fbpx
Історії

«Це не лайка, а заклик до дії». Юлія Шум про спортхаб «ЕБШ»

Сміливі комунікації, новий напрям фітнесу в Україні та робота під час карантину
Горбачова Владислава, 16.05.2020

Ще шість років тому в Україні ніхто не розумів переваги функціональних тренувань. Цей напрям почав набирати обертів і активно розвиватися в нас саме завдяки ЕБШ — ми були першими на цьому ринку. Дехто був упевнений, що до нас ніхто ніколи не ходитиме. А зараз майже в кожному районі Києва є по п’ять спортзалів або студій функціонального тренінгу.

Юлія Шум,
засновниця ЕБШ


ПЕРШОВІДКРИВАЧІ У СВОЇЙ СФЕРІ

шість років тому Ми стали викликом всій індустрії фітнесу в Україні. Тоді ЕБШ запропонував цілковито новий формат – функціональні тренування унісекс. Головна ідея полягала в тому, що люди різної статі, різного віку та з різними даними займаються разом з однаковою інтенсивністю. Жодних тренажерів чи окремих класів для хлопців і дівчат – тільки спільні заняття на території одного хабу.

ЕБШ – повністю наших рук справа: моїх та мого хлопця. Не було агентства, яке щось вигадувало чи робило для нас. Лише з інтер’єром хабу допомогли архітектори та дизайнери. Спочатку нам хотілося щось маленьке, затишного формату. Потім стало зрозуміло, що місця для повноцінних тренувань у цьому затишку бракує, тож довелося переїхати в більше приміщення.

Спершу не було жодної стратегії, ми не знали, як будувати бренд. Усе, що мали – сумбур у діях та політ фантазії.

Назва «ЕБШ» – це результат співпраці з партнером, який генерує основні креативні ідеї спортхабу. Варіанти були різні: від звичайних, зі словами «спорт» і «фітнес», до нетипових на кшталт «Тряпка».

Оскільки ми пропонували зовсім новий формат хабу, яскравий та незвичний, то й назва мала бути відповідною. Так і переміг варіант «ЕБШ». Спочатку не всі розуміли ідею, закладену в цю назву. Доводилося пояснювати, що це не лайка, а заклик до дії.


Якщо ти хочеш отримати результат, то доведеться добре попрацювати, тому – ЕБШ. І це стосується не лише спорту, а загалом усього, чим займаєшся.


Спершу не було жодної стратегії, ми не знали, як будувати бренд. Усе, що мали — сумбур у діях та політ фантазії

ВІД OUTDOOR-ТРЕНУВАНЬ — ДО ПОВНОЦІННОГО СПОРТИВНОГО ЗАЛУ

Шлях ЕБШ розпочався з тренувань на вулиці. Проходили вони на Поштовій площі, а у вихідні – на Трухановому острові. Коли тренувальна команда о 7-й ранку приїжджала до пляжного комплексу на березі Дніпра, там зазвичай сиділи гуляки, які не встигли роз’їхатися після безсонної ночі. Дехто з них ще був під дією алкоголю, тому спочатку було складно про щось домовитись. Але за місяць до нас звикли — ті, хто залишився ще з вечірки, пили разом з нами ранкову каву, допомагали встановити обладнання, а потім спостерігали за тренуваннями.

В Одесі, до речі, ми теж починали з outdoor-тренувань. У нас була ідея зробити функціональний контейнер, де люди могли б перевдягатися перед заняттями, а ми — зберігати обладнання. Також потрібно було побудувати outdoor-майданчик. Але не все так просто: частина набережної біля моря, де ми планували це зробити, не була приватною територією. Довелося все погоджувати з місцевою владою та будувати дитячий майданчик у подарунок одеситам, щоб нам дозволили відкрити наш спортивний куток.

 Досі багато хто з одеситів думає, що ЕБШ — це «Єдина бійцівська школа», тому що так було написано на контейнері

За день до відкриття ми встановили контейнер з величезними літерами ЕБШ на ньому. Того ж дня, об 11-й вечора, нам зателефонували з міської адміністрації із запитанням: «Що це за величезні літери у вас на контейнері?», і попросили їх прибрати. Але мій хлопець вигадав геніальну річ. Він сказав, що це ніякий не мат, а абревіатура на позначення «Єдиної бійцівської школи». В Одесі розвинений цей напрям, багато людей займаються бойовими мистецтвами, тому адміністрації така відповідь сподобалась. Утім, нас попросили таки дописати розшифровку абревіатури.

Ми екстрено знайшли художника, який посеред ночі поїхав на майданчик з ліхтариком та дописав білими літерами «розшифровку» ЕБШ. Через рік я власноруч замалювала цей напис, бо він мене дратував.

Однак і досі багато хто з одеситів думає, що ЕБШ — це «Єдина бійцівська школа», тому що так було написано на контейнері. 

Окрім outdoor-майданчика, в Одесі є і повноцінний хаб. Він там з’явився, коли стало зрозуміло, що такий формат тренувань одеситам подобається. Ми досить швидко знайшли приміщення і зробили ремонт. Уже восени, після «тренувального» літа на вулиці, люди ходили в хаб і займалися там.

Коли згадую, скільки сил та енергії було вкладено в цю справу, розумію, що все недарма. Зараз ЕБШ постійно зростає. Я радію, що тоді ми не опустили руки, бо було достатньо моментів для цього.

Колись наші заняття коштували 100 гривень, і всі отримані кошти одразу йшли на нове обладнання. Тобто ми взагалі нічого не заробляли. 

 Це була робота за велику ідею, яка втілилась у реальний проєкт


ГОЛОВНІ ЦІННОСТІ

Раніше образ спортивної людини асоціювали з великим, трохи навіть «квадратним», бодібілдером. У філософії нашого бренду спортивна людина неодмінно в гарній фізичній формі, проте необов’язково має величезні м’язи. ЕБШ робить акцент на гармонійному розвитку всього тіла.

Ми створюємо спортивну спільноту, члени якої допомагають одне одному змінювати життя.

Люди часто починають активніше займатися спортом у переломні моменти життя. Коли вони приходять до нас, то автоматично опиняються в спільноті, готовій підтримати навіть найшаленіші ідеї: від бігу на марафонські дистанції до навколосвітньої подорожі мотоциклом. Тут завжди знайдеш свого однодумця й того, хто тебе підтримає.

Ми – велика сім’я, для якої немає нічого неможливого.


РОДИНА ЕБШ

 В ЕБШ всі тренери різні – у кожного свої «фішки» і вміння. Завдяки цьому кожен відвідувач знаходить людину, з якою йому найкомфортніше працювати

Тренерів ми не обираємо за конкретними стандартами. Головне – щоб вони вірили в місію ЕБШ і поділяли цінності. Відтак ми намагаємося розвивати кожного тренера в певній сфері, яка йому до душі.

Під час відбору ми звертаємо увагу на індивідуальність людини, її таланти, сильні сторони. Тому в ЕБШ всі тренери різні – у кожного свої «фішки» і вміння. Завдяки цьому кожен відвідувач знаходить людину, з якою йому найкомфортніше працювати.

Це якраз те, що відрізняє нас від інших і допомагає триматися на високій планці, навіть коли нас намагаються копіювати. Але скопійоване вже не має душі та енергетики, які є в ЕБШ. У наших тренерів, окрім талантів та знань, є розуміння цінностей. Тому ми зовсім не переживаємо щодо конкурентів. Це, навпаки, стимулює завжди бути кращими та не зупинятися.

Окрім тренерів, у нашій команді є дизайнер, копірайтер, SMM-менеджер, таргетолог, відеооператор, фотографи, піар-директор і менеджер по роботі з нашими гостями. Ці люди беруть участь в усіх процесах. Немає поділу, коли хтось відповідає за щось одне. Вони разом стежать за тим, щоб весь контент – кожен наш слоган, кожне слово – були в єдиному стилі. Ми не залучаємо агентства, бо команда добре вміє робити все сама.

Ми хочемо, щоб наші працівники відчували дух ЕБШ, жили його цінностями. Це можливо тоді, коли є кістяк з 6-7 людей, які працюють спільно.


КОМУНІКАЦІЇ

 Найприємніше у всіх колабораціях те, як вони об’єднують команду зсередини і показують нашу соціальну позицію

У нас активні соціальні мережі. Туди щодня пишуть сотні людей, і не лише щодо тренувань, а й із пропозиціями від різних проєктів. У певний момент стало зрозуміло, що потрібно створювати колаборації з іншими, знаходити партнерів, друзів. Адже разом ми можемо зробити щось грандіозніше, і вже поза стінами ЕБШ.

Ми залюбки підтримуємо проєкти «Куражу». Я навмисно відправляла своїх тренерів, на запрошення «Куражу», до інклюзивного табору Space Camp, щоб вони отримали нові емоції та відпочили.

Також ми співпрацюємо із «Життєлюбом». Попередні два літа щосереди наші тренери займалися з дорослими людьми. І нещодавно ми взяли участь у флешмобі — підстригли нашого тренера Сашу наголо, щоб купити пакети із продуктами для життєлюбів.

Найприємніше у всіх цих колабораціях те, як вони об’єднують команду зсередини і показують нашу соціальну позицію.

З комерційною складовою ми співпрацюємо з Red Bull та «Моршинська». Останні, наприклад, підтримують нас на масштабних заходах, де залучена велика кількість людей. Також зараз надають нам воду для тренерів, які проводять онлайн-тренування в Zoom.

Раніше ми співпрацювали з Puma та L`oreal, Procter & Gamble. ЕБШ був одним з перших спортивних клубів, із ким Puma почала працювати. Але зараз у цьому немає потреби для обох сторін. Ми, наприклад, не готові забрендувати весь клуб їхнім логотипом лише заради форми для тренерів. Колаборації, які вимагають значного підпорядкування іншому бренду — неприйнятні для ЕБШ.

Бренди L`oreal і Procter & Gamble колись постачали нам свою продукцію в роздягальні. Це були взаємовигідні умови: ми надаємо їм рекламу та безплатні тренування під час певних заходів, і водночас закриваємо свою потребу.


Така співпраця – це не історія про гроші. Це завжди про підтримку брендами одне одного.


Основний канал нашої комунікації – соціальні мережі. Через них найлегше транслювати аудиторії пропозиції, новини та корисну інформацію.

В Instagram ЕБШ, наприклад, понад 10 тисяч підписників. Серед них і відвідувачі хабу, і ті, хто хочуть до нас потрапити. Також ми активно ведемо сторінку у Facebook.

У соціальних мережах ми показуємо зсередини все, що відбувається в ЕБШ. Це можуть бути фотографії та відеозйомки з тренувань, щоб люди розуміли, як саме вони проходять. Такий інструмент комунікації допомагає згуртувати нашу спільноту в єдиному місці та прибрати бар’єри між людьми.

Реклама в нас працює постійно. Іноді на вузьку аудиторію, іноді на широку. У середньому ми витрачаємо на неї $600 щомісяця, якщо говорити про Instagram та Facebook. Але це лише в межах Києва.

Зараз, коли в умовах карантину світ перейшов в онлайн-формат, у нас з’явилась можливість охопити весь ринок СНД – російськомовних людей, які готові тренуватися з нами. Через інтернет це робити взагалі нескладно. До того ж це розширить впізнаваність бренду. І коли ми вирішимо продовжувати історію з франшизою, це зіграє нам на користь.


РОБОТА В УМОВАХ КАРАНТИНУ

Коли ввели карантин, ми до останнього сподівалися, що з певними обмеженнями та правилами відвідувачі таки зможуть займатися в хабі. Але не так сталося. Потрібно було видаляти розклад та переводити все в онлайн-формат.

У день, коли зачинялися, ми зібралися командою мало не о 6-й ранку, щоб швидко відреагувати та розпочати роботу. Перше, що вирішили – запустити YouTube-канал. Насправді він існував і раніше, проте не було потреби його розкручувати й викладати велику кількість контенту. За допомогою каналу ми постійно нагадуємо про себе та допомагаємо нашим відвідувачам залишатися у формі.

З’явився і формат челенджу #ЕБШнакарантине у соцмережах. Тренери пропонують повторити нескладні вправи, побити їхні рекорди, щоб у людей був азарт кидати собі виклики та загалом займатися спортом.

Звичайно, потрібна була й альтернатива реальним тренуванням із живою людиною. Тому ми швидко розібралися із Zoom і запустили онлайн-заняття. Зараз у нас великий розклад, завантаженість майже така сама, як була до карантину. Формат дуже схожий на той, до якого всі звикли: тренер тебе так само бачить, коментує правильність виконання вправ, може пожартувати чи підбадьорити. Думаю, після карантину ми продовжимо працювати й у цьому форматі зокрема.

Також ми здаємо в оренду обладнання тим, хто звик тренуватися з додатковою вагою і хоче продовжувати це робити вдома. До речі, онлайн-тренування з гирями чи гантелями у ЕБШ також є.

Загалом зараз багато речей, які робимо «навинос». Запіканки з нашого бару, мерч, обладнання – все це продовжуємо продавати. Є також можливість придбати абонемент на майбутнє. Ми можемо його одразу доставити, якщо це, наприклад, подарунок на День народження. Ми намагаємося зберегти всі наші послуги та продовжуємо надавати їх віддалено.


ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ

 Серед глобальних планів на майбутнє – змінювати сприйняття роботи фітнес-тренерів в Україні, наближати його до австралійського. До тренерів там ставляться, як до лікарів: людина ж ніколи не піде до першого ліпшого лікаря вирішувати проблеми зі здоров’ям

Орієнтиром щодо майбутнього руху для нас є Захід та країни СНД. У ЕБШ є класні партнери в Європі, з якими ми разом навчаємося, співпрацюємо, обмінюємося досвідом. Ми мало не щомісяця бували в Парижі, в одній з найкращих шкіл функціональних тренувань. Там наші тренери вчилися працювати зі штангою та гирями і складали іспити. У нас є друзі і в Сполучених Штатах, з якими постійно підтримуємо зв’язок.

Серед глобальних планів на майбутнє – змінювати сприйняття роботи фітнес-тренерів в Україні, наближати його до австралійського. До тренерів там ставляться, як до лікарів: людина ж ніколи не піде до першого ліпшого лікаря вирішувати проблеми зі здоров’ям. Зазвичай, ми ретельно обираємо, кому довірити це питання. Так і з тренерами – вони працюють з нашим тілом, його фізичними можливостями. А в кожного клієнта є свої особливості, іноді травми. Тренер повинен на цьому розумітися, а не просто давати набір вправ, які він десь побачив. Тому ми збираємося робити свою школу тренерів, навчальні центри і зростати як спорт-хаби.

Після карантину ми продовжимо працювати над ще одним хабом у Києві. І звичайно, своїми силами почнемо відкриватися в інших містах. Наш підхід до франшизи дещо відрізняється від класичного. Зазвичай людина просто вирішує зайнятися конкретним бізнесом, вкладає в це гроші і бере на себе відповідальність. А ти, зі свого боку, просто продаєш ім’я і все – далі це вже не твої турботи. Ми так не можемо. Кожен новий ЕБШ – окремо підібрана команда, яку ми навчаємо, передаємо досвід. Контролюємо також процес запуску й відкриття залу.

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень