fbpx
Зсередини

Онлайн-зустрічі з 6 представниками українського бізнесу

Від кіберспорту до банківської справи: підприємці про поточне становище бізнесів, стратегію та комунікації
Коротенко Оля, 28.04.2020

Кілька тижнів тому креативна агенція WOOO AGENCY запустила освітній проєкт “Карантинні зустрічі”. У межах проєкту команда агенції в онлайн-режимі спілкується з представниками бізнесів, обмінюється з ними досвідом та аналізує поточну ситуацію.

Ми вже розповідали про досвід, спостереження та поради підприємців з минулої зустрічі. Цього разу WOOO AGENCY разом із підприємцями обговорили операційну діяльність та плани на майбутнє.


Сергій Гнатчук,
засновник студії вебдизайну Webmil та компанії 27 Nerds

Одразу після запуску 27 Nerds я вирішив поєднати онлайн та офлайн складові своєї діяльності у сфері кіберспорту. Крім IT-компанії 27 Nerds, у мене є кіберспортивний клуб “Arena 27”. Однак старт у нього вийшов затяжним: відчинилися — і одразу пішли на карантин.

Головне завдання на карантин

Коли почався карантин, я думав, як залишатися в одному інформаційному полі з клієнтами. Ми давно технічно підтримуємо великі онлайнові турніри, але тепер вирішили рухатися вперед — проводити онлайн-чемпіонати. Я дещо скептично до цього ставився, оскільки онлайн-чемпіонати фізичному клубу не надто потрібні. Проте мене здивувала активність та тривалість конекту глядачів локального турніру з невеликим призовим фондом. Людям цікаво просто дивитися, як грають інші. Зараз YouTube-геймінг та Twitch “збирають вершки” за всіма показниками.

Про маркетинг

У кіберспорті люди дуже лояльно ставляться до брендів, які підтримують івенти. Аудиторія розуміє, що без спонсорства не було б чемпіонатів. Величезна кількість світових брендів рекламується через спорт: Toyota, Nissan, Mercedes, McDonald’s. Заходять навіть локальні бренди, наприклад “Моршинська”. Головне бути постійно присутнім у полі зору аудиторії. Якщо ваша аудиторія дивиться чемпіонати — потрібно бути з нею.

Про онлайн

По суті, нас змусили вийти в онлайн. Але ми зрозуміли, що онлайн-інструменти ефективні, тому й далі будемо їх використовувати для підтримки офлайнового продукту. Зараз з’являється нове покоління людей, для яких природно все сприймати в цифрі. Для них спорт — те, що на Twitch, а не про сітку і м’яч.


Інна Макотерська,
консультантка з організаційного дизайну

Ми працюємо в таких площинах, як культура компанії, розвиток та система показників. Розробляємо організаційний дизайн, а потім часто йдемо у підтримку. Ми мали підписані контракти, які й зараз актуальні. Також були заплановані весняні воркшопи. Однак компанії пішли на карантин і скасували такі активності. Крім цього, стали нерелевантними лекції для бізнесу. Щодо напряму онлайн-освіти, яким я займаюся спільно з LABA, то тут все добре.

Як вплинув карантин?

Є таке військове поняття — scramble — коли ти швидко передислоковуєшся на іншу базу: це те, що сталося з компаніями. Початковим завданням було якось адаптуватися до карантину. Особливо важко це далося тим, у кого в штаті багато працівників.

Спершу ми “виміряли температуру” в компаніях — була певна ейфорія, всі казали, що їм класно вдома, що не треба по дві години добиратися. Тепер говорять по-іншому: почався певний штормінг, коли тривалість процесів збільшилася, ускладнилася комунікація, пригнічує режим соціальної ізоляції.

Про онлайн

Люди почали розуміти, що онлайн — це не те саме, що офлайн, тільки за комп’ютером: це нова система, нові інструменти і зовсім інша форма роботи. Однак ситуація показала, що працювати віддалено можна, і багато хто розглядає варіант залишити на віддаленій роботі принаймні частину команди.

Віддалена робота

Я думаю, що всі мають працювати на трьох рівнях: бути відкритим, бути сфокусованим та аналізувати. Після ейфорії прийшов момент налагодження, і зараз найкращий час для аналізу.

Які програми для організації роботи рекомендує:

  • Планування та Kanban-дошки: Asaana, Monday.com, Trello
  • Співпраця та штормінги: TeamViever, Notion, Miro, MindMeister, StormBoard, Mural, GroupMap
  • Аналіз робочого часу: Toggl, Timely, Clockify
  • Дзвінки та комунікація: Slack, Zoom, Hangouts, Meet, Whereby, Discord
  • Ретроспективи та “замір температури”: Teamretro, TeamMood, FanRetro, Parabol, RetroRabbit

Які книжки рекомендує:

  • Керол Двек “Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіху”
  • Джейсон Фрайд, Девід Хенссон “Не божеволій на роботі!”
  • Чед-Менг Тан “Радость изнутри”
  • Дэвид Хенссон “Remote. Офис не обязателен”

Марина Cоловйова,
керівниця відділу корпоративної і соціальної відповідальності IDS Borjomi Ukraine

На жаль, плани на квітень довелося дуже сильно коригувати. Великим компаніям набагато складніше “перевзуватися на ходу”. Нам потрібно підтримувати наших працівникам, заводи, партнерів, постійно бути на зв’язку. Замість запланованих активностей, кошти пішли на придбання апарату ШВЛ, допомогу лікарням, пожежним і на благодійність.

Про маркетинг

Коли продукт унікальний за складом, а попит на нього зростає — бренд узагалі не потребує маркетингу. Достатньо виробляти якісний продукт та доставляти його вчасно. На наступному етапі розвитку бренду потрібне просування. А на сьогодні вже мало просто якості, логістики та маркетингу. Окрім того, що ти класний і сучасний, потрібно бути ще й корисним, уміти відповісти на запитання: “Яка твоя соціальна відповідальність?” і “Що ти даєш натомість?”.

Про комунікацію

Зараз важливо бути проактивним, думати, чим я можу бути корисним своєму споживачеві. Виграє тільки той, хто придумав щось круте та корисне і був strong enough першим презентувати це ринку. Зараз немає часу на узгодження, тести, фокус-групи. Потрібно бути готовим робити незвичні, несподівані речі та жити в новій парадигмі, коли все зайве відійде на задній план, а цінності залишаться. Окрім проактивності та соціальної складової, у новій ері комунікацій також будуть актуальними колаборації та партнерства — брендам варто об’єднуватися на основі спільних цінностей.

Які книжки рекомендує:

  • Талеб Насим “Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті”
  • Максим Ильяхов, Людмила Сарычева “Пиши, сокращай. Как создавать сильные тексты”
  • Мадлен Олбрайт “Госпожа госсекретарь. Мемуары Мадлен Олбрайт”
  • Татьяна Жданова “Смысл жизни и его маркетинг”
  • Кейт Ферацці “Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств”
  • Остін Клеон “Кради як митець”

Марія Дашенко,
бренд-менеджерка Helen Marlen Group

У середині березня, коли все тільки починалося, ми не очікували, що ситуація розвиватиметься настільки стрімко. Однак команда швидко адаптувалася до змін. Усі стилісти-консультанти та директори магазинів постійно на зв’язку з клiєнтами. Ми збільшили кількість людей в колл-центрі, оперативно працює служба доставки. Маємо 13 магазинів та діджитал-шоурум в Одесі. Є можливість доставки та допомоги професійного стиліста.

Про онлайн

Ми дуже давно працюємо над нашою онлайн-платформою та мобільним додатком, намагаємося закривати як офлайн, так й онлайн напрями. У цьому плані почуваємося досить комфортно, оскільки не довелося терміново створювати сайт з нуля, щоб просувати товари онлайн.

Мені здається, що люди, які рідко купували щось онлайн, тепер робитимуть це набагато частіше, навіть після зняття карантинних обмежень. Однак фізичний магазин — це унікальний досвід (контакт з речами, особлива церемонія, спілкування зі стилістом), тому він ніколи не буде витіснений.

Про комунікацію

Ми намагаємося підтримувати наших клієнтів і прихильників бренду — створюємо їм настрій. Запускаємо прямі ефіри в Instagram та Facebook, додали happy-плейлист на iTunes, більше говоримо про сімейні цінності, показуємо, що навіть у межах дому можна зробити багато корисного й цікавого. Нам важливо, щоб аудиторія відчувала нашу підтримку.

Які книжки рекомендує:

  • Нассим Талеб “Антихрупкость. Как извлечь выгоду из хаоса”
  • Омар Хайям “Рубаи. Полное собрание”
  • Кэмерон Диас “Книга о долголетии”
  • Байрон Шарп “Как растут бренды. О чем не знают маркетологи”
  • Петти Мак-Корд “Сильнейшие. Бизнес по правилам Netflix”

Олена Сотник,
правозахисниця, політикиня, стипендіантка Yale world Fellows

Загалом усе моє життя — це цікава історія боротьби й розвитку. Останні пів року я провела в США. Пишаюся тим, що перша з українських жінок потрапила на лідерську програму Єльського університету. До речі, це була перша програма, де жінок було на одну більше, ніж чоловіків.

Зараз відповідаю за міжнародну комунікацію у благодійному фонді “Меморіал Голокосту «Бабин Яр»”. Натепер Бабин Яр більше схожий на парк для шашликів, і наше основне завдання — створити унікальний об’єкт, у якого буде зовсім інша музейна мова. Це музей майбутнього, збудований для наступних поколінь, з можливістю пережити у віртуальній реальності події тих часів та отримати новий досвід. Дуже сподіваюся, що Україна, зокрема завдяки цьому проєкту, з’явиться і на туристичній, і на інноваційній мапі Європи.

Про карантин

Я дуже багато часу зараз приділяю аналізу того, що відбувається в усьому світі, і як це вплине на Україну — які наші ключові сценарії та виклики. На це у мене є кілька причин. По-перше, мені, як і всім, страшно. Коли ти не можеш передбачити, що буде за два місяці, виникає тривога. Мені дуже важливо ментально пережити найгірший сценарій і знайти рішення. Крім страху, мною керує інтерес. Ця ситуація надзвичайно цікава, попри всі її виклики. Хто б міг подумати, що ми за своє життя зможемо побувати у двох абсолютно різних реальностях? Речі, які нам здавалися звичними, стали недосяжними — ми почали їх переосмислювати й цінувати.

Про бізнес і маркетинг

У запропонованих змінах до бюджету немає механізмів, які б відновили бізнес-активність в Україні після карантину. Передбачено зменшення податкових і митних надходжень, але це не стимул для бізнесів. Зараз у топі будуть ті, хто має потребу в найменшій оборотній масі. Друге питання: як дійти до кінцевого споживача. Тут маркетинг і комунікації виходять уперед. Однак важливо, щоб маркетинг був зваженим. Люди купуватимуть тільки необхідне, потрібно буде переконати, що саме твій товар такий. Крім того, в силу українських звичок, людям все хочеться перевірити на якість. Якщо вдасться довести якість товару — це стане дуже важливим показником. І третє — соціальна відповідальність. Люди зараз активно допомагають одне одному і відчувають, що вони в одній шлюпці. Ті компанії, які зможуть показати свою користь та турботу, отримають велику лояльність від споживача.

Які книжки рекомендує:

  • “Україна-Європа: хронологія розвитку”
  • Олексій Губко “Психологія українського народу”
  • Франсуаза Саган “Немного солнца в холодной воде”

Андрій Стецевич,
заступник голови правління АТ “Ощадбанк”

Перше, що потрібно пам’ятати в цій ситуації: за будь-яких обставин ви повинні бути в зоні прибутку. Всі проєкти, які зараз приносять потенційний мінус, потрібно розцінювати як хобі чи благодійність, але не як бізнес.

Про маркетинг

Банк працює за принципом: найкращий маркетинг — це відчинені відділення. Це найкраща реклама, яку зараз можна придумати.

Про стратегію

Наші рекомендації підприємствам — весь час рухатися до прибутку. Це дасть змогу вижити. У нас я ввів штраф на слово “стратегія”, бо єдина стратегія зараз — вижити. Беззмістовно обговорювати, якого кольору будуть труби чи форма у матросів, коли корабель набирає більше води, ніж викачує. Має припинитися відтік води.

Якою має бути комунікація?

Потрібно бути максимально чесним. Не треба нічого вигадувати, треба говорити так, як є — це фундамент бренду. Важливо знаходити позитив і бути соціально відповідальними. Сильні компанії мають об’єднувати й шукати спільні рішення, створювати продукт і доносити його до тих, хто цього потребує. Головне — не кидатися в крайнощі.


Що по висновках?

  • У всіх сферах життя онлайн і офлайн переплелися настільки тісно, як ніколи раніше.
  • Навіть після завершення карантину велика частина підприємців продовжать розвивати digital-напрям.
  • Самоорганізація стане однією з найважливіших якостей нового працівника.
  • На передній план у комунікаціях виходить людяність.
Читайте також у рубриці Зсередини
/ Амбасадори для В2В бізнесу та ефективні відносини з ними
Історія виробника обладнання для б’юті-майстрів ÜLKA
/ 10 років роботи: «Будинок “Слово”. Нескінчений роман»
Ексклюзивні деталі про шлях фільму до кінотеатрів
/ Українські традиції в дизайні приміщень та архітектурі – без шароварщини
Поради від архітекторки Катерини Ярової
Аукціони, унікальні продукти, ютуб і менторство
Які танці з бубном вигадують благодійники, щоб збирати кошти на відбудову шкіл
Як створити й провести подкаст?
Розмова зі співведучими та героями подкаст-каналу «У чому виклик?»
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень