fbpx
Історії

Найкращий піар — той, про який люди навіть не дізнаються. Юла про PR у шоу-бізнесі

Розмова із СЕО PR-агенції YULA Company
Коротенко Оля, 05.10.2020

СЕО YULA Company Юлія Яцечко (Юла) — про роботу своєї PR-агенції,  співпрацю з артистами, піар у шоу-бізнесі та про український музичний ринок.


Про роботу PR-агенції

У 2014 році я відкрила агенцію YULA, яка вже шість років займається піар-супроводом шоу-бізнесу. До цього в шоу-бізнесі я працювала 7 років. Починала піарницею в “Студії Квартал 95”, а потім довгий час працювала особистою піарницею Світлани Лободи. Переломним став рік Революції Гідності, коли я вирішила рухатися далі й відкривати щось своє.

За час роботи нашої агенції сформувалися певні правила співпраці з артистами. Ми беремо в роботу аж ніяк не всіх охочих. Хоча, зізнаюсь, охочих багато. Щоб зрозуміти, хочемо ми співпрацювати з певним артистом чи ні, ми розмовляємо з ним, дізнаємося для себе, чи горить людина своєю справою, які в неї амбіції і чи є вони взагалі. Між невідомим і перспективним артистом та відомим, але порожнім, я виберу першого. Завжди важливо бачити вогонь в очах.

Між невідомим і перспективним артистом та відомим, але порожнім, я виберу першого

Далі потрібно зрозуміти, який імідж будувати артисту. Для цього ми з ним довго розмовляємо, проводимо кілька зустрічей. Кожна людина має особисті історії — у артистів вони часто впливають на написання пісень і формування іміджу.

У кожного артиста свій характер, темперамент, своє світосприйняття. Піарнику важливо побачити й відчути це все, щоб сформувати образ, який буде цікавий публіці, але не суперечитиме внутрішньому Я артиста, адже артист повинен бути справжнім. Піарник — це, крім іншого, ще й хороший психолог.

Піарник — це, крім іншого, ще й хороший психолог

Сучасний шоу-бізнес почав відходити від “форматів” — артистам уже не так активно нав’язують наявні тенденції. Зараз у тренді — показати талант, характер і особистість артиста. Не підганяти його під “формат”, а навпаки, виділити з-поміж інших. Тому завдання піарника — підкреслити в артисті його особливість.


Наш принцип: не створювати конкурентів у власній компанії

Про співпрацю з артистами

У YULA Company є клієнти, з якими працюємо довгостроково — 2-3 роки або більше, а є такі, з якими співпрацюємо короткостроково, ситуативно, посезонно. До останніх відносяться різні премії, покази, прем’єри — події, які тривають недовго, відповідно, і піар-підтримка їм потрібна ситуативна.

Також є категорія артистів, які приходять на короткострокову співпрацю з певним завданням. Наприклад, співачка MARUV у період нацвідбору на Євробачення-2019 звернулася до нас із завданням кризового піару. Потрібно було грамотно розв’язати скандальну ситуацію, яка склалася з нею на національному відборі. Зробити так, щоб кризова ситуація не лише не вплинула на артистку негативно, а навпаки, яскраво виділила її і в підсумку зіграла в плюс. Вважаємо роботу з MARUV максимально продуктивною і однією з найцікавіших.

Артистів, з якими працюємо довгостроково, у нас небагато — по одному в кожній ніші. Одна співачка — LOBODA , один співак — Сергій Бабкін, один музичний гурт — TVORCHI, одна актриса — Альона Лавренюк і один телеведучий — Анатолій Анатоліч.

Дотримуємось принципу: не створювати конкурентів у власній компанії. Якщо у нас буде кілька схожих артистів, які ціляться в одну аудиторію, ми будемо розпорошуватися і не зможемо давати максимум креативу кожному.

Був час, коли в одній артистичній групі в нас у роботі було два артиста — Сергій Бабкін та Артем Пивоваров. Тоді ми вирішили, що можемо співпрацювати з обома, бо ці артисти зовсім різні й працюють на різну аудиторію. Відповідно, різними є маркетингові стратегії і креатив. Тож така паралельна робота була цілком реальною і не шкодила стратегії кожного.

Також у нас є напрям особистого піару — працюємо з особистостями не з шоу-бізнесу. З першого випуску ведемо програму “Зе Інтерв’юер”. Вона є найцитованішою у ЗМІ програмою українського YouTube.

Нашими першими клієнтами був фільм Олеся Саніна “Поводир” — тодішній кандидат від України на премію “Оскар” — і молодий співак Діма Монатік. Обидва клієнти, як і всі наступні, зверталися в агенцію особисто — ми ніколи не шукали клієнтів.

До початку співпраці з Дімою Монатіком ми з ним були заочно знайомі. Він знав, що я займаюся піаром у шоу-бізнесі. Я знала, що Діма є автором пісень, на той час він уже мав сольний альбом і відеокліп, може, навіть два, але відомий був одиницям.

Я спершу не звертала уваги на Діму як на потенційного клієнта, думала: “Я ж працюю з такими топовими артистами, а тут Монатік…” Але він був дуже наполегливим, у нього світилися очі, він чітко знав, що хоче не просто стати відомим, а й зробити щось переломне в українському шоу-бізнесі. У цьому в нас точно зійшлися погляди — і тільки-но я відкрила агенцію YULA, ми повірили одне в одного.

На Діму Монатіка як потенційного клієнта я спершу не звертала уваги. Думала: “Я ж працюю з такими топовими артистами, а тут Монатік…”

Одразу дали Дімі ім’я як бренду — MONATIK. Адже просто ім’я та прізвище звучить не так цікаво, а MONATIK — це вже торгова марка, бренд. У Діми завжди були сильні пісні, але на той момент його мало хто знав в обличчя. Щоб підвищити впізнаваність, протягом року ми випустили два дуети на авторські пісні MONATIK — “Тише” з Анною Сєдоковою та “Мокрая” з Quest Pistols Show. Далі закріпили успіх сольними піснями, одна з яких стала його візитівкою, її співали всюди в СНД — “Кружит”.

MONATIK працював з нами три роки, і за цей час з ноунейма виріс в “Артиста року” за версією М1 Music Awards. І безумовно, продовжує зростати як артист, але зараз уже без нашої участі.


Найкращий піар — той, про який люди навіть не дізнаються

Про PR у шоу-бізнесі

PR-менеджер — це людина, яка формує і підтримує маркетингову стратегію, образ та імідж артиста. Людина, словами якої зірка говорить в медіа.

Піарник в Україні, СНД, у Європі та у США — це люди з абсолютно різними обов’язками. У нас піарник — це і менеджер, і концертний директор, і маркетолог, і психолог в одній особі.

У нашій країні на піарників часто вішають багато завдань, які взагалі не повинні входити в їхні обов’язки. Наприклад, коли я починала працювати піарницею, то і перевдягала артистів, і шнурки зав’язувала, і за лаштунками стояла. У більшості піар-агенцій такого немає. Але можу сказати, що піарник, який без агентств ефективно співпрацює з артистами, — це людина-оркестр.

Сам собою піар дуже швидко змінюється — змінюються інструменти й підходи. Раніше в пріоритеті були друковані ЗМІ, а зараз куди важливіші соціальні мережі. Але інструменти, підходи й канали комунікації дуже залежать від артиста — потрібно чітко розуміти, на яку аудиторію він працює. Якщо на молодіжну, то в пріоритеті Instagram і TikTok. Якщо це дорослий артист, який орієнтується на аудиторію 40+, то доречніше робити акцент на Facebook і телебаченні.

Багато трендів, методів та інструментів з’являються у світі раніше, ніж у нас, і дуже важливо стежити за ринком.

Насправді найкращий піар — той, про який люди навіть не дізнаються. Часто за хорошого, глибоко продуманого піару аудиторія вважає, що історія сталася органічно, сама собою. Насправді ж над її створенням і втіленням у життя може працювати ціла команда, і не одна.

Зараз на ринку забагато пісень, і щоб зачепити аудиторію, артист повинен співати своє авторське або те, що резонує з його внутрішнім світом, є максимально органічним в контексті його історії. Тільки тоді він вистрілить.

Артист, який пише пісні сам, — крутіший, тому що він може красномовніше донести себе публіці, показати свою індивідуальність. Тим, хто купує пісні, може бути складніше, якщо сліпо співати і не вкладати душу. Добре, коли артист розуміє, як він може переробити куплену пісню під себе, свій образ, своє сприйняття. Професійний артист може купувати пісню навіть не заради пісні, а заради якоїсь фішки, напряму або хука. А потім уже переробляє матеріал під себе, під свої звичні аранжування.

Щоб зачепити аудиторію, артист повинен співати своє

Крім якісної творчості, для артиста є важливим якісно побудований бренд. І якраз для цього йому потрібна піар-команда. Артистові без команди дуже складно виділитися і правильно реалізувати себе. Піарники прописують артисту стратегічний план — адже потрібно розуміти, у який час яку пісню співати, у який час запускати трек, у якій послідовності випускати кліпи тощо.

Наприклад, якщо артист планує випускати альбом восени, то навесні про нього вже варто почати говорити. Або якщо в артиста відбуваються певні події в житті, то піарник повинен грамотно вибудовувати історію, щоб артист був гармонійним у цій історії. Таким чином, співпраця талановитого артиста з професійною піар-командою дасть максимальний результат.

У шоу-бізнесі є “раптові” зірки, які швидко спалахують, але так само швидко гаснуть. Вистрілюють з однією або парою пісень, а потім слухач про них забуває. Чому так трапляється? Часто саме тому, що в них немає правильного піару і маркетингу. Чи тому, що піарники працюють на один трек. Якщо ж у планах — не зациклюватися на хайпі, а розвиватися і бути на слуху далі, то варто думати про довгострокову співпрацю і стратегію.


Про негатив у шоу-бізнесі

Інтриги, скандали, розслідування — це невід’ємна частина шоу-бізнесу. Негатив може з’являтися від аудиторії, а може й приходити від конкурентів.

Піарнику завжди потрібно чітко розуміти, як негатив вплине на артиста, у який бік зіграє. Негатив буває хайпом. А хайп, своєю чергою, може бути як негативним, так і позитивним. Тож, якщо вміти правильно працювати з негативом, він може навіть підтримати артиста й непогано посприяти подальшому розвитку.

Інтриги, скандали, розслідування — це невід’ємна частина шоу-бізнесу

З останніх кейсів у нас був сингл і відеокліп Boom Boom LOBODA — скандальний і провокативний. У відео на YouTube дизлайків було більше, ніж лайків, дуже багато хейту в коментарях. І в цій ситуації команда LOBODA вирішила ще більше підкреслити реакцію публіки й оголосила конкурс на кращий хейт. Найдотепніший коментар від хейтерів під відео на YouTube отримав приз. Ця історія показує, що іноді варто навіть підлити масла у вогонь, щоб вирулити ситуацію. У будь-якому разі почасти завдяки негативу пісня Boom Boom тепер у кожного на слуху. А бути на слуху для артиста — це першочергове завдання.

Нини YULA Company займається не тільки піаром. Восени ми провели ребрендинг, розширились і відкрили нові напрями роботи: продюсинг, букінг, контент, лейбл та YULA PRактика — майстер-класи та лекції з піару. 


Про вплив коронавірусу на український шоу-бізнес

Через ситуацію, що склалася з пандемією, шоу-бізнес переживає не найкращі часи в плані фінансів, але дуже круті часи в плані креативу. Будь-яка криза змушує артистів переформатуватися під нові реалії, а це — завжди простір для свіжої творчості.

Дуже великий мінус у тому, що зараз немає концертів і корпоративів. Ті артисти, які до пандемії збирали стадіони, у сучасних реаліях не можуть реалізовувати такі заходи. Те саме і з корпоративами.

Так склалося, що корпоративи та концерти приносять українським артистам основний дохід. У Європі та Америці зовсім по-іншому — артисти чи не половину заробітку отримують з роялті від своєї музики.

В Україні ми тільки йдемо до цього. У нас, на жаль, ще розвинене піратство, і ми поки тільки прагнемо того, щоб артистам платили за музику. Ось чому в нашій країні артисти заробляють переважно на корпоративах. Та через карантин немає ні концертів, ні корпоративів, і як підсумок — немає заробітку на нове якісне відео, запис пісень тощо.

Будь-яка криза — простір для свіжої творчості

Загалом у нашій країні зараз дуже вільна музика. Зовсім зникло таке поняття, як “естрада”. Слухачі, продюсери і радійники готові до експериментів, до нових форматів, підходів, віянь і до нових облич.

Під час карантину в Україні з’явилося багато дуетів і колаборацій. Артисти об’єднуються, щоб не йти в тінь і залишатися на слуху. Для більшості артистів це нова практика. Раніше до колаборацій ставилися дуже зважено, кожен намагався просувати тільки свою творчість.

Зараз шоу-бізнес відкритий до експериментів і трансформацій, і це, звісно, не може не тішити.

У нашій країні зараз дуже вільна музика

Читайте також у рубриці Історії
/ Кондитерська «Номер Дому»: інтерв’ю з власницею — Марією Тимошенко
Про високі ціни на шоколад, кризу з какао-бобами та «класовий розрив»
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень