 20 редакціями із Центральної та Південної Азії, Східної, Центральної Європи та Балканського регіону.

Bazilik: Ти маєш освіту генетика, тренував футбольну команду, жив у Казахстані, Чехії та Україні. Як ти прийшов до маркетингу?

Біля ювелірного магазину, м. Прага, 2018

Єрболат: Я приїхав у Чехію у 2015 році, коли мені було 17. Обрав вивчати генетику, бо дідусь займався сільським господарством і генетикою. Та за рік я покинув університет і почав працювати.

Це були роботи на складах, а згодом — у салоні прикрас. Це місце дало мені чимало корисного: навички взаємодії з людьми, сторітелінгу, розуміння потреб клієнта. Щоб продавати багато, необхідно було проводити з клієнтом по декілька годин, розповідати історії та налагоджувати суто людські стосунки.

Мої головні висновки з того періоду: маркетинг — це не про вартість товару, не про сам продукт, а про те, як ти про нього розповідаєш і як будуєш стосунки з клієнтом.

Мені пощастило з менторами, які показали суть, що продажі та маркетинг — це своєрідний театр, де треба правильно розповідати про свій продукт. І не боятися грошей. Мій наставник брав мене до казино, щоб я бачив великі гроші [сміється] і не боявся продавати дорогоцінне каміння, що коштувало, як десять моїх місячних зарплат.

Ці принципи я захотів перенести в сучасну індустрію — диджитал.

 продажі та маркетинг — це своєрідний театр

Bazilik: Чи став цей досвід помічним в онлайні?

Єрболат: Я пішов працювати в The Miners Coffee & Characters. Так, це офлайн-бізнес, але ми вирішили продавати обсмажені зерна онлайн. Тестували різні продукти, створювали краудфандингові кампанії. Наприклад, ми першими у Чехії почали продавати капсули з добірною кавою для Nespresso.

Але мені було цікаво працювати у великій компанії, дізнатися, як там побудовані робочі процеси. Для цього я перейшов у Радіо Свобода в Празі. Для фінансової стабільності продовжував консультувати бізнеси, створивши для себе ідеальні умови саморозвивитку.

Єрболат тримає одну із перших партії обсмаженої кави The Miners, м. Прага, 2020

Тоді ж настав час для реалізації дитячої мрії — займатися футболом. Півтора року тренував дитячу футбольну команду. Відтак з’явилася пропозиція працювати в Києві, і часу ні для дітей, ні для футболу не лишилося. Але є приємний спогад — я став сертифікованим тренером УЄФА. Щоправда, зараз неактивним.

З U13 командою SK Hostivar, міжнародний кубок Strahov, м.Прага, 2022

Bazilik: Маркетинг. Я правильно розумію, що в цій сфері ти розвивався лише завдяки практичним знанням, а не класичній освіті?

Єрболат: Так, насправді я не пройшов жодного курсу чи університетської програми з маркетингу. Основна школа продажів, маркетингу і формування спільнот була в ювелірному салоні.

Моя освіта — це професіонали поруч і люди, з яких я брав приклад. Скажу відверто, без освіти я не мав навіть входу в певні професійні бульбашки, на конференції тощо. Але я не соромлюся писати напряму маркетологам чи підприємцям, чия діяльність мені подобається. Цю пораду мені дав один із чеських бізнес-блогерів: «Якщо ти хочеш щось запитати в людини — тобі треба просто написати їй».

Bazilik: Чи є особливості в медіамаркетингу, якщо порівнювати з іншим бізнесом?

Єрболат і Грейден Кєллер (член спільноти КІ), м. Київ, 2023

Єрболат: Коли я занурився в медіа, то першим викликом було продавати передплату на продукти, що є безплатними. Це ментальне переналаштування.

Але всі ці типи бізнесів об’єднує одне — формування довіри. Мені хочеться, аби маркетологи в медіа розуміли, що якість контенту формує довіру читача. Це основне. Треба бути чесними, бо доволі часто журналісти й редакції бояться, що аудиторія побачить їхнє справжнє обличчя.

Я дуже пишаюся тим, як ми побудували цю комунікацію в КІ [ред. Kyiv Independent]. Моя улюблена історія — це коли один з мемберів з Техасу приїхав святкувати свій день народження до нас у київський офіс. І це приклад побудови реальної спільноти, де журналісти пишуть для людей. Адже люди щиро хочуть підтримувати людей.

Bazilik: Як маркетологу працювати з редакцією на шляху до побудови спільноти? Адже довіра формується матеріалами, а матеріали пише редакція.

Єрболат: Ми часто робимо матеріал на ту саму тему, що й багато інших редакцій. Але треба розуміти своїх людей. Наприклад, коли ми писали матеріал про Охматдит, ця назва була першим словом у тексті. На плануванні зрозуміли, що нашій аудиторії у США, Канаді, Великій Британії буде зрозуміліше, якщо написати назву повністю, пояснивши, що це лікарня, де перебували діти.

 Довіра — це про зрозумілі слова, максимальне наближення читача до історії.

Команди авторів і маркетологів мають тісно співпрацювати. Це про розуміння всіх процесів.

Я впевнений, що завдання номер один для маркетолога — побудувати довірливі стосунки із журналістами. Наша місія — надихати авторів робити свої матеріали. Надихати цифрами, спільнотою, зворотним зв’язком. Я називаю цей процес бродвейським шоу: щоденно комунікувати місію маркетингу в КІ, щоб редакція відчувала цінність нашої роботи.

На лекції для The Tellers, м. Київ, 2024

Bazilik: Маркетолог влаштовує «бродвейське шоу» для редакції, а хто мотивує маркетолога?

Єрболат: Я самозаряджаюся від процесу та людей [сміється]. Звісно, як керівник маркетингової команди я відповідальний за кількість грошей, які ми заробляємо. У цьому не дуже багато креативу — це щоденна монотонна робота на результат. Але коли продукт зростає, коли на наші розсилки підписується все більша кількість людей — це мотивує робити більше.

Також буде цікаво:

Bazilik: Наприклад, у Радіо Свобода немає спільноти. Чому? Це не всім треба?

Єрболат: Це велика проблема Радіо [Свобода], оскільки медіа фінансує Конгрес США і просто немає потреби заробляти гроші. Другий аспект — їм не можна заробляти гроші. І тут велика проблема, адже читач обмежений у способах подякувати редакції. А в редакції є обмеженість в інструментах аналізу і мало розуміння, скільки читачів готові підтримувати редакцію і наскільки ці люди вдячні за їхню роботу.

Є ризик, що із часом такі формати існування медіа просто зникнуть, адже їх витіснять незалежні редакції, в яких є (хоч і маленька) спільнота читачів.

Bazilik: Яка ще, окрім грошей, неочевидна користь існування спільнот при медіа?

Lviv Media Forum, 2024

Єрболат: Це про розуміння цілей свого медіа. Писати на загал — це не завжди хороша практика. А коли ти маєш спільноту, є шанс запитати у ядра своєї аудиторії про її інтереси.

Ще один момент — це контроль свого трафіку. Якщо покладатися лише на соціальний трафік (твіттер і фейсбук), то є ризик зникнути з інфополя. Ці платформи мають власні політики. Умовно, якщо вони захочуть, щоб Україна зникла з інформаційного поля — вона зникне. Коли ми маємо ядро аудиторії на сайті, у спільноті — вона чує нас, поширює цю інформацію різними каналами зв’язку.

Ми переналаштувалися через це. Зараз робимо величезний акцент на розсилках. Це інструмент, де ми можемо контролювати, хто й коли побачить новину.

Bazilik: Що мотивує людей підтримувати медіа?

Єрболат: Ми пояснюємо свою потребу залишатися незалежними. Другий момент — більшість людей, які підтримують нас, хочуть підтримати Україну. Сторітелінг і чітке донесення нашої місії у цьому важливі.

Наприклад, один із наших мемберів розказав, що, побачивши на CNN сюжет про загиблих українських дітей, він захотів підтримати Україну. Він сам втратив дитину, і цей життєвий досвід наблизив Україну до нього.

У кожного є свої мотиви, але цілісно — це бажання стати підтримкою у боротьбі Давида проти Голіафа. Важливо, щоб через призму України люди бачили себе та свої історії. А в підтримці незалежних медіа, ЗСУ дуже допомагає сторітелінг.

У школі Bazilik 28 серпня відбудеться лекція Єрболата Бекбау

Час: 18:30─20:00

Формат: офлайн/онлайн

Bazilik: Чи стежиш ти за спільнотами інших медіа? Які з них для тебе є еталонними?

Єрболат: Дуже класно працює зі спільнотою Daily Maverick — це південноафриканське онлайн-видання новин і щотижнева друкована газета. Ми багато разів надихалися тим, як вони працюють зі своїми передплатниками, як побудували комунікацію зі спільнотою.

Від редакції. Про те, як видання побудувало свою спільноту, читайте детальніше тут.

Також мені подобається, як із цим працює The Guardian. У них немає пейволу. Це дуже схожий до нашого [ред. Kyiv Independent] формат. Це спосіб подякувати редакції за роботу.

Від редакції. Тут можна подивитися сторінку підтримки медіа The Guardian.

Denník N — словацька щоденна газета й вебсайт новин, який заснували колишні члени редакційної ради SME у 2014 році. Це внутрішнє медіа, що якісно працює зі словацькою аудиторією. Як підтвердження цьому — рекордна кількість підтримки від читачів. І це попри те, що економіка Словаччини — не найбагатша у ЄС.

Від редакції. Станом на 2024 рік команда Denník N налічувала 130 осіб і 70 000 передплатників. Прочитати про це можна тут.

Bazilik: Чи бачиш ти проблеми навколо формування спільнот медіа в Україні?

Єрболат: Нещодавно в мене була лекція для журналістів, де я теж розповідав про спільноти, про те, як комунікує Kyiv Independent. Зокрема, сказав, що ми часто пишемо мемберам просто у WhatsApp. Один із присутніх журналістів підняв руку і сказав: «А чому, наприклад, Роман Кравець із Клубу “Української правди” мені не пише у WhatsApp?».

У мене зустрічне запитання: «Справді, чому Роман не пише?» [усміхається]

Це не персональне звинувачення, лише живий приклад того, що у членів спільноти є запит на реальне спілкування з медіа. Тому я бачу розвиток спільнот у цьому напрямі.

Якщо вам подобається те, що ми робимо, запрошуємо до Спільноти Bazilik. Ви можете підтримати нас, щоб матеріали й надалі виходили регулярно, а ми мали ресурс для їх покращення.

Читайте також у рубриці Інтерв’ю
/ Інтервʼю з продюсерками продакшену подкастів YEP
Про основні помилки подкастерів-початківців, вільні ніші й про те, скільки грошей потрібно для створення подкасту
/ Docudays UA: інтервʼю з режисером Романом Бондарчуком та дизайнеркою і художницею Дарʼєю Подольцевою 
Розмова про комунікації з аудиторією, натхнення та війну
/ Інтервʼю з Алексом Малишенком, програмним директором Миколайчук OPEN
Про організацію кінофестивалю на третьому році війни, про майбутнє Миколайчук OPEN та українського кіно
/ «Пацифізм – це розкіш, яку ми собі не можемо дозволити»
Режисерка харківського театру «Нафта» Ніна Хижна про тілесність, антидепресанти й театральне життя в Харкові
/ Як проводити фестиваль квір-кіно під час війни
Говоримо з Богданом Жуком, директором фестивалю SUNNY BUNNY
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень