fbpx
Історії

“Карантин показав: якщо тебе немає в соцмережах — тебе, найімовірніше, немає ніде”. Інтерв’ю з таргетологинею Сашею Мелешко

Як таргетинг став одним із двигунів, що підштовхують нас до розвитку бізнесу
Данилюк Даяна, 21.06.2021

Довгий час в Україні про таргетинг мали хибне та доволі поверхове уявлення — знали, що це рекламний інструмент, який використовують у соцмережах, але сповна не усвідомлювали його переваг. Якщо пояснювати просто, то таргетинг — це платна реклама, яку найчастіше використовують в Instagram, Facebook, тільки-но починають у TikTok та рідко в інших соцмережах.

Таргетинг потрібен для того, щоб ваш продукт або контент побачили в соцмережах, куди сьогодні переходить більша частина реклами. Його найлегше використовувати для підвищення впізнаваності бренду, охоплення контенту і, звичайно, для стимулювання продажів. Я впевнена, що в наступні роки популярність таргетингу як рекламного інструменту тільки зростатиме, а попит на нього серед компаній істотно збільшиться.

Головна перевага таргетингу — його універсальність, як інструмент він підходить будь-якому бізнесу. Зі свого досвіду можу сказати, що таргетинг доцільно використовувати в більшості ніш. Зараз я — тім-лідерка в Target Tigra Agency, і серед наших клієнтів є малі та середні бізнеси різного спрямування. Ще одна, не менш важлива, перевага таргетингу — можливість чітко рахувати результат та планувати його. Ти знаєш, скільки тобі потрібно витратити грошей, щоб отримати результат Х. А ще ні для кого не секрет, що зараз алгоритми соцмереж працюють так, що без додаткового платного просування ваш продукт або контент ніхто не побачить. Тож, підсумовуючи, скажу, що тут річ не в популярності інструменту, а в тому що в сучасних реаліях у бізнесу просто немає вибору. Усім потрібен таргетинг.

 Я впевнена, що в наступні роки популярність таргетингу як рекламного інструменту тільки зростатиме, а попит на нього серед компаній істотно збільшиться

Ті, хто думає що таргетинг не для них — недостатньо розібралися та зробили поспішні висновки. У нас в агенції комунікація займає багато часу, тому що насправді від неї залежить половина успіху. Можна дуже класно налаштовувати таргетинг, але якщо ти не можеш пояснити клієнту, що й навіщо робиш, то, найімовірніше, він не зрозуміє цінності інструменту та зробить висновок, що для нього таргетинг не працює. Саме тому ми приділяємо дуже багато часу комунікації, доносимо цінність нашої роботи і всього процесу та працюємо тільки на партнерських умовах з клієнтами — вимагаємо небайдужості та тісної роботи з нами задля досягнення крутих результатів.

На жаль, усе ще часто трапляються історії на кшталт: “Ми запустили рекламу вчора ввечері. Чому сьогодні зранку ми не продали все, що в нас було на складі?”. Таким клієнтам потрібно додатково пояснювати, як працює таргетинг, чим займається команда і від чого залежить успіх. Спойлер — не тільки від агенції, а здебільшого від готовності бізнесу тестувати гіпотези та включатися в роботу.

 Можна дуже класно налаштовувати таргетинг, але якщо ти не можеш пояснити клієнту, що й навіщо робиш, то, найімовірніше, він не зрозуміє цінності інструменту


У партнерській співпраці все залежить від обох сторін

Мені дуже подобається те, що в таргетингу поєднуються аналітична та креативна робота. Попри те, що більшу частину займає саме аналіз, креативне мислення потрібне для того, щоб інтерпретувати отримані знання для цільової аудиторії бренду та створювати відповідні оголошення. І щоразу треба вигадувати нові ідеї. Це те, що не дає розслаблятися й нудьгувати.

У таргетолога, як і в інших спеціалістів, є декілька варіантів працевлаштування. Але ідеальний варіант для мене — робота в агенції. Наразі ми маємо близько 40 проєктів з різних ніш, кожен з яких щодня потребує твого втручання. Це драйвить мене й не дає вигоріти, адже я постійно генерую ідеї й думаю над тим, як принести більше користі нашій співпраці з компанією.

 У комунікації з клієнтами наше завдання — розповісти про нашу роботу простою мовою

Часто ми з командою потрапляємо в ситуацію, коли клієнт звертається до нас без початкового розуміння таргетингу як інструменту. Малий бізнес не завжди розуміє свою цінність. Тому на початку співпраці ми намагаємося пояснити клієнтам, для чого загалом потрібен таргетинг та що слід налагодити, перш ніж налаштовувати рекламу. А налагодити треба всі інші сторони маркетингу: сформувати чітку продуктову пропозицію, позиціонування, зробити так, щоб сайт працював не через раз, а менеджери з продажу завжди перетелефоновували. Жодні соцмережі не допоможуть, якщо у вас не сформульована ціннісна пропозиція продукту. Це буде злив грошей. Якщо інші елементи маркетингу працюють — тоді вперед, до пригод. Власники малих бізнесів, які поки не мають бюджету на послуги агенції, звертаються до нас за консультацією. Вони приходять, щоб  зрозуміти, як працює ця сфера й почати працювати з таргетингом самостійно. І це класний варіант.

У комунікації з клієнтами наше завдання — розповісти про нашу роботу простою мовою. Ми говоримо про те, що можемо зробити, як відбуватиметься наша співпраця, чим ми можемо бути корисними. Формуємо правильні очікування. Ці речі дуже важливо проговорювати ще до початку роботи, адже якщо ви намагаєтеся переконати клієнта, а не донести цінність, то ця робота навряд принесе результати.

Тому ми намагаємося бути максимально лояльними. У партнерській співпраці все залежить від обох сторін, успіх наших клієнтів — це також наш успіх. І це те, що найбільше драйвить мене — бачити результат роботи й задоволених клієнтів, які довірилися нашій агенції.


Як агенція працює з клієнтом

 Карантин і пандемія вже показали: якщо тебе немає в соцмережах — тебе, найімовірніше, немає ніде

Є стереотип про те, що таргетинг високозатратний, але клієнт не отримує бажаний результат одразу. Насправді ці скарги розвіюються вже за декілька місяців роботи. Якщо ми ще на початку перемовин розуміємо, що клієнт — нетиповий для таргетингу випадок і роботи буде більше, ніж зазвичай, то пояснюємо всі ризики й ситуацію. У нас є великий досвід у багатьох сферах, тому ми вже знаємо, що працює, а що — ні. І це, напевно, основна цінність агенції, адже вона має широку експертизу й постійний обмін досвідом.

В Україні поки невелика конкуренція серед бізнесів, тому бюджети на таргетинг у рази менші, ніж в Америці чи Європі. Але наразі я бачу іншу ситуацію: не всі українські бренди розуміють цінність таргетингу. Це більше стосується локальних бізнесів у маленьких містах. Тому ми перебуваємо на етапі навчання бізнесу— агенціям та фахівцям потрібно пояснювати, консультувати й давати якомога більше інформації, яка доступно пояснить усі переваги. Карантин і пандемія вже показали: якщо тебе немає в соцмережах — тебе, найімовірніше, немає ніде.

За останній рік відбувся величезний прорив — усі почали шукати товари через інтернет та звикли купувати в інтернеті. Тому всі бізнеси переходять в онлайн і попит на послуги таргетологів зростає.

 Коли в Україні нарешті запрацює функція магазинів, це спростить роботу фахівцям та бізнесу

Пам’ятаю, як під час першого локдауну в нас в агенції було відчуття, що це кінець. Але саме події 2020-го сильно вплинули на таргетинг, сферу реклами й роботу компаній. Це були найкращі результати для обох сторін, адже під час локдауну люди мали змогу робити покупки лише в один спосіб — в інтернеті.

Карантин також уплинув на сприймання людьми соцмереж. З року в рік їх фокус усе більше зміщується на продажі. Зокрема, Instagram уже сприймається не тільки як розважальний майданчик, а як справжній маркетплейс. Коли в Україні нарешті запрацює функція магазинів, це спростить роботу фахівцям та бізнесу. Усе стане чесним — Instagram офіційно отримає статус соцмережі, одна з функцій якої — продавати товари.


Найважливіша частина роботи з таргетингом — це постійний аналіз

Таргетинг — це сфера, яка потребує від фахівця постійного розвитку й практики. Закінчивши курс або інтенсив, ти не можеш закинути цю справу на місяць, а потім повернутися за потреби. Щоб отримувати результат, потрібно постійно докладати зусиль. Це стосується як таргетологів-початківців, так і людей, які вже давно працюють у сфері. Щодня соцмережі вводять нові правила, змінюють алгоритми, додають функціонал — і всі ці зміни впливають на твою роботу.

Усе залежить від бажання й зацікавленості — чи хоче людина розібратися. Якщо ти робиш це для власного бізнесу, то можеш навіть самостійно прочитати довідку Facebook (там є вся потрібна інформація та відповіді на часті запитання) і далі йти в рекламний кабінет. Або ж можеш пройти короткий курс, де тобі розкажуть про всі інструменти й покажуть, як користуватися рекламним кабінетом. Після цього можна сміливо робити перші продажі самостійно. Звичайно, це не той самий результат, який може принести агенція чи досвідчений спеціаліст на фрилансі, але самостійна робота з таргетингом заощаджує бюджет. Це особливо актуально для нових бізнесів або локальних брендів у маленьких містах.

 Найважливіша частина роботи з таргетингом — це постійний аналіз, адже на основі отриманих даних ти можеш робити прогнози, порівнювати результати і створювати стратегію.

Найважливіша частина роботи з таргетингом — це постійний аналіз, адже на основі отриманих даних ти можеш робити прогнози, порівнювати результати і створювати стратегію.

Якщо ж у тебе є мета стати таргетологом, то я раджу йти працювати в агенцію. Поряд завжди будуть люди, які мають більше досвіду й завжди зможуть допомогти. Коли ми беремо до себе в агенцію джунів, то звертаємо увагу, перш за все, на логічне мислення. У таргетингу від роботи твоєї логіки залежать усі рішення, які ти ухвалюватимеш, навіть якщо вони не завжди підкріплені експертизою. Логіка та бажання тестувати: “А що як зробимо отак?”.

Саме так навчалася я — у роботі мені допомагали колеги, а решту часу я вивчала додаткові курси, матеріали й записувала всю інформацію у величезний блокнот. Таким чином, я завжди знала, куди мені підглянути, щоб знайти відповідь на своє запитання. Сьогодні всі ці знання стали основою для триденного Targeting Intensive у Bazilik School. Я намагалася створити коротку програму, яка доступною мовою розповідає про основи таргетингу людям, які тільки починають знайомство із цією сферою або хочуть прокачати свої скіли за допомогою кейсів.

Протягом першого й другого днів я розповідаю про те, що таке таргетинг і кому він буде корисним. Ми розглядаємо основні інструменти Facebook та Instagram, працюємо з рекламним кабінетом і дивимося різноманітні кейси. Важливо вчитися на прикладах, щоб люди знайшли себе в якійсь історії.

 У таргетингу від роботи твоєї логіки залежать усі рішення, які ти ухвалюватимеш, навіть якщо вони не завжди підкріплені експертизою

Третій день інтенсиву більш практичний — я повторно налаштовую рекламу разом зі студентами й розповідаю про аналітику. На мою думку, це найцікавіша частина, тому що саме з аналітики складається 80-90% роботи таргетолога. Студенти можуть ставити запитання щодо своїх проєктів, і ми колективно їх розбиратимемо. І найголовніше, що всього після трьох днів інтенсиву людина вже може почати працювати з рекламою для власного бренду або запропонувати свої послуги знайомим, щоб  на практиці зміцнити отримані знання.

Фото: Дан Балашов 


Дізнатися більше про таргетовану рекламу в соцмережах, а також навчитися визначати цільову аудиторію, формулювати для неї повідомлення й налаштовувати параметри можна на Targeting Intensive від Олександри Мелешко в Bazilik School

 Записатися 


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень