fbpx
Конспект/Книги

Книжки для людей, які прагнуть укріпити силу духу й саморозвиватися

Список від військовослужбовця ЗСУ Романа Набожняка
Пунтус Марія, 20.09.2023

Роман Набожняк — у минулому — підприємець, власник першої київської ветеранської браунарні Veterano Brownie, а нині — військовослужбовець Збройних Сил України. Ми попросили Романа розповісти, як читання вплітається у життя військових і чому зараджує. У матеріалі Bazilik Media — 6 книжок для людей, які випробовують себе, прагнуть ставати стійкішими та розвивати світогляд.


Роман Набожняк

“У перший рік повномасштабки у мене було вкрай обмаль можливостей читати. Ми багато переїжджали, відтак у якийсь момент моє майно знаходилося у 5 місцях одночасно. Щоразу береш із собою «тільки найнеобхідніше».

Вперше наважився замовити книгу, коли ми були на Миколаївщині, працювали на напрямку Станіслав-Олександрівка-Правдине. У нас зʼявилося хоча б щось, схоже на графік, і в нього можна було вписати читання. Так за перший рік я прочитав лише одну книгу “Свідомість дзен, свідомість початківця”.

Зараз є трохи більше часу і під час навчання, і під час виїздів на завдання, тож процес пішов активніше. Загалом вважаю, що війна, найбільш слушний період для читання філософських книг. Адже перед кожним із нас постають саме ті найважливіші екзистенційні питання, яких ми часто уникали в мирний час: Навіщо я живу? Яка моя роль в усьому, що несеться навколо? Як з усім цим жити й справлятися? Війна ставить їх руба, тому від них нікуди не втечеш. Тож ділюся книгами, які в цілому допомогли й допомагають мені триматися купи та продовжувати працювати на перемогу”.



Сюнрю Судзукі “Свідомість дзен, свідомість початківця”

Сюнрю Судзукі — японський священник і засновник філософії дзен в США. Його книжка стала однією з найпопулярніших книжок про дзен і буддизм в Америці та Європі. Автор назвав свою книжку “Свідомістю початківця”, бо вважав, що в американців свідомість новачків — вони не мали упереджень щодо дзену, були відкритими до нового.

“Уперше у книзі я дозволив собі робити помітки, стікерами позначати сторінки із найцікавішими думками. Коли ти служиш в армії, багато всього довкола розходиться з тим, до чого ти звик у цивільному житті. На багато речей слід навчитися дивитися заново: перш за все на власне життя і власну смертність. Практикувати дзен, прийняття. Цій книзі я завдячую збереженням стабільної психіки та здатності приймати тверезі рішення. Бути зібраним, що б не сталося. Зрештою, як кажуть в армії, бути БГ — боєготовим”.


Дмитро Кулеба “Війна за реальність”

Сучасні війни починаються не на фронті, а у свідомості та інфопросторі. Український дипломат та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба видав цю книжку у 2019 році, зосередившись на маніпуляціях та фейках, розповсюджених у мережі.

“Безумовний маст до прочитання для кожного українця. Загалом, маючи брата, експерта з фактчекінгу, маючи безліч друзів і знайомих, які працюють в медіа та з медіа, я не можу сказати, що тотально переглянув свої підходи в плані споживання новин та наративів.

Проте автору однозначно вдалося зібрати докупи покроковий посібник того, як кожен з нас може збудувати надійний захист свого інформаційного простору. Адже інфопростір — це теж об’єкт атак противника. Нарівні з передовими й тиловими позиціями Сил Оборони України, свідомість кожного українця — “жирна” ціль для нашого ворога. Вміння захистити свій персональний інфопростір не менш важливе, аніж курси з такмеду, стрільби чи керування дронами. До слова, я просто ковтнув книгу за кілька “підходів”, настільки чітко, системно і зрозуміло вона написана”.


Боріс Джонсон “Фактор Черчилля”

За Черчиллем, історія — це не місце дії знеособлених сил, а дії, які приймають сміливі люди у відповідальні моменти. Легко й дотепно (цілком у стилі Джонсона) у книжці описується, як відомий на увесь світ ексцентричний лідер Британії ухвалював рішення, які вирішували долю світу.

“Книга, яку порадив прочитати мій друг журналіст Української Правди Роман Романюк, коли я вперше приїхав на досить тривалий період до Києва на навчання. Скажіть мені, що ви ні разу не бачили в соцмережах картинки із “цитатами” Вінстона Черчилля, і я відповім, що ви точно брешете.

Якщо ви цікавитеся життям британського прем’єр-міністра, читали “Героя Імперії” Кендіса Мілларда, дивилися із захопленнями на Netflix “Темні часи”, то книга Боріса Джонсона додасть об’єму до образу сера Вінстона і дасть розуміння, наскільки світова історія склалася саме такою, як ми її знаємо. І жахнетеся, уявивши, якою вона могла б бути, якби саме в той час саме на тому місці саме те рішення не прийняв Черчилль.

Читаючи, я згадував одну з думок, яку запам’ятав із навчання в kmbs: “Немає як правильно чи як неправильно. Є те, як працює”. У Черчилля та у Джонсона, здається, спрацювало”.



Раян Голідей, Стівен Генсільман “Стоїцизм на кожен день”

У наші дні все частіше говорять про філософії стоїцизму, і це не дивно в умовах війни. Книга вчить підходити до будь-яких проблем як стоїк — із самовладанням, мудрістю та контролем емоцій.

“Ще одна філософська книга поруч зі “Свідомістю початківця”. Хоча саме слово “стоїцизм” у прямому перекладі не має нічого спільного зі “стійкістю”, мені воно видається абсолютно співзвучним і таким, що відповідає духу цієї філософії.

Книжка про те, як важливо зберігати ясність розуму і розуміння власних емоцій у будь-яких ситуаціях. Як важливо усвідомлювати себе і своє місце, роль служіння у нашому житті. Війна як контекст, в якому ми живемо щоденно, гостро ставить питання суті нашого буття, а філософія стоїцизму допомагає знайти на нього відповідь”.


Джон Девід Манн, Брендон Вебб “Приціл. Як приймати кращі рішення, коли весь світ проти тебе

Джон Манн — колишній військовий-спецпризначенець, автор бестселерів, розслідувань та бізнесмен. У своїй книжці він описав, як військовий досвід і пройдені випробування в умовах бойових дій допомогли йому справлятися з викликами у цивільному житті й будувати свій бізнес.

“Суперкнига з мого підприємницького минулого. Книга, написана ветеранами американської армії. Книга про цілковиту зосередженість, перевинайдення себе. Вона перегукується у принципах із моєю іншою улюбленою книгою — “Від Хорошого До Величного” Джима Коллінза, — зокрема у тому, як описує принцип “дивитися в очі суворій реальності”.

Я загалом дуже люблю це формулювання і дуже люблю цю забаву, надаючи їй перевагу замість красивих рожевих окулярів. Тож якщо після півтора року повномасштабного вторгнення ви ще досі на стадії “неприйняття”, то от вам два підручники з чітким поясненням, чому саме сміливий погляд в обличчя реальності — це ваш шлях до спокою”.



Хосе Ортега-І-Гассет “Бунт Мас”

Іспанський філософ Хосе Ортега-І-Гассет першим у XX столітті звернувся до проблеми мас і назвав її великою загальноєвропейською кризою. Про “масову свідомість”, “бунт мас”, “життєвий проєкт” та інше він написав у книзі. “Суспільство завжди було рухомою єдністю меншості й маси. Меншість — сукупність осіб, виокремлених за певними рисами; маса — не виокремлених нічим”.

“Чому на війні гинуть кращі люди? Чому в час, коли одні люди віддають себе служінню, інші насолоджуються життям, так ніби нічого не відбувається? Я переконаний, що більшість ставили собі це запитання.

Що ж, якщо відкинути призму справедливості, добра і зла, в цьому процесі направду немає нічого дивного. А в книзі детально описано, як і чому суспільство масово сприймає свої права як даність і дуже неохоче звертає увагу на обов’язки. І навпаки, чим керуються ті, хто ставить почуття обов’язку і служіння вище за все”.


Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень