fbpx
Зсередини

Хто такий SEO-спеціаліст

Чим займається, де працює та за що відповідальний
Данилюк Даяна, 11.01.2021

Ми вже писали про те, хто такий бренд-менеджер, PR-менеджер та дизайнер. Сьогодні продовжуємо говорити з людьми зі сфери комунікацій і розповідаємо про професію SEO-спеціаліста. 

Разом з Євгеном Нікітіним і Дмитром Кирилюком розбираємо, за що відповідає оптимізація сайту, якими навичками має володіти SEO-спеціаліст, як розпочинати професійний шлях і чому варто мати поряд досвідченого фахівця.


Євген Нікітін, 
SEO-спеціаліст на фрілансі 
Дмитро Кирилюк, 
Senior SEO Specialist


Як ви прийшли в SEO

Євген Нікітін:

Наразі я маю дві вищі освіти: інженер-електронник та спеціаліст із фінансів. Обидві отримав у Національному авіаційному університеті. Після закінчення вишу спробував попрацювати інженером за фахом, але довго не протримався — на той час інженерна галузь була не дуже перспективною. Особливо безпросвітно було працювати в державних компаніях. Зміни прийшли з працевлаштуванням контент-мейкером в Doroga.UA, де я і познайомився з пошуковою оптимізацією та просуванням сайтів, за що щиро вдячний редакторці порталу. Надалі SEO стало для мене основним напрямом у кар’єрі.

Було складно опановувати новий для себе напрям, тому що на той час, 2010-2011 роки, основними джерелами інформації про SEO були форуми на кшталт SearchEngines та SBUP, а також нетворкінг із колегами з інших компаній та ніш. Нині такого дефіциту в знаннях немає, але є проблема вибору саме якісних курсів.

Зараз працюю на фрилансі. SEO-шу кілька сайтів компаній зі США, Гонконгу та України. До цього встиг попрацювати в Ukr.net на проєктах Sinoptik.ua, Jooble.org та Devellar.

Дмитро Кирилюк:

Це було навесні 2012 року. Я займався підготовкою дипломної роботи для свого “Менеджменту організацій та адміністрування” в Київському національному лінгвістичному університеті. На мій тоді ще Nokia прийшло повідомлення від подруги зі словами: “Тобі може бути цікаво” і посилання на стажування в Digital Academy на базі компанії Devellar. Я без вагань відправив заявку, невеличкий тест і невдовзі отримав позитивну відповідь щодо своєї участі. Digital Academy на той час існував як онлайн-курс з основ діджитал-маркетингу, з акцентом на базу SEO. Мені одразу сподобалось і я відчув, що це може стати тим, чим я захочу займатися щодня.

Після успішного закінчення курсу я отримав офер від компанії на позицію Junior SEO. На той момент це була просто “пушка” для мене. У компанії працювали спеціалісти серйозного рівня, які дотепер доволі гучно “шумлять” у різних нішах.

У Devellar я отримав хороший досвід і після 4 років роботи вирішив рухатись далі. Відтоді й дотепер більшість часу я присвячую “білим” проєктам, стратегії просування яких не суперечать гайдлайнам пошуковиків. Хоча на фрилансі трапляються доволі різні кейси.


Хто такий SEO-спеціаліст?

 Я вважаю, що хороший SEO-спеціаліст — це ніби лікар, який приходить на проєкт і діагностує його. Він шукає можливі проблеми, пріоритизує їх і пропонує клієнту способи розв’язання

Євген Нікітін:

SEO-спеціаліст — це не просто фахівець із пошукової оптимізації та просування сайтів. Це багатогранний спеціаліст, який залежно від ситуації може оперативно знайти шпарину в безпеці сайту чи якийсь баг після чергового релізу сайту. Або передбачити, як справжній маг, з точністю до 99%, результати органічного трафіку через рік, додавши точний план робіт для отримання цього результату.

SEO-спеціаліст — це не тільки про роботу, а й про життя. Оптимізатор за фахом — оптимізатор і в житті. Спочатку оптимізуєш сайти, потім починаєш ефективно планувати свій час, потім намагаєшся налагодити всі життєві процеси. І от у твоєму планері вже записано десять справ на день — це життєва норма для SEO-спеціаліста.

Дмитро Кирилюк:

 SEO навряд буде до вподоби тим, хто любить спокійну монотонну роботу, де рідко щось змінюється і загалом усе стабільно

Я вважаю, що хороший SEO-спеціаліст — це ніби лікар, який приходить на проєкт і діагностує його. Він шукає можливі проблеми, пріоритизує їх і пропонує клієнту способи розв’язання. Окрім того, SEO-шник має добре розуміти суть проєкту, яким він займається, та бізнес-цілі, щоб знайти потрібні точки зростання й побудувати оптимальну стратегію подальшого розвитку. Вміння аналізувати й будувати причинно-наслідкові зв’язки — чи не ключові скіли для досягнення успіху в цій сфері.

Також хочеться сказати, що SEO навряд буде до вподоби тим, хто любить спокійну монотонну роботу, де рідко щось змінюється і загалом усе стабільно. Тут усе дещо по-іншому: новини є щодня, зміни фактично постійні. Потрібно ефективно їх відстежувати, щоб не забивати голову тоннами зайвої інформації.

Які ваші обов’язки?

Євген Нікітін:

Я надаю послуги із SEO-просування на фрилансі вже два роки. За цей час додалося більше аналітичних та менеджерських задач. По суті, фрилансер — це маленька компанія зі своїми процесами, певною функціональною структурою та рівнем відповідальності.

З очевидних переваг:

  • Більше часу з родиною. Коли планував перехід на фриланс, ми з дружиною почали міркувати про малюка. Уже за пів року, після цих змін, ми дізналися про майбутнє поповнення й на початку 2020-го стали щасливими батьками найкращого для нас малюка. Добре, що наразі маю змогу приділяти більше часу малому й частіше бути поруч.
  • Фінансова гнучкість. Я залежу не від одного, а від декількох клієнтів. І якщо припиняється діяльність з одним — є хороший бекап, що дає час неспішно знайти новий проєкт.

  Зараз я маю більше свободи, але й більше відповідальності. Водночас відповідаю за ефективність та налагодження процесів і взаємодії з іншими фахівцями

За ці два роки на фрилансі я отримав більше досвіду в SEO, менеджменті та веденні ФОП, ніж за весь час до цього. Зараз я маю більше свободи, але й більше відповідальності. Водночас відповідаю за ефективність та налагодження процесів і взаємодії з іншими фахівцями. Такого тісного нетворкінгу, який був в офісі, вже немає, тому важливо домовлятися з колегами більш точно, лаконічно й без води. Я навчився більше часу приділяти підготовці до мітингів і поважати час — свій, клієнтів та колег.

Дмитро Кирилюк:

Наразі я працюю на “білому” проєкті в міжнародній компанії. До моїх обов’язків входить усе, що стосується SEO та органіки.

“Створення й імплементація SEO-стратегії відповідно до бізнес-цілей” влучно описує те, що я роблю. Традиційно зона відповідальності охоплює “технічку”, контент і лінкбілдинг. Плюс є постійний аналіз конкурентів і моніторинг динаміки зростання власного проєкту (перманентні активності, що ніколи не зникають).

Частину активностей я покриваю власноруч, а в частині посідаю позицію менеджера, який ставить технічне завдання відповідному спеціалісту, а далі корегує процес задля досягнення потрібного результату.

 Частину активностей я покриваю власноруч, а в частині посідаю позицію менеджера, який ставить технічне завдання відповідному спеціалісту, а далі корегує процес задля досягнення потрібного результату

Окрім цього, є низка проєктів на фрилансі, де трапляються дуже різні ніші під різні регіони. Глобальним завданням майже всюди є досягти поставлених бізнес-цілей клієнта. Відповідно, потрібно оцінити те, що наразі є, і побудувати план активностей, які необхідні для досягнення цілей клієнта. Саме тут починається найцікавіше, тому що всюди різні бюджети, різні терміни, а також різні способи досягнення мети, зі своїми перевагами та ризиками. Цікаве саме різноманіття: комусь потрібна стратегія “під ключ”, хтось заходить із запитом на serm, десь потрібен технічний аудит. Або ж просто є бажання клієнта завтра вранці бути в топ-3 за всіма запитами.


Що ви порадили б SEOшнику-початківцю?

Євген Нікітін:

На сьогодні дефіциту інформації із SEO немає, але є проблема з вибором саме якісних курсів. У 2021 році, вже в січні, стартує оригінальний курс із SEO Ксенії Демченко, що надає можливість будь-кому з нуля опанувати пошукову оптимізацію сайтів під кураторством топового фахівця.

Читай також: Оптимізувати можна все, що люди шукають в інтернеті. Ксюша Демченко про роботу в SEO й те, як стати SEO-спеціалістом

Здобувши певний досвід у SEO, я б рекомендував спробувати стати експертом в офіційному ком’юніті вебмайстрів Google — це напівволонтерське ком’юніті, де ви зможете безкоштовно надавати консультації відвідувачам, постійно дискутувати з кращими експертами України та інших країн. Там ви будете зростати радше як спеціаліст, зможете відвідувати саміти експертів Google в різних країнах світу, матимете змогу спілкуватися з працівниками Google, розробниками Search Console, фахівцями з роботи пошукових алгоритмів і не тільки.

Також я раджу SEOшнику-початківцю не боятися помилок — саме завдяки їм зростають. А ще частіше запитуйте інших експертів про те, в чому ще не розібралися — так зможете уникнути частини помилок.

Дмитро Кирилюк:

SEO-початківцю я раджу йти в компанію, де буде команда і обов’язково наставник, який зможе передати свій досвід. Бажано, щоб було багато сайтів, на яких ви матимете змогу тестувати різні підходи й відстежувати результат. Хорошим варіантом може стати компанія в “сірій” ніші (ніша, де не цураються використовувати методи просування, що почасти суперечать гайдлайнам пошуковиків; водночас там доволі висока конкуренція в топах), де є нормальна завантаженість і можливість постійно експериментувати.

Не раджу йти в компанію, де SEO-початківець буде єдиними SEO. Адже на першому етапі дуже важливо мати поруч досвідченого наставника, який має готові відповіді на купу ваших запитань і даватиме поради з власної практики.  Це значно пришвидшить інтеграцію у професію.

що було б добре знати:

  1. Перш за все, ви повинні на базовому рівні розуміти, що таке SEO і як працює пошук — що таке онсайт/офсайт seo, основні підходи тощо.
  2. Вивчайте іноземні мови — це ваша можливість працювати з різними ринками, і це круто. Англійська мова в наш час — просто must, але додаткові мови з інших груп також дають перспективи й переваги на всіх етапах роботи;
  3. Потрібно розуміти основи html, csss, js. На цю тему є вдосталь онлайн-курсів — платних і безкоштовних. Пройти їх потрібно, щоб принаймні розуміти, як установити трекінг на сайт, працювати з контентом, відредагувати якийсь простий скрипт за потреби.

Серед SEO-ресурсів, які я можу порадити початківцю:

Головне — не перевантажувати себе інформацією і обирати те, що справді варте уваги. Інакше можна просто потонути в потоці інформації.


Опанувати основні навички й компетенції SEO-спеціаліста, а також розробити свою першу SEO-стратегію можна на SEO Course під куратортсвом Ксюші Демченко у Bazilik School. 

 Записатися 


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень