fbpx
Історії

“Ідеї є рушієм змін на планеті”: Владислав Грезєв та Надія Мазур про TED і TEDxKyiv

Говоримо з ліцензіатом та координаторкою комунікацій TEDxKyiv
Коротенко Оля, 02.11.2020

TED — це некомерційна організація, яка поширює цінні ідеї через конференції, подкасти, різноманітні виступи як в офлайн, так і в онлайн-форматі. TEDx — це проєкти, що відбуваються за ліцензією TED на локальному рівні.

Події TEDxKyiv проводять у столиці України з 2009 року. За цей час на київській сцені виступили сотні прогресивних спікерів, чиї ідеї варті поширення. Ми поговорили із чинним ліцензіатом TEDxKyiv Владиславом Грезєвим та з координаторкою комунікацій Надією Мазур. Вони пояснили, як працюють бренди TED і TEDxKyiv, розповіли про цікаві комунікаційні кейси, а також пояснили, чому бути волонтерами — це круто.


Глобальна мета й контексти

Для чого взагалі потрібен TED? Ідеї є рушієм змін на планеті, вони рухають прогрес у різних галузях людської діяльності. TED реалізовує глобальний задум, поширюючи прогресивні ідеї, надихаючи людей цими ідеями на зміни в собі та оточенні. Цю мету переслідує як глобальний TED, так і локальні TEDх.

Ми на TEDxKyiv приділяємо увагу як глобальному, так і локальному контексту. Намагаємося бути в тренді і встигати за глобальними викликами, але водночас враховуємо те, що актуально тільки для української спільноти.

Наприклад, якщо ми не будемо розв’язувати питання, пов’язані зі зміною клімату, то на всю планету чекатиме катастрофа. Це всеосяжна проблема, яка стосується всіх спільнот і може бути набагато важливішою за локальні виклики.

З іншого боку, коли в нашій країні йде війна, є чимало внутрішніх нерозв’язаних проблем, усе це триває роками й люди в цьому щодня “варяться”, то для них локальна проблема куди болючіша й відчутна.

Водночас, якщо ми хочемо й надалі ставати все прогресивнішою нацією, то нам не варто відокремлюватися від загального контексту. Навпаки, треба до нього прагнути, і тоді, можливо, розв’язання локальних проблем прогресуватиме швидше.

Ми на TEDxKyiv приділяємо увагу як глобальному, так і локальному контексту

TED закликає, щоб спільнота, яка організовує подію, добирала теми, які стосуються цієї спільноти. Якщо організовують TEDx в університеті, то варто поширювати ідеї, пов’язані безпосередньо зі студентством та освітою. Доцільно, щоб більшість спікерів була пов’язана з університетом: викладачі, випускники та студенти.


З боку головного офісу немає чіткого обмеження щодо напрямів і тем локальних подій. Але є наполеглива рекомендація: пам’ятати, для кого ми це робимо.


За початковим задумом, TEDxKyiv мав би порушувати теми, які стосуються лише Києва. Але так сталося, що за 11 років існування київського TEDx ми стали основним майданчиком в Україні для поширення ідей у форматі TED, тому намагаємося охоплювати теми всеукраїнського та всесвітнього значення.


TEDx — це некомерційні ініціативи, а цілком волонтерські, тому про гроші взагалі не йдеться

Ліцензії

Усі події TEDx проводяться за ліцензією TED. Ліцензіати мають обрати конкретний вид ліцензії і подати заявку на її отримання. Сама ліцензія передбачає дотримання низки вимог щодо якості події, формату та організаційних моментів. TED не втручається в програмну частину зовсім — саме тому в кожному логотипі TEDx є фраза “x = independently organized TED event”.

Видів ліцензій є кілька, назвемо основні:

  • стандартна — може бути видана на місто, район, вулицю чи площу. програма має покривати спектр тем, що є актуальними для відповідної громади.
  • університетська — ліцензія для події, яку організовує спільнота ВНЗ. Програма з фокусом на освіту та студентство, спікери — переважно пов’язані з університетом.
  • TEDxWomen — фокус програми на популяризації ідей гендерної рівності.
  • TEDxYouth — фокус програми на темах, що більш актуальні для молоді.
  • TEDxSalon — програму можна сфокусувати на якійсь одній темі.

Є ще корпоративні ліцензії, ліцензії для Громадських організацій та бібліотек. 

За ліцензією є певні правила та заборони. Їх досить багато і вони суворі, але ми розуміємо, для чого вони існують.

По всьому світу приблизно 5500 команд TEDx. І стежити за тим, чи дотримуються вони умов, доволі енергозатратно і складно. Тож головний офіс контролює локальні події за допомогою правил і певних заборон.

Наприклад, якщо ви захочете зробити TEDx у своєму місті, то вам не нададуть ліцензію одразу на ціле місто. Спочатку потрібно буде провести TEDx районного масштабу. Також буде обмеження за кількістю глядачів — не більше 100. Якщо подія пройде добре, тоді вже можете подаватися на ліцензію для міста.

Серед суворих заборон — продаж спікерських місць. TEDx — це некомерційні ініціативи, а цілком волонтерські, тому про гроші взагалі не йдеться. Ми не отримуємо зарплату за нашу роботу, так само і спікери не отримують грошей за свої виступи. До 2016 року було дуже багато людей, які хотіли “продати” нам себе як спікера, але ми завжди відмовляли. Потім потік охочих зменшився — стало зрозуміло, що нас не купити.

Ми отримали можливість транслювати виступи наших спікерів на телебаченні, і тепер їх показують на телеканалах “Суспільного”

У 2018 році TEDxKyiv отримав ліцензію другого рівня. З огляду на те, що команди TEDx є чи не в кожній країні, країн-ліцензіатів другого рівня загалом близько 50. Отримати цю ліцензію не так просто. Для цього потрібно виконати низку умов: відвідати глобальну конференцію, провести воркшоп для регіональних команд TEDx, отримати високу оцінку аудиторії тощо.

Тож ліцензія другого рівня — це величезний прорив для нас.

Ми отримали можливість транслювати виступи наших спікерів на телебаченні, і тепер їх показують на телеканалах “Суспільного”. Ми з командою підтримуємо розвиток незалежного суспільного мовника в країні, тому хочемо допомогти йому розвиватися з таким корисним контентом. Виходить, що це win-win колаборація.

До того ж телебачення дає змогу донести інформацію ширшій аудиторії, яка, можливо, не користується інтернетом — зокрема, старшому поколінню. У контексті України, особливо враховуючи регіональну специфіку, можливість транслюватися на телебаченні — це великий плюс.

Ліцензіат другого рівня також має обов’язок менторити інші TEDx команди країни, стежити за дотриманням умов ліцензії в регіонах. Але ми й раніше це робили.

По-перше, тому, що TEDxKyiv — найстарша та найдосвідченіша команда TEDx в Україні. Зазвичай інші команди самі звертаються до нас за порадами. А по-друге, для нас важливо, щоб усі події проходили без факапів. Адже якщо “налажає” одна команда, то репутаційні втрати будуть для TED-руху по всій країні. Ми розбудовуємо лояльність та довіру до бренду TEDx в Україні й не хочемо, щоб він потерпав через помилки команд.

Те саме стосується і глобального рівня. З моменту заснування в 1984 році TED напрацював собі дуже хорошу репутацію. Наразі це надзвичайно потужний якісний бренд. І звісно, він робить усе для того, щоб цей статус за собою зберегти.

Аудиторія

Наразі наша аудиторія — це переважно прогресивна молодь. У нас є амбітна мета — розширюватись на якомога ширшу аудиторію з різних соціальних та вікових груп. Це важливо, бо що більше людей знатиме про існування брендів TED і TEDxKyiv, що більшою буде кореляція перегляду виступів — то краще ми виконуємо свою місію.

TED — це той контент, якому треба приділяти час. Він потребує сконцентрованості та уваги. Водночас ми будуємо виступи наших спікерів просто і зрозуміло, у форматі сторітелінгу, щоб навіть складні речі були доступні для розуміння кожному.

Готуючи спікера, ми пояснюємо, що його виступ має бути таким, ніби ти розказуєш щось другу, який зовсім не в темі. Хоча трапляються й виступи суто технічного або наукового характеру — досить складні для розуміння, але їх не так багато.

Формати TED

У TED є різні напрями, наприклад, TEDxWomen — жінки, та TEDxYouth — молодь. Та важливо розуміти, що формат Women — не тільки для жінок. Він про поширення ідей від жінок, про ідеї рівності, руйнування бар’єрів. Те саме стосується молоді.


Формат TEDxWomen існує на глобальному рівні, адже у світі досі є країни, де на законодавчому рівні жінок дискримінують.


В Україні проблема гендерної нерівності також існує. Формат Women покликаний ламати стереотипи, показувати приклади вільності, спроможності, лідерства жінок і в такий спосіб мотивувати інших жінок, а також чоловіків та решту спільноти до рівності, розуміння та прийняття.

Формат Youth TED запустив, коли стало зрозуміло, що аудиторія розширюється та молодшає — і молоді є що сказати. Мета цього формату — висвітлювати теми, актуальні, насамперед, для молодого покоління.


Для нас важливо, щоб усі, хто долучається до нашої команди, були ідейно та ціннісно з нами

Команда TEDxKyiv

Команда в нас досить динамічна, але є ядро, яке з року в рік непохитне. Волонтери працюють з нами найчастіше по декілька років. За 11 років TEDx у Києві команда змінилася повністю.

Звісно, варто враховувати той факт, що TED — це волонтерство. А отже люди витрачають на проєкт свій робочий та позаробочий час. Ми розуміємо, що для цього потрібно багато ресурсу й чітка мотивація, адже замість зустрічей із друзями чи перегляду кіно ти додатково працюєш. Саме тому в нашій команді працюють лише по-справжньому мотивовані люди, які щиро вірять у місію TED.

Зі свого боку, ми намагаємося краще організовувати волонтерську діяльність. Розширюємо команду, щоб поле відповідальності кожного волонтера було чітко визначеним. Це дає можливість кожному члену команди бути повноцінно залученим і максимально якісно виконувати свої функції.

Робота над проєктом займає багато часу. У періоди активної підготовки до подій, а це приблизно три-чотири місяці, кожен із членів команди приділяє близько 50% свого часу TEDxKyiv. І так, це безоплатно.

Для нас важливо, щоб усі, хто долучається до команди, були ідейно та ціннісно з нами. Тут треба бути чесним із собою: ти справді хочеш стати частиною TEDx заради розвитку суспільства чи лише заради записів у CV та на сторінці Facebook? У цьому проєкті немає і не може бути власних меркантильних інтересів.

Наразі ми перебуваємо в процесі перезапуску та зміни комунікацій: розширюємо команду комунікаційників, упроваджуємо нову комунікаційну стратегію та запускаємо медіа з авторським контентом нашої редакції

Комунікації

Наразі ми перебуваємо в процесі перезапуску та зміни комунікацій: розширюємо команду комунікаційників, упроваджуємо нову комунікаційну стратегію та запускаємо медіа з авторським контентом нашої редакції.

Ми розуміємо, що можемо робити більше, але для цього потрібно більше людей. Наприклад, ми хочемо адаптувати відео виступів українських спікерів англійською мовою, щоб популяризувати їхні цінні ідеї за кордоном. Так само плануємо перекладати англомовні виступи українською. На ideas.ted.com є величезний блог від глобального офісу TED, де зібрано багато матеріалів. Наші автори та редактори адаптують їх українською.

Значна частина наших глядачів знає англійську й може дивитися виступи мовою оригіналу. Але, повертаючись до наших амбіцій максимально розширювати аудиторію та охоплювати різні її сегменти, потреба в перекладі все ж існує.

Основним нашим каналом комунікації був і залишається Facebook. Утім, готуючись до минулорічної події TEDxKyiv@Youth, ми почали активно розвивати наш Instagram, бо для частини нашої молодшої аудиторії ця соцмережа основна. Крім того, ми запустили Telegram-канал і Tik Tok, а зовсім нещодавно перезапустили свій Twitter.

Перші й доволі вдалі кроки в офлайн-комунікації ми зробили до події 2018 року: лого TEDxKyiv тоді щовечора світилося на фасаді ТЦ “Гулівер”. Також зробили фотокампейн для анонсування спікерів: підіймались на дах будинку, що напроти “Гуліверу”, і фотографувалися на тлі яскравого лого.

Також ми користуємося зовнішньою рекламою. Маємо соціально відповідальних партнерів, які надають нам рекламну площу. Сітілайти дають змогу охопити ширшу аудиторію.

Час від часу командою беремо участь у бігових марафонах, одягаючи брендовані футболки, або ходимо в них на акції.

Багато цікавих і часом дивних кейсів офлайн-комунікації трапляється на міжнародному рівні. Наприклад, волонтери TEDx однієї з німецьких команд розміщували на дверях потягів метро плакати, на яких від руки були намальовані “ікси”, причому не надто акуратні. Для нас це дивно, бо в Києві ми робимо все чітко за брендбуком. Також за кордоном волонтери розгортають більше вуличних кампаній, щоб залучити аудиторію — роздають кульки, флаєри з інформацією про подію, запрошують взяти участь у грі прямо на вулиці.

Але, обдумуючи бажання перейняти закордонний досвід і використати ці ідеї у нашій комунікації, ми завжди враховуємо український контекст: чи спрацює це так само класно? Наприклад, наші громадяни не люблять промоутерів із листівками на вулиці — це може відштовхнути. Будь-який новий вид комунікації намагаємось упроваджувати акуратно, враховуючи можливі наслідки.

Вплив пандемії

Коли оголосили пандемію і карантин, глобальний TED одразу включився. Усе почалося зі стримів на Facebook і Youtube. TED залучали до цих включень спікерів минулих років, які обізнані в питаннях, пов’язаних з вірусами, пандеміями тощо. Одним із перших був стрим з Біллом Гейтсом, який спрогнозував пандемію у своєму виступі ще 2015 року. Потім TED запустили подкаст TED Connects.


На початку пандемії у людей було дуже багато страху, нерозуміння і запитань. І власне, одним з головних завдань для TED було відповідати на запитання, які турбують суспільство.


TED закликав усю мережу приєднатися до такого формату, проводити зі своїми спікерами подібні стрими та робити подкасти.

Ми не робили стрими, але поширювали ті, які проводилися. Також ми оперативно підготували добірку виступів про епідемії та віруси й розповсюдили її в українському сегменті інтернету.

Українські прогресивні медіа на ситуацію з пандемією відреагували доволі активно й продукували багато якісного контенту. Тоді ми зрозуміли, що ліпше будемо поширювати те, що вже зроблено, аніж витрачати ресурс на створення ідентичного контенту.


Зробити TEDxKyiv в онлайні можливо

Щодо подій TEDxKyiv, ми з командою домовилися проаналізувати епідеміологічну ситуацію в Україні наприкінці зими й вирішити, коли та в якому форматі організуємо наступний захід. Наразі під питанням — пройде він офлайн чи онлайн.

Зробити TEDxKyiv в онлайні можливо. Уже проведено з десяток віртуальних подій, зокрема віртуально відбувся й глобальний TED.

Зрозуміло, що в такому разі ми втрачаємо багато цінних речей, які притаманні лише офлайн-події: атмосфера, нетворкінг, залученість. Але, безумовно, контент, що продукується, залишиться такої ж високої якості.

TEDxKyiv для нас — це концентрат корисної інформації, класної енергії та безкінечної мотивації

Мотивація

Ми щиро віримо в місію TED і бачимо, як виступи спікерів впливають на суспільство й на кожну окрему людину. Нас драйвить можливість долучитися до такої глобальної події. У процесі роботи кожен із нас розвивається, оскільки ми маємо доступ до дуже крутих візіонерів, спікерів. Разом зі спікерами ми придумуємо теми, розробляємо структуру виступів, шукаємо нові сенси. Простір для розвитку має кожен без винятку учасник процесу.

TEDxKyiv для нас — це концентрат корисної інформації, класної енергії та безкінечної мотивації, тому ми натхненно робимо цей проєкт і дуже його цінуємо.


ФОТО: ДАН БАЛАШОВ

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень