fbpx
Кейси

Бренд Love is: комікси, жуйка та історія кохання

“Любов — це зробити комерційний проєкт з коміксів для коханого”
Коротенко Оля, 25.06.2021

Відома жуйка із вкладишами Love is з’явилася на світ завдяки коміксам дівчини з Нової Зеландії, яка спочатку малювала їх для свого коханого. Із чого починалася історія Love is, що за сумна історія кохання прихована за милими вкладишами і як звичайні комікси стали масштабним комерційним проєктом — далі в нашому матеріалі.


КОМІКСИ

Ми всі знаємо Love is як бренд солодкої жувальної гумки. Але як не дивно, жуйка — це не перше, про що ми вам розповімо. Спочатку трохи про історію вкладишів, а точніше коміксів із вкладишів. Спойлер: придумав ідею і намалював вкладиші не виробник солодощів, а закохана дівчина з Нової Зеландії та її найманий ілюстратор. Але про все по порядку.

Кім було 19 років, коли вона вирішила поїхати подорожувати зі своєї рідної Нової Зеландії. Об’їздивши світ, дівчина зупинилася в Каліфорнії, де в 1960-х познайомилася з італійцем Роберто Казалі. Молоді люди закохалися одне в одного, і Кім вирішила, що на цьому її подорож завершиться. У пари зав’язалися стосунки, дівчина почала малювати своєму коханому короткі сценки про свої почуття. Це були замальовки ручкою на серветках і клаптиках паперу — дівчина зображувала маленького пузатого хлопчика й таку саму дівчинку. Обидва персонажі на всіх малюнках Кім були зображені голими. Вгорі кожної картинки Кім писала “Любов — це …”, а знизу додавала якесь миле визначення кохання, що було пов’язане з їхніми із Роберто стосунками. Пізніше Роберто зізнався, що зберіг усі комікси, і закликав свою дівчину малювати ще більше.

Згодом Кім і Роберто одружилися. Дівчина не припиняла малювати — навпаки, для коміксів з’являлися все нові сюжети. Пара вирішила, що можна спробувати показати комікси ширшій аудиторії та заробляти на цьому. Кім почала випускати невеликі буклети з зображеннями Love is і продавала їх у себе на роботі, в дизайнерській фірмі. А Роберто взявся продюсувати вихід коміксів — завдяки цьому коло шанувальників робіт Кім почало розростатися.

Буклети, які випускала Кім

Шанувальниками творчості Кім стали спочатку друзі й колеги. А вже в 1970 році вона, завдяки рекомендації від колеги, отримала перше замовлення на створення щотижневих коміксів для журналу Los Angeles Times. Також комікси стали з’являтися в газетах Daily Sketch і Daily Mail. Випуск перших комерційних ілюстрацій збігся з виходом фільму “Історія кохання”. Слоган цього фільму також узяли з коміксів Кім: “Любов — це коли ти не повинен просити вибачення”. Однак Кім вступила в полеміку щодо своєї ж цитати й вирішила її змінити: “Любов — це коли ти здатний просити вибачення”. Цей вчинок зробив Кім більш відомою, зрезонувавши аудиторії, — і тоді на неї посипалися замовлення.

Незабаром дівчинка і хлопчик з коміксів Love is з’являлися не тільки в газетах. З їх зображенням і фразами про любов стали випускати безліч мерчу: одяг, чашки, сумки, прикраси, календарі, блокноти, листівки тощо.

Комікси Love is стали настільки популярними, що подружжя створило корпорацію під назвою Minikim. До середини 1970-х років щорічний дохід Кім становив 4-5 млн фунтів стерлінгів, а продукцію з коміксами Love is випускали аж у 50 країнах по всьому світу. Що ж, мабуть, Роберто був непоганим продюсером. Ну а Кім, очевидно, — хорошою художницею.

thedoublef.com


Усе йшло добре — пара переїхала до Великої Британії і народила двох синів. Але в 1975 році у Роберто діагностували рак. Кім припинила малювати, щоб більше часу проводити із чоловіком, але полишати прибуткову справу їй не хотілося.

Вона вирішила найняти в свою компанію Minikim англійського аніматора Білла Еспрі, щоб той малював комікси замість неї. Проте з однією умовою — підписувати всі роботи її ім’ям. Саме Білл Еспрі почав малювати комікси Love is у кольорі й уперше одягнув персонажів.

Роберто Казалі помер у віці 31 рік, у 1976 році. Кім продовжувала малювати, але сюжети ставали подекуди складнішими й похмурими. Сама Кім померла в 1997 році у віці 55 років, теж від раку. Компанію Minikim очолив старший син подружжя, Стефано Казалі. Цікаво, що умову підписувати всі комікси її ім’ям Кім прописала навіть у заповіті.

Білл Еспрі продовжував працювати в компанії ілюстратором і придумував нові сюжети, які мали вже виключно комерційну мету і стосувалися реальної історії Кім та Роберто. До того моменту команда художників, звичайно ж, розширилася, але очолював її Білл. До речі, він і зараз продовжує малювати. Уже понад 40 років Білл Еспрі — успішний ілюстратор. У його портфоліо з’явилося багато нових персонажів і сюжетів, але Love is залишається найпопулярнішим, особливо в країнах пострадянського простору. А все завдяки жувальній гумці.


ЖУВАЛЬНА ГУМКА

Ну а тепер — про жуйку, завдяки якій більшість із нас і познайомилася з милими коміксами про любов.

У 1990-х роках турецький завод Dandy Sakiz почав випускати жувальні гумки під назвою Love is. У них поєднуються два смаки, а кожен жувальний кубик загорнутий у кольоровий вкладиш із тими самими коміксами, які придумала Кім і малював Білл.

Цукрова жувальна гумка швидко стала популярною і твердо посіла позиції на ринках пострадянського простору, зокрема і в Україні.

Використовувати комікси про кохання в Туреччині вирішили без повідомлення правовласників, і довгий час ані Білл, ані Кім, ані її сини не знали, що їхню ідею просто вкрали. Про це дізнався ілюстратор коміксів Білл Еспрі тільки в 2008 році, коли йому зателефонував кореспондент журналу “Велике місто”, щоб узяти інтерв’ю про вкладиші для турецької жуйки.

Після цього корпорація Mondelez International (тоді Kraft Foods) купила турецьку фабрику, і випускати жуйку продовжили вже з офіційним копірайтом. Зараз жуйку під брендом Love is випускають за патентом. Юридичними питаннями займаються власники — сини Кім разом з топменеджерами Minikim.

Деякі компанії купують права на використання бренду, щоб робити листівки, канцелярію, одяг, кондитерську продукцію та інші брендовані товари.

Читай також: Просто про складне: авторське право в Україні

Згодом частка Love is на ринку стала стрімко скорочуватися під натиском брендів Spearmint, Doublemint, JuicyFruit, Dirol і Orbit. У 2000-х з’явилися жуйки без цукру від компанії Wrigley, які у своїх рекламних кампаніях обіцяли не псувати зуби, ба навіть захищати їх. Кампанія “Найсмачніший захист від карієсу” дозволила бренду Orbit захопити 70% ринку до 2006 року. Love is було не під силу змагатися з лідерами ринку в просуванні свого бренду. До того ж цукрові солодкі жуйки стали просто немодними.


РЕКЛАМНІ КАМПАНІЇ

З ТВ-рекламою у Love is справді все було не на такому високому рівні, як у Orbit і Dirol. У рекламі зображували фрукти, які були у смаковому складі жувальних гумок. Їх оживляли й демонстрували глядачеві як закохану пару в різних життєвих історіях. Така реклама не переконувала глядача купувати продукт, а просто ознайомлювала з ним.


Але були й цікаві кейси. Наприклад, у 2002 році в лондонському метро з’явилися плакати з персонажами Love is, що закликають поводитися належним чином: не смітити, не слухати музику дуже голосно, поступатися місцем людям похилого віку. Цей проєкт London Underground придумали й реалізували разом з британським агентством Parthners Bddh.Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Кейси
/ Рекламний бліц з Інною Польшиною
Креативна продюсерка про кейси, які викликають ностальгію, підіймають дух, а іноді й викликають крінж
Історія Barilla: творчий шлях і комунікації найбільшого у світі виробника макаронів
Розповідаємо, як пекар створив макаронну імперію
Instagram-сторінки, які надихають пізнавати Україну
Естетика українського села, старих хат та українські етнографічні дива
/ Рекламний бліц з Євгенієм Головатенком
Режисер і продюсер про кейси, які тролять, захоплюють і надихають змінити світ
Як зрозуміти, що бізнесу потрібен ребрендинг. Анна Мазур про еволюцію та розвиток Happy Monday 
Розповідаємо про ключові складники ребрендингу та даємо поради підприємцям
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень