Норвегія вирізняється з-поміж інших країн тим, що там ви не побачите на дорогах жодної зовнішньої реклами. Узбіччя норвезьких доріг, 18 магістралей із яких до того ж є національними туристичними маршрутами, незаймані — щоб не відволікати водіїв від дороги та, імовірно, щоб не псувати білбордами тамтешні краєвиди.
Крім того, норвежці дбають про інших учасників дорожнього руху, активно пропагуючи носити рефлектори та всіляко вправляючись у креативі, створюючи та рекламуючи їх. Державна політика Норвегії також заохочує до екологічного життя. До 2025 року в країні планують повністю відмовитися від машин, що використовують різні види викопного палива, і перейти виключно на електрокари.
Розповідаємо, як це втілюється на практиці та через які канали держава комунікує зі своїми жителями.
Три білборди за межами міста, і всі — про безпеку на дорогах
Єдиним винятком із правила про зовнішню рекламу є соціальні кампанії про безпеку на дорогах. Мінімалістичні й водночас такі, що точно влучають у суть проблеми, зображення досягають поставленої мети. Завдяки їм, зокрема, вдалося досягти такого результату: у 2019 році жодна дитина не загинула у дорожньо-транспортній пригоді.
Кампанія “Пам’ятай про пасок безпеки!”, де на світлинах обійми рідних імітують чорний пасок, стала вірусною — норвежці публікують у соцмережах фото зі своїми близькими, яких обіймають, як на цій рекламі.
Ще одне зображення на білборді містить напис Over fartsgrensa? (“Перевищуєш швидкість?”) і фото дівчини, яке відображається у двох варіантах — за нормальної швидкості й за умови, коли об’єкти на дорозі вже неможливо роздивитися. Через цей місткий образ меседж достукується до водіїв.
Для безпеки на дорогах норвежці також акцентують на рефлекторах для інших учасників руху — пішоходів, велосипедистів тощо. Аксесуари користуються популярністю, мають різний вигляд на різний смак, щоб їх охоче використовували й діти, і дорослі. Рефлектори рекламують у найбільш людних місцях — на сітілайтах, розміщених на зупинках громадського транспорту, у торгових центрах, супермаркетах тощо.
Комунікація державної дорожньої служби (Statens vegvesen)
Ця установа, окрім того, що піклується про безпеку на дорогах і готує різноманітні публічні кампанії для досягнення цієї мети, вона також перебуває в тісному контакті зі всіма власниками машин. Для зручності автомобілістів Statens vegvesen інформує за допомогою SMS про ремонт дороги на певних ділянках, про очікувані несприятливі погодні умови (наприклад, ожеледицю), повідомляє про затори на різних відрізках дороги. Це допомагає водіям якісно спланувати свій маршрут.
Також державна дорожня служба веде власний Youtube-канал, на якому публікують відеоролики, що закликають до відповідальної поведінки на дорогах.
Бонуси за “Теслу”
Свіжа статистика свідчить про те, що майже 80% продажів нових автомобілів Норвегії припадає на електричні. Оскільки до 2025 року прагнуть повністю відмовитися від авто, що використовують бензин і дизельне пальне, держава надає значну підтримку власникам електромобілів.
Норвегія — єдина країна у світі, де автомобілі Tesla доступніші за бензинові малолітражки. Під час покупки авто клієнти не сплачують 25% ПДВ, а також мають низку переваг — безплатну парковку, низьку вартість електрики, можливість за потреби їздити смугою громадського транспорту. На відміну від бензинових та гібридних авто, електрокари можуть їздити по платних трасах Норвегії безплатно.
Для комфортного користування електрокаром передбачені всі умови — достатня кількість зарядок (що важливо, зважаючи на відстані між населеними пунктами), швидкісні зарядки — щоб не доводилося довго чекати тощо.
Інформацію про такі бонуси норвежці дізнаються переважно з політичних дебатів на телебаченні.
Що цікаво, на державному телебаченні також відсутня комерційна реклама.