fbpx
Історії

Гумор, проєкт про сім’ю і війна: Таня Spasi Sohrani про сучасне мистецтво

Як мисткиня поєднує ретро-естетику з емоційною відкритістю і створює проєкти, що говорять про ідентичність
Bazilik Media, 29.05.2025

Творчість Тані Spasi Sohrani — це щирий діалог про сім’ю, ідентичність і те, як мистецтво може бути і голосом, і терапією водночас. Нова виставка мисткині в київському фітнес-просторі Tribe.NRG — це продовження проєкту «Батьки», який поєднує ретро-естетику із сучасністю, родинну теплоту — з вільним вираженням емоцій.

У цьому інтерв’ю Таня розповідає про момент, коли творчість стала її справжньою справою, як війна вплинула на мистецтво і чому гумор та самоіронія — її головні інструменти виживання. Про пошук балансу та мистецтво, яке не боїться говорити про табу. Читайте нашу відверту розмову з художницею. 

⁠Розкажи, в який момент ти зрозуміла, що творчість може бути твоєю постійною діяльністю.

Я вже починала фотографувати — це було моє хобі, але паралельно все одно влаштувалася працювати в рекламне агентство. І саме тоді я зрозуміла, як сильно мені не хочеться сидіти в офісі. Мені дуже хотілося творити, фотографувати й займатися тим, що справді приносить задоволення. Тому я вирішила звільнитися з роботи й повністю зробити ставку на фотографію. 

Я почала ще активніше вивчати, як працювати зі світлом, як коригувати знімки. Це було вольове рішення — займатися тим, що подобається, і вкладати час у те, що надихає. Замість того, щоб постійно ходити на роботу (навіть із хорошим прибутком), але робити те, що не приносить радості.

Таня Spasi Sohrani про сучасне мистецтво
Таня Spasi Sohrani, мисткиня

Перша робота, якою ви пишались

«Янголи» — мій перший досвід зйомки людей і перший проєкт про рідне село. Я отримала багато теплих відгуків, і самій дуже подобався результат.

Це були перші роботи, якими я справді пишалася. Передусім тому, що вони розповідають історію місця, де я виросла, про людей, які були поруч, про Україну й нашу автентичну історію.

Фото: instagram/spasi__sohrani

Як ваша творчість адаптувалась до хаосу навколо? Останні роботи — це наслідок ситуації у світі або ж, навпаки, — відповідь, протест?

Це точно не протест. Я радше закрилася в собі, і саме тому роботи стали більш замкненими, темними, глибокими. Це реакція мого організму та нервової системи на ситуацію навколо. Тому все природно перейшло в темніший бік.

Через повномасштабну війну багато людей за кордоном почали інакше сприймати Україну, зокрема в контексті культури. Чи відобразився воєнний стан на твоїй творчості?

Так, звичайно, ставлення до України змінилося. Як мінімум, люди за кордоном нарешті дізналися, де вона, хто ми і які ми. Іноземці почали розуміти, що українські митці — дуже потужні, хоча раніше рідко були представлені на світовій арені. І саме зараз, коли Україну почали активно підтримувати, багато хто відкрив для себе нашу культуру.

Фото: instagram/spasi__sohrani

⁠У фото з батьками іноземці впізнають тепло й відвертість, яку рідко зустрінеш. Чи стало повернення до мотиву сім’ї вашим особистим способом «заземлитися» та вийти за межі типових патернів зараз?

Я не поверталася до мотиву сім’ї — я просто почала робити цей проєкт, а зараз його продовжую. Я не мала на меті «заземлитися» через нього — просто відчуваю, що саме це мені зараз хочеться робити. Це про мою сім’ю, саморефлексію, пов’язану з дитинством.

Обмежені ресурси стимулюють виходити за межі — це ваш особистий вибір чи загальний погляд на сучасне мистецтво?

Спочатку це був особистий вибір, адже не було можливості використовувати дорогі матеріали, з якими мені б хотілося працювати. Це було вимушене рішення. Зараз я вже розумію, як з ними працювати, як створити з них щось красиве. 

І навіть тепер, коли з’явилася певна можливість купувати дорожчі матеріали, я все одно поєдную, наприклад, силікон із тканиною, яку знайшла в секонд-хенді. Я завжди комбіную, бо і те, й інше — матеріали. Просто вони дають різні можливості, і з кожного можна зробити щось цікаве.

Ви багато говорите про самоіронію як ключ до свободи. Як гумор допомагає не зламатися, коли мистецтво стає не розвагою, а способом емоційної розрядки?

Мені здається, гумор — те, що здатне врятувати нашу планету. Він важливий у всьому: у стосунках, у щоденному сприйнятті життя. Якби не гумор, моя нервова система вже давно б не витримала. Це спосіб не сприймати все надто серйозно, бо майже з усього можна посміятися — і це справді дуже допомагає. Якби не гумор, ми б усі давно повбивали одне одного.

Як ви вважаєте, чим мистецтво 21 століття відрізняється від мистецтва минулих років? Які тенденції спостерігаєте, чи доцільно взагалі узагальнювати?

Враховуючи, що ми живемо в зовсім іншому інформаційному середовищі — соціальні мережі, інтернет, штучний інтелект, глобальне потепління та багато іншого — мистецтво, звісно, відрізняється. 

Нині суспільство стає все більш відкритим до обговорення складних тем, які донедавна вважалися табу. Мені подобається ця тенденція, тому що багато речей ми самі зробили табуйованими, а тепер намагаємося зруйнувати ці обмеження.

Як ви обрали простір для виставки нової селекції робіт із серії «Батьки»?

Я вирішила зробити виставку саме у фітнес-просторі Tribe.NRG, коли моя галерея Barvinskyi запропонувала спільний проєкт із цим простором. Ідея народилася природно — як результат спільного бачення. Tribe.NRG — це живий і вільний фітнес-простір, в якому можна бути собою, проявляти емоції без фільтрів і не вписуватись у звичні рамки. Саме таким є і мій проєкт. У центрі — серія з батьками, знята в залі, де ретро-естетика поєднується з родинною ніжністю. Мені здалося, що це — ідеальний метч.

Читайте також у рубриці Історії
Чому підтримка локального виробника — це більше ніж тренд: досвід Shishka project
Історія бренду, що виріс із бажання підтримати своїх і створює український інтер’єр зі змістом
/ Кондитерська «Номер Дому»: інтерв’ю з власницею — Марією Тимошенко
Про високі ціни на шоколад, кризу з какао-бобами та «класовий розрив»
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень