Shishka project розпочався як меблеве виробництво, а згодом перетворився на повноцінний маркетплейс українських брендів. Його засновник Олександр Муратов розповідає, чому вирішив розвивати власний продукт, як працює команда, які колекції найпопулярніші серед українців і за кордоном та чому після 2022 року купувати українське — це не тренд, а усвідомлений вибір.
Shishka project — другий мій проєкт у ніші меблів. Він розпочався у 2018 році з бізнес-потреби. На той час у нас уже був маркетплейс Design Loft, але хотілося розвивати власний український продукт і створювати колекції. На той момент я розумів, що ми інвестуємо гроші у бренд, який продає інших виробників, зокрема за кордоном, а ми самі не впливаємо на багато складників і дуже залежимо від постачальників. Також, звісно, хотілося розвивати й просувати українське. Це бажання підсилилося в 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення. Так і почали виготовляти якісні меблі та багато інших предметів інтерʼєру власного українського виробництва під брендом Shishka project.
Перші колекції ми зробили з дизайнеркою Юлією Кононенко, і у нас досі багато продуктів її авторства. Тоді ми почали саме з Юлією, бо, по-перше, вона відома дизайнерка у цій ніші, а по-друге, вона теж із Харкова, як і я, тому це було бажання підтримати своїх.

Нині ви називаєте себе не виробником, а маркетплейсом. Розкажіть про ідею саме такого позиціювання.
Насправді цьогоріч ми почали активно розділяти ці два напрями, бо Shishka project має і власні колекції як виробник, і продає меблі інших українських брендів – як маркетплейс.
Ідея маркетплейсу зʼявилась під час ковіду, коли почались проблеми з поставками меблів із-за кордону. Ми вирішили підтримати наших колег і, вже маючи достатню впізнаваність на ринку, почали продавати меблі українських виробників. Перевага маркетплейсу в тому, що клієнт може зайти на один сайт, знайти там собі майже все, що йому потрібно з предметів інтерʼєру, і бути певним, що це все українські бренди.
А ще ми не просто продаємо як посередники — ми відбираємо, кого представляти на нашому сайті, і працюємо лише з якісними меблями. Також консультуємо клієнтів і надаємо сервіс.
Наприклад, до нас часто звертаються клієнти, які просто надсилають свій дизайн-проєкт — а все інше ми беремо на себе. Наш менеджер підбирає меблі для всієї квартири: або з наявного асортименту, або максимально схожі варіанти під стиль та бюджет.
Ми не просто продаємо як посередники – ми відбираємо, кого представляти на нашому сайті, і працюємо лише з якісними меблями. Також консультуємо клієнтів і надаємо сервіс.

Як побудовані ваша команда й виробництво: скільки задіяно людей та які маєте можливості?
Ми виготовляємо дизайнерські меблі, тож це та модель роботи, де нам не потрібні величезні виробничі потужності. Часто створюємо моделі під замовлення — клієнт може обрати колір тканини, додати вбудований столик до крісла чи змінити інші деталі.
Наразі у нас декілька менеджерів із продажів, які ведуть клієнтів, власне працівники виробництва та маркетинг-команда. До речі, зараз активно шукаємо бренд-менеджера в команду.
Хто на сьогодні є цільовою аудиторією українських брендів меблів та декору? Чи бачите ви зацікавленість у наших виробниках за кордоном?
Звісно, перші прихильники наших меблів – це дизайнери інтерʼєру. Вони розуміють цінність перевірених брендів і часто ставлять наші продукти на етапі створення проєкту. Але також серед наших клієнтів багато людей, які хочуть стильно й затишно облаштувати свій простір. Попри всі події, українці прагнуть оточувати себе гарними та зручними речами. Наприклад, нещодавно у нас обирала килими Олена Кравець. Також часто замовляють відомі українські блогери.
Окрема категорія, з якою ми працюємо, — це бізнеси. Їм часто потрібно створити унікальний красивий простір для своїх клієнтів. Наприклад, ми комплектували меблями клініки «Добробут», АЗК WOG, офіс Starlite Media, салони краси Gхbar, коворкінги Creative States та офіси Unit City.
За кордоном ми просуваємо власний бренд переважно через профільні виставки. Вже показували наші продукти у Мілані, Парижі та Лондоні. Також допомагають просувати бренд дизайнери, які виїхали, — вони комплектують проєкти вже знайомими українськими меблями. Є також кейси, коли люди, що переїхали до інших країн, купують килим «Київ», щоб мати частинку рідного міста вдома.
Чи бачите ви зростання попиту саме на українські товари серед українців? Що найчастіше обирають?
Першу хвилю популярності українського продукту ми відчули під час ковіду. Тоді перебої з поставками з інших країн змусили людей подивитись в сторону національних виробників. Але тільки після повномасштабного вторгнення купувати українське стало не трендом, а новою нормою для людей. Це вплинуло і на кількість брендів — зараз зʼявляється дуже багато крутих автентичних предметних дизайнерів зі своїми колекціями.
Часто обирають продукти з історією. Знову ж таки, килим «Київ» давно тримається в топі продажів. І ми навіть хотіли його зняти, бо виникли певні труднощі з виробництвом, але люди дуже просили повернути.
З вашого досвіду, як найкраще комунікувати з покупцями: через рекламу, соціальні мережі, виставки чи роботу з дизайнерами? Розкажіть про ваші результати в комунікаціях
Ми вже багато років займаємось маркетингом бренду й пробували дуже різні канали. Зараз зробили висновок, що продає передусім продукт і сервіс, а комунікації лише підсилюють. У нас добре працюють колаборації з дизайнерами, бо це така вузька ніша, де всі одне одного знають, і через це швидко будується впізнаваність і лояльність. Ну і креативний контент, який хочеться шерити, теж дуже допомагає підняти охоплення бренду.
Окрема категорія ваших товарів — це килими. Як виникла ідея робити саме килими — колекціями, у співпраці з митцями?
Це був наш антикризовий продукт. Ми почали робити килими у 2022 році, бо це швидший і простіший у виробництві продукт, ніж крісло, наприклад. І до того ж ми хотіли створити сегмент, якого на той час не існувало. На ринку були або «масмаркет» килими з простим нецікавим дизайном, або щось натуральне, дизайнерське та ультрадороге. Ми ж хотіли створити продукт одночасно і з гарним дизайном, і з доступною ціною.
Напередодні Дня Києва не можемо не запитати про килими, які ви створили разом із художницею Юлією Кононенко. Розкажіть про ідею та цю колекцію.
У нас є декілька килимів, присвячених місту, найпопулярніший із них — Kyiv. На ньому зображені стилізовані орнаменти, які були в народній творчості (килими, рушники, деталі одягу) у 18 столітті на Київщині. Юлія вкладала у цей килим переосмислення стародавніх національних орнаментів, але в сучасній інтерпретації.
Ще маємо більш мінімалістичну колекцію, теж присвячену Києву. Це «Печерські пагорби» — килими, дизайн яких створив Влад Толочко, зображають стилізовані топографічні мапи Печерського району столиці.
Які маєте цілі на 2025 рік?
Найбільш очікувані плани — ті, про які наразі не можемо розповідати. Маленький спойлер: це буде дві колаборації з відомими українськими художниками.
Загалом плануємо випускати нові колекції, але це процес, який часто затягується на місяці. Бо, крім краси зовні, потрібно ще проробити ергономіку, виготовити тестові зразки, часто не один. Також ми зараз активно ведемо перемовини щодо розширення наших шоурумів на захід України. Хочемо, щоб там теж були локації, де люди зможуть подивитись наші меблі наживо.
Також може бути цікаво: як українському дизайну паковання бути релевантним за кордоном?