fbpx
Зсередини/Як це влаштовано

Як працює закон про соціальну рекламу

Що потрібно знати про соціальну рекламу
Чередніченко Анастасія, 24.12.2019

Соціальна реклама сьогодні – важливий механізм у діяльності брендів, а також прояв їхньої соціальної відповідальності. Щоб створити її, потрібні не лише ідея та креатив, а й знання закону. Ми розібрали відповідні статті ЗУ “Про рекламу” і простими словами пояснюємо, як це працює.


Відповідно до 1 статті ЗУ “Про рекламу”:

“Соціальна реклама – інформація будь-якого виду, розповсюджена в будь-якій формі, яка спрямована на досягнення суспільно корисних цілей, популяризацію загальнолюдських цінностей і розповсюдження якої не має на меті отримання прибутку”.

інакше кажучи, це фото, відео, аудіо, текстова реклама, чия мета не збагачення, а наголошення на соціальних проблемах.


Які закони потрібно знати, щоб робити соціальну рекламу?

Окремого закону про соцрекламу в Україні поки що немає. Натомість в ЗУ “Про рекламу” є стаття 12 , присвячена цьому питанню.

Для всіх видів реклами прописано загальні принципи. З ними можна ознайомитися в статті 7.

Якщо коротко, то:

основні принципи – це законність, точність, достовірність;

заборонено використовувати форми та засоби, що завдають шкоди споживачеві реклами (шкодою можна вважати порушення етичних, гуманістичних, моральних норм);

будь-яка реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами загалом;

вона має враховувати особливу чутливість дітей і не завдавати їм моральної шкоди.


Хто може робити соціальну рекламу?

Будь-хто. 

У статті 12 прописано, що рекламодавцем соціальної реклами може стати кожна особа, яка цього хоче. Як фізична, так і юридична. Але посилань на рекламодавця в ній бути не може – ні на бренд, ні на його товари. Соціальна реклама не про фінансове збагачення, тому жодних логотипів чи слоганів.

Винятком є громадське об’єднання (ГО) та благодійні організації. Також гарні новини для українських фільммейкерів: реклама державного кіно прирівнюється до соціальної. Це означає, що в ній можна розміщувати посилання на рекламодавця.


Хто зобов’язаний робити соціальну рекламу?

Якщо ви – рекламодавець алкогольних напоїв або тютюнових виробів, ви зобов’язані виділяти на соціальну рекламу не менше 5% коштів, витрачених на розповсюдження реклами тютюнових виробів та алкоголю в межах України. Ваша соціальна реклама має бути про шкоду тютюнопаління та зловживання алкоголем.

Розпорядники коштів повинні оприлюднювати щоквартальний звіт щодо їхнього використання.


Особливості соціальної реклами

 Якщо фізична/юридична особа передає свої ресурси (майно, кошти) на виробництво соціальної реклами або робить і розміщує її безкоштовно, вона отримує пільги.

Щоправда, в ЗУ “Про благодійництво та благодійні організації” підстави та порядок надання цих пільг не визначені.

 ЗМІ, які фінансуються державним/місцевим бюджетом, повинні розміщувати соціальну рекламу держорганів, органів місцевого самоврядування та ГО безкоштовно. Обсяг соціальної реклами – не менше 5% ефірного часу, друкованої площі, виділених на рекламу загалом.

 ЗМІ, які фінансуються державним/місцевим бюджетом, повинні надавати пільги на розміщення соціальної реклами, якщо її замовили благодійні організації, заклади освіти, культури, охорони здоров’я, що фінансуються державою чи містами.

 Соціальна реклама не вважається рекламою, коли поширюється безкоштовно.

 Відповідно до ЗУ “Про рекламу” (стаття 17), рекламу не можна розміщувати в школах, дитячих садках та органах місцевого самоврядування. Але на соціальну рекламу ця заборона не поширюється.


Якою буває соціальна реклама?

Ролик італійської організації  Coordown, яка підтримує людей з синдромом Дауна. Щороку оргіназція  випускає соцрекламу до Міжнародного дня людей з синдромом Дауна.  


Соціальна реклама від 30 Millions D’Amis Foundation про відданість домашніх тварин своїм господарям.

30 Millions D’Amis Foundation (30 мільйонів друзів) – це французька організація, що займається питаннями захисту прав тварин. 


Організація Donate Life випустила соціальну рекламу про “найбільшого мудака”, який протягом життя поводить себе аморально, а після смерті стає донором і рятує не одну людину. 

Donate Life – некомерційна організація, що займається збільшенням кількості донорських органів, доступних для рятування життя людей завдяки трансплантації. Розвиває культуру, в якій донорство вважається прийнятним і нормальним.  


Бразильське агентство DDB розробило соціальну кампанію проти водіння в нетверезому стані. Пивоварний завод Ambev об’днав усі пивні бренди, щоб переставити місцями букви в їхніх назвах. Меседж кампанії – іноді може здаватися, що водій випив не так багато і може вести автомобіль та правильно прочитати слово. Але виявляється, що слово написане неправильно, і через стан сп’яніння це помітно не одразу.


Данська онкологічна спільнота та датський фонд Tryg запустили програму “Вільне від куріння майбутнє”. Мета – до 2030 року зменшити кількість дітей та підлітків, які палять. Разом з рекламним агентством Co+, Copenhagen, Denmark випустили соціальний ролик, у якому маленький хлопчик закликає стати останнім поколінням, яке палить.  

Читайте також у рубриці Як це влаштовано
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ Проєктна структура в маркетингових агентствах: як вона працює та в чому її перевага
Розповідаємо на прикладі Fedoriv agency
/ Візуальний контент: гід стоковими ресурсами
Нюанси авторського права та найращі фотобанки
/ Маркетологиня, власник івент-агентства та кулінарний експерт — про івенти в гастросфері
Звані вечері, пресбранчі, гастрономічні квартирники та ресторанні фестивалі
/ Креатив+стратегія. Навіщо бренду стікери в Telegram
Розбираємось, як працюють брендовані стікерпаки, кому вони потрібні та як їх створювати
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень