Щоб виділитися на тлі інших, бренди готові вдаватися до найнезвичніших способів рекламування. Один з таких — реклама в космосі. Може здатися, що тільки Ілон Маск відправляє щось у космос, але ні. Насправді ідея використовувати космічний простір для рекламування не нова. Перша космічна рекламна кампанія відбулася ще у 1992 році, коли на орбіту винесли логотип табачної компанії West.
Хто ще з брендів наважився віддати космічну суму за космічну рекламу, які є види реклами в космосі та чому науковці вважають рекламування за межами Землі поганою ідеєю — розповідаємо далі.
Приклади реклами в космосі
TNUVA
Реклама ізраїльського молока TNUVA — перша у світі, яку зняли в космосі. Ідею розробило ізраїльське рекламне агентство Gitam / BBDO. На відео космонавт підлітав до пачки з молоком і куштував напій. 1,5-хвилинне відео обійшлося компанії TNUVA в $450 000. Ролик випустили в 1997 році.
Pizza Hut
Американська компанія Pizza Hut стала першою піцерією, яка відправила свою піцу в космос. У 2001 році космонавт перед камерою куштував розігріту на борту піцу, яку приготували за спеціальним “космічним” рецептом.
Піца була приправлена додатковими спеціями, особливо сіллю, оскільки відомо, що смакові рецептори трохи притупляються в космічному просторі. І хоча пепероні є найпопулярнішим наповнювачем мережі, компанія погодилася на салямі, оскільки пепероні погано зберігалися під час необхідного 60-денного тестування.
Рекламна кампанія супроводжувалася слоганом “Де є життя, там є піца” і коштувала $1 млн.
Red Bull
Ще одним вдалим способом прорекламуватися завдяки космічним подіям є спонсорство. Так, у 2012 році компанія з виробництва енергетичних напоїв стала спонсором екстремального проєкту, який назвали на честь компанії — Red Bull Stratos. У межах цього проєкту австрійський скайдайвер Фелікс Баумгартнер піднявся на висоту 39 кілометрів у стратосферу над Нью-Мексико і зробив вільне падіння в скафандрі на Землю.
Медійні охоплення були надзвичайними. Пряму трансляцію вели 80 телеканалів у 50 країнах світу, а за стрибком скайдайвера стежили одночасно більше 50 мільйонів глядачів.
Детальніше про проєкт ми писали тут.
Hello Kitty
Дуже милу космічну рекламу розробили японські студенти для бренду Hello Kitty. Вони створили спеціальний супутник, виділили в ньому маленьку кімнатку з видом на відкритий космос і розмістили в кімнатці іграшку Hello Kitty. Всередині супутника стояла відеокамера, яка знімала іграшку на тлі космосу, а користувачі мережі могли написати твіт з будь-яким хештегом, який в реальному часі виводився на екран в кабіні Hello Kitty. Щоправда, організатори не змогли забезпечити прямий зв’язок, тому відео було представлено в записі.
SpaceX і Tesla
Звісно ж, складно не згадати Ілона Маска з його геніальним піар-рішенням відправити автівку в космос. Компанія SpaceX у 2018 році вперше запустила надважку ракету Falcon Heavy, на борту якої помістили електромобіль Tesla Roadster. Авто зіграло роль корисного навантаження під час тестового запуску ракети. За кермо автомобіля посадили манекена в скафандрі, на приладовій панелі машини було написано “Do not Panic”, а з динаміків, якщо вірити Маску, грала пісня Девіда Бові “Space Oddity”.
Таким чином, проєкт виконав одразу два завдання: ракету випробували, а новина про неординарний запуск потрапила на сторінки більшості медіа по всьому світу. Кампанія стала одним з найуспішніших маркетингових трюків, причому одразу для трьох брендів: SpaceX, Tesla та для особистого бренду Ілона Маска.
Hyundai
Основою рекламної компанії Hyundai стала зворушлива історія про дівчинку Стефані та її батька, що працює на МКС. Через роботу батька їм рідко вдавалося поспілкуватися на Землі. Тож компанія Hyundai запропонувала дівчинці оригінальний спосіб передати татові повідомлення.
11 автомобілів Hyundai Genesis прокотилися висохлим озером Деламар і слідами від коліс зобразили напис “Стеф любить тебе!” площею 5,5 км². Послання від дочки вийшло таким великим, що батько зміг прочитати його, просто виглянувши в ілюмінатор.
Hyundai отримали за рекламу трьох бронзових Каннських левів.
Estée Lauder
Минулого року американська компанія люксової косметики Estée Lauder знімала рекламу нічної сироватки на Міжнародній космічній станції. Ідея полягала в тому, щоб сфотографувати сироватку в невагомості. Така зйомка, звісно ж, недешева — $17 500 за годину і ще близько $128 000 за транспортування продукту до станції.
Estée Lauder став першим брендом косметики, що заручився підтримкою NASA в реалізації комерційного проєкту. NASA, як державне космічне агентство, серйозно стурбоване темою brand safety і дуже уважно ставиться до вибору рекламодавців.
Тут ми писали, які обмеження є в NASA щодо комерційної співпраці, а також розбирали феномен логотипів агентства.
Pepsi
Мабуть, одним з найсміливіших космічних експериментаторів є компанія Pepsi. Ще у 1996 році вона створила надувний 1,2-метровий макет банки Pepsi, який відправила на борт космічного корабля. Під час виходу у відкритий космос космонавти запустили цей макет у безповітряний простір. Весь процес знімали на відео. Відео польоту потім використовували в рекламі Pepsi. Крім того, космонавти звозили в космос кілька десятків пляшок напою Pepsi, які потім привезли на Землю і бренд мав змогу продати їх на аукціоні на величезні гроші.
За масштабну рекламу в космосі Pepsi виклала $600 тис.
У 2015 році Pepsi спільно з UrtheCast — канадським виробником обладнання для Міжнародної космічної станції — запустили спільний проєкт, у межах якого знімали короткометражний фільм. Зйомки відбувалися як на Землі, так і в космосі. UrtheCast розмістила на борту МКС HD-відеокамери, які були здатні знімати якісну картинку з орбіти. На Землі зйомки пройшли більш ніж у десяти країнах на чотирьох континентах.
А в 2019 році PepsiCo стала першою компанією у світі, що замовила цілковито новий тип космічної реклами.
Ідея такої реклами полягає у виведенні на низькі орбіти певної кількості невеликих супутників, які здатні відбивати сонячне світло. Висота орбіти польоту таких рекламних супутників за задумом повинна становити 400-500 км. Далі з командного центру супутникам задають команду, за якою вони вишиковуються в певному порядку (наприклад, у вигляді логотипа Pepsi) і починають за допомогою відбитого сонячного світла транслювати на Землю зображення.
Замовник цієї інновації, компанія PepsiCo, оголосила, що з космосу планують рекламувати енергетичний напій Adrenaline Rush. Нібито такий спосіб реклами з космосу повністю узгоджується з політикою фірми й відповідає основній ідеї продукту. Компанія-виконавець StartRocket навіть провела випробування Pepsi в стратосфері з висотним аеростатом.
Однак буквально за тиждень Pepsi відмовилась від ідеї реклами й публічно заявила, що зовсім не планувала реалізовувати такий проєкт. Відмова, ймовірно, сталася через масове невдоволення людей по всьому світу — мало хто схвалював це нововведення.
Недоліки рекламування в космосі
Все, що виведено на орбіту, як правило, залишається на орбіті. Об’єкти, які перевищили термін свого функціонального використання і не оснащені технологією деорбітації, вважаються космічним сміттям. Воно може призвести до зіткнень з іншими космічними об’єктами та ускладнити дослідження космосу. Власне, що більше зніматимуть роликів про політ у космосі надувних банок Pepsi, то більше це загрожує космічному простору.
Новий спосіб рекламування за допомогою супутників також сприймають здебільшого негативно. Перш за все, тому, що для людей це незвично, а все незвичне нас насторожує. По-друге, багато хто зазначає, що небо — це єдине недоторкане, що у нас лишилось. Мовляв, не вистачало реклами ще й там. Звичайно, мало кому хочеться піднімати очі до неба і замість зірок бачити слогани Coca-Cola.
Науково виправдані застереження є й з боку астрономів. Річ у тім, що астрономія дуже чутлива до яскравих джерел світла на небі. А яскравість рекламних супутників можна порівняти з яскравістю Місяця. Вони побудовані з відбивного матеріалу й негативно впливають на спостереження за слабкими віддаленими об’єктами з поверхні Землі.
Ще однією проблемою такої реклами є різниця в регулюванні маркетингу різних країн. Оскільки супутникові космічні рекламні зображення мають намір обертатися навколо Землі або принаймні транслюватися на великі території, їх побачать на небі в різних країнах. Наприклад, у ЄС заборонена реклама тютюну, тож для тютюнових компаній космічний простір має бути закритим. Відмінності в рекламних правилах ускладнюють можливість для такої реклами бути законною в різних юрисдикціях.
З іншого боку, масштаб охоплення — це безперечна перевага для компаній, що рекламуватимуться в такий спосіб. Мільярди людей з різних країн зможуть побачити рекламу, яка кружляє навколо Землі.
Отже, новий вид космічної реклами може надавати цінні рекламні можливості для брендів, хоча дуже високі стартові витрати не дозволяють їй у наш час стати звичним рекламним носієм.