fbpx
Зсередини

Що таке маркетинг і навіщо він потрібен бізнесу

Пояснює маркетологиня з 12-річним досвідом
Пунтус Марія, 22.06.2023

Маркетолог — людина-оркестр, яка має поєднувати в собі навички аналітика, піарника, копірайтера, SMM-ника та багатьох інших. Та все ж не варто плутати ці професії. Ліпше зосередьмося на тому, що виділяє маркетолога з-поміж інших фахівців. Маркетолог чітко знає вподобання аудиторії бізнесу, вміє аналізувати ринок, просувати товар, проводити рекламні кампанії, створює брендинг. Людина на цій посаді робить усе, щоб задовольнити потреби клієнтів та просунути бізнес.

А щоб дізнатися більше про професію маркетолога, ми поспілкувались із Натою Тиховод — людиною, яка займається маркетингом вже 12 років, останні 4 з яких працює маркетинг-консультанткою. Раніше Ната працювала digital manager у Nike, content head в Red Bull, а нині у компанії British American Tobacco (BAT) у Румунії.


Що таке маркетинг і які задачі він розв’язує?

Простими словами, маркетинг — це спосіб залучення й утримання клієнтів через створення, просування й постійне поліпшення товарів або послуг. Основні завдання маркетингу передбачають визначення ринкових потреб, розроблення продукції або послуг, встановлення цін, створення стратегій просування і забезпечення взаємовигідних відносин з клієнтами.

Маркетинг потрібен будь-якому бізнесу незалежно від його розміру або галузі. Він допомагає залучати нових клієнтів, зберігати наявних, підвищувати продажі й свою конкурентоспроможність.

Основне завдання маркетингу в 2023 році — це адаптація до змін у поведінці споживачів, використання новітніх технологій для взаємодії з клієнтами, побудова персоналізованих стратегій маркетингу для максимального задоволення потреб споживачів.


Хто такий маркетолог? Що входить до його обов’язків?

Маркетолог — це фахівець, який розробляє і реалізує стратегії маркетингу для досягнення бізнес-цілей компанії. До обов’язків маркетолога входить проведення досліджень ринку, розроблення маркетингових планів, визначення цільової аудиторії, управління брендом, реклама та просування, аналіз результатів і взаємодія зі споживачами.

Робота маркетолога з брендом і компанією розпочинається з вивчення цілей і цінностей компанії, аналізу ринку та конкурентів. Маркетолог допомагає визначити цільову аудиторію, розробляє стратегію бренду, встановлює позиціювання продукту або послуги на ринку і створює маркетинговий план для досягнення цілей.

Найчастіше маркетологи розробляють маркетингові стратегії, проводять дослідження ринку, створюють рекламні кампанії, аналізують результати маркетингових заходів і взаємодіють зі споживачами.

Читай також: Що читають маркетологи. Книжкова полиця Нати Тиховод


Які бувають маркетологи?

Розвиток маркетингу та постійна зміна тенденцій ринку призводять до появи різноманітних типів маркетологів.

 Digital-маркетолог

Займається цифровим простором бізнесу: розробляє стратегію та планує цифрову роботу бізнесу. Ця робота охоплює SEO-просування, маркетинг у соціальних мережах, комунікацію з дизайнерами, розробниками та іншими спеціалістами.

 SEO-маркетолог

Виконує задачі, спрямовані на оптимізацію контенту, моніторить роботу сайту й поведінку користувачів, працює з ключовими словами та іншими аспектами SEO.

 Контент-маркетолог

Аналізує соцмережі конкурентів, створює команду контент-мейкерів, складає контент-план, працює з текстами, аналізує метрики контенту. Загалом відповідає за створення контент-стратегії бізнесу.

 Нейромаркетолог

Досліджує те, як мозок клієнта реагує на рекламу бізнесу. Нейромаркетолог тестує дизайн продукту, порівнює з ефектом, який справляє на клієнта реклама схожого продукту, оцінює вплив зображень у рекламі продукту тощо.

 Mobile-маркетолог

Мобільні пристрої є найпопулярнішими засобами комунікації, адже люди користуються ними понад 80% свого часу. Mobile-маркетолог розвиває мобільні додатки, створює мобільну банерну рекламу, розробляє внутрішньоігрову рекламу, займається SMS-маркетингом для спілкування з клієнтами.

 Direct-маркетолог

Direct-маркетолог будує стратегію спілкування з аудиторією та реалізовує її, використовуючи сервіси розсилки, push-повідомлень, SMS. Такий маркетолог поєднує функції CRM-менеджера, email-маркетолога, push-маркетолога та SMS-маркетолога.

 Бренд-маркетолог

Основна відповідальність такого маркетолога — імідж компанії та продукту. Будує стиль комунікації, створює концепцію бренду, аналізує й порівнює бренд з конкурентами, управляє рекламними кампаніями.


З ким часто плутають маркетолога?

Маркетолога часто плутають із сейлзом або рекламником. Але маркетолог виконує завдання, які охоплюють стратегічне планування, аналіз ринку, взаємодію зі споживачами і створення цілісного маркетингового плану.

Власники бізнесу можуть не розуміти роль маркетингу в стратегічному плануванні та розвитку бренду. А іноді вони навіть можуть очікувати, що маркетолог відповідатиме лише за продажі або створення рекламних матеріалів.

Щоб розвіяти ваші сумніви щодо обовʼязків маркетолога, ось невеликий список того, що точно не входить до обов’язків маркетолога:

  • оперативне управління продажами, виробництвом або логістикою;
  • виконання бухгалтерських функцій;
  • розроблення програмного забезпечення або технічна підтримка.

Чого може досягти бізнес за допомогою маркетингу?

Бізнес може досягти багатьох переваг за допомогою маркетингу. Він може залучати нових клієнтів, збільшувати продажі, поліпшувати взаємини зі споживачами, підвищувати впізнаваність бренду та його конкурентоспроможність. Завдяки маркетингу бізнес може розвиватись, адаптуватись до змін на ринку й посісти позицію лідера у своїй галузі.

Стандартна модель співпраці з маркетологом передбачає розроблення маркетингового плану, виконання стратегій просування, контроль результатів, аналіз ефективності та корекцію стратегій. Комунікаційний мікс, своєю чергою, охоплює рекламу, публічні відносини, прямий маркетинг, особистий продаж та промоції. Ці елементи використовують для досягнення цілей маркетингової стратегії, залучення уваги споживачів і побудови взаємовигідних відносин з ними.

Читай також: Стратегія, комунікація, розвиток. Як бізнесам створювати бренди, що переживуть будь-які буремні часи


Marketing course від Нати Тиховод в Bazilik School

У практичній школі комунікацій Bazilik Ната Тиховод веде власний курс із маркетингу. Він спрямований на те, щоб навчити студентів ефективно планувати й реалізовувати маркетингові стратегії, розвивати маркетингові комунікації та аналізувати ринкові дані.

Після проходження курсу студенти вмітимуть аналізувати ринкову конкуренцію та споживачів, визначати маркетингові цілі та стратегії, розробляти маркетингові плани й кампанії. Вони також зможуть користуватись маркетинговими інструментами, як-от соціальні медіа, цифровий маркетинг, брендування та PR, щоб досягати максимального впливу на цільову аудиторію.

“Завданням курсу є підготовка студентів до ефективної роботи у сфері маркетингу, надання їм необхідних знань та практичних навичок для розвитку стратегічного, творчого та інноваційного мислення в контексті маркетингу. На курсі я хочу допомогти студентам зрозуміти, як ефективно використовувати маркетингові інструменти й стратегії для досягнення бізнес-цілей та успіху на ринку”, — додає Ната.

 Записатися

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень