fbpx
Зсередини

Рівень щастя й пріоритети українських та європейських офісних працівників

Результати міжнародного дослідження Gradus Research
Дяченко Віктор, 14.02.2024

Українські офісні працівники повертаються до роботи, адаптуючись до умов війни. Рівень працевлаштованості громадян зріс утричі від початку повномасштабного вторгнення. Про це свідчать результати дослідження суспільно-політичних настроїв українців, яке провели Gradus Research наприкінці 2023 року.

Проте як почувається зараз найбільш економічно активна частка населення віком 25-55 років? Яким є їхній рівень щастя та пріоритети в житті? Gradus Research провели кроскультурне дослідження серед офісних працівників в Україні, а також у семи інших європейських країнах із найбільшим оціночним показником ВВП: Німеччині, Франції, Італії, Великій британії, Іспанії, Нідерландах та Польщі й простежити ключові тенденції та відмінності.

 Війна накладає свій відбиток. Українські офісні працівники є найменш щасливими серед опитаних країн 

Високі показники задоволеності життям демонструють мешканці країн, які більшою мірою мають усе, що вони цінують у житті — здоров’я, безпеку, кар’єрні можливості тощо. Таким чином, найвищий показник серед опитаних країн у Нідерландів — 7,5 пунктів з 10 можливих. Наступною є Велика Британія з індексом щастя в 7,4 пункта з 10. Німеччина і Франція, своєю чергою, зазначають про однаковий рівень — 7,3, а Польща та Італія оцінюють його на 6,9 та 6,8 пунктів відповідно.

Індекс щастя українців перебуває на позначці 5,6 пункта, що, очевидно, є наслідком російської агресії та спровокованих нею безпекових, економічних та інших наслідків.

 Переосмислення пріоритетів. Здоров’я і безпека — головні пріоритети українців

З-поміж усіх опитаних європейських країн саме українських офісних працівників (71%) найбільше робить щасливими власне здоров’я і здоров’я близьких.

Закономірно, що чинник безпеки й мирного життя також у топі серед українських респондентів (67%). Частка тих, хто обрав цей чинник, у нашій державі значно вища, ніж в інших досліджуваних країнах, особливо порівняно з Італією (28%) та Нідерландами (27%), де різниця становить майже 2,5 раза. Найближче до України важливість безпеки декларують поляки (48%), що вочевидь пов’язано з культурною подібністю та географічною близькістю до України.

фінансова забезпеченість є найвагомішим чинником для 50% опитаних офісних працівників з України. І, таким чином, третьою за значущістю умовою для щасливого життя. Цікаво, що для Італії (53%) та Німеччини (50%) цей чинник на першому місці, хоча є майже ідентичним відповідному відсотку в нашій країні.

Справедливість у суспільстві є умовою щасливого життя для 19% українських респондентів. Серед опитаних держав за цим показником Україну випереджає лише Німеччина (25%). Цікаво також, що для українських чоловіків порівняно з європейськими важливішим є щастя близьких людей та справедливість у суспільстві.

Ще одним із досліджуваних чинників щастя була наявність власної родини. Серед українських жінок, що працюють в офісі, цей показник є найвищим з-поміж усіх опитаних країн.

«Цілком прогнозовано, що війна позначилась на загальному рівні щастя українців. Але тут важливо дивитися на зміну пріоритетності чинників, що впливають на задоволеність життям: питання здоров’я і безпеки стали особливо важливими для нас, і з тривалістю бойових дій вони набуватимуть ще більшого значення. Фінансовий чинник також у топі. І це важливий сигнал у контексті міграційної політики: вже зараз ми бачимо, що повертатиме українців додому після завершення війни», — зазначає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Звіт із результатами дослідження доступний до завантаження на сайті Gradus Research за посиланням.

Матеріали підготовлено в рамках проєкту «Strategic Media Support Program», який реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень