fbpx
Зсередини

Як працює аудіомаркетинг в офлайні

Розбираємось разом з музичним дизайнером
Коротенко Оля, 04.06.2021

Ми вже частково розкривали тему аудіомаркетингу. Писали про джингли брендів у рекламі, а також про музичні добірки від брендів на Spotify та в інших сервісах потокового аудіо. Сьогодні разом з музичним дизайнером та засновником спеціалізованого сервісу фонової музики для бізнесу Baritone Станіславом Яковійчуком говоримо про плейлісти для офлайнових точок контакту: магазинів, салонів, ресторанів тощо. Розбираємось, як їх створювати, до кого звертатися та чому взагалі варто заморочуватися над музичним оформленням свого закладу.

Станіслав Яковійчук


НАВІЩО БРЕНДАМ ВЛАСНІ ПЛЕЙЛІСТИ В ОФЛАЙН-ТОЧКАХ

Правильно підібраний музичний фон допомагає компаніям розв’язувати одразу кілька завдань: залучати клієнтів, збільшувати продажі й суму середнього чека, а ще — робити бренд більш упізнаваним.

Якщо бренд хоче справді якісно виділятися на ринку, тримати зв’язок зі своїми клієнтами, бути приємно впізнаваним та викликати позитивне враження у своїх клієнтів — він думає про емоцію. Сьогодні емоція від бренду — це основний маркетинговий елемент впливу на рішення про купівлю продукту чи отримання послуги від бренду.

Правильно підібрана фонова музика здатна викликати міцний емоційний зв’язок, змінити почуття людей та спонукати їх до рішення про покупку, отримання послуги чи відвідання закладу знову.

Основна помилка в підборі музичних плейлістів власноруч — це ілюзія власника бізнесу чи працівників, що саме їхній музичний смак може максимально якісно закрити питання щодо музичного оформлення.

У такий спосіб власники бізнесу намагаються зекономити. Однак у 95% випадків власні добірки не викликають очікуваного ефекту — композиції можуть кардинально різнитись з атмосферою закладу та його концепцією, що є найбільшою помилкою у сфері аудіомаркетингу.

Це коштує бренду економічних збитків, втрати лояльності клієнтів та в результаті — позицій на ринку. Тому важливо питання музичного дизайну віддавати в руки професіоналам, які є експертами та займаються цим щодня.



ЯК РОЗРОБЛЯЮТЬ ПЛЕЙЛІСТИ ДЛЯ БРЕНДІВ

Під час підготовки плейлістів для клієнтів ми спершу спілкуємось із власниками чи представниками бренду-замовника. Дізнаємося про їхні побажання щодо музичного дизайну закладу або мережі. Добре, якщо в команді бренду є маркетологи чи бренд-менеджери, які вже знайомі з поняттям аудіомаркетингу й розуміють важливість правильно підібраної фонової музики — у такому разі наше з клієнтом бачення збігається.

Якщо є можливість виїхати в заклад, для якого розробляємо музичний супровід, то ми обов’язково робимо це. Це допомагає сповна відчути атмосферу, оглянути інтер’єр, побачити клієнтів цього закладу та поспілкуватися з персоналом. Занурення в атмосферу допомагає максимально влучно дібрати контент для бренду.

Загалом енергетика, ритм і насиченість музики залежать від типу закладу. Музика може миттєво додати ритму та енергії у простір, що добре для потоку клієнтів торгових залів ритейл-брендів та для привертання уваги молоді. Динамічні композиції також актуальні для фітнес-клубів — вони стимулюють відвідувачів ефективно тренуватися та отримувати задоволення від процесу. Натомість у закладах HoReCa (hotel, restaurant, cafe) музика повинна затримувати, розслабляти, додавати спокою, щоб людям хотілось повернутися до цього місця, де комфортно та затишно. Має значення навіть гучність музики. Бари часто вмикають музику наповну, щоб клієнти менше розмовляли й частіше замовляли напої.

Правильно налаштований рівень звуку та якість музичного обладнання відіграє ключову роль. Занадто низький чи високий рівень звуку в закладі може нівелювати якість підібраного контенту та викликати дискомфорт у відвідувачів.



ПРО ЛЕГАЛЬНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ МУЗИЧНИХ КОМПОЗИЦІЙ

Жодні закони не порушуються. Ми маємо власний продакшн та випускаємо власні авторські компіляції, створюємо авторські аудіовізуальні твори та є безпосередньо авторами контенту — це дозволяє нам без посередників надавати ліцензії для клієнтів. Крім того, ми працюємо напряму з невеликими спеціалізованими музичними лейблами, рекордингами, авторами та правовласниками, тому маємо змогу надавати прямі ліцензії з правами на публічне програвання музики в закладах бізнесу.

На жаль, на сьогодні Україна входить до списку держав, де найбільше порушуються права авторів та дуже погана ситуація зі сплатою роялті авторам музики. Цією нерегульованою ситуацією користуються урядові та приватні організації. Вони можуть маніпулювати та вводити в оману бізнес, запевняючи, що мають 100% права на музичні твори. Та оскільки мало хто глибоко обізнаний у цій темі, такі організації, погрожуючи штрафами, примушують укладати ліцензійні договори, не надаючи послуг музичного дизайну, а лише збираючи кошти з бізнесу.

Також ми надаємо безкоштовну юридичну допомогу бізнесу у випадку проблем з організаціями, які намагаються примусити заклад укласти ліцензійний договір саме з ними, часто в агресивній та незаконній формі. Так у бізнесу є змога забезпечити бренд та його заклади стильною фоновою музикою і водночас уникнути непорозумінь з різними організаціями.

Читай більше: Просто про складне: авторське право в Україні


ЯК УНИКНУТИ НЕЛЕГАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ МУЗИКИ

В Україні, як і загалом у світі, для законного використання музики в закладі потрібно отримати право на її публічне програвання — ліцензію або дозвіл. Існує два способи отримати таку ліцензію: укласти ліцензійний договір напряму з автором-правовласником контенту або з організацією, яка є посередником між автором та бізнесом.

Оптимальним варіантом є звернутися до тих сервісів, у послуги яких включена ліцензія, музичний підбір, оновлення контенту, забезпечення трансляції та юридичного супроводу. Та головне — щоб ці сервіси мали власну авторську музику, тобто були авторами-правовласниками й напряму надавали ліцензії на свій контент. У такому випадку бізнес буде захищений і з юридичного погляду, і з фінансового — тарифи на власний контент у таких сервісів набагато нижчі, ніж в організацій-посередників.

Варто пам’ятати, що використання музики з музичних платформ на кшталт Youtube, Spotify та Apple Music, не звільняє бізнес від сплати роялті, навіть якщо є платна підписка. У правилах користування музичних платформ зазначається, що їхній контент призначений виключно для власного, а не для публічного комерційного користування.



ЧОМУ АУДІОМАРКЕТИНГ ПРАЦЮЄ

Тенденції останніх років засвідчують факт відродження та популяризації такого каналу комунікації, як звук. Популярність музичного стримінгу, подкаст-формати, аудіоповідомлення в месенджерах — яскравий приклад цього.

Аудіомаркетинг — це інструмент упливу на споживачів за допомогою спеціально підібраного музичного оформлення. Я це називаю музичним дизайном. Використовуючи сучасні досягнення в галузі психології та нейрофізіології, фахівці-аудіомаркетологи створюють у торгових об’єктах чи в закладах бізнесу атмосферу, що сприяє тривалому та приємному перебуванню відвідувачів і спонукає їх до покупок.

Згідно з дослідженнями близько третини людей погоджуються на покупку під упливом “правильної” музики. Відтворення підібраної під цінності бренду музики збільшує продажі на 9%.

Правильно підібрана фонова музика в торгових закладах позитивно впливає на настрій покупців і робить шопінг приємнішим. Відповідно, вона сприяє збільшенню кількості продажів і конверсії відвідувачів на постійних клієнтів. Дослідники навіть установили ​​прямий взаємозв’язок: що більше відвідувачам подобається музика в закладі, то більше їм до вподоби й сам заклад.

Ось декілька фактів про вплив музики на споживачів:

 музика сприяє збільшенню середнього чека в ресторанах +14%

 фонова музика позитивно впливає на ухвалення рішення про покупку +30%

 правильний музичний фон сприяє зростанню продажів та доходу +39%

 музика на робочому місці підвищує продуктивність праці персоналу +10%


ЩО ПО ВИСНОВКАХ?

Коли йдеться про маркетинг, то варто згадувати про всі органи чуття людини. І слух — один з них.

Аудіомаркетинг — потужний інструмент впливу на аудиторію. По суті, це правильно підібрана музика для точок контакту, яка відповідає запитам клієнтів і стимулює їх якісну взаємодію з бізнесом. Музика може бути енергійною — щоб спонукати людину до імпульсивної купівлі чергової футболки, а може бути, навпаки, спокійною — щоб допомогти насолоджуватись відпочинком на шезлонгу та замовити послугу релакс-массажу. Музика може бути будь-якою — усе залежить від типу бізнесу, його цілей та особливостей закладу.

У будь-якому разі розробляти музичне оформлення ліпше разом зі спеціалізованими музичними сервісами. Так не доведеться стикатися з порушенням законів і ви будете впевнені в тому, що музика спрацює так, як було заплановано.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень