fbpx
Зсередини

Просто про складне: авторське право в Україні

Розбираємось, як працює Закон України “Про авторське право і суміжні права”
Коротенко Оля, 14.09.2020

Авторське право в Україні — одна з найбільш неоднозначних галузей права. Багато хто вільно використовує твори інших людей, навіть не замислюючись про те, що порушує закон. А дехто взагалі не знає цього закону.

Але навіть враховуючи чинники правової неграмотності громадян і повсякчасного порушення закону, захистити свої авторські права в Україні досить складно.

Щоб кожен з нас був обізнаний в основних питаннях авторського права, розбираємось, як працює Закон України “Про авторське право і суміжні права”: на що поширюється авторське право, як воно працює в онлайні та в офлайні та як убезпечити свої твори від незаконного використання іншими людьми.


1. 

Що таке авторське право, і що таке суміжні права?

Існують авторські особисті немайнові права та майнові права на твір. А ще є суміжні права. Але про все за порядком.

 Авторські особисті немайнові права — це:

  • право автора твору на визнання його авторства;
  • право вимагати збереження цілісності твору;
  • право залишатись анонімним;
  • право використовувати псевдонім замість справжнього імені.

Тобто ці права належать автору твору, і автор, якщо захоче, може не розголошувати своє ім’я.

 Майнові права — це:

  • право на використання твору;
  • виняткове право дозволяти використання твору;
  • право перешкоджати неправомірному використанню твору, зокрема забороняти таке використання;
  • право на винагороду за використання твору.

Майнові права можуть належати авторові твору, а можуть бути передані іншій людині. У разі передання майнових прав особисті немайнові права все одно залишаються в автора.

Тобто автором твору так чи інакше залишається автор — все логічно.

А тепер розглянемо, що таке суміжні права.

 Суміжні права виникають унаслідок факту виконання твору, виробництва фонограми або відеограми тощо. Ці права першочергово належать авторові твору, але так само можуть бути передані іншим людям.

 Розглянемо всі ці права на прикладі.

Ви написали пісню. Тож першочергово ви маєте й авторські особисті немайнові права (ви — її автор), і майнові права (ви можете нею розпоряджатися), і суміжні (ви можете її виконувати). Якщо ви вирішили надати комусь дозвіл на використання вашого твору, то всі права залишаються за вами. Але якщо ви вирішили продати або передати майнові та суміжні права, то за вами залишаються тільки авторські особисті немайнові права.


2. 

Що охороняється авторським правом, а що не охороняється?

 Об’єктами авторського права є твори в галузі науки, літератури і мистецтва:

літературні, музичні, фотографічні, образотворчі, драматичні, аудіовізуальні, хореографічні, архітектурні, усні твори (лекції, проповіді), комп’ютерні програми, бази даних тощо.

Так, пости в Facebook і селфі в Instagram також є об’єктами авторського права.

Законодавці навмисно залишили список незавершеним, адже із часом у світі з’являються нові види творів, що можуть ставати об’єктами авторського права. Наприклад, комп’ютерні програми ще кілька десятиліть тому не розглядали як такі.

Об’єктом авторського права є будь-який твір незалежно від рівня виконання, виду, жанру або призначення. Цей твір може бути створений у результаті творчої роботи людини будь-якого віку. Головне правило: твір має бути виражений у матеріальній формі і створений людиною.

До об’єктів авторського права можуть належати навіть окремі речення, словосполучення та інші частини твору, які є творчими й оригінальними і можуть бути використані самостійно.

 Не охороняються авторським правом ідеї, методики, теорії, принципи, процеси, концепції, способи — тобто все, що не виражено в матеріальній формі. Правовий захист поширюється тільки на форму вираження твору.

Також під охорону не підпадають повідомлення про новини. Тут ідеться про факт самої події. Але спосіб, у який описана ця подія, тобто конкретна замітка, стаття, відеосюжет тощо, уже буде об’єктом авторського права.

Окрім цього, не є об’єктами авторського права твори народної творчості, грошові знаки, державні символи, розклади руху транспортних засобів.


3. 

Чи потрібен якийсь документ для набуття автором своїх прав на твір?

Ні. Авторські права виникають автоматично з моменту створення твору — це називається “презумпція авторства”. Варто зауважити, що авторське право виникає власне з моменту створення твору, а не з моменту його публікації, офіційної презентації тощо.

Але для того щоб обстоювати свої авторські права, потрібно мати докази, що саме ви є автором твору. Доказом може бути публікація твору з указанням імені автора. Проте найдієвіший спосіб — це реєстрація. Для повноцінного захисту та доказовості можна зареєструвати авторське право в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі.


4.

Що таке службовий твір?

 Службовий твір — це твір, який автор створює у порядку виконання службових обов’язків, відповідно до службового завдання чи трудового договору між ним і роботодавцем.

Простіше кажучи, це ті твори, які люди створюють на роботі й за які їм потім платять гроші. Наприклад, цей матеріал про авторське право є службовим твором.

 А як тут із правами?

Авторське особисте немайнове право на службовий твір належить його автору — як і в будь-якій іншій ситуації. Але виключне майнове право на службовий твір належить уже роботодавцю. Звісно, якщо інше не передбачено трудовим договором.

За створення й використання службового твору авторові належить авторська винагорода — заробітна плата чи гонорар.


5.

Що є порушенням авторських прав?

 Серед основних порушень:

  • Використання твору без дозволу особи, яка володіє правами на нього.
  • Піратство — опублікування, відтворення, ввезення та вивезення за територію України без дозволу людей, які мають права на твір; розповсюдження контрафактних примірників творів.
  • Інтернет-піратство — вчинення будь-яких дій, які визнаються піратством, але з використанням мережі інтернет.
  • Плагіат — повне або часткове оприлюднення чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору.

Основним видом відповідальності за порушення авторських прав є цивільно-правова. Вона передбачає стягнення з порушника в судовому порядку грошових сум авторської винагороди або компенсації.

За порушення авторських прав передбачена також адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. А в разі нанесення шкоди в значному розмірі може наставати навіть кримінальна відповідальність.


6.

Чи можна використовувати чужі твори (фото/відео/тексти тощо) із соцмереж без дозволу їх власника або без зазначення авторства?

Ні. Побутує думка, що викладені в мережу матеріали автоматично стають доступними для вільного використання, але це не так. Викладаючи матеріали в соцмережі, людина надає право на перегляд, але не на вільне використання цих матеріалів. Тож, якщо ви хочете використати матеріали із соцмереж, завжди вказуйте ім’я автора цих матеріалів.

Якщо вам потрібно використати чужі матеріали для сайту, то найлегший законний спосіб це зробити — скористатися функцією гіперпосилання.

Також хорошим способом є Embed. Ця функція дає змогу вбудовувати мультимедійні матеріали з різних вебсервісів в інший сайт чи блог. Цей спосіб дуже зручний і дієвий. Завдяки embed ви вбудовуєте на свій сайт потрібний контент і в підсумку отримуєте повнофункціональний елемент, з яким можна взаємодіяти так само, як і на сайті, звідки його було взято. До того ж запозичувати контент у такий спосіб цілком законно, адже embed має пряме посилання на джерело контенту.


7.

Чи можна використовувати чужі твори з інтернету без дозволу їх власника або без зазначення авторства?

Ні. Так само, як і з соцмережами, — не можна. Закон поширюється на весь інтернет. І на офлайн також.


8.

Коли потрібно питати власника про дозвіл на використання матеріалів, а коли достатньо просто зазначити автора й джерело?

Використовувати чужі матеріали без дозволу автора, але вказавши його ім’я та джерело запозичення, можна у випадках, коли використання таких матеріалів “виправдано метою”.

Поняття “виправдано метою” досить розмите, однак деякі межі все ж окреслені. “Виправдати мету” можна, якщо ви використовуєте чужі твори для підтвердження вашої думки, для ілюстрації своїх творів, для інформаційного сповіщення тощо. У таких випадках можете не питати дозволу автора, проте маєте обов’язково зазначати джерело та ім’я.

В інших випадках потрібно отримати письмову згоду правовласника твору. Пам’ятайте також, що власник твору має право на грошову винагороду за свій твір.


9.

Чи законно переробляти/видозмінювати чужі твори або запозичувати частини таких творів для створення нових?

Запозичення чужих художніх творів для створення нових називається апропріацією. У світовій практиці є навіть окремі напрями мистецтва, артрухи на хвилі апропріації і цілі “школи запозичення”.

Але в українському законодавстві поняття апропріації немає. Найближчим поняттям є “похідний твір” — той, який є творчою переробкою іншого твору. Поняття охоплює всі галузі. З 2016 року творча переробка в Україні дозволена без згоди автора, але із зазначенням його імені і джерела запозичення. Дозволяється використовувати літературні, художні і музичні твори для створення на їх основі пародій, попурі або карикатур.

Раніше створення похідних творів без згоди автора  було заборонене навіть у випадках, якщо перероблений твір має більш глибокі сенси. 

Варто наголосити, що похідний твір не є плагіатом. Плагіат — це оприлюднення твору чи його частини під своїм іменем. Похідний твір — це не просто запозичення чужого твору чи його частини, а вираження за допомогою нього нового змісту, концепції, ідеї.

Проте часто на практиці нелегко розібратись, де межі комічного, сатиричного характеру твору, створеного як пародія чи карикатура, та незаконного використання чужого твору (у вигляді переробки, плагіату).


10.

Як уникнути незаконного використання свого твору?

 Щоб автор мав змогу наголосити на своїх правах на твір, існує знак охорони авторського права.

Цей знак складається з таких елементів:

  • латинська буква “c”, обведена колом;
  • ім’я особи, яка має авторське право;
  • рік першої публікації твору.

Знак охорони авторського права проставляється на оригіналі й у кожному примірнику твору.

Ще один спосіб нагадати про авторські права — написати на примірниках ваших матеріалів, що будь-яке використання цих матеріалів дозволено тільки за умови вказання першоджерела та імені автора.

На фотографіях можна поставити водяний знак. Це нагадає людям про те, що ваші твори слід використовувати законно.

Також можна технічно захистити свій твір — скористатися програмними засобами охорони об’єктів авторського права від незаконного копіювання й поширення.

Закон не забороняє застосовувати будь-які засоби охорони контенту. Проте варто зазначити, що ні знак охорони авторського права, ні водяний знак, ні письмові нагадування не убезпечать ваш твір від плагіату на сто відсотків — це радше способи попередження.

Ваші права на твір все ж можуть порушити. І якщо це станеться, ви маєте право звернутися до суду. Для цього потрібно мати докази того, що ви є автором твору. Може бути достатньо вашого імені на примірнику твору, але краще завчасно потурбуватися про надійніший спосіб захисту — зареєструвати авторське право на твір. У такому разі ви матимете всі докази свого авторства, тож зможете вимагати компенсації та винагороди за використання твору.

Читайте також у рубриці Зсередини
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
/ Про що говорять крафтові предмети в інтер’єрі ресторанів
Як заклади створюють власну айдентику та приваблюють відвідувачів
/ Фільм «Лишайся онлайн»: унікальний формат та фокус-групи
Як команда нового українського фільму комунікувала з глядачами на допрем’єрному показі
/ Як захистити інтелектуальну власність в інтернеті
Добірка сервісів для пошуку плагіату та як видалити копії
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень