fbpx
Історії

“Наші прикраси — це про особисті символи людей”. Інтервʼю із засновницею “Цвіте терен” Олею Остапенко

Розповідаємо, як розвивається і до чого прагне бренд прикрас
Данилюк Даяна, 18.08.2023

“Цвіте терен, цвіте терен, а цвіт опадає”… Надихаючись назвою цією автентичної української пісні, Оля Остапенко вигадала власний бренд прикрас ручної роботи. Спершу його колекцію складали прості прикраси з бісеру та намистин, а нині “Цвіте терен” налічує понад 300 різних прикрас із кераміки, напівдорогоцінного каміння та намистин, які авторка створює за унікальним дизайном.

Ми поспілкувалися з Олею про те, як “Цвіте терен” вдалося досягти таких неймовірних результатів, чим натхнені прикраси бренду та як відбувається процес їх створення. А також обговорили комунікаційні кейси бренду — як реагують на хейт і плагіат та які висновки зробили за два роки існування бізнесу.


Як утворився “Цвіте терен”

З дитинства я обожнювала прикраси. Збирала різні намистинки, робила з них кільця та браслети й навіть мала власну скриньку з біжутерією, яку мені подарували. Мені дуже подобалося поєднувати намистинки і створювати щось оригінальне власноруч, тому мої прикраси носили всі рідні. А одну з найперших каблучок — із блакитного бісеру з квіточкою, яку я зробила в 8 років, мама досі зберігає як спогад.

Коли подорослішала, я довго шукала себе — проходила безліч курсів і випробовувала різні професії. Мені подобалося знаходити унікальні та чудернацькі матеріали і створювати вироби, яких немає ні в кого. Спочатку я носила ці прикраси сама, а потім почала робити й для подружок. І ось одного дня я вирішила ризикнути — позичила в мами $100, закупила чималу партію намистин і створила сторінку в Instagram.

Логотип для бренду намалювала буквально за 2 хвилини в нотатках телефона, а от назва має більш глибоку історію. “Цвіте терен” — це українська народна пісня, яку виконувала моя бабуся зі своїми сестрами, коли я була ще малою. Обираючи назву для бренду, я хотіла пов’язати прикраси з українською культурою, тому пригадала свій найсильніший спогад дитинства.

За перший день існування Instagram-сторінки в мене було 5 замовлень. Я була щаслива.


“Усе йде від природи”: про джерела натхнення для створення прикрас

Наш бренд сформувався завдяки прикрасам ручної роботи. У перші місяці роботи я використовувала різні матеріали, зокрема бісер, перлини, намистини ручної роботи, виготовлені зі скла, а також готові керамічні намистини, які замовляла у постачальників з усього світу. Шукала такі, що не використовували інші бренди прикрас — моєю ціллю було зібрати унікальну колекцію.

Але мені завжди хотілося працювати з керамікою, оскільки саме цей матеріал викликав особливі почуття та асоціації від усвідомлення того, що все це робиться вручну. За пів року роботи бренду “Цвіте терен” я знайшла керамістку, з якою ми почали працювати над першими поробками керамічних намистин та каблучок. Наразі ми повністю перейшли на власне виробництво, а всі керамічні прикраси, які представленні в нас, вироблені вручну у Львові.

У прикрасах ми використовуємо прості форми, натхнені природою, спогадами, фільмами, деталями навколо. Під час створення прикраси розробляємо не лише форму, а передусім працюємо над змістом та ідеєю. Мабуть, усі наші колекції базуються на моїх асоціаціях і почуттях. Із цієї ж причини в нас поки немає планового виходу колекцій. Зазвичай, коли в мене зʼявляється натхнення та певна ідея, я озвучую її команді — й ми починаємо працювати над колекцією.

Такий процес повністю завʼязаний на креативі та відчуттях, але я вважаю його нашою сильною стороною. Протягом квітня, наприклад, у нас вийшло три колекції майже одночасно — і люди це підтримали.

Наприклад, наша знакова колекція “М И Р Н І” має просту форму пташки, але люди вкладають у неї свої особисті значення: мир, свобода, спогади з дитинства. Клієнти постійно діляться з нами своїми історіями, пов’язаними з теренівськими прикрасами та своїми почуттями, які викликають пташки: згадки про дім, символ багаторічної дружби, вдячність коханій людині, оберіг на фронті, віра в перемогу.

У нашому асортименті велика варіативність виробів, всі прикраси мають природний мотив і їх легко поєднувати. А завдяки простоті форм люди наповнюють вироби особистими сенсами та почуттями


Наші порцелянові пташки — це особливість нашого бренду. Завдяки їм ми стали тими, ким ми є. Багато наших клієнтів — це українці за кордоном, які хочуть мати із собою частинку дому, щось рідне. Тому прикраса — це той елемент, який може зігріти й повернути спогади про дім.

Загалом у “Цвіте терен” є вже понад 300 видів прикрас. Наразі це 14 сталих колекцій, які ми не прибираємо з каталогу і з часом оновлюємо новими варіаціями прикрас. Ідеї для нових колекцій виникають спонтанно та інтуїтивно. Усі прикраси — це спогади та асоціації, натхнені українськими мотивами, історіями з дитинства та спогадами.

Наприклад, одна з найпопулярніших колекцій “П О Л И С К” народилася завдяки малесенькій деталі на скатертині, яку я привезла з Португалії — квітам дзвоникам. Такі самі квіти росли в полі біля дому моєї бабусі, тому мені захотілося закарбувати цей дитячий спогад та перенести його образ на прикраси. Разом із нашою керамісткою Романою Грабовецькою ми обговорили цю ідею, я показала фото. І вона з першого разу створила ідеальну форму, яку ми використовуємо в прикрасах і яку так сильно полюбили наші клієнти.

Більшість наших фото — це UGC-контент від “теренівської сімʼї”

За останній рік у нас дуже збільшилась аудиторія. Наразі наш єдиний канал комунікації — це Instagram. Раніше портрет цільової аудиторії простежувався так: дівчата 20-25 років, які люблять якісь нестандартні прикраси. Зараз — це аудиторія жінок та чоловіків від 15-18 до 60 років.

Ми створюємо прикраси для всіх. Не обмежуємося статтю, віком та будь-якими іншими критеріями. Звичайно, прикраси частіше купують жінки, але символи, які ми використовуємо, не мають статі чи гендера — вони є в кожної людини. І нам би хотілося, щоб усі люди могли відшукати власні символи в наших прикрасах.

Хоча чоловіки купували наші прикраси із самого заснування “Терену”, у відсотковому співвідношенні їх набагато менше, ніж дівчат. Мій чоловік Влад, він же СЕО компанії, дуже любить прикраси, комбінує з різними образами і транслює це у своєму Instagram. Ми з командою зараз працюємо над тим, щоб якомога більше транслювати, що прикраси можуть чудово доповнювати чоловічі образи.

За час існування “Терену” навколо бренду утворилося ком’юніті — “Теренівська сім’я”. Увесь цей час ми транслювали, що наша команда й наші клієнти — одна сім’я, члени якої можуть допомагати одне одному визначитись із прикрасою, щось порадити. Наші клієнти часто радять одне одному прикраси в шоурумі, приходять подивитись і обговорити нові колекції. Також вони є найбільшими творцями нашого контенту, адже постійно фотографують себе в різних образах і роблять це дуже красиво. Щоразу дивлячись на кількість відміток у сторіз, я дивуюсь і думаю, як нам вдалося створити продукт, який полюблять настільки сильно.

Якщо ще два роки тому бізнес починався з мене і я самостійно виконувала всі функції: від збирання прикрас до логістики, то сьогодні в нашій команді працює вже 15 людей в офісі та 13 людей на партнерському виробництві. Ми постійно шукаємо талановитих людей у команду. У бренду є відділ продажу, куди входять онлайн, офлайн та B2B продажі, відділ пакування та відправлень. Окрема людина займається закупівлями матеріалів, творчий відділ — збиранням прикрас, операційна директорка тримає на контролі виробництво та працює з командою, CEO стежить за систематизацією процесів та розвитком бізнесу. Хоч я і долучаюся до багатьох робочих процесів, нині моє основне завдання як засновниці бренду — творити.

Поки що ми маємо один канал комунікації в Instagram — це і класно, і дуже складно водночас. Тому що всі замовлення ми досі обробляємо вручну, а їх може бути до 200 на день. Але зараз ми активно працюємо над сайтом, щоб спростити процес покупки, та продовжуємо нарощувати виробництво. Кількість замовлень у нас постійно збільшується — щомісяця їх стає більше на 35-40%.

Зараз ми маємо ціль створити власне виробництво в Києві та вийти на міжнародний ринок, і вже робимо кроки в цьому напрямі. А також працюємо над переїздом у більший шоурум.

Передусім колаборації — це про збіг цінностей

В історії розвитку нашого бренду є два важливі чинники — ми ніколи не брали участі в платних рекламних інтеграціях та колабораціях, а також не запускали таргетовану рекламу. Весь інтерес до нашого бренду органічний, його створює “теренівська сім’я”, яка постійно купує наші прикраси на подарунки, розповідає близьким та знайомим, а також позначає нас у сторіз та постах. Фото з нашими прикрасами публікують Джамала, Злата Огнєвіч, а Марія Яремчук доповнила свій образ нашим кільцем із пташкою під час виступу на Євробаченні в Ліверпулі.

Одна з найперших наших колаборацій була з Надією Дорофєєвою. У неї вийшов сольний альбом “Сенси”, що містить у собі три основні символи співачки. Ідея полягала в тому, щоб перенести ці символи з пісень у прикраси. Разом з керамічним виробництвом ми створили символи з кераміки. Я розробила різні варіації прикрас, і разом з Надією та командою ми обрали ті, які будуть у колекції. Ця колаборація дала сильний поштовх у впізнаваності “Цвіте терен” серед медійних особистостей.

За декілька місяців до нас прийшла ко-продюсерка фільму “Памфір” з ідеєю створити колаборацію до виходу фільму. Оскільки я вже бачила цю стрічку в межах фестивалю, то одразу захопилася пропозицією і запропонувала відтворити образи з фільму. Ми обрали маски, які традиційно носять учасники українського обряду Меланки, і перенесли їх на наші вироби. Ці прикраси дуже полюбилися нашим клієнтам. Колекція продовжує продаватися попри те, що фільм уже вийшов із прокату.

Приблизно в той самий час, навесні 2023 року, ми створили спільну колекцію з українським військовим Олександром Тереном. Це особлива історія, адже спершу ми просто допомагали захиснику зі збором на протези для ніг. Але потім він почав стежити за нами в Instagram, а ми — за його реабілітацією та успіхами. У мережі чоловік підписаний як “Цвіт Терену” — це його військовий позивний. Одного разу він написав нам із пропозицією щодо колаборації. Олександр намалював гілку терену й запитав, чи зможемо ми зробити таку прикрасу. Ми трохи доопрацювали цей символ і випустили повністю благодійну колекцію, гроші з продажу якої щомісяця відправляємо в благодійні фонди.

Такі співпраці завжди дають набагато більше, ніж спільний продукт. Кожна колаборація, яку ми презентуємо, — це передусім про повний збіг цінностей. Тому я завжди особисто перевіряю людину чи бренд, який приходить до нас із пропозицією, вивчаю соцмережі, спілкуюся і лише потім вирішую, чи зможемо ми співпрацювати.


Ставлення до хейту та плагіату

Останнім часом розмов про “Цвіте терен” у соцмережах побільшало — це круто, адже свідчить про розвиток як нашого бренду, так і аудиторії. Але водночас ми почали частіше стикатися з хейтом. Темою нещодавніх обговорень у TikTok стали матеріали, які використовує бренд. На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну я перебувала в Хмельницькому, а з собою мала невелику кількість матеріалів, які замовила ще до 24 лютого. Щоб продовжувати роботу, мені довелося працювати з матеріалами, які на той час можна було замовити в Україні. Проте я постійно спостерігала за ситуацією на ринку. Щойно український бізнес почав поновлювати роботу, а ми знайшли можливість виготовляти матеріали на власному виробництві, то почали співпрацювати з керамісткою, яка донині є співавторкою усіх наших керамічних деталей.

Наше партнерське виробництво функціонує у Львові, і там працює 13 людей. Усі дзвоники, пташки, серця та інші керамічні елементи, наявні в наших колекціях, — це ручна робота. Ми невпинно працюємо над удосконаленням та пошуком найкращих матеріалів та фурнітури, адже якість — це головна річ, у яку ми інвестуємо гроші та час.

Зараз на наших сторінках можна побачити всі етапи виробництва керамічних намистин та дізнатися, наскільки це складний і довгий процес, що вимагає високого рівня професіоналізму від команди керамістів


Усі прикраси мають гарантію 1 рік, і у випадку псування елементів ми завжди замінюємо їх безплатно — достатньо написати на сторінку бренду. Також ми надаємо покупцям наших керамічних каблучок гарантію на першу безоплатну заміну, якщо виріб розібʼється.

Це була моя ініціатива, за допомогою якої я хочу познайомити людей із таким матеріалом, як кераміка. Він доволі міцний, але якщо впаде з висоти на тверду поверхню, то, найпевніше, не вціліє. Тому клієнти “Терену” можуть повернутися по другу пташку й надалі бути з нею обережнішими.

Загалом до будь-якої думки чи навіть негативу ми ставимося з повагою. Адже розуміємо, що так клієнти вимагають від нас ставати кращими. Водночас ми стежимо за медіаполем та бачимо обговорення, які виникають навколо бренду. Наша комунікація відкрита, ми стараємося завжди відповідати на будь-які зауваження чи побажання, які адресовані особисто нам у соцмережах. З останнього кейсу ми зрозуміли, що недостатньо говоримо про власне виробництво і мало показуємо, як створюються прикраси.

Усе частіше ми помічаємо, як українські Instagram-магазини прикрас копіюють наші вироби, а потім таргетуються на аудиторію “Цвіте терен”. Я зрозуміла, що злитися й виносити це назагал немає сенсу. Що більшими ми стаємо, то більше з’являтиметься виробників, які захочуть скопіювати популярні форми. Це нормально — на успішні бренди орієнтуються та беруть з них приклад. Справді, я не винайшла кераміку чи пташку як образ, але я стала авторкою ідеї, яка набула саме таких символів і так відгукнулась аудиторії.

Наші керамічні пташки мають патент. Він дає нам певні гарантії і у майбутньому може убезпечити від спроб плагіату. Але окрім пташок у нас є інші унікальні прикраси, а тому будь-які спроби копіювання та наслідування — це поштовх рухатися далі й створювати щось краще, використовувати нові технології, матеріали й техніки. Тому що тільки так ми зможемо бути попереду й бути першими, хто створює сучасну культуру прикрас.


Про найскладніше й найцікавіше в роботі бренду

Найскладніше — це виробництво. І в Україні, і за її межами ручна робота — найскладніша річ, яку тільки можна вигадати для бізнесу. Усе це потрібно із часом масштабувати, контролювати, і це нелегко. Але ми справляємося, і це нас драйвить. Найскладніше в роботі дає нам сили та натхнення рухатися далі. Ми починали свій шлях із виготовлення 30 керамічних намистин на місяць, а зараз ця цифра сягає 10 000 одиниць. Це супертрансформація, якої я не могла собі уявити на початку роботи.

Завдяки “теренівській сім’ї” ми зрозуміли, що “Цвіте терен” — це не просто красиві прикраси. Кожен виріб — це окреме життя та потужний особистий символ для кожного. Це точно магія, коли прості форми в оригінальному поєднанні створюють щось більше.

Нашою рушійною силою є команда — люди, які дуже люблять і цінують наш бренд. Це повний метч і синергія, яка рухає “Цвіте терен” і дає йому силу розвиватися та закохувати в себе ще більше людей.

Над текстом працювали: Марія Пунтус та Даяна Данилюк

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень