fbpx
Історії

Я веду Instagram-блог про екологію

Поговорили з екоблогеркою @daria_check про рекламу і заробіток в Instagram, корисний контент, екопроєкти та труднощі блогерства
Чабан Валерія, 05.05.2020

Мій Instagram – це місце, у якому я вивчаю світ. Він починався як щоденник про буденне життя фінської студентки, а згодом став щоденником екології та клімату. Коли я пишу пости в Instagram, то все структурую і повторюю для себе – так виходить моя власна велика енциклопедія, яка завжди під рукою.


Переїзд до Фінляндії

Я закінчила школу в Уфі, а потім переїхала до Фінляндії вчитися на інженера-еколога. Ця спеціальність доволі широка, тож я назвала б себе не інженеркою, а радше менеджеркою, консультанткою або стратегом.

Я не мала на меті переїжджати до Фінляндії, але про це мріяв мій брат, який тоді жив у Пітері. Він розумів, що навчання – найпростіший шлях емігрувати в іншу країну, тож почав усіляко мене підштовхувати до цього. Запропонував вивчити це питання, возив на всі екзамени та загалом допомагав з переїздом. Я навіть не знала, на яку спеціальність піти і спочатку подавалась на ІТ. Але останньої миті змінила напрям і вирішила вчитися на інженера-еколога.

Приблизно на 2-му курсі я почала підписуватись на екоблогерів і зрозуміла, що теж можу стати екоблогеркою, адже вивчаю ці теми в університеті. Мене дуже захопила ця ідея, бо з 15 років я мріяла знайти справу свого життя, і так склалося, що для мене нею стала екологія.

 На 2-му курсі я почала підписуватись на екоблогерів, і зрозуміла, що теж можу стати екоблогеркою, адже вивчаю ці теми в університеті

У Фінляндії також є можливість для розвитку завдяки блогу. Наприклад, зараз у мене замовили онлайн-курс лекцій з екології та клімату для університету.

Instagram – сучасний варіант резюме, особистий бренд людини. Я подаюсь на різні заходи і розумію, що тепер у мене є купа додаткових пунктів, за якими мене приймають. Чотири роки тому я не могла навіть мріяти, що я, дівчина з Уфи, переїду й буду так часто подорожувати.

Бабуся постійно ставила мені у приклад знайому, яка мандрує світом і знає 4 мови. Тоді я думала, що точно так не зможу – але ось я тут, і я змогла. Навіть якщо  працюватиму у Фінляндії, і в мене буде не фінська, а російськомовна аудиторія, мій Instagram усе одно буде для них великим плюсом.


Започаткування блогу

Коли я почала публікувати більше про екологію, то отримала перші фідбеки від фоловерів. Спочатку підписники прийшли до мене зі статті на ЖЖ про безплатне навчання у Фінляндії. Згодом я придбала першу рекламу, в інших блогерів – і до мене прийшло 300-500 нових людей.

Після цього я вирішила продовжити вести блог, бо зрозуміла, що маю унікальний досвід, освіту, певні принципи, і знаю, що не сидітиму на місці.


За останні роки я двічі побувала в екопоселеннях, вивчала ґрунтознавство в Данії, пів року провела в Норвегії, вивчала кліматологію. Я почала писати те, про що нібито пишуть й інші. але, з освітнього погляду, – розвіювала екоміфи, які дезінформують людей.


Суспільство зараз дуже приваблює експертність, тому нова інформація всіх дуже захопила. Я думаю, що “все пішло”. Підписників ставало дедалі більше після того, як я зрозуміла свою цінність і те, що буду просувати науково-популярний та експертний блог. Мені самій потрібно було зрозуміти своє позиціонування.

Коли в мене було 2000 підписників, я зізналась собі, що тепер я – блогерка. Далі почала купувати рекламу в екоблогерів, бо не хотіла просто сподіватись, що моїми сторіз хто-небудь поділиться. Я придбала рекламу у відомих на той момент блогерів, а вони вже поділилися зі мною аудиторією.


Про корисний контент

Свій блог я вважаю науково-популярним, бо він містить багато освітньої інформації. Навіть пости про себе я намагаюсь робити корисними. Показую оточенню, що мене надихнуло, що нового я дізналася з певної ситуації чи подорожі.

Вважаю, що контент у блозі обов’язково має бути освітнім та корисним, а інформація прискіпливо перевіреною. Саме за це мене люблять підписники, і я отримую постійний зворотний зв’язок. Я уважно ставлюся до фактів і завжди вказую першоджерело, не пишу того, у чому не впевнена.

А ще я досить швидко зрозуміла, що пости на кшталт “Ми всі помремо, усе пропало” мало кому цікаві. Окрім навіювання страху, вони не виконують жодної функції. Таких матеріалів у мене в блозі майже немає. Натомість намагаюся все подавати під кутом зацікавленості й показую, як у світі все працює і взаємодіє.

 Я уважно ставлюся до фактів і завжди вказую першоджерело, не пишу того, у чому не впевнена

Найвищу залученість отримують меми й освітні картки, у яких я висвітлюю і пояснюю важливі факти, демонструю графіки. Зараз це моя особливість, і саме вони постійно виходять у топ.

Також популярна тема клімату, про яку я почала писати ще до того, як вона стала мейнстримом. Моя аудиторія віддає перевагу моєму блогу з-поміж інших великих джерел, бо вони вже “виросли” зі мною у цій темі й почали в ній розумітися.

Проводячи лекцію, я усвідомила, що підписники – живі люди, які за тобою спостерігають, витрачають час, читають. І це надзвичайно приємно, почесно й відповідально. Саме тому зараз я хочу піти в детокс і переробити стратегію, прибрати певні теми, залишити лише найважливіше.

 Найвищу залученість отримують меми й освітні картки, у яких я висвітлюю і пояснюю важливі факти, демонструю графіки. Зараз це моя особливість, і саме вони постійно виходять у топ


Контент-план і регулярність

 Я намагаюся підтримувати активність, але роблю пости тоді, коли мені є що сказати

Я розмежовую пости в Instagram, і це навіть закладено у стратегію блогу. Скоро в мене буде курс із діджитал-дзену, усвідомленості, інформаційного забруднення. Саме тому зараз раз на місяць виходить публікація про інформаційне забруднення. У мене є контент-план, який дуже легко розширити, поглибити, розвинути в певному напрямі.

Я намагаюся підтримувати активність, але роблю пости тоді, коли мені є що сказати. Вважаю, що в регулярності постингу блогера має бути свобода: якщо постити не щодня, то охоплення навіть збільшуються, і підписники встигають “засумувати”.

У замітках у мене є план публікацій для Instagram на тиждень, але в такий спосіб мені складно сісти й написати. Зазвичай, допомагають інфоприводи, як-от було у випадку з пожежами в Австралії. Потрібно було одразу розповісти підписникам, як працюють пожежники і надати зворотний зв’язок.


Реклама у блогерів

 Перш ніж придбати рекламу, я запитую статистику, але навіть її можна підмалювати так, що ніхто не дізнається

Найбільший потік підписників у мене був від блогерів. Щороку я порівнюю та контролюю тих, у кого розміщую рекламу. Мені здається, що зараз аудиторія дуже статична – люди рідко підписуються на когось нового. Тепер складно відшукати блогера, від якого “прийде” багато підписників.

Моя перша реклама була зовсім невдалою – за $25 прийшло 12 осіб, наступні $25 додали ще 400 осіб. Тоді я зрозуміла, що блогери бувають різні. Хтось хитрить зі своїми підписниками, хтось їх “накручує”, хтось ні. Перш ніж придбати рекламу, я запитую статистику, але навіть її можна підмалювати так, що ніхто не дізнається.

Таргетовану рекламу поки що не запускала, бо вона виходить дорожчою, але в майбутньому планую це робити.


Труднощі блогерства

Блогінг – це дуже складно, особливо коли в тебе багато контенту, ти багато працюєш і залежиш від лайків. Instagram робить усе, щоб ти залишався на цій платформі, і для блогерів це складно. Я постійно перевіряю, скільки лайків, переглядів, чи є зворотний зв’язок від аудиторії. Тож, окрім генерації контенту, потрібно себе контролювати й залишатися в рівновазі.

Детокси зазвичай не допомагають, а лише дають змогу відпочити. Тому я завжди раджу більш комплексно до цього готуватись і розуміти, чому ви “втікаєте в телефони”. Зверніть увагу на важливі особливості. Наприклад, коли береш до рук телефон, він автоматично вмикається. Я прибрала цю функцію, щоб менше кортіло зазирнути в соцмережі. Або, наприклад, підключила собі функцію чорно-білого Instagram – також зникає бажання постійно гортати стрічку. Також у самому додатку можна виставити певний ліміт проведення часу.


Я поділила все між двома гаджетами: айпад у мене для занурення в тему, вивчення. а телефон – для інших справ, бо він не дає змоги сконцентруватися на чомусь одному


Заробіток в Instagram

Коли я даю рекламу в Instagram, то можу заробити близько 200 євро. Основний прибуток іде з екошколи, яку ми запустили спільно з іншими екоблогерками. Також я проводжу консультації, лекції, отримую різні підробітки. Максимальна сума, яку я заробила, з урахуванням усіх нюансів – 700 євро. У той момент я зрозуміла, що жити фрилансом і проєктами реально.

Я даю різні консультації – чимало запитів приходить від промислових компаній, які прагнуть стати більш екологічними. Або може прийти екоблогер, який прагне зрозуміти, про що він хоче писати.

 Я даю різні консультації – чимало запитів приходить від промислових компаній, які прагнуть стати більш екологічними


Реклама

Насправді ніхто з підписників не висуває претензій щодо реклами, бо зазвичай я висуваю їх сама собі. Але я інфлюенсер, тому, рекламуючи екологічні продукти, власним прикладом показую, що зі скляною пляшкою, наприклад, можна ходити, і це зручно, екологічно.

Аудиторія дала мені зворотний зв’язок щодо реклами – публікувати те, що мені справді подобається. Якщо продукт якісний, із нормальних матеріалів, зручний, то чому б ні. У такому разі, якщо в людини виникне потреба – вона придбає товар прорекламованого бренду й відмовиться від використання пластику.

Загалом я намагаюсь не впадати в ідеалізм. Звісно, буває таке, що можу придбати й пластиковий стакан у Макдональдс, бо не маю у той момент альтернативи. Це нормально, бо система неідеальна, і ми всі не можемо бути ідеальними.

Сортування пластику – основа, і лише за допомогою неї ми не впораємося. Потрібно розвивати в собі екозвички, рухатися вперед, писати компаніям, бути більше ніж споживачем, ставити запитання, розповідати про екологічні проблеми іншим. Просто не купувати пластик – це пестощі совісті.

 Просто не купувати пластик – це пестощі совісті


Інші проєкти

У мене є ще один проєкт, окрім блогу, – екошкола. Ми познайомились із дівчатами: Олесею Безперстевою з Пітера, Христиною Ярмолич з Америки і Ларисою з Берліна – і з усіх боків на мене посипалися пропозиції робити курс. Ми вирішили об’єднатися – поговорили, зрозуміли, що на одній хвилі, і поділили між собою теми.

Це онлайн-заняття на окремій платформі, де ми щотижня викладаємо лекції. Зараз вони схожі на вебінари, де є голос і презентація, але згодом плануємо почати знімати відео.

Наступний проєкт – це подкасти із серії CO2-free project. У нас є Instagram-акаунт, у якому публікуємо теми від простих до складних. Прагнемо охопити все, що треба знати людині, аби розумітися на змінах клімату. Усе починалося з подкасту, що виходив раз на місяць з різними експертами-кліматологами. Ми розбирали певну тему в межах спеціалізації експерта. Наприклад, наступний подкаст буде про Байкал, і вчений розповідатиме про причини загибелі озера, зокрема кліматичні. Окрім розмови, слухачі отримають певну теорію, яка допоможе їм розібратися в цьому питанні докладніше.

Рекомендації блогерів

Мені подобається журналістка @imorganicblog – вона стільки контенту виробляє, що я просто не встигаю читати. Ми познайомилися з нею в нашому екокемпі.

Також рекомендую читати дівчат з екошколи: @noplasticitsfantastic, @greener.with.kristina та @larisazz, тому що вважаю їх класними, і саме тому працюю з ними над проєктом.

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень