Ми вже розповідали, як працює гастроблогер Євген Клопотенко, і виявили, що велика частина його роботи зав’язана на директорці. Поговорили з Олександрою Фідкевич про посаду директора медійної особи, дізналися, чи може асистент замінити директора, та які навички потрібні, щоб обіймати таку посаду.
Моя посада називається «директорка проєктів Євгена Клопотенка». Юридично ми з Євгеном партнери, фактично — я керую операційною діяльністю нашого бізнесу. Спочатку ми разом створили робочу бізнес-модель, але тепер саме я відповідальна за її функціонування.
Усе, що я роблю, безпосередньо стосується стратегічного управління нашою командою. Я постійно контактую з працівниками різних напрямів і роблю все, щоб вони були ефективними на своєму місці.
Навіщо медійній особі директор
Мені хотілося б окремо розповісти про те, чому в медійних людей повинен бути саме директор, а не асистент чи помічник. Директор — це менеджер, який може не просто виконати доручення, а організувати все так, щоб діяльність медійної особи функціонувала як бізнес, а не як хобі. Директор несе відповідальність за те, щоб усе було правильно в юридичних і фінансових питаннях. Він відповідає за виконання цілей проєкту. Директор добирає команду, яка допоможе реалізувати все заплановане якнайкраще.
Усі ці елементи вкрай важливі для успішної медійної людини — це та частина айсберга, що прихована від погляду, проте на ній усе тримається.
Медійних людей можна поділити на два типи. Перший — це люди, які просто отримують задоволення від того, що мають певний рівень впізнаваності. А другий — люди, які ставлять перед собою конкретні цілі і для їх досягнення використовують свою медійність як інструмент. Якщо говорити про Женю (Клопотенка — ред.), він, безумовно, належить до другого типу.
Директор добирає команду, яка допоможе реалізувати все заплановане якнайкраще
Женя контролює візію, місію і загалом визначає, які напрями і проєкти потрібно розвивати. Я ж займаюся власне реалізацією.
Наразі в нас є один вектор-місія, у межах якої робимо всі наші проєкти — це поліпшення культури харчування в країні. Щоб досягти цього, ми працюємо над сайтом klopotenko.com, поліпшуємо харчування в шкільних їдальнях, виступаємо на телебаченні, пишемо книжки.
Це не щось нове чи унікальне, але те, що потрібно робити. Єдина унікальність — манера подачі. Проводячи паралелі із Джеймі Олівером, який теж прагнув поліпшити якість харчування школярів, зауважу, що в підсумку йому це не вдалося. А ми вже запустили процес на всіх етапах, і повний перехід на нову систему харчування в українських школах — це лише справа часу.
Щоб бути успішним, не завжди потрібно робити щось унікальне — варто бути цікавим, мати власну впізнавану манеру подачі та вміти заменеджерити будь-який процес
Можливо, нам вдалося тому, що ми зробили все максимально відповідно до реалій нашої країни. Можливо, допомогло наше щире бажання й те, що питання харчування дітей нам справді боліло. А може бути, і все разом.
Тобто, щоб бути успішним, не завжди потрібно робити щось унікальне — варто бути цікавим, мати власну впізнавану манеру подачі та вміти заменеджерити будь-який процес.
Хто в команді директора
У нашій команді працює близько 20 людей. Точну цифру назвати не можу, бо наша організаційна структура постійно видозмінюється. Це не константа, а радше — живий організм, який пристосовується до навколишнього середовища і має свої амбіції.
Команда зростає, функціонал працівників змінюється. У нашій команді є люди, які працюють in-house, є фрилансери, є працівники агентств. Для нас це виявилося оптимальною моделлю, оскільки проєкт постійно трансформується. Залежно від конкретних завдань змінюється й кількість працівників.
У нашій команді є люди, які займаються адміністративно-фінансовими питаннями, а також багато фахівців, які створюють контент. До них належать редактори, SMM-спеціалісти, фотографи, оператори, фуд-продюсер — усі ці люди причетні до створення інформаційного продукту, у нашому випадку фуд-контенту. Також у нас є PR-відділ, і є фахівець, відповідальний суто за проєкт «Нове шкільне харчування».
Що робить директорка медійної особи
Я як директорка розробляю і тримаю на контролі бізнес-моделі для різних проєктів, ставлю річні та квартальні стратегічні цілі та стежу за їх виконанням, формую організаційну структуру, описую функціонал працівників команди, знаходжу людей на ці посади.
Також мій обов’язок — формувати й підтримувати цінності всередині команди та корпоративну культуру. Паралельно «менеджерю» фінанси й керую напрямом маркетингу та комунікацій. Тобто маю бути в курсі всього, що відбувається в різних департаментах команди.
«Публічній людині потрібна керована директором команда, щоб вдавалося досягти цілей, які ставить перед собою медійна людина»
До того, як я стала директоркою медійної особи, я керувала відділом прокату автомобілів у компанії Avis. Ще раніше — транспортною координаторкою в UEFA під час Євро-2012 і транспортною директоркою у FIBA.
Ми можемо прагнути чогось, але не зациклюємось на одній меті. Коли щось “не йде”, просто корегуємо плани й шукаємо нові шляхи. Ми ніколи не б’ємося лобом об стіну
Робота в UEFA була примітна тим, що я мала лише одну можливість зробити правильно. Це короткостроковий, але максимально амбітний проєкт, у якому ніхто не має права на помилку. Це багато чого навчає. Зараз, працюючи в команді Євгена Клопотенка, ми не ставимо жорстких дедлайнів і більше покладаємось на відчуття потоку. Ми прислухаємося до власних відчуттів, і навіть маючи на все план, дозволяємо собі відійти від нього, якщо щось не виходить.
Наприклад, ми дуже хотіли мати кулінарний журнал, але, прорахувавши всі ризики й прислухавшись до своєї інтуїції, я ухвалила рішення поки не запускати цей проєкт.
Ми можемо прагнути чогось, але не зациклюємось на одній меті. Коли щось “не йде”, просто корегуємо плани й шукаємо нові шляхи. Ми ніколи не б’ємося лобом об стіну.
Як стати директором чи директоркою особистості
Для багатьох посада директора відомої людини звучить як мрія, тому люди часто запитують, як цього досягти. Насправді, це робота — така сама, як інші, і для неї потрібно володіти певним набором навичок та вмінь.
01.
Перш за все, потрібно відповісти собі на запитання, чому саме ви хочете стати директором знаменитості. Ви хочете багато заробляти? А може, хочете бути причетними до чогось значущого? А можливо, ви просто є шанувальником цієї знаменитості? Важливо з’ясувати кінцеву мету — так ви зрозумієте, чи готові багато працювати, чи вам просто хочеться познайомитися з відомою людиною.
02.
Також для ефективної роботи з публічною особою потрібно бути глибоко в темі її фаху. Наприклад, я дружу з кулінарією з 14 років. Я багато знала про їжу, її властивості, часто готувала і загалом, ще до знайомства із Женею, могла назвати себе доволі прогресивною в гастросправі. Якщо ви будете в темі, то зможете нанизати її на свій досвід роботи, і це буде відмінним бекграундом для успішної роботи з медійною особою.
03.
Ну і, звісно, потрібен організаційний чи менеджерський досвід. Ви повинні добре вміти організовувати команду і процеси, мати досвід управління. Фристайлити доведеться багато — і простіше це робити, коли маєш хороший досвід за плечима.