fbpx
Зсередини

Онлайн-освіта: як здобувати знання в епоху діджиталізації

Ефективність онлайн-навчання, переваги, недоліки та нові підходи
Коротенко Оля, 26.08.2020

Знання в наш час — найцінніший товар. В умовах динамічної зміни ринку праці необхідність підвищити рівень кваліфікації або навіть кардинально змінити спеціальність є дуже актуальною. Головна мета більшості — щоб навчання було гнучким та мобільним, не займало багато часу, але давало максимум результату. І тут у пригоді, як завжди, стає інтернет.

Онлайн-освіта набирає все більших обертів. До того ж під час карантину всі установи були змушені перейти в онлайн-формат. Навчання на відстані — часто вже навіть не вибір людини, а вимушений захід.

Ми вирішили з’ясувати, наскільки ефективною може бути онлайн-освіта, як отримати максимум користі від онлайн-формату, та розібрали нові підходи до онлайн-навчання.Онлайн-освіта як інновація

Перша відкрита масова освітня платформа Khan Academy з’явилася в онлайн-просторі в 2006 році. Її створив американський викладач і підприємець Салман Хан, який прагнув “високоякісної освіти для будь-кого й будь-де”. Платформа існує і сьогодні. Вона налічує декілька тисяч безкоштовних курсів, а її команда з однієї людини зросла у великий колектив.

Але справжній стрибок онлайн-освіти відбувся аж за шість років, у 2012-му, коли на світ з’явилися освітні платформи edX, Coursera і Udacity. З моменту заснування вони отримали істотну фінансову підтримку — одні від іменитих університетів, а інші — від венчурного капіталу. Це дало змогу розвивати платформи на серйозному рівні. Газета The New York Times навіть назвала 2012-й “роком масових відкритих онлайн-курсів”.

В Україні онлайн-освіта стала однією з небагатьох інновацій, яка з’явилася майже одночасно з аналогічними західними ініціативами. У 2013 році українці презентували перші масові онлайн-курси “Університет онлайн” на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Курси ініціював Іван Примаченко, який згодом став засновником першої в Україні платформи для онлайн-освіти Prometheus.

Переваги онлайну

 • Доступ до програм найкращих викладачів світу: онлайн-освіта дає можливість навчатися в тих, хто перебуває територіально далеко.
 • Найновіша інформація, технології, теорії: матеріал онлайн-курсів оновлюється динамічніше, ніж офлайнові програми.
 • Навчання безкоштовне або доступніше за ціною, ніж денне навчання в університеті.
 • Можливість навчатись будь-де й будь-коли.
 • Можливість поєднувати різні формати та підходи до навчання.

Недоліки онлайну

 • Відсутність живого контакту з викладачем та групою.
 • Складність самомотивації та самоорганізації. Як наслідок, низький відсоток проходження курсів до кінця (у світі 7%, в Україні — 15%).
 • Недостатня кількість спеціалізованих матеріалів вищого рівня складності: більшість матеріалів створені для вступного рівня — щоб охопити якомога більшу аудиторію.
 • Закінчення курсів не гарантує наявності потрібних знань і навичок.

Види онлайн-курсів

Онлайн-освіта буває платною та безкоштовною. Зараз є можливість отримувати якісні знання, не віддаючи за це ні копійки. Достатньо зареєструватися на сайті безкоштовних онлайн-курсів, обрати те, що цікавить, і навчатися. Згідно з останніми дослідженнями більшість українців (64%) обирає безкоштовну самоосвіту.

Фото: platfor.ma

Також онлайн-навчання поділяють на індивідуальне та синхронне. Індивідуальне навчання передбачає вивчення студентом завчасно підготовлених навчальних матеріалів — у масових відкритих онлайн-курсах тощо. Тут студент залишається сам на сам з навчальним матеріалом, без живої взаємодії з викладачами та групою.

Синхронне навчання передбачає наявність групи студентів та спілкування цієї групи з викладачем через інтернет. Складають загальний розклад занять, лекції читають у реальному часі, навчання проходить синхронно для всіх студентів групи.

До синхронного типу онлайн-навчання були змушені вдатися всі навчальні установи під час карантину.


Плюси  індивідуального навчання:

 • навчання у зручному темпі 

Можна відкладати лекції, пропускати їх, повертатися до попередніх, передивлятися по кілька разів і “наганяти” знання, не втрачаючи прогресу. А от курси з викладачем завжди потребують присутності на заняттях. Якщо пропустиш хоча б одну лекцію, є вірогідність втратити прогрес. Бо лекції читають наживо і можливості прослухати їх знову може не бути. 

 • Ціна

Величезну кількість якісних курсів на різну тематику із записаними лекціями можна знайти на безкоштовних онлайн-платформах. Тобто жодних грошових вкладень не потрібно — тільки мотивація.

 • Гнучкий графік

Студенту не потрібно підлаштовуватися під розклад занять, варто лише скласти зручний для себе графік і дотримуватися його.

Мінуси індивідуального навчання:

 • Вірогідність відсутності мотивації і режимності

Для того щоб навчатися самостійно, без викладачів та групи, потрібна чітка мотивація та дотримання режимності занять. Бо ж коли ніхто “не стоїть над душею”, є дуже велика спокуса полінитися. Тож, якщо ви не до кінця розумієте, навіщо вам потрібен курс, найвірогідніше, не пройдете його до кінця.

 • Відсутність взаємодії з викладачами та іншими студентами

Тобто відсутність моменту соціалізації, який мотивує, стимулює та надихає продовжувати навчання. Також відсутність можливості оперативно дізнатися відповіді на незрозумілі питання.


Іван Примаченко
Співзасновник платформи онлайн-освіти Prometheus

Головна проблема індивідуального онлайн-навчання не в самому навчанні, а в мотивації студентів.

В офлайні або в синхронному навчанні ви зазвичай платите гроші за курс. Звісно, ви не хочете втратити ці гроші дарма, як і не хочете публічно зганьбитися перед викладачем і групою. Людей мотивує соціальний тиск.

Тому, коли ви навчаєтесь за безкоштовними онлайн-лекціями і нікому нічого не винні, крім себе, варто максимальну увагу приділити власній мотивації та зрозуміти, навіщо вам потрібне це навчання.

Як ефективно здобувати освіту в онлайні

 Якщо ви плануєте опановувати нову галузь, то для початку запишіться на безкоштовний курс за обраною спеціальністю та зрозумійте, чи “ваше” це.

 Важливо скласти для себе індивідуальний графік занять і дотримуватися його. У цьому графіку головне регулярність. Краще навчатися 5 разів на тиждень по 30 хвилин, ніж відкласти 5 лекцій на один вихідний день.

 Спробуйте знайти групу людей, яка буде навчатися разом з вами. Знайти охочих можна, до прикладу, на форумах курсів. У процесі індивідуального онлайн-навчання також важлива соціалізація.

 Намагайтеся багато практикуватися в межах курсів та поза ними.

 Ніколи не соромтеся просити про допомогу, якщо щось незрозуміло, а гугл не може допомогти. Зазвичай запитання можна ставити на форумах курсів.


Що зараз на піку популярності онлайн-освіти

 • ІТ-освіта (вивчення програмування, Data science, проєктний менеджмент, курси тестувальників);
 • Креативні та творчі професії (дизайн, відеоконтент);
 • Вивчення мов;
 • Маркетинг (SMM, SEO, інші маркетингові професії);
 • Продажі та мотиваційні курси для підприємців;
 • Особистісний розвиток.


Нові підходи до онлайн-навчання: як урізноманітнити, модернізувати та оптимізувати навчальний процес 

На сьогодні потенціал онлайн-освіти вже значно більший, ніж просто можливість слухати лекції в мережі. Інтернет зробив навчання доступним та популярним, і наразі фахівці намагаються знайти все більш вдалі, дієві та комфортні підходи до процесу навчання.

Серед них можна виокремити:

 • Додатки й чат-боти. Охочі отримувати нові знання часто використовують смартфон для цих цілей, адже він завжди в руці. Використання додатків допомагає структурувати навчальний процес та урізноманітнити його через зміну форматів. Ринок додатків для навчання зріс на 36,3% з 2015 до 2020 року, і, за прогнозами, ці цифри будуть далі збільшуватися.
 • VR/AR-формати. Передання досвіду й картинки за допомогою віртуальної та доповненої реальності в рази підвищують залученість студента. Поки що цей інструмент не отримав масового поширення, але розробники вже створюють програми для активного впровадження таких форматів у навчальний процес.
 • Гейміфікація процесу навчання. Цей інструмент запозичений із психології, зараз його активно застосовують у різних сферах. Підсвідоме бажання пройти умовний рівень гри, заробляючи бали і змагаючись з іншими, неабияк мотивує. До того ж у процесі гри навчання не здається чимось складним і нудним.
 • Мікронавчання (microlearning). Це методика, що передбачає розбивку складної теми на маленькі частини. Інструмент особливо ефективний для вивчення складних об’ємних тем та в довгострокових програмах навчання. Принципи мікронавчання можна (і потрібно) застосовувати щоденно для досягнення найкращих результатів. Прослухати 20-хвилинну лекцію, вивчити всього 3 нових іноземних слова або одну формулу не так складно, але дієво — якщо робити це щодня.
 • Персоналізація та адаптивне навчання. Це модель автоматизованого навчання, за якого система підлаштовується під здібності, знання й навички кожного учня. Спершу адаптивні технології збирають інформацію про індивідуальну поведінку учня. Залежно від того, як учень взаємодіє з матеріалом та як відповідає, змінюється те, що він бачить на екрані — підказки, запитання, послідовність завдань і тем.


Змішана освіта

Ефективним типом навчання є змішана освіта (blended education).

Про перспективність такого типу навчання почали говорити, коли університетські лекції онлайн стали набирати популярності у світі. Його суть полягає у поєднанні офлайн і онлайн форматів. Найважливіше тут — успішно та ефективно поєднати різні підходи, способи подання матеріалу та види роботи. На сьогодні велика кількість університетів активно використовує методику змішаного навчання.

Згідно з останнім дослідженням креативної школи Projector і компанії DigData 56% українців віддають перевагу поєднанню офлайн і онлайн форматів у межах одного курсу. Чистий офлайн обирає майже третина опитаних, тільки онлайн — лише 17%.

Фото: platfor.ma


Що по висновках?

Онлайн-навчання — дуже зручний, дієвий та вигідний спосіб отримання нових знань. Звісно, самостійне онлайн-навчання потребує більшої мотивації та самоконтролю, адже воно зазвичай не містить чинника соціального тиску. Але якщо поставити чіткі цілі та визначити мотивацію, то завдяки онлайн-навчанню можна якісно здобувати нові знання, підвищити кваліфікацію та навіть опанувати нову професію.

Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень