fbpx
Зсередини/Як це влаштовано

Як працюють подкасти

Історії засновників, топ найпопулярніших та лайфхаки для створення власного подкасту
Олексій Сімончук, 04.12.2019

Подкасти стали новим трендом українського медіаринку. Хоча на заході це вже давно сформований ринок, у нас же він тільки починає зароджуватися. Ми поспілкувалися із засновниками українських подкастів, щоб спитати їх, як і чому вони почали записувати подкасти, які в них переваги та що від них чекати у майбутньому.


Іванка Шкромида,
засновниця і авторка подкасту “Акустика тіней”
Кирило Бескоровайний,
співзасновник видання Куншт
Юрій Поворозник,
співзасновник видання Vertigo
Федір Попадюк,
засновник подкасту “Кляті питання”

Акустика тіней

Про що: літературний подкаст. Кожен випуск розповідає про одного з найвидатніших письменників в історії. Наприклад, про Джорджа Орвелла, Альбера Камю, Трумена Капоте і багатьох інших. На сьогодні вийшло 16 випусків подкасту.

Як і чому з’явився

Іванка Шкромида: У 2016 році я почала працювати дистанційно і шукала аудіоконтент про літературу, який могла б слухати, поки займаюся роботою. Але, на жаль, нічого якісного україномовного не знайшла. Зрозуміла тоді, що ця ніша не заповнена — і вирішила створювати власний контент. Тим більш, що раніше я працювала на радіо, і технічна сторона створення подкасту була мені відомою.

Майбутнє подкасту

Зараз цей проєкт залишається некомерційним і виключно створюється на голому ентузіазмі засновників. Поки що подкаст на паузі, але найближчим часом ми відновимо роботу над цим проєктом.


Vertigo

Про що: подкаст медіа про кіно, серіали та комікси Vertigo. Зараз вони мають два формати: щотижневий випуск з останніми новинами і лайв зі спойлерним обговоренням фільмів та цікавих тем.

Як і чому з’явився

Юрій Поворозник: Сучасний читач є не лише читачем, але й слухачем та глядачем. Отже є можливість розвивати нові формати, які дозволяють інакше подавати інформацію. У нас були текстові матеріали-обговорення і вони дуже просилися у аудіоформат. Так і вийшло.

Майбутнє подкасту

Ми поки що плануємо сконцентруватися на шліфуванні вже розроблених форматів.


Куншт

Про що: подкаст журналу про науку. У своїх випусках вони розповідають про жінок у науці, дослідження Місяця, що таке селекція тощо.

Як і чому з’явився

Кирило Бескоровайний: Ми почали записувати подкасти, коли зрозуміли, що лонгріди, якими б цікавими та глибокими вони не були, дочитують значно рідше, ніж короткі матеріали. Можливо, це пов’язано з тим, що люди легко відволікаються від статей в онлайн-виданнях: надійшло сповіщення про новий лайк чи повідомлення – і все, читач уже не з нами. Тож ми спробували озвучити кілька статей. Для публікації використали сервіс, який автоматично додає запис на усі популярні платформи, тож зараз подкаст «Буде тобі наука» можна послухати на Apple Podcasts, Google Podcasts тощо. Для просування нічого не робили, проте раптом з’ясували, що у нас є постійні слухачі.

Майбутнє подкасту

Зараз ми озвучуємо найважливіші та найцікавіші лонгріди. Останнім залучаємо для цього відомих українців, чиї голоси (буквально!) допомагають популяризувати науку. Зокрема, нещодавно виходили подкасти за участі Яніни Соколової, Фоззі з ТНМК, готується озвучка від Дани Павличко та ще кількох популярних особистостей. До того ж у нас в роботі кілька нових авторських подкастів.


Кляті питання

Про що: подкаст «Української правди» про найцікавіші питання, які цікавлять аудиторію. Наприклад, що буде з цінами на газ, чи потрібно виносити на референдум питання продажу землі іноземцям, що відбувається з українським книжковим ринком тощо.

Як і чому з’явився

Федір Попадюк: Мені довго хотілося почати робити подкасти на УП. Минулого року у нас були невдалі спроби зробити новинний подкаст, де редакція раз на тиждень обговорює найважливіші події, але виходило якось погано. Скоріш за все через те, що я напрягав інших, але сам займав пасивну роль «модератора» процесу.

У якийсь момент я зрозумів, що з цього нічого не вийде, і якщо я хочу займатися подкастами, то треба самому їх і робити. І потім згадав, що у мене ж є тг-канал «УП. Кляті питання» з лояльною аудиторією, де я відповідаю на різні питання. І що раз на тиждень можна відповідати на питання в форматі аудіо. Так з’явився подкаст «Кляті питання». 

Майбутнє подкасту

Моє завдання розвивати не тільки «Кляті питання», а в цілому подкасти на «Українській правді». Зараз у нас вже є окремий розділ з подкастами, де є «Кляті питання», є літературний подкаст «Ранкова доза» та медичний «Температура – нормальна». Плюс подкасти партнерів «Культура всего» та англомовний «Free Ukraine».

Але якщо казати про розвиток, як «Клятих питань», так і інших подкастів, то в цілому, хочеться покращити якість звуку, ускладнювати структуру подкастів, робити наративні історії. І запускати нові подкасти.


В чому секрет популярності подкастів

За останній рік в Україні регулярно з’являються нові подкасти. На Заході ця тенденція спостерігається вже кілька років. Сьогодні і у нас формується ринок подкастів.

“Коли я почала займатися подкастингом (а це було 2016 рік), то доводилося буквально на пальцях показувати всім, де шукати епізоди, як завантажувати чи слухати онлайн, які застосунки використовувати.

А от упродовж останнього року справді помічаю, що все більше людей “зацінили”, наскільки подкасти є зручним джерелом інформації: ви знаходите теми, які вам цікаві; можете слухати офлайн; можете автоматизувати завантаження нових епізодів на свій гаджет” — каже Іванка Шкромида.

“Подкасти популярні, адже дозволяють корисно витратити час, коли ти не можеш концентруватися на візуальному сприйнятті. Транспорт, прогулянки, прибирання, готування — тепер можна і корисну справу робити, і вдосконалюватися. Це є головним плюсом. Головний мінус подкастів — не кожен може концентруватися на інформації, якщо вона сприймається виключно на слух. Мені, наприклад складно не відволікатися, навіть коли йду пішки від метро додому — часом думки просто перетягують ковдру на себе і розумієш, що не пам’ятаєш, що там говорили у вухах останні 5 хвилин”, — розповідає Юрій Поворозник.

“Подкасти — це про «відкладене споживання» і з появою смартфонів та нормального мобільного інтернету їх стало легше слухати будь-де і будь-коли. У США подкасти були більш-менш популярними дуже довгий час, просто після виходу Serial – все вийшло на новий рівень. Зараз десь 64% американців слухають подкасти хоча б раз на місяць. Там є ринок, існують сотні подкастів на будь-які теми.

Навіть в РФ, завдяки «Медузі», яка першою почала системно їх робити з 2017 року, з’явився якийсь вибір, якийсь ринок, з’явилася реклама. ВК та Яндекс додали відповідні розділи. Подкасти у РФ слухає досить велика кількість людей, але ринок все одно малий.

При цьому я не можу сказати, що подкасти в Україні популярні. Поки що про формат знає дуже малий відсоток людей, та і взагалі українських подкастів небагато. Поки що це дуже нішева історія і тут потрібен час. Переваги подкастів — це цікавий формат, який не дуже складно робити. Головний мінус — складнощі монетизації і поки що мала аудиторія” — говорить Федір Попадюк.


Майбутнє подкастів

“Нас чекає круте майбутнє подкастів. Ще більше медіа створюватимуть свої, водночас виникатимуть і авторські. Взагалі мені дуже подобається те, що ми обговорюємо в українських подкастах — культуру, соціум, політику. І головне — все це звучить динамічно і правдиво, у когось — ще й атмосферно. Єдине — залишається відкритим питання монетизації подкастів. Ринок ще замалий, щоб рекламодавці цікавилися авторськими проєктами. Мабуть, нині подкастинг — це хороший інструмент саме для ЗМІ, які просто транслюють інформацію через ще один канал, і таким чином можуть залучити нову аудиторію, або для окремого бізнесу, який власне може використовувати подкастинг, як рекламу своїх послуг (створюючи власний контент)” — говорить Іванка Шкромида.

“Враховуючи, що подкасти для України — це поки дуже дикий формат, сподіваюся, в подальшому будемо бачити ріст цього ринку. Але для цього має сформуватися культура споживання інформації таким чином, це все ж займе трохи часу” — вважає Юрій Поворозник.

“У подкастів велике майбутнє: їх зручно слухати в автівці чи у громадському транспорті, під час прогулянки, тренування, побутових справ. Чесно кажучи, я і сам рідко встигаю читати наші лонгріди, проте озвучки слухаю завжди. В англомовному сегменті інтернету бум подкастів простежується вже не перший рік; в Україні цей формат тільки починає набирати обертів, проте перспективи у нього надзвичайні” — говорить Кирило Бескоровайний.

“Подкасти вистрелять. Аудиторія буде рости, але не зрозуміло, якими темпами. Все буде залежати від того, як багато ЗМІ почнуть робити власні подкасти, чи буде конкуренція за якість, та як швидко потенційні рекламодавці почнуть звертати увагу на формат” — каже Федір Попадюк.


ТОП-10 найпопулярніших подкастів

               🇺🇦 Україна 


  1. Книги на миллион — автор розповідає у 10-хвилинному випуску про одну бізнес-книгу. Переповідає її основні моменти, ділиться важливими кейсами і порадами з них.
  2. Простими словами — подкаст, який запустило видання The Village Україна. Автори говорять про почуття і ситуації, знайомі кожному. Перший сезон присвячений емоціям. Що таке злість? Яким буває сором і як ним керувати? Для чого людям почуття провини, і як воно відрізняється від відчуття сорому?
  3. Не перебивай — це дивовижні історії про людей і круті повороти життя. Кожен з співрозмовників-авторів подкасту став головним героєм власного детектива, комедії або драми.
  4. KISS FM Ukraine — музика світових діджеїв також потрапила до топу найпопулярніших подкастів.
  5. Luke’s ENGLISH Podcast — подкаст, який допомагає вивчати англійську мову.
  6. Английский по песням — ще один подкаст з вивчення англійської. Тут вже вчать мову за допомогою популярних пісень.
  7. 6 Minute English — подкаст для вивчення англійської мови від BBC Radio.
  8. Акустика тіней — літературний подкаст. Кожен випуск розповідає про одного з класиків літератури.
  9. Человеку нужен человек — авторка проєкту Катя Гайдут раз на тиждень зустрічається з дівчиною і вони обговорюють жіночу самореалізацію. Також говорять про стосунки, призначення в житті та повагу до себе.
  10. Radio Record — ще одна музична добірка.


               🇺🇸США


  1. Detective Trapp — подкаст веде детективка Джулісса Трапп. У випусках, які робить Los Angeles Times, вона розплутує злочини, паралельно ділиться цінними порадами та кейсами зі слухачами.
  2. The Joe Rogan Experience — подкаст коміка Джо Рогана, до якого приходять різні гості.
  3. The Daily — щоденний новинний подкаст The New York Times.
  4. Finding Fred — культурний критик Карвелл Уоллес говорить про життя, мислення та творчість Фреда Роджерса — американського телеведучого та проповідника.
  5. Crime Junkie — автори подкасту розповідають цікаві історії зі світу злочинності.
  6. Murder in Oregon — подкаст розповідає про жорстоке вбивство директора департаменту виправлень штату Орегон Майкл Франка у січні 1989 року. Винним визнали місцевого дилера Френка Гейбла. Той пробув у в’язниці більше 30 років. Але розслідування активіста та журналіста показує, що, можливо, Френк був засуджений помилково і висвітлює ще більшу проблему — корупцію в тюремній системі.
  7. In Bed with Nick and Megan — Меган Маллаллі і Нік Проферман прожили разом більше двадцяти років. Вони розповідають слухачам про своє життя та стосунки.
  8. My Favorite Murder with Karen Kilgariff and Georgia Hardstark — ще один подкаст про вбивства. Автори розповідають улюблені байки про вбивства і обговорюють відомі та таємничні злочини з рідних міст слухачів.
  9. Dolly Parton’s America — подкаст про відому американську кантрі-співачу Доллі Партон.
  10. Dateline NBC — подкаст про справжню злочинність, а також потужні документальні фільми та глибокі розслідування.


Що потрібно для створення подкасту?

Обрати мікрофон. На перших етапах можна обійтися тим, що є у вашому ґаджеті. Так, зокрема, вважає Джейсон Снелл, засновник подкаст-агрегатора The Incomparable.

Якщо ваша мова грамотна та зрозуміла, то якість на початку аудіо слухачів буде менше хвилювати. Краще записувати подкаст у приміщенні, де не буде заважати відлуння звуку. Також не варто записувати у кімнатах з пустими стінами та високими стелями.

Згодом, все ж таки варто буде придбати хороший мікрофон, якщо ви хочете займатися цим довго і серйозно.

Обрати тему. Далі треба зрозуміти, про що буде ваш подкаст. Визначтесь з темою, подачею та концепцією.

Запросити гостей. Подкасти дуже рідко бувають у формі монолога. Вам треба або запрошувати гостей, або знайти собі постійного партнера-ведучого, але і у такому разі варто додавати гостей, щоб слухачам не набридало одне й те ж саме.

Монтаж. Найкращий варіант, щоб ваша програма для монтажу аудіо підтримувала роботу з декількома доріжками, включала в себе компресор і еквалайзер, а також мала базові засоби автоматизації. Серед таких програм — Garage Band, CakeWalk або Audacity.

Читайте також у рубриці Як це влаштовано
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ Проєктна структура в маркетингових агентствах: як вона працює та в чому її перевага
Розповідаємо на прикладі Fedoriv agency
/ Візуальний контент: гід стоковими ресурсами
Нюанси авторського права та найращі фотобанки
/ Маркетологиня, власник івент-агентства та кулінарний експерт — про івенти в гастросфері
Звані вечері, пресбранчі, гастрономічні квартирники та ресторанні фестивалі
/ Креатив+стратегія. Навіщо бренду стікери в Telegram
Розбираємось, як працюють брендовані стікерпаки, кому вони потрібні та як їх створювати
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень