fbpx
Історії

«Головне — робити»: історія Максима Сердюка про роботу медіа СЛУХ під час карантину

Головний редактор медіа СЛУХ про роботу редакції та музичний ринок в Україні в умовах пандемії
Білоус Анастасія, 27.05.2020

Як карантин вплинув на роботу редакції

Ми, як і більшість, перейшли на дистанційну роботу. Чесно кажучи, я не дуже люблю працювати віддалено. Складно: або не можеш зібрати колег, або не можеш зібратися сам. Є багато чинників, які відволікають від рутини. А поки сидиш в офісі й маєш чим зайнятися, відволікатися на щось складніше.

Інвестор медіа СЛУХ — квитковий оператор Concert.ua, який є одним з головних гравців у музичній індустрії України. Але зараз, коли всі концерти скасували, ми вирішили перейти на самофінансування. Спочатку було складно, однак ми почали проводити багато онлайн-концертів, які допомогли послабити тиск. Усього ми провели за два місяці 20 концертів.

Максим Сердюк

«Це такий період, який треба перечекати»

Ми працюємо невеликою командою, у якій, окрім мене, є артдиректор, два редактори, літредакторка та авторка. Більша частина колективу сформувалася дуже давно, ще в період створення нашого першого музичного видання Muzmapa — 3-4 роки тому.

Це команда, у якій усі залежать одне від одного. У нас немає плинності кадрів, тому про скорочення навіть не йшлося. Ми поговорили, усі з розумінням поставилися до ситуації, що склалася. Це такий період, який треба перечекати.

Для нашого Youtube ми знімаємо шоу «Савлєпов і Тетяна». У ньому співак Антон Савлєпов (гурт «Агонь», ex-Quest Pistols) та досвідчена жінка Тетяна обговорюють те, що на слуху, і будують власні стосунки. Через те, що ми залишилися без фінансування на відеопродакшн, виникли проблеми з випуском проєкту. Довелося поговорити з учасниками команди й пояснити їм ситуацію. Усі поставилися з розумінням і відмовилися від гонорарів на період карантину. Зараз ми активно шукаємо спонсорів, щоб мати змогу робити випуски частіше.

 У нас немає плинності кадрів, тому про скорочення навіть не йшлося. Ми поговорили, усі з розумінням поставилися до ситуації, що склалася


«Перше, чого торкнувся карантин — комунікації»

Раніше ми могли обговорювати нові ідеї щодня, а зараз виділили окремі дні для цього. Коли роботи багато, це все може зміщуватися. Значно простіше генерувати креатив, коли зустрічаєшся з командою наживо. А в повідомленнях чи під час трансляції у Zoom проявити себе може лише одна людина. Але зараз ми вже почали потрохи повертатися до нашого офісу.

З початком карантину в нас почастішали пропозиції рекламодавців зробити партнерські чи промо- матеріали на сайті. Коли працюєш у таких умовах, потрібно якомога швидше вирішити з форматом й одразу його зробити. Усі зараз у такому стані, коли не знаєш, що буде завтра. Потрібно працювати саме тут і зараз. А планувати щось більш довгострокове — трохи важче.

 Коли працюєш у таких умовах, потрібно якомога швидше вирішити з форматом й одразу його зробити


Ідея проводити онлайн-концерти

Так склалося, що наш оператор і монтажер, з яким ми працюємо дуже давно, займається ще й стримами (компанія Streamit). Він сказав: «У мене є вся апаратура, давай робити концерт». Він був тією людиною, яка підштовхнула мене до цього кроку. Перший концерт ми зробили вже за два тижні.

Перші концерти ми проводили за донати наших слухачів. Мене бомбануло так, що я запропонував робити концерти щодня впродовж двох тижнів — до моменту, коли мав закінчитися «перший» карантин у березні. І нам вдалося зробити марафон — за півтора тижні провели 10 концертів.

Протягом цього часу з нами зв’язався Київстар, і ми зробили три проєкти з ними. Потім — компанія Pix. А ще трохи згодом ми почали співпрацювати з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Українським культурним фондом (також і за підтримки Concert.ua). Завдяки цій співпраці ми зробили нову серію шоу під назвою «Культура об’єднує» — 8 концертів кращої якості, ніж була до того.

Насправді, щоб зробити й монетизувати будь-який формат, коли ти — невелике медіа, потрібно спочатку показати «пілот» або серію готових матеріалів чи відео. Потрібно довести, що це можна комерціалізувати та ввести якусь нативну рекламу. Ми так і робили.

 Щоб зробити й монетизувати будь-який формат, коли ти — невелике медіа, потрібно спочатку показати «пілот» або серію готових матеріалів чи відео


Як розвивається музична індустрія під час карантину

Є важлива річ щодо всієї цієї історії з пандемією: ті артисти, компанії, які нещодавно випадково потрапили в музичну індустрію, не витримають і підуть. Залишаться ті, хто справді щось тямить і чия творчість може це довести. Думаю, так можна говорити не лише про музичну індустрію, так буде з усіма сферами.

Артисти, з якими я зараз спілкуюся, сидять удома та пишуть нові пісні. Здебільшого для них почався новий етап у творчості. Їм важливо постійно чимось займатись і сублімувати це у творчість. Хтось почав вести блоги в YouTube та Instagram, хтось проводить прямі трансляції.

Наприклад, Оля Полякова завдяки стримам з початку карантину набрала понад 300 000 підписників у Facebook. Юля Юріна з YUKO теж почала робити спільні трансляції з іншими виконавцями в Instagram. Також Dakooka, Антон Савлєпов — і це лише ті, за ким я стежу. Усі почали більше комунікувати зі своєю аудиторією.


 Як свідчить статистика стримінгових сервісів, новий контент зараз слухають набагато менше. Частіше люди слухають старі хіти

Випуск нової музики

Деякі артисти ще до пандемії планували випустити щось у цей період. Інші починають робити з нуля, щоб підтримати контакт з аудиторією, аби про них не забули. Це те, що я казав про креатив: коли немає можливості провести повноцінну роботу, але за планом маєш випустити якийсь контент.

Я вважаю, що випуск нової музики під час карантину — не дуже вдала ідея.

Як свідчить статистика стримінгових сервісів, новий контент зараз слухають набагато менше. Частіше люди  слухають старі хіти. Можна також використовувати відеоконтент, щоб урізноманітнити комунікацію з аудиторією. Зараз усе роблять у бюджетних версіях.

Нещодавно Женя Мільковський з гурту «Нерви» зняв удома кліп на пісню про карантин. Дуже крута робота, яка була зроблена не заради хайпу на темі карантину (а багато хто цим зараз грішить). Ця робота дуже якісна, з погляду відео та висловлювання. Із кліпу видно, що проблема справді турбує артиста.


Що чекає на виконавців після карантину

 Люди ходитимуть на концерти. Усі реально хочуть вирватись, кудись піти. Якщо визирнути в вікно — там купа перехожих

Якщо ти творець, жоден карантин не стане тобі на заваді. Більше проблем може виникнути в людей, які обслуговують артиста. Музика та артист — це головне. Концертні майданчики, звук, світло, менеджери, квиткові оператори, піарники — це все залежить безпосередньо від виступів артиста. Тому цей період складний для всієї музичної сфери. Але коли він завершиться — усе відновиться та повернеться з новими силами.

Якщо ти реально рухаєшся, знаходиш альтернативу, то після карантину отримаєш значно більше з усіх боків: репутації, фінансів і так далі. Головне — щось робити. А що — це вже як підкаже інтуїція.

Люди ходитимуть на концерти. Усі реально хочуть вирватись, кудись піти. Якщо визирнути у вікно — там купа перехожих. У соцмережах постійно бачу, як хтось кудись ходить, зустрічається з друзями. Люди не можуть без цього. А концерти — це соціалізація не тільки з людьми, а ще й з музикою та артистом. Енергетика, яку отримуєш через YouTube, не така, яку можна отримати наживо.


Що робити онлайн-виданню в кризовій ситуації

 Був період, коли наше видання не мало конкурентів на українському музичному ринку. Але для мене конкурентом завжди були і є ми самі. Сьогодні ми маємо зробити щось ліпше, ніж учора

Перш за все, продовжувати працювати, завжди продукувати щось нове. Спробувати адаптуватися, експериментувати, але головне — не здаватися й не стояти на місці. Особисто нам це дуже допомагає пережити кризу. Виникають думки: «А що буде далі?». Але коли починаєш щось робити, то вже не можеш на них відволікатися. Є певні обов’язки перед командою, і ти повинен їх виконувати. Як головний редактор, я маю надихати людей, з якими працюю. У нас є спільна мета — пережити разом цю ситуацію, тому маємо підтримувати одне одного. Це дуже важливо.

Був період, коли наше видання не мало конкурентів на українському музичному ринку. Але для мене конкурентом завжди були і є ми самі. Сьогодні ми маємо зробити щось ліпше, ніж учора. Якщо завершили один проєкт, наступний має бути ще кращим. Мені подобається бути трудоголіком у цьому сенсі.

По-друге, реально допомагають донати від наших читачів сайту та глядачів на Youtube. Ця ситуація, з одного боку, позитивна. Нам пощастило, бо продовжують з’являтися нові рекламодавці, партнерські публікації чи відео. Але може настати період, коли цього буде недостатньо. У такий момент найважливішою є підтримка читачів.

Важливо, щоб твоя аудиторія також розуміла, навіщо тобі ця підтримка. Для цього ти маєш давати щось у відповідь. Щоб читачі розуміли, що зараз ми робимо це для них — щиро, сміливо, якісно, з гумором.

Завжди потрібно робити все, щоб аудиторія була лояльною до тебе. Головне — підтримка одне одного, як усередині команди, так і з боку медіа до своїх читачів та навпаки.

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень