McDonald’s — це бренд, який досягнув неймовірного успіху і сьогодні не потребує жодних пояснень. Його позиціювання чітке, а брендинг продуманий та яскравий. McDonald’s асоціюється з червоним і жовтим, літерою M, картоплею фрі та маскотом Рональдом Макдональдом.
Цей бренд настільки легко впізнати, що деяку рекламу він створює навіть без позначення назви та логотипа. Однак, креативу йому не позичати. У співпраці з агентствами McDonald’s використовує маркетингові прийоми, які підкорюють увагу мільйонів.
Ми зібрали цікаві приклади креативної комунікації McDonald’s — білборди, сітілайти, інсталяції та інше.
У Канаді встановили скульптуру, на якій фірмову літеру “М” виклали з монет номіналом один канадський долар — саме стільки коштував освіжальний напій в McDonald’s. Загальна сума літери — 4000$. Скульптуру замурували в лід і доповнили написом “Освіжись з напоєм за 1$”. Рекламна кампанія Dollar Drink Days створена на честь пляжної вечірки з розважальними заходами. Після того як лід розтанув, люди змогли зібрати доларові монети.
McDonald’s креативно підходить до рекламування своїх цілодобових ресторанів. Як приклад, білборд з написом “Відчинено вночі” на тлі червоного кольору: у темряві він підсвічується двома спеціально підібраними ліхтарями, жовте світло яких утворює впізнаваний логотип бренду.
Для іншого цілодобового ресторану розробили сітілайт із вбудованим електронним годинником, що демонструє точний час. Котру б годину не показував годинник, двері McDonald’s завжди відчинені.
Але цей креатив із годинником не єдиний. McDonald’s розробляв рекламні кампанії не тільки з електронним, а й із сонячним та навіть пісковим годинником.
Щоб демонструвати своє меню сніданків у різний час, компанія розмістила на білборді справжній сонячний годинник. Він зроблений у вигляді логотипа бренду та точно показує час. О шостій ранку — кава, о сьомій — Макмафін, і так до 11-ї години, поки ранкове меню не заміниться основним.
Реклама з пісковим годинником взагалі не реклама. Принаймні так заявляє сам McDonald’s.
Кампанію розробили для Саудівської Аравії на період Рамадану. Річ у тім, що в цій країні під час посту не можна розміщувати рекламу їжі та напоїв, щоб не спокушати вірянин. Але McDonald’s знайшов спосіб просування своїх продуктів, не порушуючи цього правила. Він створив віртуальний пісковий годинник зі зворотним відліком до іфтара (вечірнього прийому їжі під час місяця Рамадан). Форма та колір годинників нагадують культові продукти McDonald’s: Біг Мак, морозиво Макфлурі та картоплю фрі. Вони наповнюються віртуальним піском протягом усього дня, щоб увечері набути форми готових страв. Рекламу розмістили в соціальних мережах і на цифрових екранах.
Тепер трохи прикладів того, як упізнаваність допомагає бренду в креативі.
Візьмемо до уваги логотип McDonald’s — літеру “М”. Він уже настільки впізнаваний, що для реклами компанія може використовувати лише його частини. Так минулого року розробили рекламні білборди-навігатори, які вказували дорогу до найближчого закладу. Жовті начертання літери “М” на червоному фоні позначали напрямок дороги, а написи показували точний шлях. Впізнаваності білбордам надавала кольорова гама та шрифт — цього цілком достатньо для такого гіганта як McDonald’s.
Взагалі якщо говорити про впізнаваність бренду, то йдеться не тільки про логотип. McDonald’s може собі дозволити рекламу без зазначення логотипа, назви, навіть кольорової палітри та шрифтів. Нещодавно для компанії розробили серію мінімалістичних плакатів, на яких немає нічого, крім переліку інгредієнтів популярних страв — Біг Маку, Філе-о-фіш, МакМафіна. Лише незначна кількість брендів може дозволити собі таку комунікацію.
Або ще приклад: сітілайти із зображенням фірмових страв ресторану оформлені в металеві рамки зі слідами “укусів”. Проте ані назви, ані фірмового логотипа на рекламі немає.
Силу бренду доводять і постери з розмитим зображенням продуктів McDonald’s. Жодних розпізнавальних знаків, але картоплю фрі та Хеппі Міл ви все одно впізнаєте, навіть якщо вони розмиті.
McDonald’s вдало використовує і партизанський маркетинг. Наприклад, цими білбордами бренд обіграв переваги своїх страв: значний розмір Біг Маку та густину молока в каві.
Ще один неочікуваний підхід до реклами — стріт-арт. McDonald’s зобразили пішохідний перехід у вигляді картоплі фрі та брендували підземний перехід. Кожна сходинка зображає шматочок картоплі.
З картоплею фрі можна багато креативити не тільки на дорогах міста, і McDonald’s це доводить. Ось кілька банерів — до Різдва, Геловіну та реклама безкоштовного Wi-Fi.
І ще приклад банера для реклами загальнодоступного інтернету в ресторанах. Просто і креативно.
Цікава ідея для рекламування — створення інсталяції. Ось, наприклад, величезна склянка кави та чайник, що з повітря “наливає” у склянку напій. Або інша інсталяція — теж зі склянкою, з якої постійно йде пара. Так McDonald’s у період холодів натякав, що їхньою кавою можна легко зігрітися.
Ідею з парою використали і для створення “розумного” банера, що рекламував каву McDonald’s. До сітілайта вбудували спеціальну парову машину, щоб періодично випускати пару, як це відбувається з гарячою кавою. Згодом на екрані з’являлося повідомлення: “Твоя кава готова”.