fbpx
Зсередини/Хто такий

Хто такі UX дизайнер та UX райтер

Обов’язки, задачі та професійні навички спеціалістів
Коротенко Оля, 29.01.2021

Ми вже писали про те, хто такі бренд-менеджер, PR-менеджер, дизайнер та SEO-спеціаліст.

Сьогодні продовжуємо говорити з людьми зі сфери комунікацій і розповідаємо одразу про дві професії — UX дизайнер та UX райтер.

Разом з Олегом Кухаруком та Віталієм Рубцовим ми розглянули обов’язки, задачі та скіли UX дизайнерів, а з Євгенією Палаш та Іриною Міщанчук обговорили особливості UX райтингу.


Олег Кухарук,
UX Designer (фриланс)
Віталій Рубцов,
UX Designer (фриланс)
Євгенія Палаш,
UX Writer; Content Designer у Shopify, Канада
Ірина Міщанчук,
UX Writer (фриланс)

UX дизайн


Хто такий UX дизайнер і які його обов’язки?

Олег Кухарук:

Якщо зовсім просто — то UX дизайнер проєктує і поліпшує інтерфейси. Але якщо дивитися ширше, то в UX (User Experience) входить проєктування взаємодії клієнта з продуктом у цілому. Тобто весь Customer Journey навколо продукту: повідомлення й розсилки, контакти із сапортом і сейлзами, контент-маркетинг у власному блозі, соцмережах і сторонніх медіа. Тому з UX у глобальному сенсі працюють і маркетологи, і бренд-менеджери, і SMM-ники, і багато інших. “Глобальний UX” зазвичай проєктує маркетолог або продакт-менеджер.

UX дизайнер здебільшого відповідає за ту частину, де користувач взаємодіє з інтерфейсом. Тут два паралельні завдання: домогтися максимальних KPI і зробити використання продукту максимально комфортним, а іноді й зовсім непомітним.

Віталій Рубцов:

UX дизайн фокусується на повсякденній взаємодії людини з продуктами і сервісами. Такими “продуктами” можуть бути, наприклад, сайти, додатки, автомати для купівлі квитків у метро. Навіть взаємодія з державними структурами базується на UX.

Щоб проєктувати з розумом, потрібні інформація і дані. Тому до основних обов’язків UX дизайнера входить збирання даних і робота з ними: аналіз конкурентних рішень, аналіз користувачів і їх взаємодії із продуктом, інтерв’ювання користувачів, проведення тестувань, прототипування рішень для усунення наявних недоліків  продукту, координація з UI і Visual дизайнерами та розробниками.

 UX дизайнер здебільшого відповідає за взаємодію користувача з інтерфейсом


 Hard-skills — навички роботи у графічних редакторах. Soft-skills — цікавість, емпатія і вміння реалізувати задумане.

Які навички потрібні UX дизайнеру?

Олег Кухарук:

Серед обов’язкових hard-skills UX дизайнера — навички роботи в графічних редакторах, як-от Figma чи Sketch. Дуже бажано “дружити” з Photoshop, After Effects і Principle. Далі все залежить від того, над чим потрібно працювати. З огляду на нюанси задачі, можна використовувати різні методології.

Серед soft-skills — цікавість, емпатія і вміння реалізувати задумане.

Цікавість — щоб вивчати чужі рішення й поведінку користувачів.

Емпатія потрібна, щоб уміти поставити себе на місце користувачів у різних ситуаціях використання продукту й правильно трактувати дані про поведінку користувачів. Усе це дасть змогу пропонувати рішення, які покращать продукт і для користувачів, і для бізнесу.

А вміння реалізувати задумане, думаю, можна залишити без коментаря.

Віталій Рубцов:

Навички роботи з аналітикою, а ще краще — аналітичний склад розуму; емпатія, розуміння основ психології, розуміння процесу розроблення продукту, прототипування сценаріїв взаємодії та дизайн-рішень, копірайтинг, візуальний дизайн, комунікабельність.



У чому різниця між UX, UI, Web і графічними дизайнерами?

Олег Кухарук:

UX і Web загалом є дуже близькими напрямами дизайну, їх часто навіть плутають.

UX певною мірою є міксом web-дизайнера і маркетолога — UX дизайнеру потрібен маркетинговий бекграунд. Web-дизайнери створюють дизайн сайтів і додатків. Найчастіше у web-дизайнерів є технічні завдання з уже з продуманою структурою, їм потрібно лише виконати поставлену задачу. Також цей напрям зараз називають UI дизайном (User Interface). Графічні дизайнери займаються переважно створенням банерів, колажів та іншої графіки для сайтів, соцмереж і друкованої продукції.

Віталій Рубцов:

Я вважаю поняття UX і UI нероздільними — обидва напрями сфокусовані на створенні легкого досвіду взаємодії користувача з продуктом, сайтом або додатком. Але різниця все ж є.

UX дизайнер, як правило, зосереджений на збиранні, оцінюванні та розумінні даних, на аналітичному й психологічному аспектах. UI дизайнер зосереджений на зовнішньому вигляді продукту, на тому, як він працює, як відчувається, які емоції викликає. Але ця різниця дуже й дуже тонка, бо якщо ти UI, то легко можеш зіткнутися з UX, і навпаки.

 Я вважаю поняття UX і UI нероздільними — обидва напрями сфокусовані на створенні легкої взаємодії користувача з продуктом, сайтом або додатком


 На реальних задачах ви будете набивати шишки й водночас отримувати потрібні навички

Де найкраще вчитися, щоб отримати професію UX дизайнера?

Олег Кухарук:

Можна знайти велику кількість безплатних уроків на YouTube, безліч статей з теми, але все ж найкращий вчитель — це практика. Створіть власний проєкт або знайдіть клієнта. На реальних задачах ви будете набивати шишки й водночас отримувати потрібні навички. А якщо потрібна чиясь допомога — можна знайти ментора.

Віталій Рубцов:

Я адепт підходу learning by doing. Усі інструменти, якими користуюсь, я вивчав самостійно, методом проб і помилок. Мені допомагали відео на YouTube, різні форуми щодо конкретних завдань і банальний пошук у Google. Проте, звісно, такий підхід не ідеальний і підходить не всім.

Тим, кому до вподоби більш “класичне” навчання, можу порадити школу Projector. Це, на мій погляд, зараз найкраще місце для вивчення UX в Україні. Роблю цей висновок, бо знаю теми, курси й людей, які там викладають.


UX райтинг


Хто такий UX райтер і які його обов’язки?

Євгенія Палаш:

UX райтер працює в парі з UX дизайнером і створює інтерфейси для програм чи сайтів. Усі частини програми, де є слова, — прямий обов’язок райтера. Тому інша назва цієї професії — дизайнер контенту.

Ми створюємо та проєктуємо контент і логіку його появи на кожному етапі користування програмою, на кожному екрані й для кожної задачі користувача. Ми думаємо про те, яка інформація йому потрібна, як допомогти йому дістатись мети, як скоротити кількість часу, який він витрачає на кожен крок свого шляху в програмі.

Ірина Міщанчук:

UX райтер — це людина, яка поліпшує продукт і створює точки контакту з користувачем. Вона пише прості та зрозумілі мікротексти, що допомагають орієнтуватися в інтерфейсі, робить його більш зрозумілим і дружнім. Завдання UX райтера — створити потрібну тональність і підписати все так, щоб було одразу зрозуміло, куди натискати.

 Усі частини програми, де є слова, — прямий обов’язок райтера, тому інша назва цієї професії — дизайнер контенту


 Щоб бути хорошим UX райтером, для початку потрібно бути хорошим райтером

Які навички потрібні UX райтеру?

Євгенія Палаш:

Щоб бути хорошим UX райтером, для початку потрібно бути хорошим райтером. Треба відчувати слова на всіх рівнях значень, уміти дуже коротко викласти інформацію. Також важливо глибоко занурюватись в емоційний стан користувача та уявляти, яка інформація йому зараз потрібна.

Але найбільша частина роботи — це дизайн. По суті, різниця між UX райтером і дизайнером лише в перспективі й пріоритетах, більшість навичок мають бути однакові. І дизайнер, і райтер мають розумітися на дизайні інтерфейсу, вміти за потреби створювати дизайн самостійно, працювати в Sketch або Figma, використовувати бібліотеки й дизайн-системи.

Ірина Міщанчук:

Окрім написання та редагування текстів, UX райтер повинен уміти працювати в сервісах для проєктування інтерфейсів — Figma чи Sketch. Серед soft skills — ініціативність, багатофункціональність, гнучкість, адаптивність. А ще вміння працювати в команді — знаходити спільну мову з дизайнерами, продактами, маркетологами та навіть юристами.



Де найкраще вчитися UX райтингу?

Євгенія Палаш:

Не ходитиму колами й порекомендую мій курс у Projector, який тепер веде надзвичайно талановита дівчина з Preply, Катерина Масленкова. Двічі на рік ми випускаємо цілий курс молодих спеціалістів, які готові почати працювати на позиції Junior UX Writer. Курс англійською мовою і розрахований на тих, хто зацікавлений у західному ринку.

Ірина Міщанчук:

За час освоєння професії я дійшла висновку, що в Україні UX райтинг ще не набрав обертів. Часто компанії навіть не розуміють, для чого їм окрема людина в штаті, яка буде продумувати меню та підписувати клікабельні кнопки. Та й курси чи книжки українською знайти складно. Тож доводиться черпати знання в іноземних фахівців, читати їхні статті, шукати подкасти та лекції на YouTube.

З українських подобаються курси Креативної Практики. Вони здебільшого розповідають про дизайн, але є і модулі, присвячені написанню текстів. Нещодавно їхня команда анонсувала курс “Дизайн взаємодії. Проєктування інтерфейсів”, який планують запустити навесні.


 Звертайте увагу на продукти високого рівня, думайте про те, як створювались послідовності кроків та логіка в них

Що б ви порадили тим, хто тільки починає свій шлях у цій професії?

Євгенія Палаш:

Для початку навчіться добре писати. Якщо ваша англійська на шкільному рівні, сфокусуйтесь на тому, щоб підтягнути знання. Вивчити технічну частину можна за кілька місяців, а навчитись добре писати — завдання на кілька років. Якщо ви хочете працювати над українськими продуктами, ваше завдання трохи простіше. Проте не зневажайте рівень володіння українською і вміння чітко передавати інформацію.

Шукайте команду чи курси з практичними завданнями. На жаль, це не та дисципліна, яку можна вивчити у сферичному середовищі, у вакуумі. Звертайте увагу на продукти високого рівня, думайте про те, як створювались послідовності кроків та логіка в них. Шукайте недоліки. Створюйте нове. Головне — не сидіть і не мрійте, читаючи статті. Лише на цьому далеко не заїдеш.

Ірина Міщанчук:

Головне — не боятись та не пасувати перед труднощами. Бути допитливим та уважним до деталей навіть тоді, коли відпочиваєш і просто скролиш у телефоні. Бути спостережливим, помічати та скринити приклади поганого UX. А потім придумувати, як їх можна покращити, що змінити, додати чи, навпаки, прибрати. За таким принципом і роботу можна знайти — взяти приклад невдалої комунікації, переробити та акуратно запропонувати компанії більш вдалий варіант.


Підтримай нас на Patreon!

 Donate

Читайте також у рубриці Хто такий
/ Хто такий ком’юніті-менеджер
Перші кроки в професії, обов’язки та поради новачкам
/ Ринок професій: добірка матеріалів про фахівців з комунікацій
Спеціалісти галузі розповідають про те, як розпочати свій шлях у професії
Інші статті за темами
Підписатися
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень
Підпишись на нашу розсилку і будь в курсі всіх оновлень