fbpx
Кейси

Виходь за межі: як працює партизанський маркетинг

Кейси Adidas, Nike, National Geographic та інші
Коротенко Оля, 24.07.2020

Партизанський маркетинг (англ. Guerrilla marketing) — це креативні способи реклами, що дають змогу ефективно просувати товар або послугу, майже не вкладаючи грошей.

Як поєднується тактика військової справи та маркетинг,  і як кросівки можуть стати проїзним у метро — читай далі.


Чому партизанський?

Поняття “партизанський маркетинг” виникло в 1984 році. Його започаткував Джей Конрад Левінсон, колишній креативний директор рекламного агентства “Лео Бернетт”. Він написав книжку з однойменною назвою “Партизанський маркетинг”, де порівняв військових партизанів, що ведуть війни маленькими групами без серйозного озброєння, з малим бізнесом, у якого немає великих рекламних бюджетів для просування своїх товарів та послуг. Левінсон пропонував бути винахідливим і використовувати альтернативні бюджетні рекламні носії.

Цей метод передусім розглядали тільки для малих бізнесів зі скромними бюджетами. Однак, помітивши високу ефективність, метод взяли на озброєння й великі гравці ринку.


У чому особливість?

Головна відмінність партизанського маркетингу від будь-якого іншого — це відмова від традиційних способів реклами. Замість цього використовують недорогі рекламні носії та нетрадиційні канали.

Секрет успіху партизанського маркетингу в тому, щоби бути сміливим, креативним і виходити за межі. Така реклама має заставати зненацька, з’являтися в тому вигляді, у якому аудиторія точно не чекала її побачити. Такі акції з використанням творчого підходу можуть почасти або повноцінно замінити великі інвестиції у традиційну рекламу.

Партизанський маркетинг має вірусний ефект: побачивши цікаву рекламну подачу, люди діляться роликом одне з одним. Часто до таких проєктів проявляють інтерес медіа. Як результат — підвищується впізнаваність бренду.


Приклади партизанського маркетингу

Adidas

Один з яскравих прикладів партизанського маркетингу реалізувала компанія Adidas. У колаборації з міською владою Берліна бренд випустив оригінальні кросівки — Berliner Sneakers. У дизайн були інтегровані елементи текстильної обшивки крісел берлінського міського транспорту. Але найцікавіше в тому, що язичок цих кросівок є версією справжнього річного проїзного. З огляду на високу вартість проїзду в Берліні, це стало дуже вигідною пропозицією для покупців і відмінним рекламним ходом.


National Geographic

Реклама на громадському транспорті дає великі охоплення, тому цей спосіб достатньо дієвий. Телеканал National Geographic вирішив покреативити й у вигляді реклами розмістив гігантську акулу на автобусі. Паща акули відкривалася й закривалася разом з дверима транспорту. Ідея була дуже сміливою, але сподобалась вона не всім пасажирам.


Nike

У своїй рекламі Nike завжди акцентували на мотивації, і їхня партизанська кампанія в Нью-Йорку не стала винятком. Компанія встановила незвичні лавки у парках зі своїм логотипом  та написом RUN на спинці сидінь. Цікаво те, що панель для сидіння зняли, тому єдине, що залишається, — бігти. Просте, ефективне та чітке повідомлення.


Folgers Coffee

Рекламне агентство Saatchi & Saatchi розробило кампанію для кавового бренду Folgers Coffee: на каналізаційні люки наклеїли наліпки із зображенням чашки кави. У холодну погоду з люків здіймався пар — було схоже, ніби він піднімається із чашки гарячого напою.


Volkswagen

Компанія Volkswagen обрала своїм рекламним майданчиком підземну парковку. Над кожним паркувальним місцем вони повісили “хмаринки” з текстом: “I wish I was a New GTI” (Я хотів би бути новим GTI — пер.). На цій парковці кожен з водіїв знає, про що мріє його машина. Звичайно, про те, щоб стати фольксвагеном.


Superman: Man of Steel

З рекламою у ліфті також є простір для креативу. Наприклад, фільм “Повернення Супермена 2: Людина зі сталі” прорекламували в такий цікавий спосіб. Тут і реклама прем’єри, і запрошення зазирнути на сайт нового фільму.


IKEA

М’який диван від IKEA — хоч і недовговічна, але комфортна альтернатива звичайним лавкам на зупинці. В очікуванні автобуса можна навіть прилягти, щоб одразу провести тест-драйв, а потім вирушити до IKEA за новими меблями для своєї спальні.


Frontline

“Прибери їх зі своєї собаки” — слоган рекламної кампанії засобу проти бліх. Компанія обрала сміливий і дуже креативний спосіб прорекламувати себе. Варто піднятися на другий поверх торгового центру, і всі люди, що залишилися внизу, стають схожими на бліх.

Читайте також у рубриці Кейси
Добірка подкастів, які вийшли в 2023 році
Про бізнес та комунікації, фінанси, дизайн, ментальне здоров’я та життя військових
“Спільний спадок”: як працює український краудфандинг зі збереження культурної спадщини
Розповідаємо про створення проєкту, його філософію та особливості співпраці з музеями
Як Frontline.Care створили комікс про БПЛА “Мара”, аби закрити збір на 5,2 мільйона
Розповідаємо про ідею, сюжет і митців, які долучилися до проєкту
/ Рекламний бліц з Артемом Гусєвим
Артдиректор про кейси, які підтримують під час війни та надихають до змін
13 кінострічок, натхненних реальними історіями брендів
Добірка про історії успіху та складнощі, що виникали на цьому шляху
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень