У 2020 році Ксенія Лацвієва й Тетяна Тадай заснували свій продакшн подкастів YEP. Разом вони випускають подкасти «Сноби», «Не під запис», «Алцибєєв подкаст», «Нескінченні історії» та багато інших. Також допомагають створювати брендові та особисті шоу і розвивають українську подкаст-індустрію. У цьому інтерв’ю для Bazilik Media фахівчині поділилися своїм досвідом.
Коли ви зацікавились подкастами? Пам’ятаєте, який перший подкаст слухали?
КсеніЯ: Пам’ятаю, як мене 20-річну зацікавив подкаст шведських подруг віком за 40. Вони були в декреті й вирішили записувати подкаст. Я максимально не цільова аудиторія — дітей у мене немає. Але формат розмов, коли ти ніби сидиш на кухні з абсолютно незнайомими людьми, дуже захопив.
Так я почала слухати різні подкасти. Якраз українські медіа почали їх створювати, зʼявились інтерв’ю, розмовні подкасти, навіть трукрайм-подкасти. Далі був подкаст, який просто зламав мені мозок Have You Heard George’s Podcast? від BBC Sounds. Це подкаст, де головний герой розповідає історії у кожному випуску, а на тлі розмови відбувається багато речей: шумлять діти, кричить якась жінка, гепають машини, герой чистить зуби. Це був справжній аудіопотік — все, що нас оточує, було вписане в цей подкаст. Нічого подібного я раніше не чула. Мене це сильно вразило, тому що ти сам маєш додумати, який вигляд має персонаж, де він перебуває, що його оточує.
Напевно, з українських подкастів першим мене вразив «Обмозгуєм» Насті Мозгової (2018 рік). Це соло-подкаст, де вона, наприклад, читала книжку й потім ділилася своїми враженнями, роздумами щодо іміграції, роботи, навчання за кордоном. Це був такий формат, ніби в тебе у вухах подружка.
Коли ви відкрили свою продакшн-компанію для подкастів?
КсеніЯ: Все почалось у 2019 році — мені подарували курс озвучки мультиків. Я вчилась, як працювати з голосом, розігрівати його, як працюють диктори, як озвучують аудіо книги, тощо.
Тетяна: Ксюша ділилась цим досвідом в соцмережах, постила озвучені ролики, різні акторські прийомчики. Це мене надихнуло і я написала їй в особисті: «Привіт, не хочеш зробити спільний подкаст?)»
Вже за пару тижнів ми випустили наш перший подкаст: «Моё, твоё, наше».
Ксенія: За пару місяців роботи над власним шоу ми перечитали всі можливі матеріали про те, як обрати платформу для дистрибуції, де монтувати аудіо, як не порушувати авторські права та за що Apple може зафітчерити ваше шоу.
Через кілька місяців у компанії Laba, де я на той момент працювала SMM-ницею, з’явився подкаст «Умных любят». І я забрала на себе роль продюсерки: так, паралельно зі своїм подкастом ми почали розвивати подкаст Laba.
Який рік тоді можна вважати стартовим для Yep?
Тетяна: Я думаю, 2020-й, коли ми вже трохи попрацювали над власним подкастом, над подкастом Laba. Компанії вже знали нас, почали звертатись по консультацію. Запитували, із чого починати, які концепції можуть бути, як працювати над сценаріями подкастів.
Ми зрозуміли, що в нас є експертиза, і вирішили створити продакшн. Спочатку в нас навіть була своя студія, але вона проіснувала до початку повномасштабного вторгнення. Зараз працюємо за партнерською програмою з Kooperativ: ведемо весь процес створення подкастів — від консультування, формування ідеї до промо.
Мені здається, помилка № 1 — це придумати ідею, записати подкаст і не випустити його.
Ви зазначили, що припустились багатьох помилок під час роботи над першими подкастами. Від чого можете застерегти тих, хто хоче вперше записати подкаст?
Ксенія: Мені здається, помилка № 1 — це придумати ідею, записати подкаст й не випустити його. Бо ідея створити подкаст з’являється в кожного другого. Багато людей з дуже цікавими ідеями записують свої подкасти навіть на кухні, на диктофон. І потім нікуди це не випускають, тому що не доходять руки змонтувати, зробити обкладинки, написати опис.
Тетяна: Помилка № 2 дуже схожа на першу. Це коли ти випускаєш перший і другий випуски, а потім зупиняєшся. Дуже багато подкастерів, навіть якщо створюють цікаві формати, закидають цю справу. Тому що подкаст — складний продукт, до якого треба дійти. І результат видно не одразу. Адже прослуховування можуть зʼявлятись аж за 3 місяці, пів року, більше. Треба запастись терпінням і не закидати все після першого-другого випуску, особливо коли ти подкастер-початківець.
Ксенія: Помилка №3 – недостатньо записати і випускати аудіо. Ти можеш створити супер’якісний продукт, суперцікаве аудіо, купити круті мікрофони (чого я, до речі, не раджу робити початківцям) тощо. Але, якщо цю «цукерочку» не загорнути в яскраву обгортку (назва, описи, кавер, назви), то на неї ніхто не зверне увагу серед інших шоу. Тому потрібно зробити таке оформлення, щоб зацікавити людей, щоб вони захотіли це послухати. Потрібно зачепити увагу слухача.
На воркшопі в Bazilik ми присвятимо велику частину першого дня саме цій темі: як оформлювати свій подкаст, щоб він вирізнявся навіть у вашій категорії через обкладинку, на які речі звертати увагу.
НИНІ Є РІЗНІ ПЛАТФОРМИ ДЛЯ ПРОСЛУХОВУВАННЯ ПОДКАСТІВ. ЯКІ З НИХ ВИ МОЖЕТЕ ПОРАДИТИ?
Тетяна: Якщо ти хочеш створити шоу, яке буде не просто «для душі», а плануєш заробляти на подкасті, або робиш його для просування особистого бренду, то треба бути на всіх платформах. Неважливий навіть розподіл прослуховувань. Бо на CastBox вас можуть слухати 11 слухачів, але це може бути найвідданіша аудиторія, яка потім підпишеться на вас, купить ваш продукт і будуть вашими фанатами. Люди користуються різними девайсами, різними платформами. Хтось виключно Spotify, хтось Apple Podcasts, хтось слухає тільки на YouTube. Нерозумно обмежувати себе і свою аудиторію, якщо ти, звісно, не створюєш якийсь ексклюзивний контент.
Я раджу розміщувати подкаст на всіх українських медійних платформах: Megogo Audio, Радіо НВ, УП-подкасти. Можливо, це й не принесе тисяч прослуховувань, але це класний пойнт, щоб медіа теж звертали увагу на аудіальний контент.
Ті самі Megogo Audio вже багато роблять для подкастерів: організовують подкаст-премії, а це можливість влитися в ком’юніті. Тому розміщуватись варто всюди.
Якщо ти просто створюєш подкаст і нікому про це не розповідаєш, то, найімовірніше, його послухають ти, твоя мама і твій кіт.
як правильно промотувати подкаст, Щоб про нього дізналися слухачі?
Ксенія: Контент потрібно просувати на всіх платформах. Якщо у вас невелика аудиторія, 100-200 підписників, все одно треба просувати подкаст через свої соцмережі та залучати людей зі свого оточення. Не соромитись писати друзям, знайомим, особливо тим, які можуть дати релевантний фідбек. Поступово буде набиратись аудиторія: ви залучаєте своє найближче оточення і в такий спосіб формуєте ком’юніті навколо подкасту.
Чи варто створювати соцмережі окремо для подкасту? Це опціонально. Якщо це наративний подкаст, де ти головний гість і подкаст спрямовано на розвиток твого особистого бренду, то, мабуть, не потрібно. Утім, якщо ти, наприклад, продуктовий дизайнер і соцмережі в тебе заточені на професійне, а подкаст в тебе на тему кулінарії, то то, напевно, варто створити окремі соцмережі для подкасту.
Ще я б радила кожному подкастеру завести ТікТок. Там можна викладати всі найцікавіші моменти, кіноляпи, якісь нарізки. Це найкраща платформа для органічного просування. Якщо йти на ютуб, то там теж можна використати формат Shorts.
Тому, якщо ти просто створюєш подкаст і нікому про це не розповідаєш, то, найімовірніше, його послухають ти, твоя мама і твій кіт.
Чи є якийсь поріг входу — сума грошей, яку треба вкласти, щоб записати подкаст?
Ксенія: Коли ми починали створювати подкасти, то записували випуски просто на телефон. Та й досі деякі шоу, які записуються віддалено ми пишемо на диктофон телефону. Наприклад, подкаст The CEO – інтерв’ю з фаундерами ІТ аутсорс компаній. Гості і ведучі часто живуть на різних континентах, і хоча ми намагаємось організовувати офлайн записи у Лісабоні, Валенсії, Сан-Франциско і Мюнхені, все одно багато випусків пишемо віддалено. І тоді у тебе є ноутбук, навушники і телефон. Не ідеально? Можливо, але ми вважаємо, що головне, що ти говориш і який посил несеш, а якість з різними АІ інструментами можна поправити на пост-продакшені.
Якщо твоя ідея – «цукерочка», то, мені здається, бюджет може бути мінімальним або нульовим. Для створення обкладинки є безплатні програми, зокрема Canva, а також AI-програми.
Є також безплатні апки для мінімального монтажу. На MacBook, наприклад, автоматично йде Garage Band, є безплатна версія Riverside.fm.
Тож, аби просто спробувати, протестувати й зрозуміти, чи подкасти – це твоє, потрібно нуль гривень і нуль копійок. А потім, коли вже є фідбек від аудиторії, ти розумієш, що твоя ідея заходить, можна допрацьовувати звук, заморочуватись над монтажем, придумувати креативні ідеї для просування й т.д.
Чи можна сказати, що в Україні вже сформований ринок подкастів? Чи рано про це говорити?
Ксенія: Насправді ми до цього рухаємось. Усе почалось у 2021 році, коли Megogo вирішили створити свою аудіопремію та просувати аудіоконтент. Вони акцентували на аудіоформаті. І зараз він тільки зростає.
До того ж зʼявився інтерес від медіа, бо аудіоконтент дешевший у виробництві. Саме через це від початку повномасштабної війни зʼявилось багато нових подкастів.
Ринок тільки зараз формується. Памʼятаю, я виступала у 2021 році на Львівському медіафорумі. Там обговорювали подкасти, і в людей були запити, який мікрофон купувати. А ми вже розказували про те, що продаємо рекламу в подкастах, маємо десятки тисяч прослуховувань на різних випусках. Тобто був певний розрив. Зараз збільшується кількість подкастів, і ринок починає формуватись. Раніше ніхто навіть не хотів ділитись цифрами про прослуховування. Зараз є більше даних.
І мені здається, що старт почався справді з початку повномасштабної війни, коли аудіоконтент почали більше слухати. Наприклад, наш подкаст «Сноби» за цей час зріс у 3,5 раза.
Чи продовжують українці слухати російські подкасти, чи вже відійшли від цього?
ТЕТЯНА: Дуже багато російськомовних подкастів, які слухали до повномасштабної війни, на жаль, продовжують слухати. Усе ще є люди, яким цікаво, що вони там думають. Нічого хорошого – нам досить це слухати.
Добре, що в окремих категоріях, як-от Суспільство, Історія, Культура, узагалі немає російськомовних подкастів. А ось у категорії Бізнес вони трапляються.
Чи є ніші, де взагалі немає українських подкастів або їх дуже мало?
Ксенія: Так, справді є. Наприклад, категорія Спорт. Цьогоріч ми брали участь у премії від Megogo Audio з пʼятьма шоу від нашого продакшену. І от у категоріях Культура, Мистецтво було десь 60 номінантів, а в категорії Спорт — приблизно 5. Різниця конкуренції відчутна. Є хороші спортивні подкасти, наприклад, «F1», «Чумаки», але їх одиниці.
Друга категорія — True Crime. Вона складна, глибока, не всі туди хочуть іти.
Незайнятою лишається ніша True Crime. Вона складна, глибока, не всі туди хочуть іти.
ТЕТЯНА: Ще одна вільна ніша — Наука. В Україні багато науковців, які створюють цікаві розробки. Як на мене, у цю нішу теж варто йти.
Зараз класно почала розвиватись категорія Kids and Family. З початку повномасштабного вторгнення з’явилось багато цікавого аудіоконтенту для дітей і про дітей. Наприклад, The Blue Eyed Podcast. Це розмови з дітьми з тимчасово окупованих або прифронтових територій.
Ще є формат Fiction — цікавий, але його теж складно створювати. Це такий тип подкастів, про який я згадувала на початку, — коли використовують різні додаткові звуки для антуражу.
Дуже класний фікшн-подкаст є від Headspace. Він про те, як правильно медитувати. Мені здається, в Україні обмаль таких подкастів, бо вони доволі складні в реалізації.