fbpx
Кейси

Nike: бренд, який обирають Форрест Гамп і Майкл Джордан

Про інновації, соціальні ініціативи й комунікації спортивного бренду
Горбачова Владислава, 02.06.2020

“Кожна людина — спортсмен незалежно від її можливостей та фізичної підготовки” цей принцип покладено в основу філософії одного з найвідоміших брендів спортивного взуття та одягу Nike.

У 1964 році ще нікому не відома компанія з’явилася на світ під назвою Blue Ribbon Sports. Сталося це завдяки бажанню звичайного студента Філа Найта знайти комфортне та доступне взуття для тренувань. Наразі Nike — один з найсильніших брендів світу, що неабияк вплинув на всю спортивну індустрію.


Інновації у світі спортивного взуття

Від початку Nike шукав нестандарті рішення для нових моделей взуття. Дві інновації, які запропонував бренд, назавжди змінили технологію виготовлення кросівок для тренувань. Першим справжнім проривом стала Waffle-формула, яку запропонував у 1972 році один зі співзасновників бренду — Білл Баверман. Підошва недаремно отримала назву Waffle — зовні вона нагадує вафельницю.

Перевага Waffle-підошви в тому, що вона одночасно легка, ударостійка та гнучка. Такі кросівки зручні, а завдяки міцності їх можна носити не один рік. Кросівки, вироблені за цією технологією, досі залишаються актуальними, тому Nike продовжує їх випускати.

Другою інновацією стала Air-формула. Її запропонував у 1979 році інженер NASA Френк Руді. Чоловік вигадав спеціальну систему амортизації, і це значно подовжило “життя” кросівок. Ідея полягала в тому, що основним елементом-пружиною у підошві стало повітря. На відміну від звичайних гумових трубок, така підошва не деформується від тривалих навантажень.

Ця інновація сподобалась Nike, і бренд майже одразу сконструював і випустив кросівки Tailwind. Але популярною модель стала лише після колаборації з Майклом Джорданом та релізу вже легендарних кросівок серії Air Max.


Соціально свідомий бренд

Кожному є місце в спорті

Соціальна відповідальність — основа філософії Nike. Бренд створює ініціативи на підтримку розвитку аматорського спорту, допомагає початківцям у сферах футболу, бігу, тенісу та баскетболу.

Ще у 1994 році компанія запустила масштабний проєкт P.L.A.Y. Ця абревіатура розшифровується як “бери участь у житті американської молоді”. Проєкт покликаний пропагувати активний та здоровий спосіб життя серед підлітків.

Доволі часто за свою історію Nike порушував важливі соціальні питання під власним лейблом Just Do It. Наприклад, у 1995 році вийшла реклама “If You Let Me Play”, яка привертає увагу до прав жінок у спорті та гендерної рівності. У ній дівчата різного віку пояснюють глядачам, що спорт допомагає їм долати життєві труднощі.

У 2008 Nike починає співпрацювати з фондом Novo Foundation для підтримки програми The Girl Effect. Її головна місія — піклуватися про дівчат із країн третього світу.

Читай також: 10 спортивних реклам, що змінили світ


ВІЛ та СНІД

Проблема ВІЛ та СНІД, на жаль, залишається актуальною уже багато років. Ще в середині 90-х Nike випустив свій перший ролик на цю тему. Сюжетна лінія у відео проста: ВІЛ-інфікований марафонець із Лос-Анджелеса Рік Муньос біжить лісом. На екрані синхронно змінюються титри: “80 миль щотижня. 10 марафонів щороку. ВІЛ-інфікований. Just Do It”.

У 2009 році бренд приєднується до ще однієї соціальної ініціативи — Lace up.Save Lifes. У магазинах Nike почали продавати фірмові червоні шнурки, а частину вилучених від продажу коштів перераховували до Всесвітнього фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. На ці гроші закупляли медикаменти для хворих. Частину коштів передавали футбольній спільноті, яка навчає дітей, як убезпечити себе від зараження ВІЛ.

Окрім цього, Nike влаштовує турнір Grassroot Soccer у межах соціальної програми з просвіти молоді щодо проблеми ВІЛ. Він проходить в Африці та допомагає підліткам стати на шлях здорового активного способу життя.


Екологія

Соціальні ініціативи Nike не обмежуються лише пропагандою здорового життя серед молоді. Бренд також створює проєкти екологічного спрямування. Головне його досягнення — програма Move to Zero, покликана зменшити викиди вуглекислого газу та кількість відходів. Усе це — заради нашої планети та забезпечення комфортних умов для занять спортом у майбутньому.

У межах цієї програми діє ініціатива Reuse-A-Shoe, випущена ще в 90-х роках. Завдяки їй будь-хто може здати зношене спортивне взуття від Nike на перероблення замість того, щоб викидати його. Ваші старі кросівки перетворять на матеріал Nike Grind, із якого відтак виготовлять функціональну екіпіровку та поверхні для спортивних майданчиків.

Читай також: 5 гучних соціальних кейсів

Спортивний бренд також випускає одяг з екологічних чи перероблених матеріалів. У новій капсульній колекції Move to Zero 2020 року Nike поєднав перероблений поліестер з екологічною бавовною та використав інноваційну технологію фарбування. Футболки, худі та світшоти виготовлені не менш ніж на 60% з органічних та перероблених матеріалів.


КОМУНІКАЦІЇ БРЕНДУ

Кіноіндустрія

Nike комунікує зі своїм споживачем, зокрема, через кіноіндустрію. Наприклад, модель Cortez у класичному білому кольорі із червоним свушем, можливо, ніколи б не стала такою популярною, якби не з’явилась у фільмі “Форрест Гамп”. Саме цю пару кросівок дістав із коробки головний герой стрічки в культовій сцені. Після виходу фільму на великі екрани продажі моделі стрімко зросли, а Nike назавжди залишив слід у світовому кіно.

А от збільшити популярність футболки зі свушем на грудях допомогла комедія “Чого хочуть жінки”. За сюжетом Мел Гібсон — чарівний красень, який може підкорити серце будь-якої дівчини — розробляє рекламну кампанію Nike для жінок. Кілька разів герой з’являється в кадрі у класичній футболці Nike. Після релізу фільму кількість продажів цієї моделі перевершила всі очікування.


Колаборації

Nike X Майкл Джордан

Однією з найважливіших колаборацій в історії Nike є співпраця з баскетболістом Майклом Джорданом. У 1985 році молодому спортсменові команди Chicago Bulls пощастило підписати контракт із Nike. Після цього він не один тиждень допомагав дизайнерам створити найкомфортніші кросівки для баскетболу, які згодом отримали назву Air Jordan.

Читай також: Навіщо спортивним брендам амбасадори

Нове взуття мало гнучку підошву з поліпшеною амортизацією, щоб спортсмени могли стрибати ще вище. А від травм під час приземлення їх захищала висока посадка кросівок.

До появи цих кросівок усі в NBA грали в білих кедах Converse — інші кольори були заборонені. У цій моделі маркетологи ризикнули, зробивши Air Jordan червоно-чорними. Майкл неодноразово отримував штрафи за порушення вимог до форми, але Nike вперто продовжував оплачувати кросівки та вірити в успіх моделі.

І недаремно — уже в перший день після релізу кросівок на масовий ринок у магазинах вишикувались довгі черги покупців. Через 12 років Jordan став окремим брендом, який випускає екіпірування для баскетболістів.


Nike X Stranger Things

Улітку 2019 року на фанатів “Дуже дивних справ” та Nike очікувала радісна новина — спортивний бренд представив колаборацію з відомим серіалом. Надихнувшись атмосферою 80-х та захопливою сюжетною лінією, Nike створив кросівки із зображенням символу школи збоку та логотипом серіалу на заднику.

Щоб побачити напис Stranger things, потрібно підпалити замшевий шар тканини. Окрім цього, компанія сховала ще один сюрприз під устілками. Якщо їх підняти, можна побачити напис — це секретний код, який радянські військові передавали в новому сезоні серіалу.


Nike X Kendrick Lamar

Реп та кросівки — класика 21-го століття. Така колаборація, було очевидно, користуватиметься попитом. Тому не дивно, що у 2017 році Кендрік Ламар почав співпрацювати з брендом Nike. Останнім їхнім спільним релізом стали кросівки Nike x Kendrick Lamar React Element 55. У цій моделі на найківську класику нанесли мармуровий принт та доповнили “бетонною” підошвою.

До цього репер та спортивний бренд представили червоно-білі кросівки із чорними шнурками та написом Don’t trip, які свого часу викликали справжній ажіотаж.


Nike X k-pop зірка G-Dragon

K-pop — музичний жанр, який виник у Південній Кореї та перетворився на цілу субкультуру з мільйонами шанувальників по всьому світу. Спортивний бренд стежить за трендами, тож колаборація із представником цієї течії була лише питанням часу. Разом із G-Dragon і його брендом PEACEMINUSONE Nike випустив чорні шкіряні кросівки Parra-Noise з білим або лімітованим червоним свушем. Родзинками моделі стали реверсійне шнурування та червоні наконечники на білих шнурках.


Співпраця з Apple

З 2006 року Nike та Apple разом створюють продукти, завдання яких — зробити фітнес масовим хобі. Завдяки цій співпраці світ побачили смартгодинники й кросівки зі спеціальними датчиками, які збирають показники під час тренувань.

Аналізувати їх можна в Nike Training Club — додатку, який спортивний бренд також розробив разом з гігантом індустрії техніки. Головне завдання NTC зробити комплексні та функціональні тренування доступними кожному. Неважливо, де ти: вдома, на пляжі чи в залі — ти завжди можеш дістати телефон, увімкнути комплекс вправ для потрібної групи м’язів і потренуватися.

Ще один зручний додаток для тренувань — Nike Run Club. У ньому є всі інструменти, які дають змогу контролювати й систематизувати заняття з бігу. Окрім стандартних показників на кшталт пульсу, дистанції, середнього темпу та калорій, можна бачити статистику своїх тренувань та дібрати план занять для підготовки до забігу на певну дистанцію.


Раніше ми розбирали комунікації спортивного бренду Adidas.

Читайте також у рубриці Кейси
Як піарникам ефективно співпрацювати з медіа
10 порад з досвіду фінансових медіа «Мінфін» та Finance.ua
КЕЙС: нова рекламна кампанія Третьої окремої штурмової бригади
Реакції на образи у стилі pin-up
/ Рекламний бліц з Тонею Кондаковою
Креативна директорка про рекламні кейси, які навчають, змушують плакати та сміятися
Як українські бренди зберігають і переосмислюють культурну спадщину
Брошка-нагорода з титану до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, візерунки старовинних рушників на одязі та колекція, натхнена українськими мозаїками
/ Єрболат Бекбау: як будувати маркетинг і спільноту в медіа
Про маркетологів та редакцію, довіру і гроші — на прикладі Kyiv Independent
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень