fbpx
Історії

”Класичний SMM нині не працює”. Олексій Міллер про досвід роботи із соцмережами

Та практичні знання, які сьогодні здобувають його студенти в Bazilik School
Данилюк Даяна, 27.01.2023

Олексій Міллер — український комунікаційник, який устиг попрацювати з такими компаніями і проєктами, як MEGOGO, Masterskaya by Ivan Dorn та диджитал-агенція Sasquatch. Нині він — частина команди Banda Agency та співкуратор SMM course у Bazilik School.

Ми поцікавилися в Олексія, як досвід зміни місця роботи й позиції вплинув на його навички, а також обговорили, як аналіз своєї праці може допомогти в професійному зростанні та підвищити вашу експертність.


Досвід Head of SMM

Я пропрацював у MEGOGO 3 роки. Починав як людина, що допомагала створювати соцмережі MEGOGO Live. На той час це була дуже маленька команда, з 5-6 людей, а я мав досвід роботи з Masterskaya, музичним лейблом Івана Дорна, тому розвиток музичного напряму MEGOGO був особливо цікавим для мене. Згодом я почав працювати з усіма проєктами компанії вже як Head of SMM.

Насправді найскладніше завдання хеда — це спробувати передати своє бачення іншим людям, які безпосередньо будуть виконувати завдання. Керівник працює своїм мозком, але чужими руками. Ти маєш забрифувати людину, розповісти про цілі роботи, допомогти їй своєю надивленістю і зробити так, щоб твоя ідея перетворилася на реальну роботу. Якщо ж відділ працює над розвитком нового проєкту чи продукту, то твоє завдання — створити команду і знайти людей, з якими тобі буде комфортно працювати й комунікувати.

 Керівник працює своїм мозком, але чужими руками

Багато часу також займає комунікація з іншими підрозділами. Це важливо для розуміння повноцінної картини й напрямку, у якому рухається компанія. Але ці процеси повинні залишатися всередині вашої команди. Ми знаємо, що наш контент побудовано на KPI і цілях для певного кварталу або року, але користувач хоче бачити вже готовий результат. Людина, яка гортає соцмережі, приходить по веселий та простий контент. І щоб бути серед її підписок, ми повинні поділяти з нею одні цінності та втілювати її потреби.

Людина, яка гортає соцмережі, приходить по веселий та простий контент.


Операційний директор Banda

Я люблю відстежувати свій розвиток через чеклісти, у яких я прописую цілі або плани. Вони достатньо амбітні й ніколи не закінчуються. Але за час роботи в MEGOGO мені вдалося виконати багато з них. Із часом я зрозумів, що готовий до нового, тому наприкінці 2021 року наша співпраця з MEGOGO завершилася.

Разом з місцем роботи я змінив позицію і став операційним директором агенції Banda за напрямом соціальних мереж та брендингового контенту. Це був свідомий вибір — я розумів, що мій підхід до налаштування робочих процесів і креатив, який робить Banda, можуть класно поєднатися. І також ця робота стала моїм новим особистим челенджем та місцем для професійного зростання.

На цій посаді я відповідаю за все, що відбувається за лаштунками — налаштування роботи в команді та процесів, їх оптимізація, продумування всіх можливих кроків, що допоможуть уникнути проблем. Також я часто працюю в парі з креативним директором і, гадаю, у процесі роботи ми обмінюємося важливим досвідом.


Колись я був студентом Bazilik School, а тепер я тут викладаю

У 2022 році я також приєднався до команди Bazilik School як співкуратор  SMM course.

Раніше в мене був досвід проведення окремих лекцій. Але мати власну групу студентів, яких ти навчаєш і за яких відповідальний — це зовсім інше. Колись я і сам навчався в Bazilik. Тоді школа лише починала розвиватись, але програма з SMM уже мала чітко окреслену схему. Кожну лекцію веде окрема людина, що спеціалізується на конкретній темі. Студенти отримують інформацію про контент, креатив, аналітику, аудиторію — десь більш загально, десь поглиблено. Мені це дуже сподобалося.

Нині я начитую декілька лекцій на курсі, а також допомагаю студентам із курсовою. Спершу ми не думали робити курсові проєкти, бо вони потребують часу й концентрації — а в умовах війни людина не завжди може знайти на це ресурс. Але згодом усі зголосилися, що просто лекції — це занадто нудно, треба працювати з реальним клієнтом.

Це ще одна особливість нашого курсу: студенти готують курсову роботу для реального бренду, після чого презентують і захищають проєкт. Він стає справжнім кейсом для портфоліо, який випускник курсу може показати майбутньому роботодавцю.

Я в цій історії виконую роль куратора й наставника. Наш останній клієнт з IT-сфери — Universe. Це продуктова компанія, яка працює, зокрема, на міжнародний ринок. Під час роботи над курсовою студенти мали змогу ближче ознайомитися із цією сферою, проаналізувати, як працюють із соцмережами різні компанії однієї категорії, і поспілкуватися з комунікаційною командою компанії. Це дуже цікаво — спостерігати, які ідеї в них народжуються в процесі, й точково давати настанови та рекомендації. У мене, на жаль, такого досвіду не було. Я набивав власні гулі без підстраховки.


Соцмережі замінили нам телевізор

Хотілося б вірити, що люди вже припиняють вбачати в SMM легку професію, яка не потребує багато навичок та знань. Але навіть зі свого досвіду проведення співбесід я бачу, що більшість уявляє SMM як монотонну публікацію дописів у соцмережах, за яку ще й можна отримувати гроші.

 Мені б хотілося, щоб “велика реклама” частіше зверталася до SMM

Насправді навіть на нашому курсі ми змінюємо це уявлення і показуємо, що соцмережі — це не простий вхід у сферу комунікацій, а інструмент із величезними можливостями. Мені б хотілося, щоб “велика реклама” частіше зверталася до SMM, тому що це приносить видимий результат бізнесу. Нині із соціальними мережами працюють всі без винятку компанії, бренди та агенції. Навіть у комунікації політиків соцмережі вже відіграють величезну роль. І якщо раніше всю важливу інформацію ми отримували з телевізора, то зараз його замінили комунікаційні платформи.

Відповідно, і підхід до цього напряму повинен стати серйознішим. Це нелегка робота, адже завдання SMM-ника — постійно “перепаковувати” контент на ту саму тематику залежно від сфери бренду чи компанії. Потрібно щоразу вигадувати нові цікаві публікації і шукати інсайти, щоб ресайклити ідею багато разів. А це не так просто, як здається.

Як на мене, в нинішніх умовах класно працювати із цікавими для тебе брендами. Це історія про автономність — не тільки фінансову, а й таку, коли ти сам обираєш проєкти, у яких хочеш розвиватися. У результаті ви з брендом можете утворити пару, у якій будете найбільш ефективними.

Але якщо такої можливості немає, то можна почати з агенції. Там на різних проєктах можна відстежити унікальність кожного бренду і клієнта та водночас отримати різноманітний досвід.

Коли я працював Head of SMM, то також наймав джунів. Я шукав людей, які розуміють, що таке соцмережі й не вважають їх “чимось несерйозним”. Далі я намагався зрозуміти сильні сторони людини і, навпаки, фокусував більше уваги на слабких. Усередині команди багато часу ми приділяли надивленості щодо українського та міжнародного ринків — обмінювалися кейсами та обговорювали між собою. Як на мене, це важлива частина роботи.

 Це нелегка робота, адже завдання SMM-ника — постійно “перепаковувати” контент


Саме тому я раджу всім почати аналізувати свою роботу

Це не міф, що SMM-ник повинен уміти робити багато речей. Але нині до всіх його завдань додався важливий аспект — час. Реальність така, що навколо нас чимало інформаційного шуму. Тож ми не можемо витрачати багато часу на креатив — інакше актуальність контенту втрачається. Це історія про “тут і зараз”.

 Ти маєш розуміти стрічку сьогодення свого користувача — що йому актуальне, як із ним можна завести діалог та про що поговорити

Ти маєш любити цю справу — стежити за всім, що відбувається в Україні і світі. І не тому, що це “робота”, а тому, що ти цим живеш. Ти маєш розуміти стрічку сьогодення свого користувача — що йому актуальне, як із ним можна завести діалог та про що поговорити.

І все це повинно вибудовуватися навколо стратегії. Навіть якщо ти не вмієш цього робити зараз — навчись на досвіді або із чиєюсь допомогою. Неможливо будувати комунікацію без стратегії. Тобто базові знання про цільову аудиторію, таргетинг, KPI для напряму соцмереж, цілі бренду чи компанії в межах комунікації в соцмережах — усе це справді потрібно вивчати та постійно поглиблювати свої знання.

Моя порада SMM-никам (і не тільки) — навчіться аналізувати свою роботу. Коли ти розвиваєш свою надивленість, то починаєш швидко реагувати на ситуативи або приклади інших робіт і розумієш, як це можна використати у власному проєкті. Зараз ця тенденція особливо простежується в TikTok — одна людина знімає, а інші починають повторювати. Але ідея не в тому, щоб скопіювати: потрібно зрозуміти, як людина дійшла до цієї ідеї і як ти можеш використати її інсайти або напрацювання у власній роботі.

 Коли ти розвиваєш свою надивленість, то починаєш швидко реагувати на ситуативи

Наприклад, я раніше майже не звертав уваги на текст — мою увагу частіше привертав візуал. Та в певний момент я зрозумів, що це дуже важлива річ, за допомогою якої можна простежити, як тональність змінюється від бренду до бренду. Ти починаєш помічати, що є бренди, які можуть відповісти тобі на “ти”, хоча це зовсім не відповідає їхній тональності. Ось усі ці речі можна вивчити саме під час роботи з текстом, аудиторією та напрямом SMM. Усі вони впливають на загальне враження, яке формується в користувача після взаємодії з брендом.


Класичний SMM нині не працює

Я аналізував 2022 рік, і для мене стало очевидним, що класичний SMM перестав працювати. Ідеться про історію, коли бренд чи компанія мають визначений рубрикатор і теми постів, заплановані на якийсь термін. У кризові моменти SMM-ник може щось відредагувати, або скасувати публікацію, або ж додати якийсь ситуатив. Для мене це найнудніший підхід до роботи.

Памʼятаю, коли у світі тільки вийшла PlayStation 5, її ще не можна було офіційно придбати в Україні. Але в Instagram бренду вже публікували пости з іграми, у які можна грати на новій консолі. Тобто було видно, що запланована комунікація відбулася, хоча вона й була відрізана від реальності.

Зараз же важливо дивитися в сторону коротких спринтів. Ми фіксуємо свою роботу в межах тижня й стежимо за тим, що відбувається сьогодні.

Думайте про доречність вашого креативу. Адже якщо події в країні вимагають інформаційної тиші — ліпше не публікуйте нічого або спробуйте відредагувати допис відповідно до ситуації.


На що я звертаю увагу в комунікації брендів

Ще коли я працював у MEGOGO, моя команда навчала модераторів, які потім допомагали нам із соцмережами. У процесі ми розповідали їм, як працюють різні канали комунікації і наскільки важливо те, як говорить із клієнтом сам бренд. Ми навіть писали різним українським брендам і потім порівнювали їхні відповіді. Цей досвід показав різницю між класною комунікацією із клієнтом і дивною та незрозумілою, коли відповідь занадто суха або на неї можна чекати не один тиждень.

Мені подобається, коли бренд може дозволити собі прийти на сторінку до своїх конкурентів і залишити якийсь коментар, завести розмову чи навіть привітати з днем народження.

Лише згадайте, наскільки крутим був кейс із Ластівчиним гніздом, коли Rozetka створила перший креатив і позначила інші українські бренди.

Усе це відбувалося вночі, тому вони повинні були швидко відреагувати і створити свій ситуатив. Люди, які працюють із комунікаціями, повинні розуміти, що важливо вчасно підхопити тренд, а не чекати до ранку, коли актуальність уже спаде.

А приклад YASNO класно показує, як в умовах усього поганого, що ми переживаємо, можна підходити до комунікації бренду з іронією. Восени, коли ми лише вчилися жити з графіками вимкнення світла, вони опублікували пост, у якому замість дизайнерського креативу була картинка із чорним тлом. На ній жовтими літерами було написано: “У нашого дизайнера теж немає світла. Але чітко за графіком”. Подібні кейси завжди привертають мою увагу, тому що вони про чесність і відвертість.

Читайте також у рубриці Історії
“Це місце зустрічі митців, діячів креативних індустрій та бізнесу”: розмова з Каріною Качуровською
Про сучасний артринок, законопроєкт про меценатство та рефлексію війни
«Ми обрали стратегією реалізовувати творчий потенціал через навчання, інвестиції і креативний пошук»: розмова зі співзасновницею Honey і «Завертайло»
Про колаборації, допомогу військовим, філософію закладів та кризову комунікацію
“Ми не можемо інтегрувати всіх, але це не означає, що цього не треба прагнути”. Інтерв’ю з Veteran Hub
Про історію створення, нові виклики та філософію організації
“Костюм треба шити, а не купувати — це наша первинна філософія”. Інтерв’ю із засновницею Indposhiv
Про філософію bespoke, колаборації з військовими та вишиванку для Зеленського
“Будь-які об’єкти, які характеризують український народ, є надважливими, червонокнижними й крапка”. Фольклористка Ярина Сізик про тренд на етно 
Розповідаємо про прояв традиційної культури в сучасному житті українців
Інші статті за темами
Історії
Я працюю
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень