Українські бренди із самого початку повномасштабної війни мають власний “фронт” боротьби. Вони працюють для підтримки економіки країни, перераховують кошти на благодійні ініціативи, піклуються про своїх клієнтів, а ще — привертають увагу до важливих соціальних і культурних тем та присвячують їм свої колекції.
Протягом останніх семи місяців бренди одягу, декору, ювелірної продукції та інші часто звертались до української культурної спадщини, шукаючи натхнення в нашій історії. Але не менш важливим є привернення уваги до актуальних соціальних проблем, адже через війну їх побільшало в усіх сферах. Люди потребують підтримки, а їхня робота — розголосу.
Ми зібрали добірку кейсів від українських брендів, які порушують соціально важливі теми у своїй діяльності.
Капсула одягу від Keepstyle, присвячена переселенцям
Український бренд одягу Keepstyle створив капсулу з назвою Not A Refugee (“Не біженець”), присвячену всім українцям, які вимушено покинули свої домівки. Основа капсули — худі та футболки — базові та символічні речі, які супроводжували багатьох українців після 24 лютого. Саме їх люди брали у свої тривожні валізки на декілька днів, а зрештою провели в них кілька місяців. На одязі зображено відповідні написи: “Coming Back Soon” (“Повертайся назад”) та “Haven’t Been Home For… Days” (“Не був вдома… днів”), де можна самостійно дописати кількість днів.
Бренд створив колекцію у колаборації зі співаком Володимиром Дантесом, який раніше випустив однойменну пісню Not A Refugee — на честь усіх українців, які мріють повернутися додому.
Засновниця бренду Лєра Куткова та Володимир Дантес родом з Харкова. Тож символічно, що частину прибутку від продажу колекції бренд вирішив передавати добровольчому будівельному батальйону “Добробат”, який відновлює будинки в Харківській області.
Капсула одягу від One by One разом зі Львівським історичним музеєм
Бренд One by One у співпраці зі Львівським історичним музеєм випустив капсульну колекцію, присвячену українській культурній спадщині. До неї увійшли брюки, футболки, худі, лонгсліви, шопери, кепки та термокружки. На них зобразили принти з історичними творами мистецтва. Наприклад, 100-гривневу банкноту часів УНР, малюнок-панораму міста Львів авторства Авреліо Пассаротті та скульптуру “Русалка” 1820 року. Також на одязі об’єднали логотипи музею та бренду. Частина прибутку від продажу колекції спрямовують до музейного фонду.
У своїй колекції партнери хотіли поєднати сучасність із минулим та тренди з елементами культурної спадщини. А також привернути увагу до музейної справи та розповісти світові ще більше про українську історичну спадщину.
На честь запуску колекції бренд пройшовся вулицями Львова та запитав у людей, чи знають вони, де стоїть Львівський історичний музей. Бренд розповів, що мріє, аби в майбутньому до наших музеїв приїздили туристи, а кожен з українців вільно міг бути їхнім гідом.
Фотосесія бренду Bevza на території хлібозаводу “Кулиничі”
Бренд одягу BEVZA влаштував фотосесію на території пекарні “Кулиничі”, щоби привернути увагу до глобальної продовольчої кризи та розповісти про ціну хліба з українського зерна, який потрапляє на столи людей з усього світу. Також автори ініціативи хотіли вшанувати працю людей, які забезпечують хлібом всю нашу країну. Стиліст бренду розповів, що намагався у світлинах передати запах свіжого хліба з печі та шалену працю людей, яка зазвичай залишається за кадром.
Хлібозавод, на території якого провели зйомку, продовжує невпинно працювати попри війну. “Кулиничі” щодня забезпечують хлібом дев’ять областей України, а три хлібозаводи компанії, в Київській, Харківській та Полтавській областях, виготовляють 450 тисяч найменувань на добу. І хоч із початком бойових дій багато працівників були змушені евакуюватися, виробництво заводів працює на повну потужність, щоб не скорочувати асортимент і випікати потрібний обсяг продукції.
Осінньо-зимова колекція із символами Києва від бренду Jul
Бренд одягу JUL створив колекцію, у якій зобразив символи української столиці та відтворив власне бачення стилю киянок у прохолодному місті. На їхню думку, саме восени кожен по-новому закохується в красу столичної природи.
У своїй великій та різноманітній колекції бренд прагнув умістити “ідеальний осінній гардероб”. Тут є традиційний м’який трикотаж, теплі гольфи і светри, а також денім, сорочки, брюки, жакети й сукні. У колекції є базовий однотонний одяг, а також речі, доповнені автентичними принтами із символами Києва. Наприклад, на джемпері зображено монумент “Батьківщина-Мати”, а на футболці вишито каштан.
Колекція, присвячена мозаїчним зупинкам, від бренду SHYPELYK
Бренд верхнього одягу Shypelyk присвятив нову осінню колекцію українським автобусним зупинкам з мозаїкою, на яких усі “чекали когось та проводжали, запізнювались й ухвалювали важливі рішення”. Своєю зйомкою бренд хотів нагадати про їхню красу та автентичність.
Також бренд розповів у презентації, що українські мозаїчні зупинки мають велику мистецьку цінність. У 60-80-х роках минулого сторіччя мозаїка була популярним видом практики в художніх вишах. Тож одну таку зупинку група студентів разом з куратором могла викладати місяць і довше. Часто мозаїки викладали шматочками керамічної плитки, але є й зупинки, викладені смальтою.
Партнером кампанії став бренд KARHER, який допоміг відмити зупинки від дорожнього бруду та обдертих оголошень. Ініціатива також стала частиною проєкту “KARHER прибирає Україну”. На сайті бренду є спеціальна форма, через яку люди можуть попросити допомоги в прибиранні свого міста/селища. SHYPELYK же закликав усіх українців помити свою улюблену зупинку самостійно.
Колекція “Вільна” від бренду VOVK на честь волелюбності українців
Бренд одягу VOVK презентував до Дня Незалежності патріотичну капсулу з авторським принтом. Вона присвячена любові українців до свободи, що проявляється в думках, діях, розвитку та виборі.
“Вільна з Заходу до Сходу, з Півночі до Півдня. Від Карпат до Криму. Ти знай: з тобою, Україно, я — вільна. Ми, українки, вільні. І так буде завжди”, — ось як звучить лейтмотив патріотичної лінійки. До колекції увійшли сукні, костюми, жакети, футболки, блузки та майки. На деяких речах вишито однойменний із назвою колекції напис “Вільна”.
Колекція ювелірного дому SOVA на честь українських жінок
Ювелірний дім SOVA представив патріотичну колекцію KALYNA на честь одного із символів української ідентичності — червоної калини. Колекція містить 12 прикрас у білому та жовтому золоті.
Бренд розповів, що присвячує колекцію українським жінкам та їхній сміливості. Червоні ягоди на прикрасах об’єднуються в кетяги — так само, як і українські жінки тримаються разом, щоби бути ще сильнішими. А їхні гілки складені не в ідеальні лінії, а дивляться в різні боки, що показує українську волелюбність і непримиримість.
Одночасно з випуском нової колекції SOVA оголосила про партнерство з глобальною фандрейзинговою платформою UNITED24. У межах колаборації презентували лімітовані лляні стрічки з написом UNITED24, які можна отримати разом з підвісом із коралами. Усі кошти, виручені завдяки цій співпраці, передадуть на медичні потреби, а саме на закупівлю 120 комплектів апаратів зовнішньої фіксації.
Оформлення вітрини київського ЦУМу в стилі українського народного мистецтва
Дизайн вітрин київського ЦУМу в новому артсезоні присвятили українській культурній спадщині та народному мистецтву. На семи вітринах універмагу відтворили різні теми: народну архітектуру, косівську кераміку, обряди, гончарство, рушники, прикраси та традиційний побут. Усі експонати виготовляли на основі виробів із колекції Музею Івана Гончара.
Для оформлення вітрин команда зібрала предмети народної творчості з різних регіонів України. Наприклад, одну хатинку привезли з Полтавщини, а 20 снопів очерету доставили з Одещини.
Також на кожній вітрині є QR-код, за яким можна дізнатися більше про кожну тему українського артсезону.
Проєкт від Сергія Жадана і Etnodim, присвячений любові до Батьківщини й тузі за рідним домом
До 31-ї річниці Незалежності України бренд традиційного одягу Etnodim запустив ініціативу спільно із Сергієм Жаданом. У межах неї письменник продекламував на відео власний вірш, який написав спеціально до свята. У ньому автор розповідає про всіх, хто через війну виїхав з України та чекає повернення додому. Поет назвав біженців “упертими равликами беззахисної Європи”, які “несуть на спині свій дім і своє минуле”.
Команда Etnodim зрежисувала та відзняла відео, а також відкрила збір на підтримку вже чинної благодійної ініціативи Сергія Жадана. Письменник збирає кошти на купівлю автівок для Збройних сил України. Лише за першу добу партнерам вдалося зібрати 211 000 гривень — суму, необхідну для придбання однієї автівки.
Відеопроєкт “Майстерність” від Gunia Project, присвячений українським митцям і мисткиням
Бренд Gunia Project представив відеопроєкт “Майстерність” до Дня Незалежності України. Він присвячений українцям та українкам, які продовжують життя автентичних ремесел, якими займалися їхні предки. Команда бренду зазначає, що протягом усієї своєї історії український народ використовував мистецтво, уяву та ремесла, щоб осмислити світ і надати йому сенсу. Тому зараз це частина нашої національної пам’яті, яку треба берегти й досліджувати.
Gunia Project показує, як розвиваються унікальні ремесла наших предків нині. У проєкті бренд розповідає історії сучасних різьбярів, склодувів, ковалів, а також майстрів із кераміки, гончарства, ткацтва. Одне з відео показує, власне, майстерню кераміки Gunia Project.