fbpx
Зсередини

Онлайн vs офлайн. Думки лекторів та студентів про ці формати навчання

Власний досвід та пропозиції щодо покращення
Коротенко Оля, 07.10.2020

Цієї весни весь світ вимушено перейшов в онлайн. Хтось звик до цього формату ще до карантину, а комусь знадобилося багато часу, щоб адаптуватися до нових реалій. Хтось полюбляє навчатися або навчати, сидячи вдома перед екраном монітора, а хтось не уявляє навчального процесу без живого контакту з аудиторією.

Ми розпитали лекторів і студентів Bazilik School про обидва формати навчання — онлайн та офлайн. Вони поділилися враженнями, розповіли про переваги й недоліки кожного формату особисто для них, а також запропонували ідеї для підвищення ефективності онлайн-навчання.


Лектори

Анастасія Федоренко

Викладає Flat lay Workshop, Instagram workshop, SMM full course
Євген Зінгерман

Викладає стратегію на SMM full course, SMM Strategy Intensive
Ксенія Демченко

Викладає SEO intensive
Богдан Левченко

Викладає медійну digital-рекламу

Який формат викладання вам подобається більше — офлайн чи онлайн?

Анастасія Федоренко:

Офлайн, звичайно! Формат офлайну передбачає не тільки передання або отримання інформації, а й спілкування, живі емоції, можливість тут і зараз комунікувати зі студентами з будь-якого питання. В офлайні круто — я бачу емоції людей, ми спілкуємося одне з одним, заводимо нові знайомства. Декому навіть вдається знайти роботу впродовж навчання. Усе це відбувається в процесі комунікації. Плюс, перебуваючи на офлайн-лекції, студентам легше не відволікатися та сконцентруватися на матеріалі.

Але цією гучною заявою не можу сказати, що онлайн для мене сильно програє. Під час проведення лекції в ZOOM я теж отримала велике задоволення від процесу. Хоча й бракувало очей студентів.

Євген Зінгерман:

Після пів року викладання в онлайн-форматі я вкотре пересвідчився, що все-таки більше люблю офлайн. Причин багато.

По-перше, цей формат дає змогу бачити аудиторію, краще відчувати її реакції на матеріал, жарти, дотримуватися свого стилю викладання тощо. По-друге, офлайн більш інтерактивний, з погляду взаємодії аудиторії з лектором. Студенти можуть не тільки ставити запитання, а й коментувати з місця, жартувати, у перервах підходити до лектора і ставити приватні запитання. Та й мотивація аудиторії, яка знайшла час зібратись, приїхати, часом навіть у негоду, і провести з тобою день або два, — зазвичай вища, ніж у тих, хто вмикається в онлайні.

 

Офлайн більш інтерактивний, з погляду взаємодії аудиторії з лектором

Ксенія Демченко:

Мені ближче офлайн, бо в цьому форматі більше емоційного контакту з аудиторією. Часто видно по очах студентів, коли їм щось незрозуміло — тоді я одразу підходжу й пояснюю. Через ZOOM так не вийде.

Але і в онлайні для мене, безперечно, є плюси. У цьому форматі ми встигаємо опрацювати більше матеріалу, бо студенти, як на мене, сконцентрованіші й менше відволікаються. Також мені зручно проводити інтенсив з будь-якої локації, не потрібно приїжджати на лекцію — я можу перебувати де завгодно. А ще я менше хвилююся, виступаючи перед аудиторією в онлайні, тож інтенсив проходить для мене спокійніше.

Богдан Левченко:

Я віддаю перевагу офлайну, тому що в цьому форматі набагато легше створити й підтримувати робочу атмосферу, бачити й відчувати реакцію студентів на матеріал і, відповідно, регулювати стиль та формат подачі. В онлайні, звичайно, вже стало досить звично спілкуватися з камерою ноутбука. Проте онлайн ніколи не замінить живого викладання.

 

Я менше хвилююся, виступаючи перед аудиторією в онлайні, тож інтенсив проходить для мене спокійніше 


Які особливості онлайн-викладання?

Анастасія Федоренко:

Загалом в онлайн-форматі все досить зрозуміло. Але не будь-яке навчання можна перенести в онлайн.

Для лекційних занять це дуже зручний формат. Адже в моїй презентації багато візуального матеріалу, і кольори на екрані передаються значно краще, ніж на проекторі. А ось проводити майстер-класи з фотографії в онлайні дуже складно, тому що це практичні заняття — ми створюємо композиції, працюємо з ракурсами тощо. Тож тут залишається тільки варіант офлайну.

Якщо все-таки є можливість викладати онлайн без втрати якості, то безперечною перевагою цього можна вважати мобільність. Круто, коли є змога проводити або слухати лекцію в будь-якому місці, де є інтернет.

Євген Зінгерман:

На мою думку, онлайн-навчання — це здебільшого компромісний варіант. Ти можеш слухати лекцію, лежачи на дивані та не вмикаючи камеру, гладити котика, відповідати щось своїм домашнім. Але все це не дозволяє тобі повністю зануритись у навчальний процес.

Також в онлайні доволі складно обкатувати новий матеріал, бо ти не можеш зчитувати реакцію аудиторії. Мені відносно пощастило, бо я читаю готову, багато разів перевірену програму.

Ще один мінус — під час онлайн-навчання можуть виникати технічні проблеми. Оскільки більшість лекцій проходить увечері, коли зростає навантаження на інтернет, лектор може “зависати” на екрані, а звук чи картинка — зникати. Усе це впливає на якість занурення в навчальний процес.

З іншого боку, онлайн має плюс — дає доступ до знань тим людям, які з різних причин раніше не могли відвідувати офлайн-курси. І це настільки великий плюс, що він легко перекриває всі мінуси. Онлайн — найбільш демократичний та інклюзивний формат навчання.

 

Онлайн-навчання — це здебільшого компромісний варіант


Що ви хотіли б змінити/додати в онлайн та офлайн-форматі навчання?

Анастасія Федоренко:

Хочеться більше зворотного зв’язку і запитань від студентів в онлайні. Щоб нікого не приваблювала ідея сховатися за вимкненим мікрофоном та камерою, мовчати й не запитувати про те, що цікавить чи не зрозуміло.

Євген Зінгерман:

Як техно-гік я думаю, що великий стрибок онлайн-освіта зробить із поширенням VR-технологій. Це розв’яже проблему занурення в навчальний процес, яку зараз просто фізично неможливо вирішити через якість продакшну. Над VR-технологіями зараз працюють Facebook, Apple, якщо вірити чуткам, та ще низка компаній.

Ксенія Демченко:

Було б класно проводити заняття у змішаному форматі — частина людей сидить в аудиторії, а частина водночас підключена по ZOOM. Так для обох груп заняття було б максимально комфортним та якісним.

Богдан Левченко:

Я прагну, щоб студенти на заняттях не вимикали камери та ставили запитання голосом, а не в чаті. Це хоч якось наблизить онлайн-формат до офлайну.

Було б класно проводити заняття у змішаному форматі — частина людей сидить в аудиторії, а частина водночас підключена по ZOOM


Студенти

Ася Зайцева

Target Head SMM-агенції wishdo
Маріанна Андрющенко

Ком’юніті-менеджерка Plan B та Remote Work UA
Анастасія Гаєвська

Власниця школи японської мови та культури Sakana Sempai School
Вікторія Ситник

Власниця бізнес-школи UABride, спікерка

Який формат навчання вам подобається більше офлайн чи онлайн?

Ася Зайцева:

Я працюю віддалено з київською агенцією, моє місто для життя — Запоріжжя. Віддаю перевагу онлайн-формату, бо завдяки йому я можу навчатися у кращих фахівців країни та світу, не покидаючи домівки. Тобто жити там, де мені зручно, і розвиватися незалежно від місця.

Звичайно, є речі, які в онлайн перенести складніше. До них я відношу практичні заняття, що потребують безпосереднього контролю та фідбеку від викладача чи групи. Наприклад, курси майбутнього водія я поки що не уявляю повністю онлайн. І воркшоп із фотографії буде набагато ефективнішим офлайн, але при цьому є чимало можливостей для онлайн мастер-класів.

Особисто я бачу в онлайн-навчанні багато переваг. Основні для мене: можливість отримувати інформацію будь-де та якісніше планувати свій час.

Звичайно, є і певні недоліки. Так, онлайн-формат може, в поганому сенсі, розслабити, особливо якщо слухати лекції у записі. Проте це провина не формату навчання, а ставлення до нього студента і відсутності самоконтролю.

Маріанна Андрющенко:

Я часто замислююсь над тим, що ж обирати — онлайн чи офлайн. Досить давно працюю віддалено, перебуваючи наодинці. Це змушує мене час від часу сумувати за людьми й спілкуванням віч-на-віч. І саме офлайн-формат навчання дає можливість знайти живе спілкування, якого часто бракує, та завести нові знайомства.

Але для мене як черкащанки онлайн все ж у пріоритеті, тому що більшість класних навчальних івентів проходить або офлайн у столиці, або онлайн у ZOOM (найчастіше також зі столиці). Я переважно віддаю перевагу другому варіанту. У такому разі не витрачаю час і гроші на дорогу до Києва — просто беру ноут і йду вчитися на балкон.

Також люблю курси з попередньо записаними лекціями. Так не потрібно підлаштовуватись навіть по часу — я сама обираю, де й коли мені зручно навчатись.

Завдяки онлайн-формату я можу навчатися у кращих фахівців країни та світу, не покидаючи домівки

Анастасія Гаєвська:

Завжди віддавала перевагу офлайн-формату, бо вважала його ефективнішим за онлайн. Але багато залежить від школи або платформи, де проходить навчання. Я стикалася з різними підходами до онлайн і офлайн навчання, від чого залежала його ефективність.

У моєму випадку перехід на онлайн-формат був вимушеним заходом, через пандемію. Хоча й до неї час від часу я слухала лекції онлайн. Та це були переважно пробні уроки перед купівлею повного курсу.

Зараз ідеальним вважаю змішаний формат. Онлайн — це економія часу та енергії на дорогу, а офлайн — підтримка мотивації, зацікавленості та “живої” атмосфери.

Як на мене, чистий онлайн складно витримувати тривалий час. Для системного навчання потрібен додатковий стимул у вигляді ком’юніті.

Вікторія Ситник:

До карантину я навчалася виключно офлайн. Іноді купувала курси в запису, але таке навчання було менш ефективним, ніж на групових заняттях у реальному часі. Для мене масові курси — це нудно й без задоволення.

З початком карантину я полюбила онлайн-формат, але тільки синхронний тип навчання. Мені важливо знати, що зі мною в цей час навчаються інші люди, а по той бік монітора сидить реальний викладач, якому в будь-який момент можна поставити запитання. Спілкування, нехай навіть через інтернет, дає більше емоцій та вражень від навчання, допомагає мені заглибитись у матеріал і легше його засвоїти.

Синхронне онлайн-навчання — це мікс, де є енергетика лектора, натхнення й ефект присутності, але водночас немає потреби залишати простір власної домівки.

 

Для системного навчання потрібен додатковий стимул у вигляді ком’юніті


Що б ви хотіли змінити/додати в онлайн та офлайн-форматі навчання?

Ася Зайцева:

У Bazilik School мені кортіло навчатися в онлайн-форматі ще до карантину. Шкода, що саме через нього така можливість з’явилась.

У ZOOM я переживала за лекторів, які не бачать зворотного зв’язку через вимкнені камери студентів. Хотілося б більшої взаємодії. Наприклад, на платформах для трансляцій вебінарів часто не передбачена можливість відеозображення для учасників, тому оповідач завчасно знає, яка ситуація на нього чекає, і почувається не так покинуто.

Загалом в онлайн-форматі все добре. Більшість недоліків можна компенсувати просто бажанням організаторів курсу зробити якісний продукт та мотивацією студентів отримати якомога більше від навчання.

Маріанна Андрющенко:

У Bazilik я проходила навчання ще на початку карантину, але вже тоді мене цілком влаштовував онлайн-формат, який став вимушеним заходом для школи. Студенти мали простір для запитань у ході роботи, була презентація, була сесія “запитання-відповіді”.

На онлайн-платформах мені часто бракує групи, яка б розвивалась разом зі мною, щоб ми мали можливість поспілкуватись, розібрати детальніше питання курсу. Тому на таких платформах я би додала щось на кшталт “служби підтримки”. Бо мій стиль — вчитися через обговорення, повторення й закріплення прикладами.

Більшість недоліків можна компенсувати бажанням організаторів зробити якісний продукт та мотивацією студентів отримати якомога більше від навчання

Анастасія Гаєвська:

Можливо, було б добре, якби студенти мали змогу подивитися лекцію у записі.

З одного боку, круто, коли онлайн-лекції проходять без запису, як, наприклад, у Bazilik School. Із власного досвіду знаю, що набагато легше запланувати час на “живу” лекцію, ніж потім шукати можливість переглянути запис.

Та з іншого боку, іноді трапляються перебої з інтернетом. У такому випадку можливість переглянути запис лекції може врятувати. А ще можна закріпити матеріал, переглянувши ще раз.

Вікторія Ситник:

Мені хотілося б, щоб офлайн-заходи транслювали онлайн, з можливістю ставити запитання лекторам.

БІЛЬШЕ МАТЕріалів про навчання:

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень